Kategorie: Android Sony Telefony Testy

Test Sony Xperia XA1 Ultra. Duży smartfon z dobrymi aparatami

Sony Xperia XA1 Ultra to telefon z dużym wyświetlaczem, pracujący pod kontrolą systemu Android 7.0 Nougat. Smartfon został wyposażony w matrycę Exmor RS, czyli czujnik wykorzystywany w modelach Xperia X Compact oraz Xperia XZ.

Sony Xperia XA1 Ultra jest następca modelu zaprezentowanego w połowie ubiegłego roku — Sony Xperia XA Ultra. Producent zmienił wygląd, a także wymienił główne podzespoły, tym samym oferując sprzęt jeszcze bardziej interesujący.

Specyfikacja Sony Xperia XA1 Ultra

Dane podstawowe
Wymiary 79 x 165 x 8.1 mm
Waga 188 g
Obudowa jednobryłowa (bez opcji demontażu tylnej klapki)
Standard sim nanoSIM
Data premiery 2017, Luty
Ekran
Typ IPS 6.0'', rozdzielczość 1920x1080, 367 ppi
Kluczowe podzespoły
SoC MediaTek Helio P20 (MT6757)
Procesor 2.3 GHz, 8 rdzeni ((4x Cortex-A53 + 4x Cortex-A53))
GPU Mali-T880MP2
RAM 4 GB
Bateria 2700 mAh
Obsługa kart pamięci microSD do 256GB
Porty USB (typu C, obsługuje OTG)
Pamięć użytkowa 32 GB
System operacyjny
Wersja Android 7.0.0 Nougat
Łączność
Transmisja danych LTE 150 Mb/s
WIFI 802.11 a/b/g/n, Miracast
GPS A-GPS i GLONASS
Bluetooth 4.2, A2DP, aptX, LE
NFC Tak
Aparat fotograficzny
Główny 23 MP, wideo FullHD (1920x1080), 30 kl/s, lampa błyskowa
Dodatkowy 16 MP, wideo FullHD (1920x1080), 30 kl/s

Obudowa i wygląd

Na pierwszy rzut oka niewiele zmieniło się pod względem designu w nowym telefonie względem Xperia XA Ultra, który jest modelem starszym o raptem 9 miesięcy. Dopiero po wzięciu obu smartfonów do ręki widać, co zmajstrował japoński koncern. Moim zdaniem poszedł niewłaściwą drogą, gdyż Sony Xperia XA1 Ultra jest bardziej kanciasta od poprzedniczki przez co optycznie wydaje się większa i bardziej masywna.

Nie mam zamiaru krytykować górnej oraz dolnej ramki okalającej wyświetlacz, gdyż wiadome jest, że to znak rozpoznawczy Japończyków – albo ktoś jest w stanie to zaakceptować, albo nie. Ja jestem obojętny – to jeden z elementów, w których widzę głębszy sens: dzięki nim ze smartfonu korzysta się wygodnie w trybie panoramicznym. Oko cieszą za to ramki pionowe, których niemal nie ma, a ekran wypełnia całą szerokość frontowego panelu.

Sony Xperia XA1 Ultra / fot. gsmManiaK.pl

Obudowę tworzy materiał raczej pospolity, za to dobrej jakości. Na tylnej ściance zastosowano matowe tworzywo sztuczne, które jest przyjemne w dotyku. Boki telefonu oraz srebrne wstawki wykonano z aluminium. Ekran zabezpieczony jest szkłem Corning Gorilla Glass niesprecyzowanej generacji.

Frontowy panel utrzymany został w bardzo minimalistycznym i zarazem typowym dla Sony tonie. Nie znajdziemy tu zbędnych bajerów – wyłącznie wyświetlacz, kamerę z diodą LED, czujnik światła zastanego, diodę powiadomień, głośnik do rozmów, a także mikrofon. Te dwa ostatnie elementy zostały osadzone na skraju krawędzi obudowy, przez co bardzo łatwo je pomylić ze stereofonicznymi głośnikami, których na wyposażeniu zabrakło.

