Kategorie: Android Telefony Testy Xiaomi

TEST | Xiaomi Mi 8 Lite. Recenzja zjawiskowego smartfona, który ma swoje słabości

Spis treści

  1. Aparat, bateria i wyposażenie

Aparat. Dobry w dzień, znośny w nocy

Zgodnie z obowiązującymi trendami, Xiaomi Mi 8 Lite otrzymał podwójny aparat fotograficzny. Główne oczko ma 12 MP, światło f/1.9 i piksele o rozmiarze 1.4μm. Trochę szkoda, że zabrakło optycznej stabilizacji obrazu. Dodatkowy obiektyw ma 5 MP i służy do zbierania informacji o głębi, bez opcji teleobiektywu, zaś kamerka do selfie ma aż 24 MP. Aparaty obsłużymy klasyczną aplikacją Xiaomi, którą opisywaliśmy w różnych testach już wiele razy, dlatego osoby zainteresowane tym tematem odeślę do recenzji Redmi Note 6 Pro.

>>>ZOBACZ ZDJĘCIA W PEŁNEJ ROZDZIELCZOŚCI


Przejdźmy więc do najważniejszego tematu, czyli rzecz jasna jakości zdjęć generowanych przez aparaty Xiaomi Mi 8 Lite. Generalnie jest naprawdę nieźle, o ile warunki sprzyjają. Przy odpowiedniej ilości światła możemy liczyć na bardzo rozsądną szczegółowość, dość neutralne odwzorowanie kolorów i zbilansowaną ostrość. Dotyczy to nie tylko zdjęć robionych na dworze, ale także pomieszczeń. Do pełni szczęścia przydałaby się troszkę szersza dynamika tonalna, ale i tak nie jest źle. Zdjęcia dzienne robione przy pomocy Xiaomi Mi 8 Lite to dobry, średniopółkowy standard.

Im światła mniej, tym gorzej, co nie jest przesadnie zaskakujące. Ustawianie ostrości zaczyna wyraźnie zamulać, szumy przybierają na sile, a szczegóły zanikają. Efekty może nie są złe, bo rozmazane placki to rzadkość, jednak smartfony klasy średniej bardzo rzadko mają dużo do powiedzenia w trudnych warunkach oświetleniowych i niestety Xiaomi Mi 8 Lite nie jest tutaj wyjątkiem. Co gorsza, moim zdaniem wypada ciut gorzej od Xiaomi Mi A2, który dysponuje podobnym zapleczem fotograficznym. Kto wie, może aktualizacje oprogramowania zmienią ten stan rzeczy?

Dodatkowy obiektyw służy do zdjęć portretowych i całkiem nieźle wykonuje swoje zadanie, w większości wypadków przyzwoicie rozmazując tło w efekcie bokeh. Mimo to trochę żałuję, że dodatkowy obiektyw nie oferuje dwukrotnego przybliżenia, a już zwłaszcza szerokiego kąta, bo moim zdaniem są to znacznie praktyczniejsze rozwiązania.


Aparat do zdjęć typu selfie ma aż 24 MP – wojna na megapiksele ożyła, tyle że zmieniła front. Xiaomi postawiło na technologię łączenia sąsiadujących pikseli w jeden większy o rozmiarze 1.8μm. Do poprawienia własnej urody dostajemy tryb upiększający z opcją makijażu, korekty niedoskonałości oraz regulacji kształtu i rozmiaru kluczowych elementów naszej buzi. Jak dla mnie ważniejsze jest to, że obecny jest autofocus, a same zdjęcia autoportretowe wyglądają po prostu dobrze.

A jakiego rodzaju wideo kręci Xiaomi Mi 8 Lite? Oto odpowiedź ze strony producenta:

Fot. Xiaomi

Warto zauważyć dwie rzeczy. Po pierwsze, stabilizacja cyfrowa jest, ale działa do rozdzielczości Full HD przy 30 kl./s. Po drugie, Xiaomi Mi 8 Lite potrafi nagrywać nie tylko filmy 4K, ale także Full HD przy 60 kl./s, co w smartfonach Xiaomi jest bardzo rzadko spotykanym zjawiskiem – nie potrafią tego ani Xiaomi Mi 6, ani Xiaomi Mi Mix 2S (na oprogramowaniu w wersji Global).

Jakość filmów jest mocno poprawna. Szczegółowość jest poprawna, płynność zadowalająca, a stabilizacja sprawuje się w porządku, o ile działa w danej rozdzielczości. Najlepiej wypadają filmy 4K, a najgorzej Full HD przy 60 kl./s, które są bardzo słabe ze względu na szalejący autofocus. Dźwięk mógłby być lepszy, głównie przez metaliczny pogłos pojawiający się od czasu do czasu. Niestety, sporym problemem są słabe warunki oświetleniowe, które negatywnie odbijają się na jakości kręconych materiałów. Jest więc dokładnie tak, jak podpowiada cena – średnio.

