Niedawno w ręce naszej redakcji wpadła Nokia N86 8MP, czyli pierwsza komórka fińskiej firmy wyposażona w aparat o matrycy 8Mpix. Multimedialny smartfon to prawdziwa gratka nie tylko dla amatorów komórkowej fotografii. Niemniej, mimo iż telefon ten na naszym rynku dostępny jest od czerwca, nie zdobył tak dużej popularności jak choćby rozreklamowana Nokia N97. A szkoda, bo jest to naprawdę udany model, o czym przekonacie się czytając nasz test KomórkoManiaKa.
Nokia N86 w momencie wejścia na rynek kosztowała prawie 2300 zł. Teraz na szczęście jej cena jest znacznie przystępniejsza.
Specyfikacja
– wymiary: 103,4 x 51,4 x 16,5-18,5 mm
– waga: 149 g
– pasma GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900 MHz, WCDMA z HSDPA (3,6Mbps) 900/2100 MHz
– 2,6-calowy ekran AMOLED o rozdzielczości 240 x 320 i 16,7 mln kolorów (QVGA)
– 8GB wbudowanej pamięci
– slot kart microSD (do 16GB max)
– procesor ARM11 o taktowaniu 434 MHz
– 75MB pamięci RAM
– WiFi (b i g), Bluetooth 2.0 z EDR
– GPS/A-GPS, Nokia Maps 3.0
– aparat 8Mpix z autofocusem, obiektywem Carl Zeiss Tessar i podwójną lampą błyskową LED
– nagrywanie wideo w rozdzielczości VGA przy 30fps
– microUSB, wyjście jack 3,5 mm
– bateria Li-Ion o pojemności 1200 mAh
– maksymalny czas rozmów: 6,9h (GSM); 4,5h (WCDMA)
– maksymalny czas czuwania: 363 h
– maksymalny czas odtwarzania muzyki: 30h
– Symbian OS S60 3th edition
– Nokia Messaging, N-Gage, Ovi Store, Nokia Music Store,
Wygląd, obudowa i wykonanie
Nokia N86 z wyglądu bardzo przypomina flagową N97. Jednak, jest on niej mniejsza i nie posiada dotykowego ekranu. Większą część przedniego panelu zajmuje 2,6-calowy wyświetlacz, pokryty warstwą ochronną. Pod nim znajdziemy: dwa systemowe przyciski funkcyjne, przycisk Menu, Zadzwoń, Zakończ, klawisz Cofnij oraz pięciokierunkowy manipulator. Z kolei nad wyświetlaczem mamy czujnik światła i dodatkową kamerkę do wideorozmów. Po prawej stronie komórki, poza parą głośników, mamy spust migawki aparatu i kontrolery głośności/zooma. Na lewym boku telefonu znajdziemy tylko jeden przycisk, służący do blokowania telefonu. Na górnym boku N86 umieszczono wyjście słuchawkowe jack 3,5 mm, port microUSB oraz przycisk Power. Natomiast z tyłu znajdziemy opatrzony przesłoną obiektyw firmy Carl Zeiss oraz podwójną lampę błyskową LED.
Nowa fotograficzna Nokia jest, podobnie jak jej poprzednik (N85), podwójnym sliderem. Rozsuwając telefon w dół ujrzymy 4 przyciski funkcyjne, służące do kontroli odtwarzacza audio lub aparatu fotograficznego. Wykonując tą czynność w odwrotnym kierunku, naszym oczom ukaże się klawiatura alfanumeryczna. Jej przyciski działają pewnie i lekko oraz są w dość dużych odstępach od siebie, dzięki czemu pisanie na niej to czysta przyjemność. Podstawa slidera w całości została wykonana z metalu, dlatego też nie musimy martwić się iż nawet po dłuższym użytkowaniu mechanizm ten poluzuje się i telefon będzie rozsuwał się np. podczas wyciągania go z kieszeni spodni.
Jeżeli chodzi o wykonanie telefonu, to ciężko tak naprawdę znaleźć coś do czego można by się przyczepić. N86 8MP udowodniła mi, że Nokia nie zapomniała jak robi się funkcjonalne i jednocześnie świetnie wykonane telefony.
Ekran
N86, podobnie jak N85, posiada 2,6-calowy ekran AMOLED o rozdzielczości QVGA (240 x 320) i 16,7 mln kolorów. Ekran jest po prostu świetny i jak nietrudno się domyślić bije na głowę standardowo montowane w telefonach Nokii ekrany TFT LCD.
