Kategorie: Android Telefony Testy Xiaomi

TEST | Xiaomi Mi Mix 2. „Bezramkowa” bestia z Chin

Testujemy Xiaomi Mi Mix 2 – drugą generację „bezramkowego” flagowca Xiaomi. Co potrafi smartfon z Chin i czy warto go kupić? Oto recenzja Xiaomi Mi Mix 2.

Już wkrótce do polskich sklepów trafi Xiaomi Mi Mix 2 – następca wyjątkowego smartfona z zeszłego roku. Wiemy już, ile trzeba będzie za niego zapłacić. To dobra okazja, by sprawdzić możliwości telefonu. Czy Mi Mix drugiej generacji to smartfon wart zainteresowania? Na to i wszystkie inne pytania odpowie nasza recenzja Xiaomi Mi Mix 2.

Specyfikacja Xiaomi Mi Mix 2

Dane podstawowe
Wymiary 76 x 152 x 7.7 mm
Waga 185 g
Obudowa jednobryłowa (bez opcji demontażu tylnej klapki)
Standard sim nano-SIM + nano-SIM, Dual SIM
Data premiery 2019
Ekran
Typ IPS 6.0'', rozdzielczość 2160x1080, 402 ppi
Kluczowe podzespoły
SoC Qualcomm Snapdragon 835
Procesor 2.5 GHz, 8 rdzeni (4 x Kryo 2.45 GHz + 4 x Kryo 1.9 GHz)
GPU Adreno 540
RAM 6 GB
Bateria 3400 mAh
Obsługa kart pamięci NIE
Porty USB (typu C, obsługuje OTG)
Pamięć użytkowa 64 GB
System operacyjny
Wersja Android 7.1.2 Nougat
Łączność
Transmisja danych LTE
WIFI TAK, Miracast
GPS TAK
Bluetooth 5.0
NFC Tak
Aparat fotograficzny
Główny 12 MP, wideo 4K (3840x2160), 30 kl/s, lampa błyskowa
Dodatkowy 5 MP, wideo FullHD (1920x1080), 30 kl/s

Piękne wzornictwo i szlachetne materiały

Nie da się ukryć, że najbardziej rozpoznawalną cechą Xiaomi Mi Mix 2 jest wzornictwo, dokładnie tak, jak to było z jego poprzednikiem. Rok temu to Xiaomi wyznaczyło innym producentom drogę, a teraz postanowiło pójść w ich ślady, stawiając nie tylko na wąskie ramki wokół ekranu, ale także na proporcje 18:9.

Xiaomi Mi Mix 2 / fot. gsmManiaK.pl

Xiaomi Mi Mix 2 / fot. gsmManiaK.pl

Zamknięcie niemal 6-calowego ekranu w obudowie o wymiarach 151,8 x 75,5 sprawia, że wyświetlacz recenzowanego modelu wypełnia niemal 81% całego frontu. To niewątpliwie świetny wynik. Mimo to nie najlepszy na rynku i gorszy względem poprzednika, choć to akurat naturalny wynik redukcji przekątnej. Sama ergonomia jest świetna i z Xiaomi Mi Mix 2 korzystało mi się naprawdę wygodnie. Musicie jednak wiedzieć, że flagowiec Xiaomi wymiarami przypomina przeciętne telefony z ekranem 5,5 cala, więc fani Xperii XZ1 Compact nie mają czego tutaj szukać.

