Kategorie: Android Gry i aplikacje TOP-10

Jaka będzie dziś pogoda? Najlepsze aplikacje meteo na Androida

Najlepsze aplikacje pogodowe na Androida umożliwiają sprawdzanie pogody w każdym miejscu, bez konieczności czasochłonnego wyszukiwania informacji w Internecie. Podpowiedzą, kiedy zanosi się na deszcz i ostrzegą przed burzą, zamieniając smartfona w podręczną stację meteo.

Dziś nie jesteśmy już uzależnieni od prognozy pogody w telewizji. Nasze smartfony bez większych problemów mogą służyć za prywatną i podręczną pogodynkę. Czym się sugerować wybierając aplikację tego typu? Na co zwracać uwagę? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym zestawieniu najlepszych aplikacji pogodowych dla smartfonów i tabletów z systemem Android.

Poniżej polecam najciekawsze programy prognozujące pogodę. Sam z nich chętnie korzystam na co dzień – aplikacje pogodowe były i są moim konikiem od kiedy posiadam smartfona.

The Weather Channel

Pierwszą rzeczą, na którą zwrócimy uwagę po uruchomieniu aplikacji The Weather Channel (Google Play) jest świetny design. Program wygląda nowocześnie, a co najważniejsze – chodzi bardzo płynnie. Na górnym pasku wybieramy lub wyszukujemy lokalizację i już po chwili mamy dostęp do całej gamy informacji.

Aplikacja jest częścią serwisu internetowego weather.com. Jej twórcy zdecydowali, że program służący do sprawdzania prognozy pogody nie powinien być przeładowany funkcjami. Dlatego The Weather Channel pełni tylko dwa podstawowe zadania.

Po pierwsze, pozwala sprawdzić zarówno aktualne warunki pogodowe w danej lokalizacji (z opcją automatycznego dopasowywania treści do lokalizacji użytkownika) – także w perspektywie kilkunastu godzin i najbliższych dni. Po drugie, w aplikacji możemy ustawić, jakie alerty pogodowe chcemy otrzymywać. Mogę one dotyczyć np. intensywnych opadów śniegu, wichur lub burz. Program pozwala też skonfigurować powiadomienia, aby w określonych godzinach (np. w czasie, gdy śpimy, jesteśmy zajęci itp.) nie przychodziły one na nasz smartfon.


Wszystko podano w przyjemnej dla oka, prostej formie, a ciekawym rozwiązaniem jest automatycznie zmieniające się tło, na którym wyświetlają się informacje o pogodzie w ekranie głównym aplikacji.

AccuWeather

AccuWeather (Google Play) to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych aplikacji pogodowych dostępnych w sklepie Google Play. Na początku możemy automatycznie wybrać lokalizację, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapisać sobie kilka ulubionych miejsc. Program wygląda bardzo przyjemnie i czytelnie, a co najważniejsze, poruszanie się po aplikacji jest bardzo intuicyjne.


AccuWeather na tle konkurencji wyróżnia się przede wszystkim bogatymi danymi na temat aktualnej pogody. Można je dowolnie filtrować. Program pozwala również na oglądanie wykresów oraz map pogodowych, co może się przydać podczas planowania wyjazdów i wycieczek. Niestety, w darmowej wersji aplikacja wyświetla reklamy, których można się pozbyć, wykupując płatną wersję AccuWeather za około 14 zł.

Pogoda Yahoo

Pogoda Yahoo (Google Play) to bez wątpienia jedna z ładniejszych, jeżeli nie najładniejsza pogodynka mobilna. Wprawdzie nie to w tego typu programach jest najważniejsze, ale dobrze przemyślany interfejs znacznie podnosi komfort użytkowania  aplikacji.

Korzystanie z programu rozpoczynamy od wybrania lokalizacji. Możemy tego dokonać poprzez GPS, bądź też wybrać ręcznie z listy. Od tej pory, główny ekran będzie zajmowało zdjęcie z naszej lokalizacji oraz podstawowe dane pogodowe. Gestem w lewo i prawo zmieniamy miasta, a od dołu wysuwamy bardziej szczegółowe informacje. Towarzyszą im miłe i atrakcyjne dla oka animacje.


Z prawej strony u góry skrywa się menu. Z jego poziomu możemy zarządzać lokacjami, pobrać inne aplikacje Yahoo oraz dostać się do skromnych ustawień. O wiele lepiej prezentują się widgety. Jest ich kilka, dodatkowo możemy je edytować.

Prognoza pogody to temat bardzo subiektywny. Testy dla Katowic i okolicznych miejscowości dały wynik zadowalający i dobrą sprawdzalność. Niestety, z poziomu aplikacji nie widać informacji o dostawcy danych pogodowych. Aplikacja dostępna jest za darmo.

WeatherPro

WeatherPro (Google Play) to moja ulubiona aplikacja z prognozą pogody. Można ją mieć w wersji darmowej (z reklamami), ale ja korzystam z pozbawionej reklam wersji płatnej (za 13 zł) w pakiecie Premium. Standardowo dostajemy prognozę na tydzień z dokładnością do trzech godzin, ale płacąc abonament możemy mieć dostęp do dłuższego okresu i jednogodzinnych interwałów.

