Kategorie: Android Artykuły Gry i aplikacje

6 antywirusów na Androida, które ochronią Twój smartfon i tablet

W dobie ogromnej popularności urządzeń mobilnych nasza prywatność bywa coraz częściej naruszana. Co więcej, często sami zgadzamy się na inwigilację i udostępnianie danych osobistych. Co robić w wypadku, kiedy instalowana i pobierana aplikacja od nieznanego developera zawiera wirusy i „robaki”, które niepostrzeżenie zaczną wysyłać poufne informacje do swojego stworzyciela? Jedyną sensowną metodą obrony przed tego typu zagrożeniem wydają się być mobilne antywirusy. Oto 6, naszym zdaniem najciekawszych programów, które zbierają pozytywne recenzje, mają zauważalnie wysoką liczbę pobrań, i przede wszystkim są skuteczne.

Antywirus AVG

Pierwsze miejsce w naszym maniakalnym podsumowaniu należy dla aplikacji zatytułowanej Antywirus AVG stworzony w całości przez ekipę programistów ze studia AVG Mobile. Średnia ocen w Google Play oscylująca wokół 4,5 punkta podparta ogromną liczbą pozytywnych opinii, których jest ponad sześćset tysięcy mówi niemalże wszystko. Mamy do czynienia z programem dobrym i skutecznym – co jest w tym przypadku najważniejsze.

AVG /fot. producent

Rzeczony produkt powinien zapewnić nam bezpieczeństwo przed wszelkiego rodzaju wirusami a także szkodliwymi aplikacjami. Kiedy pobieramy program ze sklepu Play zostanie on przeskanowany w poszukiwaniu ewentualnych zagrożeń. Użytkownik otrzyma ponadto możliwość manualnego skanowania urządzenia mobilnego w czasie rzeczywistym. Antywirus AVG to nie tylko bezpieczeństwo, ale również pełna lokalizacja smartfona/tabletu internetowego. Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której nasz sprzęt zostanie skradziony to z wykorzystaniem map Google będziemy mogli go w szybki i przyjemny sposób odnaleźć, co znacznie zwiększy szanse na odzyskanie. To jednak nie wszystko – Antywirus AVG pozwala wyczyścić całą zawartość telefonu z wykorzystaniem aktywnego połączenia internetowego, dzięki czemu złodziej utraci dostęp do niepożądanych danych oraz wszelkiej maści plików.

Antywirus AVG znajdziecie w Google Play.

Norton Mobile Security

Antywirusy od firmy Norton Security od wielu lat obecne są na komputerach z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows. Ci którzy mieli z nimi do czynienia na pewno docenili skuteczność zabezpieczeń przeciwko złośliwemu oprogramowaniu. Oczywiście każdy użytkownik tabletów internetowych z mobilnymi kafelkami od korporacji Microsoft może zaopatrzyć się w wersję desktopową, ale dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Wam edycję dla urządzeń z zielonym robotem na pokładzie.

/fot. producent

Norton Mobile Security w wersji darmowej pozwala na dokładne i niezwykle efektywne skanowanie urządzenia mobilnego w poszukiwaniu zagrożeń. Oprócz tego istnieje także możliwość sprawdzania plików zainstalowanych na dowolnej karcie pamięci – a nie tylko w pamięci telefonu komórkowego. Niestety pojawia się tutaj problem, o którym po prostu muszę napisać. Bez wykupienia subskrypcji smartfon jest skanowany pod kątem programów mogących obniżyć wydajność podzespołów sprzętowych. Dopiero uiszczenie opłaty wynoszącej 29,99 USD (za okrągłe 365 dni) umożliwi znajdowanie zagrożeń dotyczących prywatności.

Oprócz tego należy podkreślić świetne wykonanie techniczne. Interfejs jest intuicyjny i estetycznie przygotowany; na płynność animacji nie można w żaden sposób narzekać. Jeżeli jesteście zainteresowani to Norton Mobile Security znajdziecie tutaj.

Mobile Security & Antivirus

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że Mobile Security & Antivirus jest najlepszym i najbardziej skutecznym programem ochronnym dostępnym na najpopularniejszym mobilnym systemie operacyjnym. Wszelkie testy przeprowadzane na obszernych bazach wirusów wskazywały zawsze ten sam wynik – skuteczność ochrony na poziomie stu procent.

