, Gry i aplikacje Longform Newsy Nokia Symbian

Koniec Symbiana to żart?

Te artykuły także cię zainteresują:

Popularne produkty:
 • http://gravatar.com/lordazawakh Azawakh

  Miałem okazję korzystać z Symbiana S60 na Noki E51 i sczerze przyznam, że system ten nie zrobił na mnie dobrego wrażenia. Nie dość, że nieintuicyjny to jeszcze wymagał łamania Rom Patcherem w celu instalowana aplikacji bez jakiś zupełnie kretyńsko wymyślonych certyfrikatów. Istny koszmar!!! Tym samym przesiadka z Symbiana na Androida była dla mnie zbawienna!!! Jednak na plus zaliczyć mogłem to , że symbianowa Nokia E51 miała bardzo dobrze rozwiązane zarzadzanie pamięcią telefonu i można było aplikacje instalować zarówno na telefonie jak i na karcoie pamięci. Do tego działała jeszcze znakomita przeglądarka Skyfire, która aktualnie dostępna jest tylko na Androida i iOS. Jednak czas Symbiana niestety kończy się i przyszłość należy do Androida, iOS i WP. Być może dołączy do nich jeszcze za jakiś czas Sailfish od Jolla Mobile ale czy napewno? Jeśli tylko projekt będzie sensownie rozwijany to i znajdzie się miejsce dla Sailfisha ale Jolla nie może dopuścić się do zaprzestania prac nad swoim systemem. Mam nadzieję, że to własnie dziecko Jolla Mobile stanie się następcą poczciwego Symbiana i nie spotka go los wyjatowo zn akomicie zapowiadajacego się MeeGo, które miało szansę stać się wspaniałym następca symbiana.

 • Redneck

  Symbian „zbyt skomplikowaną dla przeciętnego użytkownika”. Dla hipsteriady i bananów z których dresiarze mają wielki pożytek bo za jednego rąbniętego i sprzedanego SrajPhone’a mają chlanie na cały miesiąc to nawet podtarcie sobie dupy jest zbyt skomplikowane dla przeciętnego użytkownika.

 • dav

  Symbiana celowo zabił Micro$oft i tyle w temacie…

 • jw11

  Myślę, że symbian nie zniknie z rynku, dopiero teraz zacznie się odradzać. Sam użytkuje belle już od dłuższego czasu i w życiu nie przesiąde się na androida czy ios. Symbian jest w tym momencie najbardziej dopracowanym systemem. Nic w nim nie wkurza, nic się nie wiesza, wszystko jest intuicyjne i takie jak powinno być. Android idzie w złom stronę i kolejne jego wersje wcale nie są lepsze od poprzedniej, tylko bardziej ubajerowane, prądożerne i wymagające od sprzętu. Myślę, że z tym wsparciem tylko do 2016 roku to też ściema noki. Pozdrawiam!

 • MikE

  Akurat problemem Symbiana, jeśli chodzi o przeglądanie internetu, była beznadziejna przeglądarka internetowa. Do Nokii trafiła nawet petycja z prośbą o zastąpienie jej Operą mobile, ale to olała. Ja sam jako pracę dyplomową na studiach tworzyłem przeglądarkę na Symbiana (S60v3), bo standardowa jest strasznie oporna a opery nie lubię :P.

  Osobiście uważam, że gdyby Nokia odpowiedziała na pierwszego iPhone’a czymś w rodzaju N8 to Android nigdy by nie powstał. I dzięki temu Symbian mógłby królować na rynku. Wystarczyło stworzyć coś na wzór iPhone’a tylko tańsze. Ale czego Nokia nie umiała zrobił Google.

  Co do śmierci Symbiana to nie zdziwiłbym się jeśli chodziłoby jedynie o porzucenie nazwy. Najnowsza wersja systemu nie nazywa się przecież „Symbian Belle” tylko „Nokia Belle”. Ale kto to wie co oni jeszcze wymyślą.

