Kategorie: Android Bluboo Telefony Testy

TEST | BLUBOO S1. Cała prawda o klonie Xiaomi Mi Mix

BLUBOO S1 to smartfon stworzony dla miłośników wąskich ramek. Dzisiaj testujemy jego możliwości i sprawdzamy, czy warto kupić ten telefon za około 550 zł. Oto nasza recenzja BLUBOO S1.

BLUBOO S1 robi dobre pierwsze wrażenie. Wielu użytkowników na pewno kusi to, że S1 jest klonem Xiaomi Mi Mix. Pytanie, czy faktycznie chiński sprzęt jest na tyle interesujący, że warto w niego zainwestować? O tym przekonacie się czytając moją recenzję BLUBOO S1.

Zanim przejdziemy do omówienia możliwości telefonu dodam, że BLUBOO S1 jest phabletem niedrogim – za niespełna 550 złotych (tyle kosztuje smartfon w GearBest, w polskich sklepach jest o około 200 zł drożej) otrzymujemy wydajne podzespoły zamknięte w kompaktowej obudowie. Tak prezentuje się specyfikacja smartfona:

Specyfikacja BLUBOO S1

Dane podstawowe
Wymiary 75 x 149 x 7.9 mm
Waga 169 g
Obudowa jednobryłowa (bez opcji demontażu tylnej klapki)
Standard sim nanoSIM + nanoSIM, Dual SIM
Data premiery 2017
Ekran
Typ IPS 5.5'', rozdzielczość 1920x1080, 401 ppi
Kluczowe podzespoły
SoC MediaTek helio P25
Procesor 2.5 GHz, 8 rdzeni (Cortex-A53)
GPU Mali-T880MP2
RAM 4 GB
Bateria 3500 mAh
Obsługa kart pamięci TAK
Porty USB (typu C, obsługuje OTG)
Pamięć użytkowa 64 GB
System operacyjny
Wersja Android 7.0.0 Nougat
Łączność
Transmisja danych LTE 300 Mb/s
WIFI 802.11 a/b/g/n
GPS A-GPS i GLONASS
Bluetooth 4.0
NFC Brak
Aparat fotograficzny
Główny 13 MP, wideo FullHD (1920x1080), 30 kl/s, lampa błyskowa
Dodatkowy 5 MP, wideo VGA (640x480), 29 kl/s

Prawie, jak Xiaomi Mi Mix

BLUBOO S1 designem nawiązuje do kilku popularnych, chińskich propozycji – najbardziej oczywiste jest jednak podobieństwo do pierwszego Xiaomi Mi Mix (przy okazji zachęcam Was do lektury recenzji nowszego Xiaomi Mi Mix 2). Jest jednak kilka niuansów, które sprawiają, że telefon BLUBOO pozostaje w kwestii jakości wykonania w tyle za propozycją Xiaomi.

To dlatego, że do produkcji obudowy wykorzystano połączenie tworzywa sztucznego ze szkłem. Pierwszy materiał znajduje się na tylnej ścianie, jak również na korpusie, a szkło Corning Gorilla Glass 4 położono na frontowym panelu. Tworzywo jest błyszczące i stosunkowo śliskie, co przekłada się na mniej pewny chwyt. Cieszy fakt, że podczas testów nie powstała żadna rysa na obudowie, a sprzęt przez większość czasu nosiłem bez dedykowanego etui. Wspomniany materiał ma jednak wadę – mocno się tłuści.

BLUBOO S1 / fot. gsmManiaK.pl

Elementy obudowy zostały ze sobą należycie spasowane, a obiekcje mam wyłącznie do włącznika umieszczonego na prawym boku, który bardzo mocno się chwieje. Podejrzewam natomiast, że jest to tylko przypadłość mojego egzemplarza.

  Przekątna Szerokość Wysokość Grubość Waga
Lenovo P2 5.50 76 153 8.3 177
Xiaomi Redmi Note 4 5.50 76 151 8.5 175
Lenovo K6 Note 5.50 76 151 8.4 169
Asus ZenFone 3 Max (ZC553KL) 5.50 76 151 8.3 175
Umi Plus E 5.50 75 155 8.8 187
TP-Link Neffos X1 Max 5.50 76 153 7.6 146
LG Q6 5.50 69 142 7.6 150
Vernee Mars Pro 5.50 74 154 7.6 161
Archos 55 Diamond Selfie 5.50 77 155 7.7 184
BLUBOO S1 5.50 75 149 7.9 169

Bez dwóch zdań mocną stroną designu są oczywiście trzy bardzo wąskie ramki okalające wyświetlacz. Ten zabieg sprawił, że na phablet patrzy się z ogromną przyjemnością. Niesie to jednak ze sobą pewne utrudnienia podczas codziennego korzystania – wykonując Selfie należy obrócić smartfon o 180 stopni, gdyż kamera umieszczona została na dolnej ramce. Zabrakło też diody powiadomień, aczkolwiek producentowi udało się pozostawić w tradycyjnym miejscu głośnik do rozmów.

BLUBOO S1 / fot. gsmManiaK.pl

BLUBOO S1 / fot. gsmManiaK.pl

Skoro już mowa o rozmieszczeniu elementów na obudowie, to dodam, że czujnik światła zastanego i zbliżeniowy znajdują się na dolnej ramce i występują w towarzystwie płytki dotykowej ze zintegrowanym czujnikiem biometrycznym. Belka regulacji głośności umieszczona została na prawym boku, a na lewym znajduje się tacka kart SIM.

Głośnik multimedialny, mikrofon, jak również port USB typu C umieszczono natomiast na dolnej ramce. Na wyposażeniu zabrakło złącza mini-jack 3.5mm. W ramach rekompensaty producent dorzuca do zestawu sprzedażowego przejściówkę USB typu C na mini-jack 3.5mm.

