>
Kategorie: Android Huawei Telefony Testy

Test Huawei P9 Lite. Idealny smartfon w wersji dla każdego

Huawei P9 Lite to nieco okrojona wersja flagowego smartfonu chińskiego producenta, ale kosztująca praktycznie połowę tego, co Huawei P9. Czy tańszy znaczy gorszy?

Za wypożyczenie Huawei P9 Lite dziękujemy sieci Sferis – w ofercie sklepu sprzęt znajdziecie w cenie 1299 złotych.

Huawei P9 Lite

od: 269 zł »

Specyfikacja Huawei P9 Lite

Dane podstawowe
Wymiary 72 x 146 x 7.5 mm
Waga 147 g
Obudowa jednobryłowa (bez opcji demontażu tylnej klapki)
Standard sim Nano-sim, Dual SIM
Data premiery 2016
Ekran
Typ IPS 5.2'', rozdzielczość 1920x1080, 424 ppi
Kluczowe podzespoły
SoC HiSillicon KIRIN 650
Procesor 2 GHz, 8 rdzeni (4 x Cortex-A53 + 4 x Cortex-A53)
GPU Mali-T830MP2
RAM 2 GB
Bateria 3000 mAh
Obsługa kart pamięci microSD do 128GB
Porty USB (microUSB)
Pamięć użytkowa 16 GB
System operacyjny
Wersja Android 6.0.1 Marshmallow
Łączność
Transmisja danych LTE 150 Mb/s
WIFI 802.11 b/g/n (2,4 GHz i 5 GHz), Miracast
GPS A-GPS i GLONASS
Bluetooth 4.1, A2DP, LE
NFC Tak
Aparat fotograficzny
Główny 13 MP, wideo FullHD (1920x1080), 30 kl/s, lampa błyskowa
Dodatkowy 8 MP, wideo FullHD (1920x1080), 30 kl/s

Obudowa i wykonanie

Zazwyczaj jest tak, że pomiędzy telefonem flagowym a jego tańszym odpowiednikiem oznaczonym nazwą lite jest diametralna różnica. Na pierwszy rzut oka oba wydają się takie same, ale kiedy przychodzi co do czego, nie da się pomylić jednego z drugim. W przypadku Huawei P9 Lite oraz jego droższego odpowiednika — Huawei P9 — jest zupełnie inaczej. W odróżnieniu od poprzedniej generacji, rodzinę P9 łączy naprawdę sporo.

Oba modele zostały naprawdę świetnie wykonane i w rzeczywistości Huawei P9 Lite nie ma prawa do kompleksów względem flagowego modelu. Urządzenie charakteryzuje się równie piękną stylistyką, gdzie front pokryto w całości szkłem, boki wykończono metalową ramką, a plecki pokryto bardzo miłym w dotyku tworzywem i przyozdobiono szklanym elementem umieszczonym w górnej części.

Huawei P9 Lite / fot. gsmManiaK.pl

Pierwszą charakterystyczną różnicą jest brak zaokrąglonych krawędzi szklanej pokrywy chroniącej ekran — brak tego zdobienia zdecydowanie klasyfikuje telefon do niższej półki. Nie oznacza to jednak, że P9 Lite nie daje dobrego poczucia podczas trzymania urządzenia w ręku. Wręcz przeciwnie — wydaje się solidnie skonstruowanym telefonem i szybko zdobywa sympatię właściciela.

Producent zadbał o jakość wykonania. Nic nie trzeszczy, nie wygina się, a oprócz tego model posiada zauważalną w ręce wagę, co jest korzystną zmianą względem Huawei P8 Lite. Trzymając tamten smartfon w rękach miało się wrażenia korzystania z taniej zabaweczki. Jeśli zaś chodzi o testowany model, takie wrażenie zastępuje poczucie posiadania naprawdę dobrego telefonu.

Przyznam, że słuchawka fantastycznie leży w dłoni. Gabarytami bardzo mocno przypomina Huaweia P9 — ma praktycznie taką samą długość (146 mm) i szerokość (72 mm) przy czym jest nieznacznie grubszy (7,5 mm). Posiadacze większych dłoni bez problemu obsłużą telefon jedną ręką, ci z mniejszymi rękoma mogą posłużyć się funkcją obsługi jedną ręką.

Huawei P9 Lite / fot. gsmManiaK.pl

Co ciekawe, design nie ucierpiał ze względu na bogate wyposażenie czy zastosowane gabaryty. Testuję wariant w kolorze czarnym, który prezentuje się nad wyraz dobrze. Front utrzymano w bardzo prostej stylistyce. Nie uświadczymy tutaj zbędnych elementów – wyłącznie ekran oraz umieszczone pod nim logo producenta oraz kamera, czujnik pomiaru światła i głośnik do rozmów, które znajdują się nad nim.

Na odwrocie znajdziemy wspomniane już zdobienie ze szkła znajdujące się w górnej części telefonu. Tutaj też umieszczono lampę błyskową oraz oczko aparatu. Poniżej, wypośrodkowano skaner linii papilarnych — zupełnie, jak w Nexusie 6P, niżej zaś znajdziemy logo Huaweia oraz kilka mało estetycznych (niestety) informacji o bezpieczeństwie i utylizacji.