Mobile Security & Antivirus /fot. producent

Mobile Security & Antivirus oferuje nam czternastodniowy okres próbny, który w zupełności wystarczy do przetestowania aplikacji w każdej dziedzinie. Po tym czasie dalsze korzystanie z jej usług będzie równoznaczne z uiszczeniem opłaty w wysokości $9,95 za 365 dni. Czy to dużo? Patrząc na niezaprzeczalne zalety omawianego produktu nie jest to przesadnie zawyżona kwota. Antywirus stworzony przez studio Bitdefender odznacza się skanowaniem nie tylko telefonu komórkowego, ale także wszystkich stron internetowych przeglądanych na urządzeniu mobilnym. Jeżeli witryna wygląda na podejrzaną to użytkownik niezwłocznie otrzyma stosowny komunikat. Sytuacja jest analogiczna w przypadku aplikacji pobieranych bezpośrednio z Google Play – w całym asortymencie sklepu Play znajduje się ponad milion zainfekowanych programów, których twórcy tylko czekają aż zainstalujemy je na swoim sprzęcie. Twórcy nie spoczęli na laurach implementując jeszcze jedną ważną funkcję – Mobile Security & Antivirus poinformuje nas o wszystkich podejrzanych „ruchach” posiadanych apek. Oznacza to, że nigdy nie dojdzie do sytuacji w jakiej bez naszej wiedzy program uzyska dostęp chociażby do biblioteki zdjęć.

Mobile Security & Antivirus to także automatyczna aktualizacja bazy wirusów z wykorzystaniem chmury internetowej. Wystarczy aktywne połączenie internetowe aby co 24 godziny program pobierał informacje nawet o najnowszym złośliwym oprogramowaniu. I bronił nas przed nim. Aplikację znajdziecie w Google Play.

McAfee Antivirus & Security

McAfee Antivirus & Security to kolejny program antywirusowy z naszego maniaKalnego zestawienia, którym warto się zainteresować. Do pobrania jest zupełnie za darmo, ale każdy użytkownik ma możliwość wykupienia wersji Premium. Bez uiszczenia choćby złotówki otrzymujemy wyraźnie okrojony zestaw funkcji, ponieważ dane na będzie wyłącznie zlokalizować telefon, ustawić alarm a także wykonać kopię zapasową posiadanego sprzętu. Kiedy zdecydujemy się na odblokowanie dodatkowych opcji będziemy mieli pewność, że smartfon jest dostatecznie chroniony. Należy zaznaczyć, że płatna licencja obejmuje trzy urządzenia mobilne.

McAfee Antivirus & Security /fot. producent

McAfee Antivirus & Security to w głównej mierze klasyczny antywirus. Pozwala skanować instalowane pliki wraz z tymi, które już znajdują się zarówno na karcie pamięci jak i dysku wewnętrznym. Po wychwyceniu zagrożenia aplikacja usuwa je lub poddaje kwarantannie. Na uwagę zasługuje funkcja umożliwiająca tworzenie nawet trzech profilów użytkownika – kiedy oddajemy telefon w ręce dziecka możemy wybrać jakie gry i programy będą dla niego dostępne. Innych po prostu nie zobaczy. Mechanizm znany z Windows Phone 8, ale w praktyce sprawdza się świetnie, a co najważniejsze, jest bardzo użyteczny. Rzeczony tytuł to także specjalny filtr blokujący niechciane połączenia głosowe, wiadomości tekstowe lub numery komórkowe – wystarczy wpisać osobę/numer aby McAfee Antivirus & Security uniemożliwił mu nawiązanie kontaktu.

Omawiany produkt to multum narzędzi dodatkowych, oprócz oczywiście samego antywirusa. Warto go przetestować – nic nie tracimy, gdyż producent postanowił udostępnić 14-dniowy okres testowy. McAfee Antivirus & Security znajdziecie tutaj.

AVL

Piątą aplikacją wartą polecenia jest antywirus AVL. Co prawda zadebiutował on stosunkowo późno, bowiem dopiero trzydziestego grudnia bieżącego roku, ale zdążył już otrzymywać ponad pięćset maksymalnych ocen w sklepie Google Play. Dobre noty i relatywnie wysoka popularność związana jest z darmową licencją, która pozwala na pełnoprawne funkcjonowanie wszystkich narzędzi. Bez uiszczenia jakiejkolwiek opłaty zabezpieczymy smartfon przed złośliwym oprogramowaniem.

