, Android Google Newsy Smartfony

Szykujcie się na podwyżki – producenci smartfonów sporo zapłacą Google za apki przez UE

fot. pexels

fot. pexels


Te artykuły także cię zainteresują:

Popularne produkty:
 • Staszek

  To ja poproszę Unię Europejską o zmuszenie producentów telefonów do sprzedawania telefonów z odblokowanymi bootloaderem, żeby można było sobie wgrać OS jaki się chce.

  Jak zablokuja bootloaderem i będą wołać kasę za OS to będzie to gorszy monopol niż ten z windowsem, bo PC kupujesz bez systemu i masz wybór, sprzęt jest Twój

  Jestem przekonany, że Chińczycy coś wymyśla, żeby obejść ten temat.
  Wiadomo że nikt nie zrobi nic lepszego niż google maps, ale cała reszta apel od Googla można zastąpić.
  Dla mnie chrome może nie istnieć, od 17 lat używam Firefoxa i nie zamierzam tego zmienić.
  Wolę nawet poświęcić trochę wydajności w zamian za większą prywatność.

  • Dragon84

   Też zacząłem używać Firefox na androidzie, działa naprawdę dobrze.

 • AnoLine

  Dopiero pisali wszędzie że za instalacje chrome będą producenci płacić a tu pisze odwrotnie… Płacić za licencje…NA CO? Na androida? Open Source więc tak nie można. Na chrome? To by musiał być płatny na wszystkim….

  • May Czos

   Za dostęp do sklepu Play. Mam nadzieję że producenci się spikną i otworzą wspólny sklep (przy okazji globalnie blokując telemetrię Google’a).

 • DoomBringer_666
 • Dragon84

  Olewam tą całą UE 🇪🇺 ja po zakupie smartfona od razu wywaliłem zbędne śmieci jak chrome. Wolę inne przeglądarki bo nie działają jak czołg.

 • Loke13

  Nie rozumiem o co właściwie EU walczy. Przecież system jest na tyle otwarty, że nie ma problemu, ściągnąć inna przeglądarkę i ustawić na domyślną, tym bardziej że sam system pochodzi od google. W takim wypadku powinni też wziąć się za Apple, bo preinstaluja safari, albo na Samsunga bo instaluja swoje aplikacje jak wiadomości, czy telefon. Chyba po prostu to był skok na kasę, nic wiecej

  • May Czos

   O to żeby Google nie wymuszało na producentach żeby ci przy korzystaniu ze sklepu za darmo instalowali komercyjny produkt Google’a (który na tym dużo zarobi), ponosząc tym samym stratę (ograniczona możliwość wyboru i przede wszystkim rozwijania własnej przeglądarki).
   Tu nie chodzi o to czy ty możesz ściągnąć przeglądarkę, ale o charakter współpracy między Googlem a niezależnymi producentami sprzętu (szantaż/wymuszenie). U Apple’a nie ma firm trzecich, niezależnych producentów.

   • Loke13

    No i dokładnie to czyni Apple wiekszym monopolista. Ja nie widzę problemu w tym żeby odinstalować chrome i zainstalować co innego, tak samo jak nie widzę, problemu w ustawienia domyślnego wyszukiwania w czymś innym niż google. Kupując telefon Samsunga i tak mam zainstalowaną przeglądarkę Samsung browser i ode mnie zależy czy zechce używać tej czy innej. Unia tak rozwiązała problem ,że teraz jeszcze więcej będziemy płacić, a google odbije sobie kasę za karę, która musi zaplacic. Podejrzewam ,że w takiej sytuacji google zarobi jeszcze więcej.

