>
Kategorie: Android Motorola Telefony Testy

Test | Motorola Moto G 3 gen. Smartfon wodoszczelny, niedrogi i z dobrym aparatem

Spis treści

  1. Wydajność / Funkcjonalność

Wyposażenie

Połączenia głosowe

Donośny głośnik sprawia, że żadna z informacji nie będzie niedosłyszana, a za sprawą drugiego mikrofonu wyłapującego szumy otoczenia, nasz rozmówca również usłyszy dokładnie to, co do niego mówimy.

Motrola Moto G 3 / fot.gsmManiaK.pl

Aplikacja dialera jest praktycznie nie tknięta, zatem każdy powinien się w niej odnaleźć bez problemu. Telefon posiada ciekawy tryb „sen” który o określonej godzinie wyłącza ekran i powiadomienia głosowe – oczywiście możemy ustalić kontakty które są wyjątkami aby nie przegapić czegoś na prawdę ważnego.

Głośnik

Wbrew pozorom dwa symetryczne otwory w przednim panelu urządzenia to nie do końca głośniki stereo – owszem są dwa, górny odpowiada za połączenia głosowe, dolny za odtwarzanie multimediów. W trakcie testu, siła natężenia dźwięku osiągnęła aż 89 dB, co jest nie lada wyczynem jak na telefon. Ku mojemu zaskoczeniu, jakość dźwięku nawet przy maksymalnej głośności nie uległa pogorszeniu – dźwięk jest klarowny, nie ma mowy o szumach czy piskach.

Łączność i GPS

Moto G 3 wyposażona została w jednozakresowy moduł Wi-Fi 802.11 b/g/n który bardzo dobrze poradził sobie zarówno w redakcyjnych testach syntetycznych, jak i podczas codziennego użytkowania. Połączenie z routerem nie zrywało się nawet pomimo kilku betonowych ścian i odległości kilkunastu metrów pomiędzy urządzeniami. Telefon wspiera także przesyłanie obrazu w oparciu o Miracast.

Niestety, w nowej odsłonie Motoroli nie skorzystamy z modułu NFC, który według mnie bardzo by się tu przydał. Moto G posiada za to moduł Bluetooth 4.0 z A2DP (LE) który umożliwia streaming nie tylko obrazu ale i dźwięku.

Na pochwałę zasługuje również zastosowany moduł GPS A-GPS, GLONASS, Beidou. Nieraz zdarzyło mi się skorzystać z telefonu w formie nawigacji samochodowej i muszę przyznać że nawet w gąszczu wysokich budynków wszystko zadziałało bezbłędnie.

Motorola Moto G 3 / fot.gsmManiaK.pl

Pamięć i OTG

Wbudowana pamięć telefonu na papierze wynosi równe 8 GB – nie jest to jednak do końca prawdą. Po odliczeniu pamięci niezbędnej dla systemu, okazuje się że do naszej dyspozycji pozostaje zaledwie 4.5 GB pamięci, co tak na prawdę jest słabym wynikiem. Sprawę ratuje możliwość rozbudowania tej pamięci poprzez kartę micro SD – Moto G bez problemu udźwignęła nośnik o pojemności 128 GB, na który bez problemu mogłem przenosić większość aplikacji. Jeśli więc będziemy dobrze dysponować wolnym miejscem, pamięci nie powinno zabraknąć.

Motorola Moto G 3 / fot.gsmManiaK.pl

Motorola wspiera również niektóre z urządzeń zewnętrznych – dla przykładu myszka i pendrive w formacie FAT32 to dla niej żaden problem. Niestety, Moto G nie obsłuży już zewnętrznych dysków twardych czy hubów.

Wydajność

Pod maską nowej Moto G skrywa się 64 bitowy Qualcomm Snapdragon 410, który pracuje w oparciu o cztery rdzenie 1.4 GHz Cortex-A53 oraz układ graficzny Adreno 306. Całość wspierana jest 1 GB RAM i pracuje od czujnym okiem czystego Androida 5.1.1 Lollipop. Moto G 3gen. można spotkać również mocniejszą wersję dysponującą 16 GB pamięci wbudowanej oraz 2 GB RAM – dostępna jest także wersja Dual SIM.

Motorola Moto G 3 / fot.gsmManiaK.pl

Ktoś mógłby powiedzieć, że 1 GB RAM to stanowczo za mało, jak na dzisiejsze standardy – radzę jednak wziąć pod uwagę fakt zastosowania prawie czystego Androida. Brak zbędnych nakładek graficznych, w połączeniu z 64 bitowym procesorem w zupełności wystarcza, aby cieszyć się z płynności działania. Próbowałem też obciążyć procesor włączając jak najwięcej aplikacji w tle – telefon nieco zwolnił i zdarzały mu się sporadyczne, aczkolwiek jednak lagi.

Jak widać, pomimo 1 GB RAM, Motorola Moto G 3 osiągnęła porównywalne, a czasem nawet lepsze wyniki w benchmarkach od teoretycznie lepiej wyposażonego Samsunga. Nie można jednak odnotować jakiejś znaczącej wyższości Moto G 3gen. nad poprzednią wersją.

Zainstalowałem również kilka gier: Asphalt 8, Smashy Road, Angry Birds. Wszystkie z nich włączyły się bez problemu, jednak 1 GB RAM dał o sobie znać, gdy włączyłem najwyższe ustawienia graficzne w Asphalt. Poskutkowało to znacznym obniżeniem klatek na sekundę – gra w gruncie rzeczy działała, lecz rozgrywka nie miała już wiele wspólnego z przyjemnością. Również i Dead Trigger pozwolił mi jedynie na średnią jakość grafiki. Niestety, Motorola Moto G 3 z 1 GB RAM, nie sprawdzi się dobrze jako mobilna konsola.