Jakość wyświetlanych kolorów i kontrast stoją na bardzo wysokim poziomie. Wszystkie elementy menu są bardzo wyraźne i ostre a odtwarzane filmy mogą zachwycać żywymi kolorami. Do tego ekran ma świetne kąty widzenia, sięgające niemal 180 stopni i jest czytelny nawet w słońcu.
Związanymi z ekranem niedociągnięciami Nokii są: praca akcelerometru, który czasami za szybko a czasami z dużym opóźnieniem reagował na zmiany pozycji komórki oraz strasznie palcujący się przedni, pokryty warstwą ochronną, panel smartfona (co możecie zobaczyć na zamieszczonych zdjęciach).
Jakość rozmów
Ostatnio przy okazji testu biznesowej E75 czepiałem się jakości rozmów w tym telefonie. Na szczęście w przypadku N86 8MP jest inaczej i jakość rozmów jest niemal idealna. Rozmawiając przez telefon w głośniku nie słyszałem żadnych denerwujących szumów a jego głośność jest wystarczająca do prowadzenia rozmowy nawet na zatłoczonej ulicy.
System i interfejs
N86 jak każdy (poza nadchodzącym tabletem N900) smartfon fińskiej firmy, wyposażony jest w system Symbian OS (konkretnie w wersji 9.3 z FP2). Działa on bardzo stabilnie (podczas testów OS nie zawiesił się ani razu) a przy małym obciążeniu pamięci szybkość jego odpowiedzi jest niemal natychmiastowa. Jednak, po raz kolejny odniosłem wrażenie iż Nokia powinna zacząć wreszcie umieszczać w swoich smartfonach, procesory lepsze niż standardowy ARM11 434 MHz, gdyż czasami (w szczególności podczas przeglądania galerii, oglądania filmów lub przy kilku włączonych na raz aplikacjach) system muli się i zawiesza na kilka sekund.
Rozczaruję tych, którzy myśleli iż wraz z N86 dostaną coś więcej niż, znany chyba każdemu, interfejs S60 3 edycji. Smartfon, posiada właśnie to UI w starszej, nieco archaicznej już wersji. Oferuje on jeden pulpit, na którym znajdziemy skróty do najpotrzebniejszych funkcji telefonu (Wiadomości, Aparat czy przeglądarka) oraz Menu z pogrupowanymi funkcjami urządzenia: Kalendarz, Kontakty, Muzyka, Internet, Wiadomości, Zdjęcia (galeria fotografii), Pobierz (dostęp do Ovi Store), Mapy, Szukanie (funkcja umożliwiająca szybkie przeszukiwanie sieci i zawartości telefonu), Narzędzia, Games (Gry) i Aplikacje. Wśród tych ostatnich znajdziemy m.in.: pakiet QuickOffice, Adobe Reader Lite, Konwerter, Zip oraz RealPlayera.
Multimedia
Do odtwarzania plików wideo ma nam posłużyć nic innego jak preinstalowany RealPlayer. Obsługuje on takie formaty wideo jak: rmvb, MPEG-4 (H.263) oraz H.264. Testowany egzemplarz telefonu bardzo dobrze radził sobie z odtwarzaniem plików zapisanych w tych formatach i tylko momentami zdarzały się chwilowe problemy z płynnością odtwarzania (klatkowanie). Niestety, N86 za względu na słaby procesor nie jest w stanie poradzić sobie z nieprzekonwertowanymi plikami AVI, nie wspominając nawet o formacie DivX/XviD.
W wygodnym oglądaniu filmów, teledysków czy własnych nagrań z pewnością bardzo pomoże wbudowana podstawka, która wyręczy nas od konieczności ciągłego trzymania telefonu w rekach, podczas odtwarzania dłuższego filmiku.
Smartfon znacznie lepiej od odtwarzania wideo, radzi sobie z odtwarzaniem muzyki. Wbudowany player, identyczny jak w E75 czy flagowej N97, obsługuje wszystkie popularne formaty audio (MP3/AAC/eAAC/eAAC+/WMA), listy odtwarzania i posiada prosty equalizer. Muzyki wychodzącej z komórki możemy słuchać na stereofonicznych głośnikach, które nawet przy maksymalnej głośności nie trzeszczą i nie charczą denerwująco lub dousznych słuchawkach – Nokia HS-83. Dźwięk wydobywający się ze słuchawek jest czysty a tak wysokie jak i średnie tony trzymają bardzo przyzwoity poziom (jak na telefon komórkowy oczywiście). Jedynie basy mogłyby być odrobinę mocniejsze. Dzięki wyjściu słuchawkowemu jack 3,5 mm, nic nie stoi na przeszkodzie aby do telefonu podłączyć dowolne słuchawki i cieszyć się jeszcze lepszym brzmieniem firmowego odtwarzacza.