/fot. producent

Użytkownik może skorzystać z funkcji skanowania aplikacji już znajdujących się w pamięci urządzenia mobilnego tudzież na karcie SD; ma możliwość zlecić skan programu/gry pobranego z Google Play, ale jeszcze nie zainstalowanego. Twórcy z dumą informują, że AVL jest w stanie wykryć i zneutralizować wirusy różnej maści, analizując pliki w wielu formatach, m.in.: APL, SIS, XAP, CAB. Co ciekawe, korzystanie z antywirusa AVL nie wpływa negatywnie na prędkość i wydajność smartfona. Rzeczony tytuł został przygotowany w sposób przemyślany, stąd specjalne narzędzie umożliwiające dynamiczną zmianę w pobieraniu zasobów smartfona. Jeżeli zależy nam na niezwykle dokładnej ochronie, AVL wykorzysta więcej pamięci RAM. Kiedy uruchomimy wyłącznie pobieżny skan – antywirus zwolni wcześniej zajmowane zasoby.

AVL to także pełne wsparcie ze strony producenta dotyczące ewentualnych problemów z funkcjonowaniem aplikacji. Jeżeli jesteście zainteresowani, zapraszam bezpośrednio do Google Play.

ESET Mobile Security & Antivirus

Według AV-TEST Maj/Czerwiec 2013 skuteczność programu antywirusowego stworzonego przez firmę ESET wynosi aż 99,7%. Jest to wynik zasługujący na gromkie brawa, który udowadnia, że korzystając z rzeczonego tytułu możemy być spokojni o bezpieczeństwo posiadanego urządzenia mobilnego. A tego oczekujemy przede wszystkim.

/fot. producent

Po zainstalowaniu omawianego produktu stajemy przed oczywistym wyborem: pozostajemy przy wersji darmowej czy decydujemy się na zakupienie dodatkowego zestawu funkcji. Jeżeli zależy nam na pełnej ochronie telefonu warto poważnie zastanowić się nad subskrypcją. ESET Mobile Security & Antivirus nie zawiera żadnych rewolucyjnych narzędzi. Użytkownik będzie mógł skanować smartfon w poszukiwaniu różnorakich zagrożeń – również w czasie rzeczywistym podczas instalowania programów z Google Play. Ciekawie prezentuje się mechanizm wyszukujący i neutralizujący złośliwe oprogramowanie samoistnie nawiązujące połączenia z numerami premium, które mogą narazić nas na dodatkowe koszty.

Nie zabrakło także oczywistych funkcji takich jak lokalizowanie urządzenia, blokowanie go nawet wtedy kiedy złodziej zmieni kartę SIM a także kasowanie danych lub zapisanych kontaktów jednym poleceniem w wiadomości tekstowej. ESET Mobile Security & Antivirus znajdziecie tutaj.

Dawid Muniak

Najnowsze artykuły

  • Newsy
  • POCO
  • Telefony

Możesz twierdzić, że to nie jest najbardziej opłacalny Xiaomi od lat – ale ja się nie zgodzę. W Polsce będzie hitem

W 2024 roku nie jest już tak, że każdy Xiaomi po premierze od razu staje…

30 kwietnia 2024
  • Newsy
  • OnePlus
  • Promocje
  • Telefony

Nie ma na świecie bardziej opłacalnego telefonu. Teraz jeszcze chętniej go kupisz

OnePlus 10T trafił do kieszeni wielu ManiaKów ze względu na świetny stosunek ceny do specyfikacji.…

30 kwietnia 2024
  • Newsy
  • Samsung
  • Telefony

O, jak miło – Polska znowu krajem trzeciego świata dla Samsunga. Nadal chcesz ich flagowca?

Samsung Galaxy Z Flip6 i Galaxy Z Fold6 zdradzają procesory i znowu mamy podziały. Nietrudno…

30 kwietnia 2024
  • Android
  • Poradniki
  • Promowane

Jak zablokować spam na telefonie z Androidem? Wystarczą te dwa proste kroki

Masz dość spamu na swoim telefonie z Androidem? Męczą Cię nachalne połączenia telefoniczne i wiadomości…

30 kwietnia 2024
  • Promocje

Najlepszy telefon „króla Androida” z 12 GB RAM, OIS, IP67 i OLED 120 Hz staniał jak szalony

Ekran OLED 120 Hz, 12 GB RAM, aparat 108 MP z OIS, ładowanie bezprzewodowe, USB-C…

30 kwietnia 2024
  • Newsy

To nowy, bardzo ciekawy laptop Lenovo. Mocne podzespoły na pokładzie

Lenovo wzbogaca rodzinę coraz popularniejszych laptopów z serii ThinkBook o nowy model. ThinkBook 16+ jak…

30 kwietnia 2024