Jak wygląda polski rynek smartfonów? Na to pytanie spróbował odpowiedzieć DeviceAtlas, który prześledził ruch sieciowy z smartfonów. Również w Polsce. Dzięki temu wiemy, jakich telefonów używają Polacy
Jak wygląda aktualnie polski rynek smartfonów? Okazuje się, że najczęściej używane obecnie telefony pochodzą z 2015 roku i są stosunkowo tanie, mają logo Samsung lub Huawei na obudowie, pracują pod kontrolą Snapdragona 410, a ich ekrany są stosunkowo niewielkie. Jakich telefonów używają Polacy?
DeviceAtlas wykonało tytaniczną pracę i na podstawie ruchu sieciowego, zbadanego na dziesiątkach tysięcy stron internetowych, przygotowało statystyki dotyczące najczęściej używanych obecnie smartfonów. Nie jest to może idealna metodologia badań, gdyż nie wszyscy użytkownicy muszą korzystać z internetu i wchodzić na określone witryny, jednak trudno obecnie znaleźć jednoznacznie lepszą metodę, która byłaby obarczona znacznie mniejszym marginesem błędu. Mimo wszytko traktujcie poniżej prezentowane dane przede wszystkim jako ciekawostkę.
W statystykach znajdziemy dane dotyczące najpopularniejszych modeli, najczęściej spotykanych procesorów, ilość pamięci RAM czy popularności Dual SIM. Nie mogło też zabraknąć starcia Androida z iOS. Raport uwzględnia 72 kraje, a wśród nich jest m.in. Polska i to właśnie na niej się skupimy najbardziej.
Najpopularniejsze smartfony w Polsce
Najczęściej używane obecnie smartfony w Polsce pochodzą z 2015 roku – korzysta z nich prawie 40% użytkowników. Niecałe 30% użytkowników nosi w kieszeniach czy torebkach rocznik 2016, a blisko 20% smartfonów ma już na karku 3 lata. 1/3 wszystkich urządzeń to Dual SIM.
Jeśli chodzi o najpopularniejsze modele, to TOP3 wygląda następująco:
- Samsung Galaxy J5,
- Huawei P8 Lite,
- Samsung Galaxy A5
Zaskoczeni? Ja jakoś niespecjalnie. Gdybym miał samodzielnie określić, jakie trzy smartfony są w Polsce najczęściej używane, to na dwie pierwsze pozycje stawiałbym w ciemno, a już zwłaszcza na Huawei P8 Lite. Model ten sprzedał się w naszym kraju w 1,5 mln sztuk w ciągu dwóch lat i ciągle możemy go spotkać na sklepowych półkach. To rzadko spotykanie zjawisko, jeśli chodzi o kilkuletnie smartfony ze średniej półki. Kojarzycie jakiś inny model z 2015 roku, który na start kosztował ok. 1000 złotych i ciągle można go kupić jako nowy egzemplarz?
Wspomnianych modeli już nie kupimy w sklepach a nawet z drugiej ręki (jeżeli to by miało sens po tylu latach używania) możemy ich nie dostać. Na szczęście dostępne są aktualne modele, które mają szanse stać się popularne, jak np. Samsung Galaxy J5 2017 oraz najnowsza wersja Samsung Galaxy A5 z 2017, którą testował dla Was nie tak dawno temu Paweł.
W zestawieniu, które niedawno aktualizowałem TOP-10 smartfonów, które warto kupić moim zdaniem, znajdziecie także kilka budżetowych i sensownych modeli. Być może za dwa lata to one będą w tym zestawieniu?
Samsung zajmuje 2 z 3 pozycji na podium i nie ma w tym nic dziwnego, bo to właśnie ten producent sprzedaje najwięcej smartfonów w naszym kraju. Nie chodzi tu tylko o ilość, ale także ogólną sumę wartości telefonów. Pod względem ilościowym Huawei jest na drugim miejscu, a pod względem wartościowym Chińczyków wyprzedza Apple.
A skoro już o tym mowa, to w przypadku smartfonów z logo nadgryzionego jabłka na obudowie, najpopularniejszym modelem jest iPhone 6s.
Jaka przekątna ekranu dominuje w smartfonach?
Polacy uwielbiają stosunkowo małe smartfony, gdyż najczęściej spotykaną przekątną jest 5 cali (29%), a na drugim miejscu mamy na równi 4,7 i 5,2 cala (11%). Jesteśmy w dość nielicznym gronie tych krajów, gdzie wartość 5,5 cala nie jest zbytnio popularna.
Najpopularniejszy SoC w Polsce
Tak jak wspomniałem wcześniej, statystyki DeviceAtlas obejmują również najczęściej spotykane procesory. W statystyce ogólnej wygrywają Snapdragony od Qualcomma i to dość zdecydowanie – będące na drugim miejscu Exynosy od Samsunga mają ponad dwukrotnie mniejsze udziały.
W Polsce TOP5 modeli procesorów wygląda tak (w nawiasach przykładowe telefony):
- Snapdragon 410 (Samsung Galaxy J5, Motorola Moto G3),
- Exynos 7 Octa (Samsung Galaxy A5 2016, Samsung Galaxy S6),
- Snapdragon 400 (LG G2 mini, Sony Xperia M2),
- Apple A9 (iPhone 6s, iPhone 6s Plus),
- Kirin 620 (Huawei P8 Lite, Honor 4X).
W tym przypadku również trudno mówić o niespodziance. Snapdragon 410 był swego czasu montowany w tak dużej liczbie urządzeń, że miejsce w ścisłym TOP ma zagwarantowane jeszcze na parę lat. Jak widać procesor ten jest wystarczająco mocny dla sporej grupy klientów, która ogranicza korzystanie ze smartfona do podstawowych czynności. Pewnie na drugim miejscu byłby Snapdragon 400, gdyby nie nazewnictwo układów Samsunga – Koreańczycy po jedną nazwą ogólną ukrywają kilka różnych procesorów.
W statystykach znajdziemy też wzmiankę o pamięci RAM. W naszym kraju najczęściej można spotkać telefony z 2GB RAM (ponad 40%), choć 1GB RAM bardzo dzielnie się trzyma (ok. 30%). 3GB to mniej niż 10%, a 4GB RAM lub więcej jakieś 5%.
Android vs iOS – który system popularniejszy w Polsce?
Na sam koniec zostawiłem starcie między Androidem a iOS. Polacy zdecydowanie stawiają na system operacyjny od Google. Smartfony z Androidem generują ponad 75% ruchu sieciowego w naszym kraju, co daje nam pierwsze miejsce w Europie, przed Hiszpanią i Grecją. Po drugiej stronie barykady są Dania, Szwajcaria i Ukraina, gdzie dominuje iOS.
Pełny raport DeviceAtlas
To oczywiście nie wszystkie informacje ze statystyk DeviceAtlas. Ograniczyłem się do najciekawszych danych z Polski. Jeśli ciekawią Was dalsze szczegóły bądź inne kraje, to możecie pobrać raport w formacie PDF:
DeviceAtlas_Mobile_Web_Intelligence_Report_August_2017
Źródło: DeviceAtlas, opracowanie własne
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.