  Przekątna Szerokość Wysokość Grubość Waga
Xiaomi Mi6 5.20 71 145 7.5 168
Xiaomi Mi Mix 2 6.00 76 152 7.7 185
Nokia 8 5.30 74 152 7.9 160
LG G6 5.70 72 149 7.9 163
Sony Xperia XZ Premium 5.50 77 156 7.9 195
Huawei Honor 8 Pro 5.70 78 157 7.0 184
Huawei P10 Plus 5.50 74 154 7.0 165
HTC U11 5.50 76 154 7.9 169
Samsung Galaxy S8+ 6.20 73 160 8.1 173
Samsung Galaxy Note 8 6.30 75 163 8.6 195

Warto pamiętać, że grafiki prasowe to jedno, a rzeczywistość to drugie, więc Xiaomi Mi Mix 2 nie jest aż tak „bezramkowy”, jak sugerują to rendery producenta. Dla jasności – wielu producentów robi tak samo i to nie tylko ci z Chin. Projektując Mi Mixa drugiej generacji projektanci Xiaomi postanowili, że najlepszym rozwiązaniem będzie zminimalizowanie ramek bocznej i górnej (w której mimo wszystko udało się zmieścić standardowy głośnik), przy pozostawieniu tzw. podbródka pod ekranem. To właśnie w tym miejscu wstawiono aparat do zdjęć selfie.

Rozkład pozostałych elementów jest już bardziej standardowy. Przyciski regulacji głośności i wyłącznik umieszczono na prawej krawędzi, a szufladkę na karty SIM po drugiej stronie. Dolna ramka skrywa port USB typu C i dwie maskownice: pod jedną jest głośnik multimedialny, a pod drugą mikrofon. Złącza jack 3.5 mm nie zlokalizujemy nigdzie, bowiem Xiaomi doszło do wniosku, że nie jest ono do niczego potrzebne. W ramach pocieszenia dostajemy w zestawie przejściówkę z jack 3.5 mm do USB-C.


W pudełku z telefonem dostajemy też ładne, gumowane etui, co jest przemyślaną decyzją Xiaomi. Warto pamiętać, że Xiaomi Mi Mix 2 stworzono z połączenia szkła na froncie (prawdopodobnie Gorilla Glass 4), metalowej ramki i ceramiki na pleckach, z dodatkowym akcentem stylistycznym w postaci złotego kręgu wokół aparatu. Wszystkie te elementy zostały świetnie spasowane i są odporne na zarysowania, ale na stłuczenia już niekoniecznie, co w szczególności dotyczy ceramiki. Na dodatek całość bardzo łatwo się brudzi. Żałuję też, że zabrakło pełnej wodoszczelności.

Xiaomi Mi Mix 2 / fot. gsmManiaK.pl

Ekran 18:9

O ile rok temu proporcje inne niż 16:9 były w smartfonach czymś niezwykłym, tak teraz nie zaskakują już nikogo. Spotykamy się z nimi coraz częściej, a już zwłaszcza w przypadku tych modeli, które próbują być „bezramkowe”. Nic więc dziwnego w tym, że Xiaomi Mi Mix 2 otrzymał 5,99-calowy panel o proporcjach 18:9 (2:1) i rozdzielczości Full HD+ (2160×1080), która dobrze sprawdza się przy takiej przekątnej. Do ostrości wyświetlanego obrazu nie mam żadnych zastrzeżeń.

Xiaomi zdecydowało się na matrycę IPS o dobrych parametrach. Maksymalna jasność sięga 497 cd/m2, więc ekran jest czytelny w mocnym słońcu. Wystarczy jednak rzucić okiem na powyższy wykres i już wiemy, że to i tak wynik na poziomie „w porządku”, gdyż spora część konkurentów radzi sobie z tym jeszcze lepiej. Zupełnie inaczej jest z jasnością minimalną, gdyż 1 cd/m2 to wartość zdecydowanie ponadprzeciętna i wyświetlacz nie razi w oczy nawet w całkowitej ciemności.

Kolorystyka ekranu zależy od trybu, który sobie wybierzemy. Xiaomi daje nam trzy tryby: automatyczny (z opcją zmiany balansu bieli), zwiększony kontrast (ukierunkowany na przestrzeń kolorów DCI-P3) lub standardowy, którego zadaniem jest jak najlepsze odwzorowanie palety kolorów sRGB. Trzeba przyznać, że wychodzi mu to całkiem przyzwoicie, gdyż nasz pomiar wskazał pokrycie na poziomie 98,5%.