Najważniejsze informacje z naszego punktu widzenia to oczywiście temperatura i opady, ale WeatherPro zawiera też informacje o sile i kierunku wiatru, wilgotności powietrza i wartości ciśnienia atmosferycznego. W aplikacji pojawiają się ostrzeżenia przed nietypowymi lub niepokojącymi zjawiskami, jak burze czy niskie bądź wysokie temperatury.


Często korzystam z funkcji ustawienia ulubionych lokalizacji, dzięki czemu możemy wygodnie śledzić pogodę zarówno, jak jestem w pracy w okolicy Katowic, jak i w swoim rodzinnym domu pod Kielcami. Lubię też spojrzeć czasem na animacje stworzone ze najnowszych zdjęć satelitarnych chmur nad naszą częścią Europy, bo doskonale obrazują, skąd u nas taka, a nie inna pogoda.

Co wyróżnia aplikację WeatherPro? Przede wszystkim dokładność i skuteczność. Aplikacja wykorzystuje model pogodowy MOS, który łączy dane z wielu modeli, ale najważniejszy z nich jest europejski ECMWF. Uchodzi on za najlepszy model prognoz krótko- i średnioterminowych na świecie, jednak w przeciwieństwie do amerykańskiego modelu tworzonego przez NOAA (i powszechnie wykorzystywanego przez darmowe aplikacje pogodowe) dostęp do niego jest płatny. To tłumaczy, dlaczego za pełną wersję aplikacji WeatherPro trzeba zapłacić.

MeteoICM

Jest to najbardziej szczegółowe przedstawienie prognozy pogody w tym zestawieniu. MeteoICM (Google Play) nie oferuje typowego pakietu informacji, do jakiego przyzwyczaiła nas większość aplikacji i stron internetowych, lecz wszystkie dane przedstawia za pomocą bardzo szczegółowych wykresów. Dostawcą informacji pogodowych jest Uniwersytet Warszawski.

Jeśli interesuje Was możliwość dokładnego analizowania wszystkich przedstawionych danych, to MeteoICM będzie dla Was świetnym programem. W innym przypadku zachęcam do korzystania z alternatywnej aplikacji, ponieważ dla osób niezainteresowanych tematem, studiowanie wszystkich wykresów może być drogą przez mękę. Warto wspomnieć o tym, że Meteo ICM jest polską aplikacją.


Klara Weather

Lista najlepszych aplikacji pogodowych na Androida nie byłaby kompletna bez programu Klara Weather (Google Play). Jeśli macie analityczny umysł i lubicie dane przedstawiane w postaci wykresów, to na pewno ta aplikacja przypadnie Wam do gustu.

Wszystkie najważniejsze informacje pogodowe przedstawione są na jednym ekranie. W aplikacji znajdziemy prognozę pogody dla dowolnego miejsca (dane pochodzą ze znanej aplikacji YT), szczegółowe informacje (temperatura, zachmurzenie, opady, prędkość wiatru oraz kierunek, wilgoć, ciśnienie), krótko oraz długo terminową prognozę, ulubione lokalizacje, różne skórki, widgety i wiele innych.


eWeather HD: pogoda, jakość powietrza, barometr

eWeather HD: pogoda, jakość powietrza, barometr (Google Play) jest przykładem bardzo ciekawej i użytecznej aplikacji. Trzeba jednak zaznaczyć – płatnym rozwiązaniem zapewniającym rozbudowaną funkcjonalność. Program dostarcza wielu informacji pogodowych zbieranych od różnych dostawców, w tym ostrzeżeń pogodowych, informacji o trzęsieniach ziemi, zapowiedzi burz geomagnetycznych i innych ważnych danych.


Program obsługuje 130 tysięcy lokalizacji z całego świata, dla których udostępniana jest dziesięciodniowa prognoza pogody. Aplikacja dostarcza pakiet najbardziej kompleksowych informacji o warunkach atmosferycznych oraz o oddziaływaniu pogody na stan zdrowia. Dodatkowo użytkownicy otrzymają dane o fazach księżyca, temperatury powierzchni morza, czasie wschodu i zachodu słońca, ciśnieniu, aktualnej i prognozowanej na najbliższe dni temperaturze, sile wiatru oraz opadach.

MeteoEarth

Aplikacja MeteoEarth (Google Play) autorstwa MeteoGroup Deutschland dostępna jest na Androida i iOS. Program możemy pobrać za darmo. Niewątpliwie zaletą aplikacji jest fakt, że dostępna jest w języku polskim. Strona graficzna jest bardzo ładna. Obraz jest przejrzysty, jasny i w zasadzie wszystkie parametry są czytelne.

Wśród zakładek znajdziemy takie ,,skórki” na mapę, jak na przykład klimat, 3D, prognoza, itp. Możemy sprawdzić z dużą dokładnością aktualną temperaturę, przewidywane prognozy na kolejne dni, opady, zachmurzenie czy wiatr. Fajną rzeczą jest zaznaczanie wszystkich wskaźników na mapie. W ten sposób widzimy, z której strony możemy spodziewać się nadejścia burzy, czy nawałnicy.


