Kategorie: Android myPhone Telefony Testy

myPhone Venum – test telefonu. 5-calowy smartfon za 400 zł


 
 

myPhone Venum to jeden z najnowszych modeli polskiego producenta, a jednocześnie najtańszy z serii produktów, które zadebiutowały pod koniec ubiegłego miesiąca. Czy ten kosztujący niespełna 400 zł, 5-calowiec z Androidem okaże się proporcjonalnie lepszy od tańszego o ponad 100 zł modelu Fun 4?

Specyfikacja myPhone VENUM

Dane podstawowe
Wymiary 147 x 73 x 9.1 mm
Waga 143 g
Obudowa klasyczna (zdejmowana osłona baterii)
Standard sim Micro-sim + Micro-sim, Dual SIM
Data premiery 2015
Ekran
Typ IPS 5.0'', rozdzielczość 854x480, 196 ppi
Kluczowe podzespoły
SoC Spreadtrum SC8830
Procesor 1.3 GHz, 4 rdzenie (ARM Cortex-A7)
GPU Mali-400
RAM 1 GB
Bateria 2000 mAh
Obsługa kart pamięci microSD, do 64GB
Porty USB (microUSB)
Pamięć użytkowa 8 GB
System operacyjny
Wersja Android 5.1.0 Lollipop
Łączność
Transmisja danych UMTS
WIFI 802.11 b/g/n
GPS A-GPS
Bluetooth 4.0
NFC Brak
Aparat fotograficzny
Główny 5 MP, wideo FullHD (1920x1080), 29 kl/s, lampa błyskowa
Dodatkowy 2 MP, wideo VGA (640x480), 16 kl/s

Obudowa i jakość wykonania

Venum prezentuje się świetnie na renderach producenta. Mam tutaj na myśli przede wszystkim kolorystykę i stylistykę tylnej klapki, która wydaje się mieć fakturę szlifowanego aluminium. W rzeczywistości nie jest już tak imponująco. Do naszej redaKcji trafił model w kolorze niebieskim. Na żywo, owszem, telefon wygląda ładnie, ale nie aż tak, jak na zdjęciach. Wrażenie psuje przede wszystkim fakt, że klapka jest wykonana ze słabej jakości, twardego plastiku, a wspomniany wzorek jest ledwo widoczny.

myPhone Venum / fot.gsmManiaK.pl

Urządzenie jest dosyć duże, jak na 5-calową przekątną ekranu. Winne są temu przede wszystkim szerokie ramki na dolnej i górnej krawędzi. Na obu znajdują się kratki, które mogą sugerować, że telefon wyposażono w głośniki stereo. Niestety, pod górną znajdziemy tylko głośnik do rozmów, a pod dolną monofoniczny głośnik główny. Producent postawił także na tradycyjne przyciski dotykowe, zamiast ekranowych. Znajdują się one naturalnie pod wyświetlaczem, ale nie są podświetlane.

myPhone Venum / fot.gsmManiaK.pl

Urządzenie ma konstrukcję charakterystyczną dla Microsoftowych Lumii, która została użyta również w modelu Fun 4. Oznacza to, że mamy tutaj do czynienia z rozbieralną obudową, składającą się z klapki stanowiącej tył i krawędzie, oraz części głównej z podzespołami i ekranem. Te dwa elementy nie zostały jednak ze sobą idealnie spasowane, co objawia się słyszalnym skrzypieniem przy uciskaniu telefonu. Jest to poważny, ale na szczęście jedyny zarzut w kwestii solidności wykonania. Konstrukcja sama w sobie jest sztywna, a przyciski są optymalnie osadzone na swoich miejscach.

Telefon wyposażono w dwa przewodowe wejścia: micro USB i audio 3,5 mm. Zostały one umieszczone na górnej krawędzi, w odległości mogącej być niewystarczającą do zapewnienia komfortowego używania obu złącz, szczególnie jeśli to od słuchawek będzie zagięte.