Xiaomi Mi Mix 2 / fot. gsmManiaK.pl

Wisienką na torcie jest tryb czytania, który pozwala na ograniczenie emisji niebieskiego światła, szkodliwego dla naszych oczu. Na mały minus zasługuje przeciętny kontrast (1300:1) i niezadowalające kąty widzenia przy większych odchyleniach.

Czułość panelu dotykowego jest bardzo dobra, a czujnik światła pracuje bezproblemowo, dobrze i płynnie dostosowując jasność panelu do warunków oświetleniowych.

Solidne wyposażenie, ale…

Sekcję poświęconą wyposażeniu zacznę od rzeczy najważniejszej. Xiaomi Mi Mix 2 współpracuje z siecią LTE w paśmie 800 MHz. Zintegrowany z procesorem modem pozwala na agregację pasm i pobieranie z maksymalną prędkością do 1 GBps, choć w Polsce to nie jest jeszcze możliwe ze względów technicznych. Korzystając z łączności sieciowej ani razu nie odnotowałem podejrzanych zachowań.

Skoro już jesteśmy przy temacie łączności, to spieszę donieść, że Xiaomi Mi Mix 2 nie ma problemów z utrzymaniem zasięgu. Zastrzeżeń nie budzi też jakość rozmów głosowych. Xiaomi postawiło tym razem na standardowy głośnik dobrej jakości, zapewniający odpowiednią głośność w praktycznie każdych warunkach. Warto podkreślić, że telefon ma dwa osobne sloty na karty SIM, więc spokojnie możemy korzystać z dwóch numerów naraz (tryb standby). Nie ma za to opcji rozbudowy pamięci, bowiem producent nie zaimplementował takiej możliwości, więc musi nam starczyć pamięć wbudowana (w moim egzemplarzu realnie jest to 55 GB).

Pozostałe standardy łączności to dobry, flagowy standard. Bluetooth 5.0, NFC, USB typu C, dwuzakresowe Wi-Fi (2,4 i 5 GHz) z 2×2 MIMO i Wi-Fi Direct, GPS z A-GPS, GLONASS i BeiDou – wszystko to jest i pracuje dobrze. Zabrakło za to złącza słuchawkowego jack 3.5 mm i na moje oko Xiaomi nie ma żadnego argumentu na to, by jakoś sensownie wytłumaczyć absencję tego elementu. Niektórzy z Was mogą się poczuć rozczarowani brakiem portu podczerwieni, który możemy znaleźć w wielu telefonach Xiaomi. Nie ma też radia FM.

Głośnik multimedialny umieszczono na dolnej krawędzi i jest on wystarczająco donośny, by móc usłyszeć sygnał powiadomienia bądź komfortowo obejrzeć coś w dowolnym miejscu. Dodatkowo jest on wspierany przez głośnik do rozmów, ale ten jest znacznie cichszy i po jego zablokowaniu palcem nie słyszałem większej różnicy. Jakość dźwięku na słuchawkach jest dobra, więc osoby bez specjalnych wymagań w tym zakresie powinny być zadowolone.

Xiaomi Mi Mix 2 / fot. gsmManiaK

Na koniec tej sekcji dwa słowa o czytniku linii papilarnych. Przez brak miejsca na froncie, producent zdecydował się umieścić ten element na tylnym panelu, pod aparatem. Jest on aktywny i działa dokładnie tak, jak można było tego oczekiwać – sprawnie, szybko i w zdecydowanej większości sytuacji bezbłędnie.

MIUI 8 z aktualizacją

Xiaomi Mi Mix 2 pracuje pod kontrolą Androida Nougat z nakładką MIUI, w jeden z kilku wersji. Telefon dotarł do mnie z chińską wersją tej nakładki, którą wymieniłem po kilku dniach oczekiwania na odblokowanie bootloadera, na MIUI 9 Global w wersji beta, gdyż oficjalna aktualizacja jeszcze nie dotarła do mojego egzemplarza. Na koniec zdecydowałem się na MIUI 8 Global Stable, by wyniki poszczególnych testów nie zostały zakłócone przez niedopracowane oprogramowanie.