Wersja premium to coś dla osób lubiących wiedzieć, co będzie się działo za kilka dni. Twórcy oferują 5-dniową prognozę i dostęp do szerszej liczby opcji także w pochodnych aplikacjach. Co ciekawe, przesuwając palcem po różnych obszarach mapy możemy przyglądać się zmianom parametrów. Jeżeli ustawimy prędkość wiatru, to przeciągając palcem po wyświetlaczu zobaczymy mieniające się porywy w dowolnym miejscu na świecie. Taka wirtualna podróż jest bardzo ciekawa, szczególnie jeżeli interesujecie się zjawiskami pogodowymi.

Co najważniejsze – sprawdzalność jest dobra. Pogoda za oknem jest równoznaczna z tym, co widzimy na wyświetlaczu. To dobra informacja.

RSO – Regionalny System Ostrzegania

RSO (Google Play) to aplikacja, którą warto mieć w smartfonie. Program został zrobiony przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji we współpracy z TVP i służy do przesyłania na telefony ostrzeżeń o potencjalnie niebezpiecznych zjawiskach meteorologicznych, zagrożeniu powodziowym, smogu itp.

Jeśli wybierzemy powiadomienia dla kierowców, to również będziemy otrzymywać informacje o utrudnieniach w ruchu na terenie wybranego przez nas województwa.


Która aplikacja pogodowa jest najlepsza? Którą wybrać?

Obecnie w sklepie Google Play można znaleźć wiele bardziej i mniej funkcjonalnych aplikacji pogodowych. Ich przydatność w głównej mierze najlepiej ocenić  metodą prób i błędów. W moim materiale przedstawiłem tylko część aplikacji, z których możecie skorzystać.

Przydatność programów meteo jest określana głównie na podstawie skonkretyzowanych potrzeb. Dla jednego użytkownika niezbędne będzie aktualizowanie danych pogodowych co kilka minut i to dla ogromnej bazy miejsc, wliczając w to nawet małe miejscowości. Innym użytkownikom wystarczy zaś raz na jakiś czas podejrzeć, jaka zapowiada się pogoda. Niektórzy będą szukać aplikacji odpowiedniej dla swojego urządzenia.

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem będzie przekonać się na własnej skórze, co do zaoferowania ma dana aplikacja. Ja szczerze mogę polecić każdy z powyższych programów. Trzeba natomiast pamiętać, że wszystkie aplikacje bazują zwykle na tych samych, mniej lub bardziej trafnych prognozach co audycje pogodowe w popularnych stacjach radiowych i telewizyjnych.

Można się nimi sugerować, ale polegać na nich w 100% nie polecam – zwłaszcza w kontekście prognoz długoterminowych, gdzie trafność informacji nie do końca jest akceptowalna. I nie zapominajmy – nawet najlepsza aplikacja nie zastąpi zdrowego rozsądku.

Przeczytaj również

Piotr Moćko

Entuzjasta mobilnych technologii, nowości w świecie technologii

Najnowsze artykuły

  • Akcesoria
  • Hama
  • Newsy

Premiera powerbanków Hama Colour 10 i 20: energia w stylowej formie

Hama wprowadza na rynek nową linię powerbanków Colour, łączących wysoką pojemność akumulatora, atrakcyjny design oraz…

27 kwietnia 2024
  • Promocje

Świetny tablet Apple teraz w polskiej promocji. Wykorzystaj okazję i kup iPad Air

Tablet iPad Air (5 generacji) to mocny zawodnik w świecie Apple. Korzysta bowiem z mocnego…

26 kwietnia 2024
  • Newsy
  • Telefony
  • Vivo

Oto zapowiedź najmocniejszego flagowca z 1″ aparatem i obiektywem peryskopowym aż 200 MP

Jeden z najważniejszych flagowców do zdjęć zdrady kolejne szczegóły. W końcu 1-calowy aparat wraz z…

26 kwietnia 2024
  • Gry i aplikacje
  • Newsy
  • Orange

W Orange Flex dwa miesiące możesz dostać w gratisie. Nowa, wygodna oferta

Orange Flex chwali się nową, wygodną subskrypcją roczną. Dzięki niej zamiast za 12 miesięcy, płacimy…

26 kwietnia 2024
  • Apple
  • Newsy
  • Telefony

U Apple tak źle nie było od lat. Wyniki iPhone’a lecą na łeb na szyję

Smartfony Apple tracą na popularności najwięcej od sześciu lat? Wyniki najnowszego raportu zaskakują – iPhone'y…

26 kwietnia 2024
  • Gry i aplikacje
  • Newsy

WhatsApp pomoże walczyć z oszustami. Zapisz nowy, ważny numer

Fałszywe wiadomości możemy teraz zgłaszać odpowiednim służbom w nowy sposób. Teraz zrobimy to wygodnie za…

26 kwietnia 2024