Jaki tani telefon warto teraz kupić? Z okazji zbliżających się Mikołajek przygotowaliśmy zestawienie 10 najlepszych smartfonów z Androidem za ok. 500-600 złotych, które doskonale sprawdzą się jako niedrogi prezent.
Poszukiwanie dobrego taniego smartfona nie jest prostym zadaniem, dlatego postanowiłem pomóc tym, którzy szukają jak najlepszego telefonu za jak najniższe pieniądze.
Doszedłem do wniosku, że w tym wpisie skupię się na tańszych telefonach, za które zapłacimy ok. 500-600 złotych. Za te pieniądze dostaniemy całkiem niezłe smartfony, które sprawdzą się jako upominek i nie zrujnują domowego budżetu.
Te osoby, które wolą kupić coś lepszego, mocniejszego i oczywiście droższego, zdecydowanie powinny poczekać na publikację naszego wielkiego poradnika zakupowego, w którym przedstawimy polecane prezenty pod choinkę. Już teraz mogę zdradzić, że znajdą się w nim smartfony z różnych półek cenowych, więc z pewnością każdy maniaK znajdzie coś dla siebie i najbliższych.
TP-Link Neffos X1 Max
TP-Link wziął się za tworzenie własnych smartfonów całkiem niedawno, ale już zdążył udowodnić, że ma spory potencjał. Telefony tego producenta oferują solidną specyfikację w naprawdę atrakcyjnych cenach – niech o tym świadczy TP-Link Neffos X1 Max.
TP-Link Neffos X1 Max oferuje całkiem ciekawą specyfikację. Za wydajność smartfona odpowiada MediaTek helio P10, który w tej cenie zdecydowanie wyróżnia się na plus. Do tego dochodzą 3 lub 4 GB pamięci RAM, w zależności od wybranej przez nas wersji. Do zalet można zaliczyć także ładny wyświetlacz o przekątnej 5,5 cala oraz dobrą jakość wykonania – smartfon jest metalowy, a przy tym lekki. Miłym dodatkiem jest Dual SIM i obecność Wi-Fi ac.
To wszystko możemy dostać za kwotę niższą niż 600 złotych, a to mówi samo za siebie.
>>>Nasz test TP-Link Neffos X1 Max
Meizu M6 Note
Meizu M6 Note to nowość w oficjalnej polskiej dystrybucji. Smartfon trafił do sprzedaży w naszym kraju zaledwie kilka dni temu i musimy za niego zapłacić 549 złotych. Meizu M6 Note to przyzwoity model, który zasługuje na miejsce w tym zestawieniu.
Pozytywnym elementem wyposażenia Meizu M6 Note jest procesor, którym jest znany i zadowalająco wydajny Snapdragon 625, który w połączeniu z 3 GB RAM powinien zapewnić w pełni zadowalającą pracę systemu Android z praktyczną nakładką Flyme OS.
Z Meizu M6 Note zadowolone będą te osoby, które nie są fanami ograniczania ramek do minimum, a już zwłaszcza wydłużonych, pilotowych proporcji. Smartfon został bowiem wyposażony w 5,5-calowy panel IPS o proporcjach 16:9, pracujący w świetnej rozdzielczości Full HD.
Co jeszcze ma do zaoferowania Meizu M6 Note? Przede wszystkim akumulatorem o pojemności 4000 mAh, podwójnym aparatem 12 MP (f/1.9) + 5 MP, Wi-Fi 802.11 ac czy hybrydowym Dual SIM, a wszystko to zamknięte w metalowej obudowie.
Alcatel 3V
Pod względem wizualnym Alcatel 3V wydaje mi się najciekawszym tanim smartfonem na rynku (dostaniemy go za 599 złotych). Smukła sylwetka, względnie wąskie ramki, subtelne zaoblenia oraz lustrzany połysk sprawiają, że na ten telefon po prostu miło się patrzy.
Niezłe wrażenie robi ekran tego sprzętu, bowiem Alcatel 3V otrzymał panel IPS FullView o przekątnej 6 cali, proporcjach 18:9 i dobrej rozdzielczości Full HD+ (2160×1080). Ostrość wyświetlanego obrazu jest więc znakomita.
Alcatel 3V oferuje aparat 12 MP, interpolowany programowo do 16 MP. Co więcej, wspiera go drugi obiektyw 2 MP, który umożliwia wykonywanie ładnych zdjęć portretowych z rozmazanym tłem. Co więcej, funkcja Re-focus pozwala na zmianę punktu ostrości już po wykonaniu zdjęcia.
