Sony Mobile nie radzi sobie najlepiej. Japończycy sprzedają skromną ilość smartfonów i albo na nich tracą, albo zarabiają grosze. Firma postanowiła poszukać oszczędności, w związku z czym zamierza opuścić kilka kolejnych rynków. Sony ewidentnie nie chce zdobyć świata, a tylko utrzymać swój dział mobilny na powierzchni.
Już od dłuższego czasu sytuacja Sony na rynku mobilnym nie jest najlepsza. Do niedawna Japończycy próbowali jeszcze walczyć z konkurencją na każdym możliwym kroku, jednak generowało to tylko kolejne straty. Sony postanowiło więc zmienić strategię i nie tylko ograniczyło portfolio, delikatnie podnosząc przy tym ceny telefonów, ale także zrezygnowało ze swojej działalności w tych regionach, które nie przynosiły żadnego zarobku.
Połączenie tych wszystkich czynników sprawiło, że sprzedaż smartfonów Sony znacznie spadła. Japończycy sprzedają w ciągu roku ok. 15 milionów telefonów – to ilość wręcz symboliczna. Najwięksi konkurenci radzą sobie znacznie lepiej. Wystarczy tylko wspomnieć, że w trzy miesiące Huawei sprzedało 6 mln egzemplarzy flagowców z rodziny Huawei P20, a Samsung w miesiąc dostarczył na rynek ponad 8 mln sztuk smartfonów Galaxy S9.
Przyjęta przez Sony strategia przyniosła jednak pozytywny skutek w postaci poprawienia stanu finansów. Co prawda niższa sprzedaż oznacza niższy przychód, jednak wyższa marża i rozsądne oszczędności spowodowały, że dość często Sony kończy poszczególne kwartały z (minimalnym) zyskiem lub tylko z niewielką stratą.
Ostatnio coś musiało się znowu popsuć, gdyż Japończycy zaczęli szukać kolejnych oszczędności.
Okazuje się, że Sony Mobile szykuje się do wyjścia z takich rynków jak Turcja, Afryka i Bliski Wschód (południowo-zachodnia Azja). Wszelka działalność w tych krajach i regionach zostanie zawieszona, a miejscowe oddziały zlikwidowane. Podobno sprawa zostanie załatwiona już w październiku.
Decyzja ta raczej nie dziwi. Smartfony Sony są stosunkowo drogie i w omawianych rejonach raczej nie były hitami sprzedaży. Japończycy doszli zapewne do wniosku, że nie ma większego sensu w utrzymywaniu się w tej części świata na siłę, więc zwinięcie stąd interesu będzie najlepszą opcją.
Przypominam, że to nie pierwszy taki krok w wykonaniu Sony. Producent ograniczył już swoją działalność w Chinach i w USA.
Teoretycznie zniknięcie Sony z Turcji, Afryki i Bliskiego Wschodu nie powinno się wydawać jakoś bardzo podejrzane, jednak połączenie tej wiadomości z ostatnimi plotkami o niezadowalającej sprzedaży Xperia XZ2 i Xperia XZ2 Compact może dawać do myślenia.
Patrząc na to, co dzieje się ostatnio z Sony oraz fanami marki, którzy coraz częściej zaczynają krytykować podejmowane przez firmę decyzje, coraz częściej zaczynam podejrzewać, że z działem mobilnym Japończyków jest coraz gorzej.
Za kilka tygodni powinniśmy poznać wyniki Sony za drugi kwartał kalendarzowy 2018 roku i wtedy przekonamy się, czy moje podejrzenia o nasileniu się kryzysu były słuszne.
https://www.gsmmaniak.pl/859492/sony-xperia-xz2-premium-cena/
Źródło: Evan Blass, opracowanie własne
Na stronie mogą występować linki afiliacyjne lub reklamowe.
Rozpędzony fintech Revolut wprowadza do swojej oferty kolejne nowości. Tym razem zaoferuje własne usługi telekomunikacyjne.…
Motorola Edge 60 Fusion jest już u mnie na testach wystarczająco długo, bym mógł podzielić…
Ogromny atak hakerski przeprowadzono dzisiaj na rządową aplikację mObywatel. Polacy stracili dostęp do kluczowych e-usług.…
Majowa aktualizacja dla serii Samsung Galaxy S25 nie przyniesie zapowiadanych nowości. Zamiast usprawnień aparatu i…
To już ostateczne i oficjalne - OnePlus 13T nie trafi do sprzedaży w Polsce. Poza…
Nowy układ graficzny Nvidia RTX 5060 dla laptopów pojawił się w bazie Geekbench. GPU w…