    • May Czos

     Apple nie ma prawdziwego monopolu tylko wyłączność na swój własny system. To bardziej spójność i samowystarczalność niż monopol.
     Ty nie widzisz problemu w zainstalowaniu nowej przeglądarki, wgraniu roota i pewnie wielu innuch rzeczach, ale zdecydowana większość użytkowników korzysta z tego co jest domyślnie, na panelu głównym.
     Unia zareagowała na problem, to Google się mści i dyktuje chore ceny (i żeby przy okazji dorobić).
     Liczę na kontrreakcję. UE dokładnie prześwietlającą finanse Google’a. I przede wszystkim producentów tworzących własny wspólny sklep, przy okazji globalnie blokując Google’owską telemetrię w swoich smartfonach.

     • Loke13

      No według mnie dokladnie to co napisałeś o wyłączności i samowystarczalnosci Apple możesz napisać o systemie google. To trochę tak jakby się przyczepić do samsunga, że wypuszczają smart tv oparty na tizenie i instalują domyślnie swoją przeglądarkę, albo w nowych Galaxy swojego asystenta. Oczywiście kontre google najbardziej odczują klienci, ale według mnie UE zrobiła skok na hajs, na co zresztą czaili się już wcześniej. Teraz sobie na to poprostu przybili powód, jak w starym porzekadle: „jak się psa chce uderzyć ,to kij zawsze się znajdzie”

     • May Czos

      Nie. Apple samo napisało system i jest jedynym producentem sprzętu z nim. Gdyby Pixele były jedynymi telefonami z Androidem również nie byłoby problemu. Samsung umieścił swoją przeglądarkę i swój system na swoim telewizorze.
      W ogóle nie rozumiesz w czym problem. Jakich rodzajów zależności dotyczy prawo antymonopolowe, między kim a kim.
      Z dokładnie tego samego artykułu i za praktycznie ten sam czyn kilka lat temu karę dostał Microsoft. Kara dla Google’a to nie skok na kasę (bo ta jest relatywnie nieduża i niepewna względem reszty budżetu unijnego) a wyłącznie konsekwencja w stosowaniu prawa.

      Teraz urzędnicy powinny się przyjrzeć owej kontrze, a producenci rozważyć założenie wspólnego sklepu dla pół miliarda urządzeń.

    • LinekPark

     Bo unia to mieszanka rzeszy z zsrr. Wszak Hitller był socjalistą. Nie widzisz tego, ale dzielnie pokonali bardzo ważny problem. Stworzony przez nich samych, ale cisza. Taka jest komuna. Tworzymy problemy nieznane w innych systemach i dzielnie je zwalczamy, by przykryć prawdziwe problemy. Polexit będzie dniem odzyskania niepodległosci, którą mielismy do 1945, potem zabór sowiecki i od 2004 zabór unijny. Oby stało się to nim będziemy musieli oddać pożyczki nazwane wspaniałomyslnie dotacjami,

     • Bartysek

      Raczej do 1939 roku, bo wtedy wkroczyli niemcy.

     • LinekPark

      Uważam, że przez to, iż ciągle walczylismy i stawialismy opór, to jednak ten 1945. Ale i już ten 1939 można uznać.

    • May Czos

     Jeszcze raz. TU NIE CHODZI O CIEBIE! Tu chodzi o relacje między Googlem a firmami trzecimi, producentami sprzętu. Google wykorzystując swoją pozycję im coś narzuca a to w Europie nielegalne. Tyle.
     I nie, nie możesz odinstalować Chrome’a, przynajmniej bez root’a, Google o to zadbał wymuszając na producentach.
     I owo wymuszenie działa bo większość ludzi korzysta z domyślnych rozwiązań. Google o tym wie i wykorzystuje ten mechanizm do popularyzowania swoich rozwiązań. Przemocą względem producentów bo wiąże to im ręce jeśli chodzi o rozwijanie własnych rozwiązań.

