>
Kategorie: Ciekawostki Longform Telefony

Z wyłudzeniami kart SIM radzi sobie Mozambik, ale nie Polska

Mozambik poradził sobie z palącym problemem wyłudzeń kart SIM, który to proces bardzo często doprowadzał do realizacji transakcji bankowych przez cyberprzestępców. Ci dosłownie okradali swoje ofiary z oszczędności.

Wyłudzenia kart SIM od operatorów stanowią poważny problem i to nie tylko w Polsce. Z SIM swap frauds nie radzą sobie nawet Stany Zjednoczone. Wszystko przez brak odpowiedniej współpracy instytucji bankowych oraz operatorów sieci komórkowych, który powoduje, że do wyłudzenia wystarczy odpowiedni research na temat danej osoby oraz kilka sztuczek socjotechnicznych.

Sprawa jest poważna, gdyż odzyskanie skradzionych przez cyberprzestępców pieniędzy nie jest rzeczą prostą. Owszem, w większości przypadków kwota, która bezprawnie zniknęła z konta klienta banku, prędzej czy później na nie wróci, jednak jest to proces mozolny. Telekomy i banki z Mozambiku uznały, że takim sytuacjom można zapobiec, wystarczy odrobina chęci, których w przypadku wielu krajów brak.

Dlaczego sposób znany z Mozambiku nie sprawdzi się w Polsce?

fot. Pxhere

Zanim opiszę, jak działa rozwiązanie wdrożone w Mozambiku, chciałbym zaznaczyć, że do wyłudzenia kart SIM bardzo często dochodzi w salonach operatorów. Konsultanci, chcąc zachować uprzejmość i rozwiązać maksymalnie szybko problem klienta, pomijają weryfikację dokumentów i bazują na kilku pytaniach sprawdzających. W taki oto prosty sposób przestępcy mogą zdobyć dostęp do czyjegoś numeru telefonu. Stąd jest już prosta droga do wykradzenia kont społecznościowych, a także pieniędzy z rachunków bankowych. Oczywiście wyłączenie tam, gdzie autoryzacja odbywała się za pośrednictwem kodów SMS. Dlatego też właśnie warto jest decydować się na nieco inne rozwiązania, jak weryfikacja w aplikacji mobilnej.

Niemniej, sprawą powinny zając się również instytucje, których problem dotyka, a więc banki i telekomy. Wzajemne zrzucanie winy za nieuprawniony dostęp do środków na nic się nie zda. Tylko wypracowanie wspólnego rozwiązania ma tutaj rację bytu, co udowodniły firmy z Mozambiku.

Serwis Niebezpiecznik poinformował o dość sprytnym, choć niespecjalnie skomplikowanym sposobie radzenia sobie z wyłudzeniami kart SIM w Mozambiku. Schemat działania jest w zasadzie prosty i ogranicza się do kilku kroków.

Na specjalnie do tego celu stworzonej platformie przechowuje się informację o tym, czy dany numer telefonu podlegał ostatnio wymianie karty SIM. Informacji dostarczają sami operatorzy. Banki, podczas próby autoryzacji transakcji przez klienta poprzez kod SMS, sprawdzają najpierw, czy karta SIM była wymieniana w ciągu ostatnich 2–3 dni. Jeśli tak, transakcja nie może dojść do skutku, klient zaś jest zobowiązany odwiedzić placówkę banku w celu odblokowania przelewu. W calej sprawie ważne jest to, że operator nie dostarcza bankowi żadnych danych identyfikacyjnych, a jedynie wspomnianą informację.

https://www.gsmmaniak.pl/954876/mobilna-cybertarcza-orange/

W Polsce, a nawet w USA wprowadzenie podobnego schematu mogłoby zamiast rozwiązania, zrodzić pewnego rodzaju patologię. Tak przynajmniej twierdzi serwis Wired, który wyjaśnia, że telekomy mogłyby zacząć pobierać od banków opłaty za korzystanie z takiego systemu. To oznacza koszty, których instytucje finansowe z pewnością chciałyby uniknąć.

Czy to oznacza, że jesteśmy bezbronni wobec skutków wyłudzenia kart SIM? I tak, i nie. Pewnego zabezpieczenia można szukać bezskuteczne, ale całkiem sensowną opcją wydaje się rezygnacja z autoryzacji za pomocą kodów SMS. Równie sprawne okaże się narzędzie wbudowane w aplikację mobilną banku. Nie jest to co prawda ideał, ale jeśli choć w niewielkim stopniu okaże się pomocny, gorąco go polecam.

Macie własne sposoby na skutki wyłudzenia karty SIM? Jeśli tak, koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach. Możecie pomóc w ten sposób wielu osobom.

Źródło 1, 2, 3

Marcin Karbowiak

 Redaktor serwisów internetowych, fan Apple, fetyszysta usług Google.

Najnowsze artykuły

  • Gry i aplikacje
  • Longform
  • Newsy

Ten RTS garściami czerpie z legendarnego Command and Conquer. Jaki naprawdę jest Tempest Rising? Postanowiłem to sprawdzić!

Ten RTS to bez wątpienia miły hołd dla legendarnego Command and Conquer. Mimo kilku wad…

30 kwietnia 2025
  • Newsy
  • Sony
  • Telefony

Następca średniaka Sony z rewelacyjną baterią pojawi się później. Warto czekać, bo Xperia 10 VII zaoferuje wyczekiwaną zmianę

Po zapowiedzi flagowca Sony Xperia 1 VII, fani oczekiwali kilku słów na temat Sony Xperia…

30 kwietnia 2025
  • Apple
  • Newsy
  • Telefony

iPhone 17 Pro rezygnuje z tej jednej rzeczy, za którą kochałem Samsunga Galaxy S24 Ultra

iPhone 17 Pro miał oferować warstwę antyrefleksyjną podobną do tej z Galaxy Ultra. Nowy przeciek…

30 kwietnia 2025
  • Newsy
  • Pojazdy elektryczne
  • Xiaomi

Ten Xiaomi kosztuje połowę ceny Tesli Model Y, masakruje ją zasięgiem i jest dużo ładniejszy

Xiaomi YU7 zdradził wszystkie szczegóły specyfikacji przed premierą. Jest ładny, ma potężny zasięg i będzie…

30 kwietnia 2025
  • Promocje

Jaki telefon kupić do 2000 złotych? Powiem Ci szczerze – poza tą promocją niczego innego bym dzisiaj nie rozważył

POCO F7 Pro to jeden z najbardziej opłacalnych smartfonów nawet bez żadnej obniżki. W promocji…

30 kwietnia 2025
  • Akcesoria
  • Artykuł sponsorowany
  • Artykuły
  • promowane-reklama
  • Wiadomość dnia

Uchwyty samochodowe Xblitz pod lupą. Przegląd najciekawszych modeli

Jaki uchwyt samochodowy marki Xblitz  warto dzisiaj kupić? Sprawdzam wybrane modele i szukam najciekawszej propozycji…

30 kwietnia 2025