Akumulator – jest średnio, ale nie źle

Do tej pory pamiętam model Xiaomi Redmi 4 Pro, który miał 5-calowy ekran i akumulator o pojemności aż 4100 mAh. Czasy się jednak zmieniają i teraz taki Xiaomi Mi 8 Lite ma ekran o przekątnej 6,26 cala i baterię 3350 mAh. Oczywiście nowszy model może pochwalić się znacznie lepszym zagospodarowaniem frontu, ale doskonale wiem, że nie każdego to pociesza.

Sentymenty na bok – ile Xiaomi Mi 8 Lite pracuje na jednym ładowaniu?

Powiem tak – da się żyć. Co prawda przy średnio intensywnym użytkowaniu Xiaomi Mi 8 Lite bez większych problemów wytrzyma od rana do wieczora, ale nie oczekiwałbym żadnych zapasów mocy na następny dzień. W moich rękach średniak Xiaomi pozwalał na co najmniej 4,5 godziny pracy na ekranie, zaś średni wynik to ok. 5,5 godziny. Gdy z powodów zdrowotnych nie wychodziłem z domu i korzystałem tylko z Wi-Fi, to udało mi się wypracować nawet 7h SoT, ale był to jednorazowy przypadek.

Xiaomi Mi 8 Lite / fot. gsmManiaK

W zestawie z telefonem dostajemy ładowarkę o mocy 10W (5V/2V), która uzupełnia brakującą energię w niecałe 2 godziny. To całkiem niezły wynik, który można dodatkowo skrócić po sięgnięciu po ładowarkę obsługującą Quick Charge 3.0, gdyż Xiaomi Mi 8 Lite obsługuje tę technologię. Oczywiście zabrakło ładowania bezprzewodowego.

Wyposażenie – pewnych rzeczy brakuje

Tę sekcję rozpocznę od braków, bardzo charakterystycznych dla smartfonów Xiaomi. Jak się łatwo domyśleć, w Xiaomi Mi 8 Lite nie znajdziemy modułu NFC, więc płacenie telefonem poprzez Google Pay odpada. Po drugie, na pokładzie zabrakło też złącza jack 3,5 mm, co jeszcze do niedawna było „zarezerwowane” dla urządzeń z wyższej półki. Dodatkowo nie ma też radia FM.

Jeśli chodzi o to, co jest, to wiele osób ucieszy pewnie obecność złącza USB typu C, które ciągle nie jest standardem w smartfonach klasy średniej. Mamy też Dual SIM, choć standby i hybrydowy, więc korzystanie z dwóch numerów jest możliwe po rezygnacji z rozbudowy pamięci poprzez kartę pamięci o pojemności do 256 GB. Na szczęście Xiaomi zadbało o to, by jej nie brakowało, gdyż w wersji podstawowej dostajemy 64 GB przestrzeni na nasze pliki (realnie niecałe 50 GB), a w mocniejszej aż 128 GB.

Funkcje telefoniczne są poprawne. Zarówno głośność słuchawki, jak i jakość mikrofonów to dobry standard. Rozmowy głosowe wypadają bardzo typowo, a sam telefon nie ma problemów z gubieniem zasięgu w żadnej technologii. Wi-Fi ac (2,4 i 5 GHz) radzi sobie bardzo podobnie i po prostu spełnia swoje zadanie, gwarantując stabilny dostęp do sieci bezprzewodowej nawet w dalszej odległości od routera. W zasadzie nie mogę przyczepić się do żadnego standardu łączności – wszystko działa dokładnie tak, jak powinno, z nawigacją włącznie.

Xiaomi Mi 8 Lite / fot. gsmManiaK

Głośnik multimedialny jest jeden i położono go na dolnej krawędzi. Jego barwa nie jest specjalnie bogata, jednak wydobywający się dźwięk „nie boli w uszy” i co najważniejsze jest donośny, więc sprawdzi się w każdej sytuacji. Z grubsza tak samo jest z dźwiękiem na słuchawkach, który powinien zadowolić przeciętnego użytkownika, ale na pewno nie zadowoli melomana. Szkoda złącza jack 3.5 mm – być może kogoś pocieszy to, że Xiaomi Mi 8 Lite wspiera najważniejsze kodeki Bluetooth.

