Kategorie: Android Gry i aplikacje Newsy Open Source Poradniki

Custom ROMy dla Androida: poradnik dla początkujących

Wielu nowych, jak i już posiadających urządzenia pracujące pod kontrolą Androida, użytkowników może zastanawiać się, czym są tak zwane custom ROMy oraz jakie korzyści i ewentualne straty wynikają, z wgrywania zmodyfikowanego softu do smartfona. Często również na forach zdarza się widzieć pytania, o celowość używania opcji recovery oraz tego, w jaki sposób wybrać odpowiednią modyfikację dla naszego telefonu. Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie w poniższym poradniku. W związku z ogromną ilością urządzeń z logiem zielonego robotnika na rynku, przedstawiony zostanie jedynie ogólny zarys tego, na co należy zwrócić uwagę i co jest niezbędne do operacji tuningowania smartfona. Wgrywanie modyfikowanego ROMu, w zależności od urządzenia jakim dysponujemy, może się znacznie różnić.

 
Nie ponosimy odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku wykorzystania poniższego opisu. Warto zauważyć, iż zawsze istnieje szansa na niepowodzenie, choć zazwyczaj jest bardzo znikoma. W większości takich wypadków wystarczy zacząć całą operację od nowa.

Trochę teorii na początek

Zacznijmy od wyjaśnienia podstawowych pojęć wykorzystanych w tekście.

Custom ROM – zmodyfikowana i nieoficjalna wersja systemu operacyjnego.
Recovery – program, dzięki któremu możemy wgrywać modyfikowane wersje systemu. W większość urządzeń partycja pozwalająca na instalowanie oficjalnych aktualizacji jest poza zasięgiem zwykłych użytkowników alb posiada ograniczoną swobodę dostępu i znajduje się w trybie OTA (Over The Air – bezprzewodowego przesyłania danych od producenta wprost na urządzenie).
ROM – patrz soft.
Rootowanie – złamanie zabezpieczeń w celu dostępu do praw administratora, tylko w ten sposób jesteśmy wstanie wgrać każdą aplikacje oraz custom ROMy.
Soft – oprogramowanie urządzenia.

Co przemawia za, a co przeciw instalowaniu modyfikowanego softu?

Na pewno na korzyść przemawia szybsze ukazywanie się kolejnych aktualizacji na nasz telefon. Do dyspozycji mamy również takie modyfikacje, których producent nie przewidział. Kolejną zaletą jest dostęp do różnego rodzaju nakładek graficznych (na przykład HTC Sens, znanego użytkownikom tajwańskiego producenta HTC), częstszych aktualizacji ze strony grupy/osoby tworzącej dany soft, dużego wyboru dodatkowych opcji gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. I co najważniejsze, w większości przypadków modyfikacje poprawiają wydajność sprzętu.

Przeciwko zabiegowi instalowania modyfikowanego softu przemawia praktycznie tylko jeden, ale za to bardzo ważny argument – wiąże się z tym możliwość utraty gwarancji.

Od czego zacząć?

Podstawową rzeczą, jaką należy zrobić ze smartfonem, jest jego zrootowanie, dzięki któremu nabędziemy prawa administratora, co umożliwi wgranie Custom ROMu. Kolejną rzeczą jest ściągniecie odpowiedniego recovery pod nasz telefon. W dalszej części należy wykonać kopię zapasową danych znajdujących się na urządzeniu – jest to bardzo ważne. Należy również pamiętać o nie rozpakowywaniu wybranego ROMu lecz o pozostawieniu go z rozszerzeniem *zip.

Jak wybrać i czym się kierować przy wyborze custom ROMu?

Pierwszym pytaniem, na jakie należy sobie odpowiedzieć, jest: czego oczekujemy (jakie funkcje są dla nas najważniejsze) od modyfikowanego softu? Po określeniu odpowiedzi możemy zacząć poszukiwania ROMu, który w jak największym stopniu spełni postawione mu wymagania. Kolejną kwestią jest stwierdzenie, czy wybrany Custom ROM jest tym odpowiednim. Należy w tym celu zwrócić szczególną uwagę na to od jak dawna istnieje na rynku oraz jak często jest aktualizowany. Ważnym źródłem są również opinie użytkowników. Oczywiście Custom ROMu należy szukać dla smartfonu, do którego chcemy go wgrać.

Po co i czym jest Recovery?

Recovery jest to aplikacja, która daje nam dostęp do ukrytej (czasem ograniczonej dla użytkownika) partycji za pomocą której jesteśmy wstanie sflashować i wgrać wybrany przez nas wcześniej ROM. Program wybieramy pod urządzenie, na jakim operujemy.

Najpopularniejszym i obsługującym najwięcej smartfonów programem jest ClockworkMod Reocvery (CWM Recovery) ale co jest oczywiste,nie obsługuje on wszystkich modeli. Za pomocą tego typu aplikacji jesteśmy również wstanie zrobić kopię zapasową poszczególnych danych (a nawet całej pamięci urządzenia), jak również operację przywrócenie całego systemu wraz ze wszystkimi zapisanymi danymi oraz ustawieniami (opcja wymaga około 500 MB wolnej pamięci na karcie rozszerzeń – oczywiście wielkość ta jest zmienna w zależności od telefonu oraz ilości zapisanych danych). W pierwszej kolejności należy sprawdzić, jakie recovery pasuje pod nasz telefon.