Bateria: jest słabo

Wydajność energetyczną w BLUBOO S1 zapewnić ma akumulator o pojemności 3500 mAh. Na papierze ta wartość wygląda bardzo standardowo, ale w rzeczywistości jest dużo, dużo gorzej..

BLUBOO S1 / fot. gsmManiaK.pl

Wyniki testów syntetycznych nie pozostawiają złudzeń – czas pracy na baterii nie jest mocną stroną BLUBOO S1. Phablet plasuje się daleko za konkurencją i ewidentnie widać, że chiński producent jest na bakier z optymalizacją. Podczas codziennego użytkowania wcale nie jest lepiej – telefon nie był w stanie wytrzymać nawet jednego dnia pracy z dala od ładowarki.

Uzupełnianie energii w ciągu dnia może okazać się bardzo kłopotliwe, gdyż ładowanie baterii do pełna trwa dwie i pół godziny (150 minut), co nie jest wynikiem zachwycającym. Dla porównania Lenovo P2 z baterią 5100 mAh potrzebuje 30 minut mniej. Dodam jeszcze, że doładowywanie baterii przez kwadrans przekłada się na 17%, a 30 minut daje nam już naładowanie baterii do poziomu 37%.

W ustawieniach zabrakło dodatkowych trybów oszczędzania energii. Zamiast tego jest tylko podstawowy, znany z czystego systemu Android, który aktywuje się automatycznie przy 15% naładowania.

Ekran z powłoką G+FF

Obraz wyświetlany jest na 5.5-calowym ekranie w standardowej rozdzielczości dla urządzeń ze średniej półki cenowej – Full HD (1920 x 1080 pikseli). Wyświetlacz ma powłokę G+FF (Glass-Film-Film), która ma za zadanie chronić ekran przed zadrapaniami i zapewniać optymalną jasność obrazu przy długotrwałym użytkowaniu.

BLUBOO S1 / fot. gsmManiaK.pl

Takie parametry bardzo dobrze sprawdzają się podczas codziennego użytkowania. Wyświetlane obrazy są ostre i czytelne – komfortowo przegląda się Internet, ogląda materiały wideo na YouTube, czy też gra w ulubione tytuły. Nie ma także żadnego problemu z czytaniem książek elektronicznych.

Maksymalna jasność podświetlenia jest na poziomie typowym dla tańszych urządzeń i wynosi około 450 cd/m2. Nie jest to rekordowa wartość, ale to na pewno dobry wynik. Bez problemów byłem w stanie korzystać ze smartfonu w mocno nasłonecznionych miejscach.

Delikatnym problemem może okazać się dla niektórych natomiast jasność minimalna wynosząca 16 cd/m2, co w praktyce oznacza zmęczenie wzroku podczas konsumowania treści po zmroku lub w ciemnych pomieszczeniach. Czujnik światła zastanego działa prawidłowo.

Z uwagi na obecność procesora firmy MediaTek, w ustawieniach wyświetlacza zagościła technologia MiraVision, przy wykorzystaniu której możliwe jest dostosowanie kontrastu, nasycenia kolorów oraz temperatury barwowej. Dzięki temu treści wyświetlane na ekranie będą wyglądały nieco lepiej. Jest nawet filtr światła niebieskiego.

Odwzorowanie kolorów w skali sRGB wynosi 85.3%. W praktyce oznacza to, że mamy do czynienia z ekranem klasy średniej, który nie jest w stanie wygenerować soczystych barw i głębokiej czerni. W ogólnym rozrachunku jednak wyświetlacz zastosowany w BLUBOO S1 można spokojnie nazwać niezłym. Nie rewelacyjnym, ale akceptowanym w tym segmencie cenowym.

Spis treści

  1. Obudowa, bateria i ekran
Paweł Gajkowski

Najnowsze artykuły

  • Google
  • Gry i aplikacje
  • Newsy

Zdjęcia Google z ważną zmianą. Teraz nareszcie zdecydujesz sam

Zdjęcia Google pozwolą nam niedługo lepiej zadbać o miejsce na dysku. Gigant umożliwi nam szybsze…

29 kwietnia 2024
  • Artykuły
  • Wiadomość dnia

Gorący tydzień na gsmManiaK. O tym czytaliście jak szaleni #ZimaoHITach

Zapraszam do przeglądu najważniejszych informacji ze świata smartfonów i nie tylko w serii "Zima o…

28 kwietnia 2024
  • Motorola
  • Newsy
  • Telefony

Ex-flagowiec Samsung 256 GB bliski ideału w kapitalnej cenie. Okazja roku?

Samsung Galaxy S23 może być uważany za ideał opłacalnego telefonu dla wielu ManiaKów. Ma bowiem…

28 kwietnia 2024
  • Google
  • Gry i aplikacje
  • Newsy

YouTube ma nowy plan na wciskanie reklam. Będą dosłownie wszędzie

Masz dość reklam na YouTube? Szykuj się na ich podwójną porcję – teraz Google dołoży…

28 kwietnia 2024
  • Infinix
  • Newsy
  • Telefony

Nawet 24 GB RAM, AMOLED 144 Hz i niesamowita wydajność w cenie, która może zachwycić

Infinix GT 20 Pro to niedrogi telefon stworzony z myślą o graczach, który sprawdzi się…

28 kwietnia 2024
  • Co kupić?
  • Telefony
  • Wiadomość dnia

Kup jeden z tych smartfonów i ciesz się spokojem przez lata. Najlepsze w każdych cenach

Szukasz smartfona na lata? W takim razie dobrze trafiłeś. Przygotowałem zestawienie kilku telefonów, które oferują…

28 kwietnia 2024