8GB wbudowanej pamięci, którą można rozszerzyć przy pomocy karty microSD o kolejne 16GB, możemy zapchać ogromną ilością piosenek, które dzięki aplikacji umożliwiającej dostęp do muzycznego sklepu Nokii mozemy ściągać bezpośrednio do telefonu.
Telefon jest także wyposażony w radio FM z RDS (w pamięci telefonu możemy zapisać do 20, wcześniej wyszukanych, stacji radiowych), przyzwoite radio internetowe oraz transmitter FM, dzięki któremu podczas jazdy samochodem nie musimy być zdani na marny gust rozgłośni radiowych i na samochodowych głośnikach możemy słuchać naszych ulubionych utworów wprost z telefonu komórkowego.
Nokia N86 podobnie jak inne nowe komórki fińskiej firmy z pewnością bardzo przypadnie do gustu, miłośnikom komórkowego grania. Producent bowiem udostępnił nam usługę N-Gage, dzięki której ze strony Nokia N-Gage możemy pobierać dowolny ze znajdujących się tam tytułów i cieszyć się grami o jakości niedostępnej dla większości komórek. Oczywiście za pełne wersje programów musimy zapłacić. Na szczęście, średni koszt jednej gry to zaledwie kilka dolarów.
Aparat fotograficzny
Jedną z największych zalet Nokii N86 jest świetny aparat fotograficzny w jaki producent wyposażył tą komórkę. Posiada on matrycę 8Mpix, obiektyw Tessar firmy Carl Zeiss oraz podwójną diodową lampę błyskową (Dual LED), która umożliwia robienie dobrych zdjęć w warunkach gorszego oświetlenia. Zdjęciach robione przy dobrym oświetleniu są po prostu rewelacyjne. Obraz charakteryzuje się duża szczegółowością, świetnym oddaniem rzeczywistych kolorów, wysokim kontrastem oraz bardzo małym poziomem szumów. Nieco gorzej jest, w warunkach sztucznego oświetlenia, gdyż kolory na zdjęciach są nieco wyblakłe i pojawia się coraz więcej szumów. Niemniej i te zdjęcia stoją na wysokim poziomie. Z kolei, jeżeli chodzi o zdjęcia wykonywane nocą, to podwójna lampa błyskowa LED nie sprawdza się tak dobrze jak lampy ksenonowe znane z Samsungów czy Sony Ericssonów – większość zdjęć zrobionych w jednej z krakowskich dyskotek była zwyczajnie niedoświetlona.
Wśród dodatkowych funkcji aparatu znajdziemy m.in.: tryb panoramiczny, makro (zbliżenie), który łapał ostrość już z odległości około 4 cm, samowyzwalacz, tryb sekwencji oraz możliwości uploadowania zrobionych fotek na popularne serwisy jak Flickr czy Share on Ovi wprost z telefonu komórkowego.
W moim prywatnym odczuciu, aparat w Nokii N86 jest wyśmienity i przewyższa wiele tańszych cyfrówek.
Poniżej znajdziecie kilka fotek wykonanych aparatem z Nokii N86 8MP:
(zdjęcia w pełnym rozmiarze znajdziecie tutaj)
Ponadto, aparat umożliwia nam nagrywanie wideo w bardzo przyzwoitej jakości. Mimo iż na papierze wideo w rozdzielczości VGA przy 30 klatkach na sekundę nie zachwyca (w szczególności gdy popatrzy się na Samsunga I8910 Omnię HD), to w rzeczywistości filmiki zrobione Nokią charakteryzuje się dużą szczegółowością, dobrym odwzorowaniem kolorów i przyzwoitą jakością dźwięku.
Internet i GPS
Jak przystało na high-endowy telefon, N86 8MP posiada cały szereg modułów łączności bezprzewodowej, poczynając od EDGE i HSDPA (do 3,2Mbps) aż po Bluetooth, GPS i WLAN. WiFi, bez którego wielu użytkowników nie może obejść się na co dzień, działa bardzo sprawnie. Co więcej moduł łączył się i utrzymywał stabilne połączenie nawet z sieciami, które miały jedynie jedną kreskę.
Fabrycznie instalowana przeglądarka internetowa Nokii działa bardzo dobrze (szybko i sprawnie ładuje strony) a do tego jest szybsza od tej z modelu N97 czy 5800 XpressMusic. Niemniej, wciąż ustępuje Operze Mobile, która na razie króluje na smartfonach. Jedynym (moim zdaniem) poważnym minusem firmowej przeglądarki, jest brak Flash Playera. Na szczęście, Nokia nie zapomniała o miłośnikach YouTube i w telefonie znalazła się preinstalowana aplikacja umożliwiającą korzystanie z tego serwisu.