Kopia zapasowa – po co to w ogóle robić?

Kopia zapasowa nie jest konieczna, jednak bardzo często się przydaje. Dzięki wykonaniu tej operacji nie musimy się martwić, że jakieś dane zostaną stracone. Po wgraniu naszego „wymarzonego” ROMu zostaje nam dodanie kopii i sprawa zostaje zamknięta. Aplikacją jaką mogę polecić do tego celu jest Titanium Backup – darmowy i co ważniejsze, w naszym języku ojczystym.

Po co czyścić pamięć telefonu?

Ta operacja jest niezbędna ze względu na to, że niektóre wersje Custom ROMów nie czyszczą pamięci urządzenia, co w efekcie może doprowadzić do powstania problemu, które jest w stanie zamienić nasz smartfon w bezużyteczny gadżet. A tego większość z Was zapewne by nie chciała 😉

Do dzieła

Mając już ogólne pojęcie o tym, jak się zabrać do wgrywania ROMu i co do czego służy, można przystąpić do najważniejszej chwili – instalacji wybranego i odpowiednio zmodyfikowanego softu.

Bateria musi być w pełni naładowana. Dopiero po upewnieniu się, że tak jest, należy opisane powyżej operację wykonać w następującej kolejności:

  • Wybranie odpowiedniego custom ROMa.
  • Zrootowanie smartfona.
  • Instalacja aplikacji typy recovery.
  • Zapisanie wybranego softu na karcie pamięci, oczywiście w formacie *zip.
  • Wykonanie kopii zapasowej danych.
  • Wyczyszczenie pamięci urządzenia za pomocą programu recovery.

Dopiero po ukończeniu tych działań można przejść do flashowania i wgrywania upragnionego ROMu. W przypadku tworzenia kopii zapasowej operacja to może zająć nawet kilkanaście minut więc nie ma co się denerwować, ani wpadać w panikę, że coś poszło nie tak. W zależności od pasującego pod nasz telefon recovery operacja może przebiegać w bardzo różny sposób, lecz można to uschematyzować do:

  • Uruchamiamy aplikacje recovery.
  • Odszukujemy na naszej karcie pamięci ROM (z rozszerzeniem *zip).
  • Wybieramy go i instalujemy.
  • Proces może trwać dłuższą chwilę podobnie jak w przypadku tworzenia kopii danych.
  • Po zakończeniu instalacji wybieramy opcje ponownego uruchomienia urządzenia.
  • Smartfon zwykle za pierwszym razem dłużej się uruchamia ale potem będzie już lepiej.

Cieszymy się nowym Custom ROMem i sprawdzamy, czy spełnia nasze wymagania. Jeżeli szukamy innego to zaczynamy całą zabawę od nowa, tym razem pomijając już rootowanie. Po znalezieniu tego najodpowiedniejszego systemu i zainstalowaniu go na telefonie, czekamy na kolejne aktualizacje, które jeszcze bardziej usprawnią działanie urządzenia oraz wyeliminują kolejne błędy.

Powodzenia!

Dawid

Najnowsze artykuły

  • Artykuły
  • Wiadomość dnia

Gorący tydzień na gsmManiaK. O tym czytaliście jak szaleni #ZimaoHITach

Zapraszam do przeglądu najważniejszych informacji ze świata smartfonów i nie tylko w serii "Zima o…

28 kwietnia 2024
  • Motorola
  • Newsy
  • Telefony

Ex-flagowiec Samsung 256 GB bliski ideału w kapitalnej cenie. Okazja roku?

Samsung Galaxy S23 może być uważany za ideał opłacalnego telefonu dla wielu ManiaKów. Ma bowiem…

28 kwietnia 2024
  • Google
  • Gry i aplikacje
  • Newsy

YouTube ma nowy plan na wciskanie reklam. Będą dosłownie wszędzie

Masz dość reklam na YouTube? Szykuj się na ich podwójną porcję – teraz Google dołoży…

28 kwietnia 2024
  • Infinix
  • Newsy
  • Telefony

Nawet 24 GB RAM, AMOLED 144 Hz i niesamowita wydajność w cenie, która może zachwycić

Infinix GT 20 Pro to niedrogi telefon stworzony z myślą o graczach, który sprawdzi się…

28 kwietnia 2024
  • Co kupić?
  • Telefony
  • Wiadomość dnia

Kup jeden z tych smartfonów i ciesz się spokojem przez lata. Najlepsze w każdych cenach

Szukasz smartfona na lata? W takim razie dobrze trafiłeś. Przygotowałem zestawienie kilku telefonów, które oferują…

28 kwietnia 2024
  • Promocje

Kiedyś kosztował krocie, a dziś kupisz tego potężnego ex-flagowca w cenie średniaka!

Xiaomi 11T Pro to ex-flagowiec Xiaomi, który dostępny jest teraz w Polsce za mniej niż…

28 kwietnia 2024