Witam Was wszystkich w ten kolejny słoneczny i upalny dzień. Dziś przyglądamy się smartfonom, których właścicielami możemy stać się już za 1000 złotych. To już dość pokaźna suma, więc postanowiłem pominąć przy tworzeniu zestawienia urządzenia low-endowe. No bo kto mogąc wydać taką kwotę na słuchawkę będzie brał je pod uwagę? Raczej nikt. Niektóre z prezentowanych słuchawek w „tradycyjnych” sklepach przekraczają nasz limit cenowy, lecz na Ceneo możemy znaleźć je taniej. Dlatego zostały przeze mnie uwzględnione. No to zaczynajmy!
Aktualizacja 02.08.2012
Uwaga. Rynek i dostępne modele, które poleca redaKcja techManiaK.pl cały czas się zmieniają. Od publikacji tego wpisu minęło już trochę czasu, dlatego też zachęcam Cię do zobaczenia naszego najnowszego zestawienia:
Samsung Omnia M
W zasadzie jeszcze „ciepła” nowość od Samsunga. Smartfon oparty na obecnej na rynku edycji Windows Phone (7.5, pewna aktualizacja do 7.8). Niedawno został wprowadzony do sprzedaży w Polsce. Nie jest jeszcze więc tak rozpowszechniony jak jego konkurencja. Można go jednak kupić już za 999 złotych. Co nam oferuje? Ekran Super AMOLED o przekątnej 4 cali pracujący w rozdzielczości 800×480 pikseli. „Mózgiem” jego jest jednordzeniowy procesor o taktowaniu 1GHz. Co do ilości wbudowanej pamięci RAM jestem sceptyczny – 384 MB nie brzmi za dobrze. Dedykowane użytkownikowi 4 GB pamięci wbudowanej też nie powala na kolana. Co gorsza, nie możemy sobie jej rozszerzyć kartami microSD.
Zdjęcia? Do ich robienia posłuży nam 5-megapikselowy aparat z autofocusem oraz diodą LED. Oczywiście, jak na taki sprzęt przystało – nakręcimy nim wideo jakości HD. Na pokładzie Omnii M nie mogło też zabraknąć kamerki do wideorozmów. Oczywiście HSDPA, WiFi i Bluetooth w standardzie.
Sony Xperia U
Jak widać Sony po „rozwodzie” z Ericssonem radzi sobie całkiem nieźle. Przykładem na to jest prezentowana tutaj Xperia U. Dobrze szperając w sieci możemy nabyć ją już w cenie poniżej 1000 złotych. Uraczy nas ona doskonałej jakości ekranem o przekątnej 3.5-cala (qHD). Procesor w nim zastosowany charakteryzuje się dwoma rdzeniami o taktowaniu 1GHz. Wspiera go 512MB pamięci RAM. Zdjęcia? Podobnie jak w przypadku Samsunga – 5 megapikseli (a więc i wideo jakości HD). Poza tym WiFi, Bluetooth, szybki Internet – czyli standard.
System? Urządzenie na rynku pojawiło się z „piernikiem”. Wsparcie producenta jest duże i na pewno doczeka się ono niejednej aktualizacji.
Nokia C7
Nieco już wiekowy smartfon, ale ze względu na swoje parametry wciąż wart uwagi. N8, E6 i E7 bowiem nie mieszczą się jeszcze w obranym przez nas przedziale cenowym. Co oferuje nam „babcia” Nokia? Dobrej jakości 3.5-calowy ekran AMOLED pracujący w rozdzielczości 640×360 pikseli i chroniony przez Gorilla Glass. Procesor zastosowany w niej nie powala – ARM 11 o taktowaniu 680MHz. Ilość oferowanej nam pamięci RAM także (256MB). Wystarcza to jednak do codziennego użytkowania tej słuchawki. Ponadto Finowie oferują nam aparat o rozdzielczości 8 megapikseli z podwójną diodą doświetlającą. Pamięć wewnętrzna urządzenia to 8GB rozszerzalne kartami pamięci.
Na pokładzie urządzenia znajdziemy oczywiście WiFi, Bluetooth i GPS z AGPS. C7 trafiła na rynek z preinstalowanym Symbianem ^3. Dostała jednak aktualizację do Belle.