Smartfon możemy zabezpieczyć biometrycznie na dwa sposoby. Czytnik linii papilarnych znajdziemy na tyle urządzenia i mój palec ląduje dokładnie na nim, gdy biorę Xiaomi Mi 8 Lite w dłoń, szybko odblokowując telefon. Druga i mniej bezpieczna opcja to rozpoznawanie twarzy, które działa zaskakująco dobrze w praktycznie każdych warunkach i nie wymaga wcześniejszego wybudzenia sprzętu.

System

Xiaomi Mi 8 Lite, którego możemy kupić w polskich sklepach, pracuje pod kontrolą systemu MIUI 9.6 Global, opartym na Androidzie 8.1 Oreo, z poprawkami bezpieczeństwa datowanymi na wrzesień. W czasie testów Xiaomi Mi 8 Lite dostał jedną aktualizację oprogramowania, która wprowadziła drobne poprawki i ulepszenia.

Interfejsem możemy sterować przy pomocy gestów. Przesunięcie palcem od dolnej krawędzi w górę cofa do ekranu głównego. Ten sam gest, ale z chwilowym przetrzymaniem palca uruchamia menadżera wielozadaniowości. Przesunięcie od lewej lub prawej krawędzi działa jak klawisz powrotu.


MIUI oferuje następujące funkcje:

  • ulepszenia dźwięku (EQ i MiSound),
  • kontrola internetu – sami możemy decydować, który program może się łączyć z siecią i jaką,
  • zarządzania pracą aplikacji w tle,
  • sterowanie działaniem diody powiadomień,
  • tryb jednoręczny ze skalowaniem do ustalonej przekątnej,
  • klonowanie aplikacji,
  • aplikacja vault – dodatkowy ekran ze skrótami, notatkami i wydarzeniami z kalendarza,
  • wyświetlacz pełnoekranowy – opcja włączenia i wyłączenia sterowania przy pomocy gestów, możliwość ukrycia notcha oraz zezwalanie wybranym aplikacjom na działanie w trybie pełnoekranowym,
  • druga przestrzeń, tj. osobny interfejs, np. jeden prywatny, a drugi służbowy,
  • Panel Sterowania – monitor danych, czyszczenie zbędnych plików, kontrola stanu baterii i uprawnień aplikacji, antywirus,
  • ROM Global ma preinstalowane aplikacje Google oraz mobilny pakiet Office firmy Microsoft.

Już wkrótce Xiaomi Mi 8 Lite powinien otrzymać aktualizację do MIUI 10, a potem do Androida Pie, ale nie wiadomo jeszcze, kiedy to nastąpi w oprogramowaniu globalnym.

Spis treści

  1. Aparat, bateria i wyposażenie
Damian Kucharski

Znajdziesz mnie na LinkedIn bit.ly/linkedinDamianK

Najnowsze artykuły

  • Akcesoria
  • Apple
  • Newsy

Smartwatch na nadgarstku jest passé. Teraz włożysz go do kieszeni

Apple Watch na nadgarstku to już przeżytek? Smartwatch może teraz zostać Twoim podręcznym mini iPhonem…

15 maja 2024
  • Newsy
  • Telefony
  • Vivo

Na najtrudniejszym rynku świata ten producent wymiata konkurencję. Podziękuj Nokii, że u nas ich już nie kupisz

Jaki smartfon kupowałbyś, gdyby wybór był taki, jak w Chinach, ale telefony miałyby GMS, a…

15 maja 2024
  • Newsy
  • Telefony
  • Vivo

Taki powinien być każdy średniak w 2024 roku: SD8sG3, 6000 mAh, 16/512 GB i OLED 120 Hz

Nadciąga kolejny średniak, który będzie HITEM. Premiera vivo Y200 GT została już wyznaczona, a jego…

15 maja 2024
  • Promocje

Ten smartwatch z Biedronki z AMOLED i IP69K jest tak tani, jakby sprzedawał go Lidl

OUKITEL BT20 Rugged Outdoor w sklepie internetowym Biedronka Home kosztuje w promocji mniej niż 200…

15 maja 2024
  • Newsy
  • Nothing
  • Telefony

Słuchają fanów i trudno ich za to nie kochać. Nawet ich najtańszy model dostanie Androida 15 zaraz po Pixelach

Czy jedynym smartfonem, na którym wcześnie sprawdzisz Androida 15, jest Google Pixel? Nie! Taniutki Nothing…

15 maja 2024
  • Google
  • Newsy
  • Technologie
  • Wiadomość dnia

AI, Android 15 z Gemini oraz wiele więcej. Krótkie podsumowanie Google I/O 2024

14 maja tego roku odbyła się konferencja Google I/O 2024, na której gigant z Mountain…

15 maja 2024