Czym nie imponuje Alcatel 3V? Zdecydowanie podzespołami, które po prostu są podstawowe – smartfon napędzany jest przez czterordzeniowy układ MediaTek o taktowaniu 1,45 GHz. Na wyposażeniu mamy też 2 GB RAM i 16 GB pamięci.
Xiaomi Redmi 6
W Xiaomi Redmi 6 znajdziemy wyświetlacz o przekątnej 5,45 cala i rozdzielczości HD+ (1440×720), co daje nam proporcje 18:9. Dzięki redukcji ramek, Redmi 6 ma wymiary 147,46 x 71,49 x 8,3 mm, pasujące do urządzeń z matrycą ~5,2 cala. To względnie kompaktowy smartfon.
Xiaomi Redmi 6 napędzany jest przez SoC MediaTek helio P22. Składa się ona z 8-rdzeniowego procesora Cortex-A53 o taktowaniu 2 GHz. Układ graficzny to PowerVR GE8320, a całość wykonano w nowoczesnym, 12nm procesie technologicznym. W połączeniu z 3 GB RAM i 32 GB pamięci dostajemy solidny zestaw, który poradzi sobie z większością zadań.
Producent wyposażył Xiaomi Redmi 6 w podwójny aparat fotograficzny, występujący w konfiguracji 12 MP + 5 MP, z pikselami o rozmiarze 1,25um. W tej cenie trudno dostać jednoznacznie lepszy zestaw foto.
Zakup Xiaomi Redmi 6 wiąże się z wydatkiem ok. 600 złotych, więc tak naprawdę dostajemy stosunkowo wiele za niewiele.
>>>Nasz test Xiaomi Redmi 6
TP-Link Neffos C9A
Neffos C9A to druga propozycja TP-Link w tym zestawieniu. Model ten ma jednak inny charakter niż Neffos X1 Max, gdyż zaprojektowano go z myślą o obowiązujących trendach.
Z tego właśnie powodu TP-Link Neffos C9A został wyposażony w 5,5-calowy wyświetlacz 18:9 o rozdzielczości HD+. Co więcej, ramki wokół niego zostały zredukowane, dzięki czemu smartfon ten jest znacznie bardziej kompaktowy od Neffos X1 Max.
W swojej kategorii cenowej Neffos C9A wypada bardzo pozytywnie pod względem możliwości fotograficznych. W niezłych warunkach oświetleniowych smartfon TP-Link radzi sobie naprawdę nieźle i wygrywa z większością bezpośrednich rywali. Zadowoleni powinni być też fani selfie, gdyż na froncie umieszczono diodę doświetlającą LED.
Maniacy powinni docenić omawiany model także za klasyczny Dual SIM, pozwalający na jednoczesne korzystanie z dwóch numerów na raz i rozbudowę pamięci. Znacznie mniej szałowe są podzespoły (MediaTek MT6739WW, 2 GB RAM, 16 GB pamięci), jednak za 399-449 złotych trudno stworzyć telefon bez kompromisów.
>>>Nasz test TP-Link Neffos C9A
Nokia 3.1
Za wydajność modelu Nokia 3.1 odpowiada MediaTek MT6750. Składa się on z ośmiordzeniowego procesora Cortex-A53 o taktowaniu do 1,5 GHz i układu graficznego Mali-T860. SoC został połączony z 2 GB RAM i 16 GB pamięci na pliki.
Wyświetlacz Nokii 3.1 ma 5,2 cala i rozdzielczość HD+ (1440×720). To akceptowalna wartość dla takiej przekątnej ekranu, choć w podobnej cenie znajdziemy już telefony z matrycą Full HD. Ramki wokół ekranu też są dość przeciętne, ale na pewno nie wybitnie wąskie.
Akumulator następczyni Nokii 3 ma pojemność 2990 mAh. Podzespoły zamknięto w obudowie z metalową ramką i plastikowym tyłem. Częścią wyposażenia jest NFC, aparat główny o rozdzielczości 13 MP i kamerka selfie 8 MP.
>>>Nasz test Nokia 3.1
Motorola Moto G5S Plus
Smartfony z serii Moto G od zawsze są dobrym wyborem dla tych osób, które szukają czystego i zoptymalizowanego Androida w niedrogim telefonie. Motorola Moto G5S Plus świetnie wpisuje się w ten trend.
Najmocniejszym punktem Moto G5S Plus jest wspomniany wcześniej czysty Android, którego Motorola poprawiła bardzo delikatnie, wprowadzając praktyczne funkcje, takie jak obsługa gestów do obsługi aparatu i latarki czy energooszczędne powiadomienia na ekranie blokady.