Samsung Galaxy Ace II
Galaxy Ace II oferuje nam ekran o przekątnej 3.8-cala, pracujący w rozdzielczości 800×480 pikseli. Jego sercem jest dwurdzeniowy procesor o taktowaniu 800 MHz. Ponadto zaimplementowano mu 758 MB pamięci RAM. Użytkowniki zadedykowano w jego przypadku 4 GB wbudowanej pamięci, rozszerzalnej kartami microSD. Do robienia zdjęć posłuży nam aparat o rozdzielczości 5 megapikseli wyposażony w autofocus i diodę doświetlająca, nagrywający wideo w jakości HD.
System w nim preinstalowany to Android 2.3. Ostatnimi czasy słychać jednak pogłoski na temat możliwej aktualizacji tej słuchawki do ICS. Cóż, czas pokaże…
HTC Radar
Słuchawka z Windows Phone oferująca nam całkiem niezłą specyfikację. Posiada świetny wyświetlacz o przekątnej 3.8-cala, wykonany w technologii Super LCD. Zamontowano w nim procesor o taktowaniu 1 GHz oraz 512 MB pamięci RAM. „Tajwańczyk” oferuje nam też więcej pamięci wewnętrznej, niż Samsung – 8 GB. Aparatem o rozdzielczości 5 megapikseli zrobimy całkiem niezłe fotki. Nakręcimy też wideo jakości HD. Słuchawkę uzbrojono także w przednią kamerkę o rozdzielczości 1.3-megapiksela. Windowsa w wersji 7.8 sprzęt ten otrzyma już wkrótce.
Oczywiście na pokładzie HTC znalazło się miejsce dla modułów WiFi i Bluetooth. Osobiście za jedną z największych bolączek większości urządzeń z obecną wersją „okienek” uważam małą pojemność pamięci wewnętrznej. Przydałaby się możliwość jej rozszerzenia. Ale cóż, Microsoft uważa inaczej.
LG Swift L7
Android ICS w wydaniu LG? „Mózgiem” tego modelu jest Snapdragon o taktowaniu 1 GHz wspierany przez 512 MB RAM. Obraz wyświetlany jest na ekranie IPS o przekątnej 4.3-cala, pracującym w rozdzielczości 800×480 pikseli. Do dyspozycji dostajemy rozszerzalne kartami microSD 4GB pamięci wewnętrznej. Poza tym standard – WiFi, Bluetooth, GPS. Także aparat fotograficzny nie odstaje od konkurencji – 5 megapikseli.
LG to firma przez wielu niedoceniana, przez wielu wyśmiewana. Myślę jednak, że akurat tym modelem warto się zainteresować. Zwłaszcza ze względu na mocną baterię (1700 mAh)
Nokia Lumia 800
Jeśli do wymienionej w tytule kwoty 1000 złotych możecie dorzucić jeszcze wyjątkowo 69 złotych, to może załapiecie się na Lumię 800 (oj narzekaliście że mało jej w naszych zestawieniach). Myślę że warto przecierpieć tą kwotę. Co oferuje nam „windowsowa” Finka? Optymalne działanie zapewniają jej jednordzeniowy Snapdragon o taktowaniu 1.4GHz oraz 512MB pamięci RAM. Użytkownik może pomieścić swoje dane w 16-gigabajtowej pamięci wewnętrznej (to już coś!). Wszystkie informacje smartfon ten wyświetla nam na ekranie o przekątnej 3.7-cala (ClearBlack AMOLED) pracującym w wysokiej rozdzielczości. Zdjęcia zrobimy aparatem o rozdzielczości 8 megapikseli z autofocusem i podwójną diodą (optyka CarlZeiss).
Windows w niej zaimplementowany zostanie zaktualizowany do wersji 7.8. Warto wspomnieć, że słuchawka ta obsługuje tylko karty microSIM.
Podsumowania czas…
Moim zdaniem najciekawszymi propozycjami w zestawieniu (które „łyknąłbym” w ciemno) są obydwie Nokie. Wiem, wiem. Na pewno napiszecie, że Windows Phone 7 to przeżytek, że nie warto kupować. Ale pokażcie mi która słuchawka z nową odsłoną systemu z Redmond będzie dostępna w tak dobrej cenie? Sam żałuję, że wybrałem Androida, a nie „okienka”. Na C7 też pewnie ponarzekacie. Ale macie prawo mieć swoje zdanie. A może macie inne pomysły na słuchawkę w tym przedziale cenowym? Czekamy na Wasze sugestie:).
Aktualizacja
Aktualne zestawienie znajdziesz tutaj:
|
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.