>
Kategorie: Android myPhone Telefony Testy

myPhone Venum – test telefonu. 5-calowy smartfon za 400 zł

Spis treści

  1. Wyposażenie / Wydajność


 
 

Wyposażenie

Jakość rozmów głosowych

Venum sprawdza się jako telefon poprawnie, jednak nic ponad to. Słychać, że choć głośniczek stara się dostarczyć do naszego ucha donośny i wyraźny dźwięk, to nie jest on najwyższej jakości. Co do działania mikrofonu nie można mieć zastrzeżeń – został on wyposażony w dodatkową, tylną jednostkę wyłapującą odgłosy mogące zakłócać nasz głos. Dialer jest domyślną, androidową aplikacją – ładną i łatwą w użyciu.

myPhone Venum / fot.gsmManiaK.pl

Głośnik główny

Głośnik główny, mimo obiecujących kratek po obu stronach przedniego panelu, jest monofoniczny i znajduje się pod przyciskami dotykowymi. Szczyt jego możliwości to 86 dB. Jakość samego dźwięku nie jest zaskakująca. Brak mu niskich tonów i wyrazistości, tak jak w większości telefonów z tej półki.

Funkcja Dual-SIM

Urządzenie zostało wyposażone w dwa gniazda na karty micro SIM. Działają one w trybie standby, czyli nie mogą pracować równocześnie. Oba obsługują łączność 3G.

Łączność i GPS

Moduł WiFi jest jednozakresowy i pracuje w standardzie b/g/n. Nawet w najbardziej wymagającym z naszych testów (telefon znajdował się piętro niżej, niż router) została jeszcze jedna kreska zasięgu. Telefon ma niestety problemy z technologią Miracast, a przynajmniej w połączeniu się z naszym testowym odbiornikiem. Urządzenia wzajemnie się wykrywają, ale kiedy ma dojść do połączenia przestają współpracować.

Moduł GPS (z obsługą A-GPS) nie jest niestety partnerem do pomyślnej współpracy. Długo szuka sygnału, a kiedy jest już połączony lokalizuje telefon jedynie „z grubsza”. Sami możecie zobaczyć jak to wygląda (zielonym kolorem oznaczona jest właściwa trasa, czerwonym taka jaką zarejestrował telefon).

myPhone Venum / fot.gsmManiaK.pl

Pamięć wbudowana i OTG

Telefon nie obsługuje OTG. Wejście micro USB jest więc jednostronne i nie podłączymy za jego pomocą żadnych zewnętrznych akcesoriów.

Pamięć wewnętrzna telefonu ma pojemność 8 GB, do użytku pozostaje jednak nieco ponad 11 GB. W razie gdyby tego było za mało, możemy rozszerzyć tą wartość o kartę pamięci microSD o pojemności do 64 GB za pomocą gniazda pod klapką. Na kartę można przenosić dane aplikacji lub od razu ustawić domyślne miejsce zapisu.

Wydajność i system

myPhone Venum / fot.gsmManiaK.pl

Spreadtrum SC8830 to układ odpowiadający za wydajność Venuma. Opiera się on na czterech rdzeniach ARM Cortex A7 taktowanych częstotliwością 1,3 GHz i procesorze graficznym Mali-T400 MP. Pamięć RAM ma pojemność 1 GB.

Dokładnie ten sam chipset, w takiej samej konfiguracji sprzętowej znalazł się w modelu Fun 4. Nic więc dziwnego, że osiągi w benchmarkach, a także praktyczna wydajność wypadają podobnie. Venum radzi więc sobie z obsługą wszystkich systemowych aplikacji, nawet w podstawowym trybie wielozadaniowości. Spójrzcie, jak poradził sobie w testach syntetycznych na tle wspomnianej czwartej generacji modelu Fun i Galaxy J1:

Z naszego testowego pakietu gier Asphalt 8 nie chciał się uruchomić, ale za to Real Racing 3 i Dead Trigger 2 już działały bez problemu. Ilość detali graficznych oczywiście była okrojona, ale dzięki temu płynność była w zupełności wystarczająca do komfortowej rozgrywki.

Tradycyjnie zainstalowaliśmy na telefonie również program MX Player z pakietem najnowszych kodeków. Uruchomiła się prawie połowa naszych testowych sampli. Problem wystąpił przy rozdzielczości 1080p.

Odtwarzanie multimediów
Na czerwono zaznaczono nieobsługiwane formaty:

 

– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
mkv, 1080p, h264, 10mbps (brak płynności);
mkv, 1080p, h264, 40mbps (brak płynności);
mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps (brak płynności);
mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (brak płynności).

Telefon domyślnie pracuje pod kontrolą czystego Androida 5.02 Lollipop. Producent w żaden sposób nie ingeruje w graficzną, ani funkcjonalną stronę oprogramowania. Standardowo, myPhone zainstalował na urządzeniu kilka aplikacji, jednak żadna z nich nie jest warta specjalnie uwagi (np. Ceneo, Legimi czy trial NaviExpert).

myPhone Venum / fot.gsmManiaK.pl

System działa ogólnie dobrze, chociaż zdarza mu się odmówić współpracy. Mam na myśli przede wszystkim dziwne spowolnienia i przycięcia w najmniej spodziewanych momentach. Nie spotkałem się za to z żadnymi błędami, ani też (co ważne!) brakami w tłumaczeniach.

 
 

Spis treści

  1. Wyposażenie / Wydajność
Antoni Zaborski

Najnowsze artykuły

  • Newsy
  • Operatorzy

Revolut już jest operatorem! Daje dorodną paczkę w roamingu UE i USA

Rozpędzony fintech Revolut wprowadza do swojej oferty kolejne nowości. Tym razem zaoferuje własne usługi telekomunikacyjne.…

30 kwietnia 2025
  • Motorola
  • Telefony
  • Testy
  • Wiadomość dnia

Wygląda jak flagowiec za 6000 zł, kosztuje ułamek tego. Test telefonu, który w promocjach będzie hitem

Motorola Edge 60 Fusion jest już u mnie na testach wystarczająco długo, bym mógł podzielić…

30 kwietnia 2025
  • Gry i aplikacje
  • Newsy

mObywatel padł ofiarą hakerów. Zmasowany atak na rządową aplikację

Ogromny atak hakerski przeprowadzono dzisiaj na rządową aplikację mObywatel. Polacy stracili dostęp do kluczowych e-usług.…

30 kwietnia 2025
  • Newsy
  • Samsung
  • Telefony

Jeszcze poczekasz na ważną aktualizację Galaxy S25, ale użytkownicy starszych Samsungów nie mają się czym przejmować

Majowa aktualizacja dla serii Samsung Galaxy S25 nie przyniesie zapowiadanych nowości. Zamiast usprawnień aparatu i…

30 kwietnia 2025
  • Newsy
  • OnePlus
  • Telefony

OnePlus oficjalnie potwierdza, że ich najlepszy telefon w historii nigdy nie trafi do Polski

To już ostateczne i oficjalne - OnePlus 13T nie trafi do sprzedaży w Polsce. Poza…

30 kwietnia 2025
  • Newsy

Sprawdź, jak wypada RTX 5060 w laptopach. Czy warto będzie kupić nowy sprzęt z kartą Nvidii?

Nowy układ graficzny Nvidia RTX 5060 dla laptopów pojawił się w bazie Geekbench. GPU w…

30 kwietnia 2025