Kinomani również mogą być nieco zmieszani, bo maksymalna jakość odtwarzanego filmu nie może przekroczyć 1080p i 40mbps – materiał w lepszej jakości nie działa wcale lub nie jest płynny.

Odtwarzanie multimediów
Na czerwono zaznaczono nieobsługiwane formaty:

– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
– mkv, 1080p, h264, 10mbps;
– mkv, 1080p, h264, 40mbps;
mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps;
mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps.

Nie zanotowałem, aby obudowa przegrzewała się ponad normę.

System i Funkcjonalność

Jak wspominałem, Motorola Moto G 3 pracuje w oparciu o prawie nie naruszony system Android 5.1.1 – nie spotkamy tutaj żadnych fikuśnych nakładek graficznych. Jednym pewnie nie spodoba się ten fakt, lecz ja uważam to za zaletę. Każdy powinien odnaleźć się tu bez problemu – górna belka działa teraz dwu stopniowo, jedno pociągnięcie w dół pokazuje wszystkie powiadomienia, kolejne zaś otworzy menu z podstawowymi opcjami i funkcjami telefonu. Z pozycji ekranu głównego, przesunięciem palca w bok można bezpośrednio przejść do Google Now.

Motorola Moto G / fot.gsmManiaK.pl

Motorola wyposażyła telefon w kilka ciekawych aplikacji i funkcji. Jedną z takich aplikacji jest „Migrate” który znacznie ułatwi nowym użytkownikom przeniesienie swoich ważnych danych z poprzedniego telefonu – aplikacja wspiera zarówno Androida, iPhone’a i starsze modele. W dodatku Moto G reaguje na gesty – zazwyczaj nie jestem fanem takich rozwiązań, bo powodują więcej problemów niż korzyści. Tym razem jednak nie mogę tego powiedzieć, gdyż dzięki gestom można błyskawicznie uruchomić dwie najbardziej funkcjonalne aplikacje w telefonie – latarkę (potrząśnięcie) i aparat (szybki obrót nadgarstka).

Motorola Moto G 3 / fot.gsmManiaK.pl

Motorola postanowiła nieco usprawnić korzystanie z ekranu – funkcja ta nosi nazwę „wyświetlacz Moto”. Polega ona głównie na pokazywaniu powiadomień i kontrolowaniu aplikacji takich jak odtwarzacz muzyki, bez konieczności wciskania jakichkolwiek przycisków. Telefon sam zorientuje się że trzymamy go w dłoni i wyświetli bardzo uproszczone menu, z pozycji którego można także odblokować telefon.

Wyświetlacz Moto / fot.gsmManiaK.pl

Według mnie powyższe udogodnienia są na prawdę pomocne i funkcjonalne, a nie wciśnięte na siłę. Tak bardzo się do nich przyzwyczaiłem, że ubolewam z ich braku w moim telefonie.

Spis treści

  1. Wydajność / Funkcjonalność
Kamil Antczak

Najnowsze artykuły

  • Gry i aplikacje
  • Longform
  • Newsy

Ten RTS garściami czerpie z legendarnego Command and Conquer. Jaki naprawdę jest Tempest Rising? Postanowiłem to sprawdzić!

Ten RTS to bez wątpienia miły hołd dla legendarnego Command and Conquer. Mimo kilku wad…

30 kwietnia 2025
  • Newsy
  • Sony
  • Telefony

Następca średniaka Sony z rewelacyjną baterią pojawi się później. Warto czekać, bo Xperia 10 VII zaoferuje wyczekiwaną zmianę

Po zapowiedzi flagowca Sony Xperia 1 VII, fani oczekiwali kilku słów na temat Sony Xperia…

30 kwietnia 2025
  • Apple
  • Newsy
  • Telefony

iPhone 17 Pro rezygnuje z tej jednej rzeczy, za którą kochałem Samsunga Galaxy S24 Ultra

iPhone 17 Pro miał oferować warstwę antyrefleksyjną podobną do tej z Galaxy Ultra. Nowy przeciek…

30 kwietnia 2025
  • Newsy
  • Pojazdy elektryczne
  • Xiaomi

Ten Xiaomi kosztuje połowę ceny Tesli Model Y, masakruje ją zasięgiem i jest dużo ładniejszy

Xiaomi YU7 zdradził wszystkie szczegóły specyfikacji przed premierą. Jest ładny, ma potężny zasięg i będzie…

30 kwietnia 2025
  • Promocje

Jaki telefon kupić do 2000 złotych? Powiem Ci szczerze – poza tą promocją niczego innego bym dzisiaj nie rozważył

POCO F7 Pro to jeden z najbardziej opłacalnych smartfonów nawet bez żadnej obniżki. W promocji…

30 kwietnia 2025
  • Akcesoria
  • Artykuł sponsorowany
  • Artykuły
  • promowane-reklama
  • Wiadomość dnia

Uchwyty samochodowe Xblitz pod lupą. Przegląd najciekawszych modeli

Jaki uchwyt samochodowy marki Xblitz  warto dzisiaj kupić? Sprawdzam wybrane modele i szukam najciekawszej propozycji…

30 kwietnia 2025