Miłym dodatkiem jest możliwość wyłączenia klawiszy ekranowych i przeniesienie ich obsługi na płytkę pod ekranem, gdzie znajdziemy też sprawny czytnik linii papilarnych. Do tego dochodzi Snapdragon 625, 3 GB pamięci RAM i podwójny aparat, a to wszystko zamknięte w metalowej obudowie.
Generalnie cena Moto G5s Plus oscyluje w okolicach 700 złotych, jednak raz na jakiś czas model ten staje się bohaterem różnego rodzaju promocji w polskich sklepach lub na Amazonie, gdzie tanieje o stówkę lub dwie. Warto polować na takie okazje lub wybrać tańszy model Moto G5s.
>>>Nasz test Moto G5s Plus
Xiaomi Redmi 5 Plus
Xiaomi Redmi 5 Plus oferuje bardzo sensowny zestaw parametrów. Popularny i zadowalająco mocny Snapdragon 625 współpracuje z 3 GB pamięci RAM, a na pliki użytkownika przeznaczono 32 GB pamięci. Zestaw ten gwarantuje sprawną pracę systemu Android (z nakładką MIUI). Do tego możemy liczyć na ponadprzeciętny czas pracy na jednym ładowaniu, o co dba połączenie energooszczędnego procesora i akumulatora o pojemności 4000 mAh.
Redmi 5 Plus może się też pochwalić metalową obudową, wąskoramkowym ekranem o dobrej rozdzielczości Full HD czy obecnością Dual SIM. W skrócie – to przyzwoity telefon w niskiej cenie.
Skoro o cenie nowa, to pozwolę sobie wspomnieć, że w Polsce Redmi 5 Plus kupimy za trochę ponad 600 złotych, a w Chinach jeszcze trochę taniej. Jeszcze tańszą i szerzej dostępną opcją jest Xiaomi Redmi 5 oraz opisany powyżej Redmi 6.
>>>Nasz test Xiaomi Redmi 5 Plus
Honor 7C
Honor 7C otrzymał wąskoramkowy ekran FullView o proporcjach 18:9, rozdzielczości HD+ (1440×720) i przekątnej 5,99 cala. Na pokładzie mamy też układ Snapdragon 450 o taktowaniu 1,8 GHz, połączony z 3 GB RAM i 32 GB pamięci na pliki.
Jeśli chodzi o aparaty, to producent postawił na połączenie 16 MP + 2 MP. Dla maniaKów selfie przeznaczono kamerkę 8 MP. Specyfikację Honora 7C uzupełniają: pełny Dual SIM, akumulator 3000 mAh, czytnik linii papilarnych na tylnym panelu oraz funkcja odblokowania twarzą. Całość pracuje pod kontrolą Androida Oreo z nakładką EMUI 8.0.
Za ten całkiem przyzwoity zestaw musimy zapłacić w sklepach ok. 600 złotych, a to bardzo rozsądna kwota.
HTC Desire 12
Początkowo trudno byłoby mi polecić HTC Desire 12 w jakimkolwiek zestawieniu, gdyż jego cena nie odpowiadała oferowanym możliwościom. Na szczęście rynek szybko to zweryfikował i teraz średniak HTC jest całkiem sensowym wyborem za ok. 549 złotych.
HTC Desire 12 został wyposażony w ekran 5,5-cala. Ma on proporcje 18:9 i został otoczony relatywnie wąskimi ramkami, a do tego jest wąski i cienki, dzięki czemu model ten całkiem wygodnie leży w dłoni. Wyświetlacz zamknięto w ładnej obudowie, nawiązującej do nagradzanego designu inspirowanego żywiołem wody, wprowadzonego przez HTC w ostatnich flagowcach.
Zastosowane podzespoły może nie powalają wydajnością, jednak czterordzeniowy MediaTeka MT6739 nie powinien mieć żadnych problemów z poprawnym napędzaniem tego sprzętu, gdyż ma do pomocy 3 GB RAM, a nakładka HTC Sense jest wyjątkowo lekka i dobrze zoptymalizowana. HTC nie oszczędzało też na pamięci wewnętrznej, dlatego na nasze pliki dostajemy 32 GB przestrzeni.
To także warto przeczytać
Szukasz innego telefonu lub urządzenia? Poniżej wybrałem dla Ciebie inne, warte uwagi maniaKalne zestawienia i artykuły. Miłej lektury!