Huawei P9 Lite / fot. gsmManiaK.pl

Na ściankach bocznych znajdziemy standardowy zestaw elementów dodatkowych — na prawym klawisz regulacji głośności oraz zasilania, na lewym tackę mieszczącą kartę nano-SIM oraz microSD, na dolnym pojedynczy głośnik multimedialny, mikrofon do rozmów oraz standardowy port USB. Złącze słuchawkowe mieści się na górnej ściance i tam znajdziemy dodatkowy mikrofon do redukcji szumów.

Jak wspomniałem, jakość wykonania stoi na najwyższym poziomie. Zadbano także o detale, dzięki czemu guziki fizyczne posiadają solidny i wyczuwalny skok, a oprócz tego nie chwieją się pod palcem. Sam telefon nie wygina się, nie trzeszczy, a wszelkie otwory zostały pięknie wycięte. Jestem naprawdę pod wielkim wrażeniem.

Ekran

W telefonie znajdziemy matrycę IPS o przekątnej 5,2 cala oraz rozdzielczości 1920 na 1080 pikseli, co samo w sobie stanowi o tym, jak producent postrzega wersję lite swojego flagowca. Ekran testowanego modelu nie odbiega od poziomu reprezentowanego przez Sony Xperię Z5, a przewyższa najnowszy model, Sony Xperia XA. Obraz jest wyrazisty, nasycony i posiada odpowiednią temperaturę barwową, dlatego świetnie się sprawdza w codziennym użytku.

Na telefonie bez problemu obejrzymy film, przeglądniemy obszerniejszą galerię zdjęć, poczytamy książki czy pogramy. Matryca jest bardzo czuła na dotyk, więc nie będzie problemu z obsługą telefonu. Ponadto mamy możliwość dostosowania temperatury barwowej (w tym trzy ustawienia predefiniowane), co tylko poprawia odbiór treści. Oprócz tego matryca oferuje szerokie kąty widzenia.

Huawei P9 Lite / fot. gsmManiaK.pl

Podświetlenie ekranu nie grzeszy intensywnością — przy ustawieniach maksymalnych osiąga natężenie dochodzące do 467 cd/m2, czym niezaprzeczalnie ustępuje miejsca flagowemu P9. Z drugiej jednak strony ekran jest zdecydowanie jaśniejszy od Huaweia P8/P8 Lite, a jednocześnie świetnie wpisuje się w półkę cenową, do której należy. Wśród tych telefonów taka moc podświetlenia jest nagminna i jak najbardziej akceptowalna.

Jak pokazuje powyższe zestawienie, podobne wartości rejestrowaliśmy w teście wodoszczelnego Sony Xperia M5, porównywalne noty daje także Samsung Galaxy A5 (2016), który posiada przewagę w postaci matrycy Super AMOLED (wyższy kontrast przekłada się na lepszą czytelność). Najlepiej wypada tutaj model nieco starszy — Sony Xperia M4 Aqua z podświetleniem o mocy 618 cd/m2.

Ceny Huawei P9 Lite

Huawei P9 Lite

od: 269 zł »

Michał Milc

Z wykształcenia lingwista, z pasji śpiewak klasyczny, prywatnie niewolnik ciasta drożdżowego. ;)

Najnowsze artykuły

  • Newsy
  • OnePlus
  • Telefony

OnePlus oficjalnie potwierdza, że ich najlepszy telefon w historii nigdy nie trafi do Polski

To już ostateczne i oficjalne - OnePlus 13T nie trafi do sprzedaży w Polsce. Poza…

30 kwietnia 2025
  • Newsy

Sprawdź, jak wypada RTX 5060 w laptopach. Czy warto będzie kupić nowy sprzęt z kartą Nvidii?

Nowy układ graficzny Nvidia RTX 5060 dla laptopów pojawił się w bazie Geekbench. GPU w…

30 kwietnia 2025
  • Gry i aplikacje
  • Longform
  • Newsy

Ten RTS garściami czerpie z legendarnego Command and Conquer. Sprawdziłem Tempest Rising

Ten RTS to bez wątpienia miły hołd dla legendarnego Command and Conquer. Mimo kilku wad…

30 kwietnia 2025
  • Newsy
  • Sony
  • Telefony

Następca średniaka Sony z rewelacyjną baterią pojawi się później. Warto czekać, bo Xperia 10 VII zaoferuje wyczekiwaną zmianę

Po zapowiedzi flagowca Sony Xperia 1 VII, fani oczekiwali kilku słów na temat Sony Xperia…

30 kwietnia 2025
  • Apple
  • Newsy
  • Telefony

iPhone 17 Pro rezygnuje z tej jednej rzeczy, za którą kochałem Samsunga Galaxy S24 Ultra

iPhone 17 Pro miał oferować warstwę antyrefleksyjną podobną do tej z Galaxy Ultra. Nowy przeciek…

30 kwietnia 2025
  • Newsy
  • Pojazdy elektryczne
  • Xiaomi

Ten Xiaomi kosztuje połowę ceny Tesli Model Y, masakruje ją zasięgiem i jest dużo ładniejszy

Xiaomi YU7 zdradził wszystkie szczegóły specyfikacji przed premierą. Jest ładny, ma potężny zasięg i będzie…

30 kwietnia 2025