     • Loke13

      Nie google wierzę im ręce, tylko ich skomposc. masz alternatywe w postaci sklepów jak Samsung apps, ten sam odpowiednik od LG itp. Z tym ,że są one tak biedne w treści że lepiej jakby ich wogole nie było. Rozumiem do czego pijesz jeżeli chodzi o monopol, z tym że android bez sklepu Play, asystenta google(który domyślnie jest powiązany z np chrome i innymi aplikacjami gooogle) po prostu traci większość funkcjonalności. Google dość sporo zainwestował w rozwój sklepu i ma prawo sprzedając androida ,do wymogu zeby instslowac swoje produkty, bo po prostu w swojrj postaci stsje sie kompletny. Apple nie jest producentem sprzętu, tylko producentem oprogramowania, a różnice polega na tym, ze tego oprogramowania nie sprzedają do użytku firm trzecich. Bez względu na to ,kto ma rację pewne jest że „zwalczanie ” monopolu przynosi odwrotny efekt, a zapłacimy za to my, klienci

     • May Czos

      Sklep Samsunga nie jest alternatywą bo zawiera wyłącznie drobne dodatki przygotowane przez Samsunga, a nie główne aplikacje firm trzecich.

      Asystent działa tylko na wybranych rynkach, jest tylko opcją, zaś w Andoidzie można wybrać domyślne aplikacje i nie muszą być one od Google’a.
      Google nie musiało wiele robić przy sklepie, klientów napędziła im otwartość, kompatybilność i popularność Androida. Na sklepie zarabiają krocie (biorą bodajże 30% od każdej transakcji). Opłaty to wyłącznie zemsta na UE.
      Google nie ma prawa sprzedawać Androida. Chcieli, ale zablokowała ich licencja jądra (Linux). Gdyby nie to to Android pozostałby niszowym systemem.
      Polemizował bym z tą kompletnością. Producenci smartfonów prezentują swoje, równie bądź nawet bardziej kompletne systemy bez opierania się o usługi Google’a (poza sklepem). Tyle że Google, wykorzystując swoją pozycję, stara się to ograniczać.
      Apple jest producentem sprzętu oraz oprogramowania które się na nim znajduje (mniej ważne czyje ręce go złożyły).
      Zwalczanie monopolu zaczęło się za późno i póki co jest zbyt łagodne więc rozdrażniony (i bezczelny) monopolista pozwala sobie na działania odwetowe. Potrzebują jeszcze kilku ciosów żeby zaczęli grać czysto.

     • Loke13

      Tak asystent działa na wybranych rynkach w tym także na Polskim i wystarczy spróbować , żeby widzieć że działa praktycznie tylko z podstawowymi aplikacjami , a wyszukiwanie opiera sie ogoogle. Zgadzam się że za późno na zwalczanie monopolu. Co do sklepów typu Samsung apps i podobnych się nie zgodzę. Nie ma tam aplikacji firm trzecich , bo producenci nie chcea ponosić kosztow. Nie do konca powiedzialbym ,ze apple jest producentem sprzetu. Oni daja projekt i oprogramowanie plus sklep. Android powstał na jądrze Linuxa, ale to google odpowiada za jego wsparcie, rozwój itd. W chinach np istnieją alternatywne sklepy i producenci nie muszą wykupowac wtedy licencji od google, natomiast europa jest za małym rynkiem, żeby producentom telefonów, lub firmom zewnętrznym opłacało się tworzyć alternatywę. Pozatym masz mozliwosc pobierac aplikacje spoza sklepu i instalowac na telefonie bez zadnych konsekwencji.Według mnie te kary od EU nie zmieniają nic na lepsze.

 • mozilla007

  UE stanęło na wysokisci zadania i dała nam droższe smartfony. To kiedy ms i wciskanie przeglądarki i antywirusa ?

  • May Czos

   Microsoft został ukarany za wciskanie IE, z tego samego artykułu co Google.

   • mozilla007

    To kiedy kara za wciskanie aktualizacji, utratę danych, straty danych pakietowych itp i jeszcze odszkodowanie za to użytkownikom.

    • May Czos

     Jak złożysz pozew. Tu prawo antymonopolowe nie ma nic do rzeczy.


reklama