Sony Xperia XA1 Ultra / fot. gsmManiaK.pl

Sony Xperia XA1 Ultra / fot. gsmManiaK.pl

Sony Xperia XA1 Ultra / fot. gsmManiaK.pl

Sony Xperia XA1 Ultra / fot. gsmManiaK.pl

Zamiast stereo, muzyka odtwarzana jest w mono z jednego głośnika, który znalazł się na dolnym obrzeżu, obok portu USB typu C. Górne obrzeże zajęte zostało przez złącze słuchawkowe mini-jack 3.5 mm i dodatkowy mikrofon. Belka regulacji głośności oraz minimalistyczny włącznik znajdują się na prawym boku telefonu. Szufladka na kartę w standardzie nanoSIM oraz na kartę microSD umieszczona została na lewym boku. Zaślepka sprawia wrażenie dość delikatnej, a zatem warto uważać, aby przypadkowo jej nie uszkodzić. W Xperia XA1 Ultra obecny jest również dwustopniowy spust migawki, który umieszczony został a prawym boku, w dolnej części.

  Przekątna Szerokość Wysokość Grubość Waga
Lenovo P2 5.50 76 153 8.3 177
Xiaomi Redmi Note 4 5.50 76 151 8.5 175
Lenovo K6 Note 5.50 76 151 8.4 169
Asus ZenFone 3 Max (ZC553KL) 5.50 76 151 8.3 175
Umi Plus E 5.50 75 155 8.8 187
Sony Xperia Z Ultra 6.44 92 179 6.5 212
Sony Xperia XA1 Ultra 6.00 79 165 8.1 188

Sony Xperia XA1 Ultra nie jest phabletem małym, a zatem obsługa jedną ręką bez dedykowanego trybu nie wchodzi tutaj w grę. Telefon pomimo swoich rozmiarów wchodzi bez większego problemu do kieszeni spodni, choć minimalnie z niej wystaje.

Bateria

Sony Xperia XA1 Ultra / fot. gsmManiaK.pl

Akumulator ma pojemność 2700 mAh. Producent nie zdecydował się wymienić tego komponentu względem poprzedniczki, przez co bateria nie jest najmocniejszym punktem specyfikacji testowanego telefonu.

Wyniki testów syntetycznych plasują nowy model Sony w dolnej częsci stawki. Mimo to, pozytywnie zaskakuje czas pracy urządzenia w normalnym użytkowaniu – smartfon jest w stanie wytrzymać niemal dzień bez ładowania. Jeżeli chodzi natomiast o SoT, to jest on na poziomie około trzech i pół godziny.

Producent zastosował technologię szybkiego ładowania – MediaTek Pump Express Plus 2.0 – do testów nie została dostarczona mi ładowarka sieciowa, przez co (dla bezpieczeństwa) zmuszony byłem ładować telefon ładowarką 5V1.8A, co przekładało się na uzupełnienie energii w około 170 minut. Myślę jednak, że przy wykorzystaniu dedykowanej ładowarki czas ten znacznie się skróci.

Dołączony Menedżer baterii z trybem STAMINA pozwala dobrać jeden z dostępnych scenariuszy oszczędzania energii. W najbardziej restrykcyjnym trybie funkcjonalność Xperia XA1 Ultra zostaje ograniczona do podstawowych funkcji, jak możliwość wykonywania połączeń głosowych, czy wysyłania wiadomości tekstowych.

Ekran

Sony Xperia XA1 Ultra oferuje ekran o przekątnej sześciu cali, co jest typowym rozmiarem dla telefonów z przeznaczeniem na azjatyckie rynki, gdzie duże panele cieszą się ogromną popularnością. Myślę jednak, że taka przekątna sprawdzi się także bardzo dobrze w rękach polskich konsumentów.