Temperatura obudowy

Telefon nie ma dużego problemu z nagrzewaniem się, chociaż biorąc pod uwagę to, jakie podzespoły znajdziemy w środku, i tak można być nieco zaskoczonym. Urządzenie udało nam się bowiem rozgrzać do 42 stopni (3 stopnie więcej, niż bliźniaczy Fun 4). Oczywiście, ta temperatura występowała tylko w jednym miejscu – okolicach obiektywu aparatu. Pozostała część obudowy raczej nie przekraczała 37/38 stopni Celsjusza.

Ekran

5-calowy IPS oferuje rozdzielczość 480 x 854 pikseli. Już po parametrach widać, że jest to element, na którym oszczędzano. Zarówno w specyfikacji, jak i w rzeczywistości pierwsze co rzuca się w oczy to niska rozdzielczość. Przy matrycy o takiej przekątnej owocuje ona nieco archaicznym zagęszczeniem pikseli na poziomie 196/cal. W efekcie, pojedyncze punkty są łatwo dostrzegalne, a czcionki i krawędzie widocznie postrzępione.

myPhone Venum / fot.gsmManiaK.pl

Kolory na ekranie nie są najwyższej klasy, ale bez bezpośredniego porównania z innym wyświetlaczem nie jest to mocno zauważalne. Chodzi tutaj przede wszystkim o słabe nasycenie barw. Kąty widzenia są z kolei bardzo dobre. W każdym kierunku i przy każdym stopniu odchylenia, kolory zachowują swój naturalny odcień, co jest typowe dla większości ekranów IPS.

Widoczność w słońcu kuleje za sprawą przeciętnej mocy podświetlenia maksymalnego (369 cd/m2) i głęboko osadzonego ekranu, który pokrywa szkiełko zbierające dużo zabrudzeń i mocno odbijające światło. Minimalne ustawienie (30 cd/m2) powinno być za to wystarczające do komfortowego korzystania z telefonu w ciemności.

myPhone Venum / fot.gsmManiaK.pl

Panel dotykowy działa bez większych problemów. Digitizer prawidłowo reaguje na polecenia. Obsługuje on wielodotyk, maksymalnie do 5 punktów.

 
 

Antoni Zaborski

Najnowsze artykuły

  • Promocje

Świetny tablet Apple teraz w polskiej promocji. Wykorzystaj okazję i kup iPad Air

Tablet iPad Air (5 generacji) to mocny zawodnik w świecie Apple. Korzysta bowiem z mocnego…

26 kwietnia 2024
  • Newsy
  • Telefony
  • Vivo

Oto zapowiedź najmocniejszego flagowca z 1″ aparatem i obiektywem peryskopowym aż 200 MP

Jeden z najważniejszych flagowców do zdjęć zdrady kolejne szczegóły. W końcu 1-calowy aparat wraz z…

26 kwietnia 2024
  • Gry i aplikacje
  • Newsy
  • Orange

W Orange Flex dwa miesiące możesz dostać w gratisie. Nowa, wygodna oferta

Orange Flex chwali się nową, wygodną subskrypcją roczną. Dzięki niej zamiast za 12 miesięcy, płacimy…

26 kwietnia 2024
  • Apple
  • Newsy
  • Telefony

U Apple tak źle nie było od lat. Wyniki iPhone’a lecą na łeb na szyję

Smartfony Apple tracą na popularności najwięcej od sześciu lat? Wyniki najnowszego raportu zaskakują – iPhone'y…

26 kwietnia 2024
  • Gry i aplikacje
  • Newsy

WhatsApp pomoże walczyć z oszustami. Zapisz nowy, ważny numer

Fałszywe wiadomości możemy teraz zgłaszać odpowiednim służbom w nowy sposób. Teraz zrobimy to wygodnie za…

26 kwietnia 2024
  • Google
  • Gry i aplikacje
  • Newsy

YouTube wycofuje się ze zmian? Internauci zrównali pomysł z ziemią

YouTube zaskoczył w kwietniu nowym, dość chaotycznym wyglądem w przeglądarce. Użytkownicy szybko dali znać, co…

26 kwietnia 2024