W najbliższej przyszłości na łamach gsmManiaKa pojawi się wpis poświęcony mojej opinii o MIUI 9 na podstawie Xiaomi Mi 6, który załączę do tego testu zaraz po publikacji. Różnic pomiędzy obiema wersjami MIUI nie ma na tyle dużo, by konkretna wersja miała większe znaczenie.

MIUI oferuje następujące funkcje:

  • cyklicznie zmieniające się tapety na ekranie blokady,
  • obsługa motywów,
  • ulepszenia dźwięku (EQ i MiSound),
  • zarządzania pracą aplikacji w tle,
  • tryb dziecięcy,
  • sterowanie działaniem diody powiadomień,
  • tryb jednoręczny ze skalowaniem do ustalonej przekątnej,
  • klonowanie aplikacji,
  • druga przestrzeń, tj. osobny interfejs, np. jeden prywatny, a drugi służbowy,
  • Panel Sterowania – monitor danych, czyszczenie zbędnych plików, kontrola stanu baterii i uprawnień aplikacji, antywirus,
  • ROM Global ma preinstalowane aplikacje Google.

Kilka słów muszę poświęcić dostosowaniu poszczególnych aplikacji do niestandardowych proporcji ekranu. W ustawieniach dostępna jest opcja pozwalająca na wskazanie, który program ma zostać rozciągnięty z 16:9 na 18:9. Jedynym problemem jest tak naprawdę aplikacja YouTube, a właściwie same filmy, których nie da się dostosować do wyświetlacza Mi Mix 2, co oznacza czarne pasy po lewej i po prawej stronie w układzie horyzontalnym.

Spis treści

  1. Obudowa, ekran i wyposażenie
Damian Kucharski

Znajdziesz mnie na LinkedIn bit.ly/linkedinDamianK

Najnowsze artykuły

  • Artykuły
  • Wiadomość dnia

Gorący tydzień na gsmManiaK. O tym czytaliście jak szaleni #ZimaoHITach

Zapraszam do przeglądu najważniejszych informacji ze świata smartfonów i nie tylko w serii "Zima o…

28 kwietnia 2024
  • Motorola
  • Newsy
  • Telefony

Ex-flagowiec Samsung 256 GB bliski ideału w kapitalnej cenie. Okazja roku?

Samsung Galaxy S23 może być uważany za ideał opłacalnego telefonu dla wielu ManiaKów. Ma bowiem…

28 kwietnia 2024
  • Google
  • Gry i aplikacje
  • Newsy

YouTube ma nowy plan na wciskanie reklam. Będą dosłownie wszędzie

Masz dość reklam na YouTube? Szykuj się na ich podwójną porcję – teraz Google dołoży…

28 kwietnia 2024
  • Infinix
  • Newsy
  • Telefony

Nawet 24 GB RAM, AMOLED 144 Hz i niesamowita wydajność w cenie, która może zachwycić

Infinix GT 20 Pro to niedrogi telefon stworzony z myślą o graczach, który sprawdzi się…

28 kwietnia 2024
  • Co kupić?
  • Telefony
  • Wiadomość dnia

Kup jeden z tych smartfonów i ciesz się spokojem przez lata. Najlepsze w każdych cenach

Szukasz smartfona na lata? W takim razie dobrze trafiłeś. Przygotowałem zestawienie kilku telefonów, które oferują…

28 kwietnia 2024
  • Promocje

Kiedyś kosztował krocie, a dziś kupisz tego potężnego ex-flagowca w cenie średniaka!

Xiaomi 11T Pro to ex-flagowiec Xiaomi, który dostępny jest teraz w Polsce za mniej niż…

28 kwietnia 2024