Sony Xperia XA1 Ultra / fot. gsmManiaK.pl

Matrycę wykonano w technologii IPS, a obraz wyświetlany jest w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli). Takie połączenie przekłada się na przyzwoitą ostrość, a także na prawidłowe skalowanie treści. Wygodnie korzysta się również z dwóch aplikacji jednocześnie na podzielonym ekranie – funkcja ta jest dostępna z poziomu listy otwartych aplikacji.

Mocną stroną ekranu jest maksymalna jasność, która wynosi aż 615 cd/m2. Tak wysoki odczyt wskazany przy wykorzystaniu kalibratora pokazuje, że korzystanie ze smartfonu w pełnym słońcu nie powinno stanowić najmniejszego problemu. Do jasności minimalnej mam jednak pewne zastrzeżenia – wynosi 32 cd/m2, a więc konsumowanie treści po zmroku może powodować zmęczenie wzroku. Jeżeli chodzi natomiast o czujnik światła zastanego, to jest on “trochę leniwy” i dostosowanie podświetlenia do panujących warunków zajmuje mu dłuższą chwilę.

Odwzorowanie kolorów jest dobre – pokrycie skali sRGB dochodzi do 84%, co oznacza, że kolory są delikatnie bledsze niż powinny, a czarny wpada w odcień szarości, co jest w gruncie rzeczy typowe dla ekranów klasy średniej.

W ustawieniach ekranu nie znajdziemy wielu możliwości personalizacji poza regulacją balansu bieli, inteligentnym sterowaniem podświetlenia (gdy trzymasz smartfon w dłoni ekran pozostaje włączony) oraz podbiciem kolorów podczas oglądania materiałów wideo oraz fotografii. I choć z jednej strony jest dość skromnie.

W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć o funkcji umożliwiającej obsługę phabletu przy użyciu jednej ręki. Szybki dostęp do tej funkcji otrzymamy po przesunięciu palcem po skosie od dolnego rogu ekranu ku środkowi. Niestety nawet po aktywowaniu tego trybu nie byłem w stanie komfortowo (bezpiecznie) korzystać jedną ręką z Sony Xperia XA1 Ultra. Problemem było bowiem sięgnięcie belki powiadomień.

Paweł Gajkowski

Najnowsze artykuły

  • Artykuły
  • Wiadomość dnia

Gorący tydzień na gsmManiaK. O tym czytaliście jak szaleni #ZimaoHITach

Zapraszam do przeglądu najważniejszych informacji ze świata smartfonów i nie tylko w serii "Zima o…

28 kwietnia 2024
  • Motorola
  • Newsy
  • Telefony

Ex-flagowiec Samsung 256 GB bliski ideału w kapitalnej cenie. Okazja roku?

Samsung Galaxy S23 może być uważany za ideał opłacalnego telefonu dla wielu ManiaKów. Ma bowiem…

28 kwietnia 2024
  • Google
  • Gry i aplikacje
  • Newsy

YouTube ma nowy plan na wciskanie reklam. Będą dosłownie wszędzie

Masz dość reklam na YouTube? Szykuj się na ich podwójną porcję – teraz Google dołoży…

28 kwietnia 2024
  • Infinix
  • Newsy
  • Telefony

Nawet 24 GB RAM, AMOLED 144 Hz i niesamowita wydajność w cenie, która może zachwycić

Infinix GT 20 Pro to niedrogi telefon stworzony z myślą o graczach, który sprawdzi się…

28 kwietnia 2024
  • Co kupić?
  • Telefony
  • Wiadomość dnia

Kup jeden z tych smartfonów i ciesz się spokojem przez lata. Najlepsze w każdych cenach

Szukasz smartfona na lata? W takim razie dobrze trafiłeś. Przygotowałem zestawienie kilku telefonów, które oferują…

28 kwietnia 2024
  • Promocje

Kiedyś kosztował krocie, a dziś kupisz tego potężnego ex-flagowca w cenie średniaka!

Xiaomi 11T Pro to ex-flagowiec Xiaomi, który dostępny jest teraz w Polsce za mniej niż…

28 kwietnia 2024