  A współpraca z Microsoftem to raczej jedyny sposób na jakiekolwiek szanse na amerykańskim rynku. Bo przecież amerykanie kochają to co amerykańskie :D, a że Android to niezbyt rozgarnięty system to jakie mieli wyjście. Oczywiście były pracownik Microsoftu jako CEO nie mógł inaczej zdecydować. Mango może ładnych kafelków nie ma ale użytkownicy WP są z niego zadowoleni, zresztą nie słyszałem jeszcze uzasadnionego głosu całkowitej krytyki (o WP 7.5). Nawet jeśli ten OS nie odniesie żadnego sukcesu to Nokia nie przepadnie. Są na tym świecie ludzie, którzy kupując telefon nie patrzą na system tylko markę telefonu a Nokia zyskała zaufanie wielu dzięki jakości produktów (chociaż co do jakości tańszych wersji niektórych modeli miałbym zastrzeżenia).

  Na zakończenie dodam, że ostatnio zaciekawiła mnie jedna rzecz. MeeGo było rozwijane przez Nokię we współpracy z Intelem. Intel postanowił wejść na rynek mobilny i współpracuje z Motorolą, która została wykupiona przez Google. Więc jaki system zobaczymy na Motce z Intelowskim prockiem ?

 • kamil

  Problemem symbiana były słabe podzespoły na jakich pracował np. Nokia 5800, 5530 i pochodne. Telefony miały procek 434 Mhz i 128 Mb Ram i nie dało się na tym komfortowo przeglądać internetu. Tak naprawdę to telefony dotykowe na symbianie powinny od początku się prezentować jak C6 N8.

 • hellypton

  Symbian jest niestety przeżytkiem. Oczywiście – swojego czasu był sukcesem i rewelacją. Tak jak Mercedes W124.

  Nokia mogła pójść krok naprzód i rozwijać MeeGo – dobrze rokujący PRAWDZIWY system operacyjny na urządzenia mobilne. Byłaby także wspierana przez Intela. Ale woleli dać się utopić przy pomocy inwalidy na rynku mobilnym o nazwie Microsoft. Ta firma ma kilka udanych produktów, ale tylko i wyłącznie na rynku komputerów stacjonarnych – m.in. jest to pakiet Office. Ale na rynku mobilnym MS nigdy nie osiągnął sukcesu, a wręcz za każdym razem była wielka klapa.

 • Ulaninho

  Aby Symbian ze znikl z rynku 🙂 jestem za bardzo przywiazany do tego systemu 😉 wg mnie nokia zrobila wielki blad podpisujac umowe z Microsoftem 🙂 ci ludzie ktorzy uwazaja ze symbian to przezytek i mowia ze Andek teraz rzadzi 🙂 ale porownajmy to ze na androida jest wiele wirosow ja przez 5 lat uzytkowania symbiana zastalem jednego wirusa do porownania moj kumpel na swojej SE Xperi Arc przez rok byl 5 razy w serwisie aby mu usuneli wirusa 😀
  Posiadam teraz Nokie C6 (v60s5 lub V1 ) przed tym fonem mialem znakomita N95 8GB a jeszcze wczesniej 6600 😀 Nokia nadal jest dla mnie wielka i zostane na symbianie jak to bedzie mozliwe 🙂 na jaki system moge sie przenis to tylko MeeGo 🙂 mam wielka nadzieje ze Nokia przemysli sprawe i raz na jakis czas wyda jakis telefon z poczciwym Symbianem .
  Wniosek:
  Symbian to morze przezytek ale to on zapoczatkowal telefony z Systemem 🙂 od tego sie wziol Android , wg mnie nie nalezy zabijac ojca wszystkich systemow .

  Pozdrawiam Ulaninho

 • przem188

  Mam nadzieję, że jednak Symbian nie zginie. Systemowi naprawdę nic nie brakuje jeżeli chodzi o mozliwości. Wg. mnie po porównaniu mojej E7 i SE Xperia z androidem w najnowszej dostępnej miesiąc temu wersji S3 zdecydowanie wygrała. Ale może miałem jakąś znacznei upproszczoną wersję Android – była to Xperia Mini HD wersja na rok 2011/2012 czyli stosunkowo młody model. Ale:

  – widzety w andkku nie działały, one po prostu były, ale klikanie na nie nic nie powodowało, w S3 wszystko, co się na pulpicie kliknie działa i powoduję wyświetlenie podpiętej funkcji, zegarek powoduje wyświtlenie ustawień zegarka i budzika, strefy czasowej, itp, data na pulpicie powoduje pokazanie kalendarza/terminarza, wskażnik mocy baterii wszelkie związane z tym ustawienia, itp.
  – bardzo skromne możliwości ustawień zachowania telefonu ( tu Nokia zdecydowanie wygrała, gdzie można ustawić dosłownie wszystko, czyli np. co ma zrobić system po zamknięciu ( zsunięciu Slidera, tryb blokowania ekranu itp.).