Będąc przy surfowaniu po sieci muszę nadmienić, że przeglądanie stron przy użyciu joysticka, mimo iż jest sprawniejsze niż przy standardowym d-padzie, wciąż pozostawia wiele do życzenia i czasami musiałem się bardzo nagimnastykować aby na stronce doszukać się interesujących mnie treści. (Szkoda, że Nokia nie montuje w swoich bezdotykowych smartfonach czegoś na wzór panelu przybliżania/oddalania znanego z komórek HTC.)
N86 to także usługa Nokia Messaging, który pozwala na łatwe i sprawne zarządzanie różnymi kontami pocztowymi (w tym; GMail, Yahoo! czy Hotmail) wprost z telefonu komórkowego. Program, po uprzednim podaniu loginu i hasła do konta, bez trudności automatycznie skonfigurował tak mojego GMaila jak i konta na serwerach Yahoo! czy Windows Live. Po tym mogłem cieszyć się emailami, które na bieżąco (w trybie push email) trafiały na ekran smartfona. Podobnie jak w modelu E75 aplikacja działa bardzo sprawnie a problemy mogą wystąpić jedynie przy próbie synchronizacji z mało popularnymi serwerami pocztowymi.
Producent, oczywiście oddał do naszej dyspozycji także odbiornik GPS i aplikację Nokia Maps w wersji 3.0. Całość działa bardzo sprawnie – czas w jakim GPS odnajdywał satelitę i pokazywał moją aktualną pozycję na mapie podczas dwóch tygodni testów nigdy nie przekroczył 1,5 min. Co więcej, często już po upływie kilkunastu sekund nawigacja była gotowa do użycia. Nie musimy się także martwić o aktualność mapy z której korzystamy, gdyż gdy tylko pojawi się jej nowa wersja program automatycznie ją pobierze i zainstaluje. Niestety, jak to z Nokia Maps bywa, aby w pełni cieszyć się dużymi możliwościami aplikacji zmuszeni jesteśmy wykupić pełną licencję.
Bateria
Początkowo, patrząc na ogrom funkcji Nokii N86 8MP bałem się, że litowo-jonowy akumulator 1200 mAh nie będzie wystarczająco pojemny i będę zmuszony do częstego podłączania telefonu do ładowarki. Muszę jednak przyznać, że już drugiego dnia użytkowania telefonu byłem bardzo miło zaskoczony wydajnością ogniwa. Podczas intensywnego korzystania z licznych funkcji telefonu (30-45 min rozmów dziennie, kilkanaście SMS-ów, robienie kilku fotek i filmików, 1-2h odtwarzania muzyki oraz 1-2h przeglądanie sieci za pośrednictwem WiFi) bateria pozwoliła na dwa dni pracy smartfona bez konieczności ładowania. Przy oszczędniejszym korzystaniu z N86, w pełni naładowany akumulator bez najmniejszego problemu powinien wystarczyć na około 4-5 dni. Dodam jeszcze, że według moich testów maksymalny czas rozmów w trybie 3G wyniósł około 4 godzin, czyli niewiele mniej od tego co podał producent.
Zawartość zestawu
Zawartość pudełka, poza dousznymi słuchawkami Nokia HS-83, nie różni się zasadniczo od zestawów oferowanych wraz z innymi telefonami Nokii. Stąd też w znajdziemy w nim: instrukcję obsługi, kartę gwarancyjną, płytę DVD z Nokia Ovi Suite v1.1 (na niej oczywiście pełny zestaw programów pomocny w zarządzaniu danymi zapisanymi na telefonie), ładowarkę sieciową Nokia AC-10E, baterię Nokia BL-5K, kabel USB do transmisji danych CA-101, wspomniany już zestaw słuchawkowy (AD-54+HS-83) oraz oczywiście telefon Nokia N86.
Podsumowanie
Osobiście uważam, że Nokia N86 8MP jest świetnym telefonem multimedialnym. Wśród zalet warto wymienić dużą funkcjonalność, świetny aparat oraz system operacyjny, którego brakuje w większości fotograficznych komórek. Jeżeli poszukujecie, mającej bardzo duże możliwości komórki, która może konkurować z niejednym kompaktem, to Nokia N86 będzie dla Was idealnym rozwiązaniem. Co więcej, model ten w bezpośrednim starciu bije na głowę znajdujące się w tym samym segmencie, produkty Sony Ericssona jak C905 czy nowy W995.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.