  Bella to znów poprawka jeżeli chodzi o prezentację się systemu. Teraz Symbaina może rzeczywiście wygląda jak Android, ale to jest obecnie trend, i tak powinien wygladac funkcjonaly i wygodny system, więc co w tym złego ze jest podobnie jak w Androidzxie w przeciwieństwie do Windows mobile, który mi przypomina bardziej jakiś prosty system Java, gdzie brak jest jakichkolwiek ustawień wyglądu – tylko wciąz te nudne kafelki na czarnym tle.

  Meego w N9 to znów perełka wśród podobnych telefonów – coś, co wyróznia się od wszystkiego. Ten telefon jak i system to cudo – a jeżeli Tizen jako następca Meego rozwinie się zyska wsparcie takich graczy jak LG, HC czy samsung, którzy szukają systemu dla siebie, na wypadek, gdyby Google utrudnilo im dostęp do Andoida to Nokia zrozumie jak wielki popełniła bład nie uczestnicząc w tym projekcie.
  To będzie strzał w kolano dla firmy, która nadal nie moze znależć się na rynku. Dziś doszła wiiadomośc, ze nokia kupiła małą firmę rozwijającą jeszcze inny system. Oni chyba nadal nie wiedzą, w którą iśc stronę. Jak tak dalej pójdzie ta firma upadnie, a szczątki wykupią konkurenci, lub taki Microsoft, który szuka producenta komórek ze swoim systemmem. A to będzie koniec Nokii i symbiana- systemu, któory obecnie naprawdę dużo rokuje na przyszłośc jako system, który jest pozbawiony wad Andoida ( z jego defragmentyzacją), iOS ( z jego zamnętym kodem i prawidzwymi idiotyzmami jak np, zmiana dźwięku telefonu , bezużtecznym bluetotchem i innymi głupotami), Windowsem ( z jego koszmarnym, nieustawialnym wyglądem). Symbian nie ma tych ograniczeń, które sa bolączko powyższych – jest bardziej otwartym kodem niż Anroid ( naprawdę – proszę poszukać artykuła na ten temat), bez głupich ograniczeń będących w iOSie, bezpieczniejszy i nie szpiegujący jak to w wyppadku 2 konkurentów, i dowolnie konfigurowalny w przeciwieństwie do kretyńskiego wyglądu Windowsa.

  Mam nadzieję ze Symbian nie umrze – jego otwarty kod już stął się kolebka do licznych modyfikacji ( szczegołnie Anna i Belle – liczne odmiany i modyfikacje ogołnie dostępne). System jest od tylu lat rozwijany, że pozbył się błedów młodości i stał sie systemem któr potrafi wiele na bardzo marnym sprzęcie – przykład moja E7 – procesor 680 Mhz i wyśiwetlanie na ekranie TV ( przez HDMI ) filmów HD bez zzająknięcia od razu z obsługa dźwięku 5.1 i napisów !).

  Symbain jest przeciwieństwiem zasobożernego Androida – w którym trwa pościg za płynnnością i już niebawem zobaczymy HTC z 4 rdzeniami ( a baterię będziemy nośić chyba w plecaku, bo inaczej fon nie przezyje dnia).

  I po raz kolejny napiszę – mam nadzieję ze Symbian nie umrze- chciałbym, by za rozwój tego systemu wzieła się jakąś mała firma, która będzie chciała go rozwinąc tak, by producenci zaczeli go zauważac. Tak jak to kiedyś było – gdy tak wiele firm produkowało smartfony z Symbianme na pokłądzie. I mam nadzieję ze tak się stanie a Nokia kolejny raz będzie sobie pluła w brodę. Tylko niech najpierw ten system opuści, bo to ona go sciąga na dno, nie mając pomysłu na swoją przyszłośc.

  Andoid też startował w małej firmce, która została wchłonieta przez Google, po tym gdy ten system zaczął rokować na przyszłośc.


reklama