, Gry i aplikacje Newsy Open Source

Jolla/Sailfish to (póki co) jedynie ciekawostki

Te artykuły także cię zainteresują:

Popularne produkty:
 • Ilonka z IT

  Jolla zapowiedziała swój pierwszy smartfon na „przed wakacjami 2013” więc wcale nie tak długo poczekamy.
  Ponieważ ma na pierwszy rzut taśmy zapewniony zbyt przez ponad 2000 salonów sprzedaży w Chinach to raczej się finansowo odkują dość szybko. Dział R&D mają w Cyberporcie Hongkong co wymagało conajmnie przychylności rządu Hongkongu (nie Chin zwróć uwagę) co daje im jednych z najlepszych na świecie programistów i koderów za relatywnie małe pieniądze, a prestiżowe traktowanie projektu przez Chiczyków i ciche wsparcie takich gigantów jak China Telekom (partner w MeeGo) to jest coś więcej niż uścisk dłoni w tamtejszych realiach.
  Przede wszystkim mają już w tym momencie miedzynarodową społeczności użytkowników z Maemo i MeeGo na Nokii N9, a może raczej wkurzonych użytkowników MeeGo i Symbiana osieroconych przez Nokie, co czkawką się jej teraz odbija.
  Mają multum koderów i devów którym dostarczają darmowe i znane z Merprojekt narzędzia w tym Qt zaszyte w Qtkreatorze. A to oznacza możliwość portowania softu z Symbiana i MeeGo co nie jest może najprzyjemniejsze ale możliwe, pewnie wiele firm żyjących do tej pory z Symbiana chętnie przerzuci sie na nowy rynek.
  Sailfish OS ma kompatybilność z Androidem, ocenianą na poziomie 95% zgodności. Niekompatybilne będzie tylko tam gdzie autor nawydziwiał z interfejsem, tam gdzie leciał standardem pójdzie bez lagów jak natywne.
  I tu zaczyna się bajka. Bo prawdziwy multitasking jaki zapewni Linux MeeGo Sailfish spowoduje że nie będzie praktycznie widać różnicy czy to soft z Androida czy inny. Czyli na wstępie jest około 500k softu, nawet jak odpadnie połowa to jest w czym wybierać. Ponieważ projekt oparty jest na Mer i Nemo CE z Mer, to już devs mogą się przygotowywać do Sailfish SDK.
  Jolla jest mała ale nie głupia. Pamiętajcie że to jest zespół złożony z byłych pracowników Nokii, twórców MeeGo i N9m a także Symbiania. Ich koncept MeeGo to miał być replacement dla Symbiana. U to właśnie robią. Błędem jest postrzeganie ich jako zaczynających od początku. Formalnie tak ale każdy z nich ma co najmniej 10 lat doświadczeń z Nokii. A teraz we własnej firmie nie rywalizując z zespołem Symbiana i ich skostnieniami mogą rozwinąć skrzydła co widać.
  No i nie zapominajcie o zwolennikach liczonych już w milionach a nie setkach. A oni wiedzą jak to wykorzystać, zwłaszcza gdy Nokia pierniczy się w zabawy z Windows, który ma rynek na poziomie 1% od 10 lat. A oni mają szansę wypełnić luk ę po Symbianie.

  Co by nie powiedzieć ja widziałem, podoba mi się i na pewno kupię. Także dlatego że toto ma zaszyte dobre praktyki z Symbiana a co by nie powiedzieć to dobry system polerowany przez wiele lat. Żeniąc to z FULL Linuxem polerowanym od czasów Linusa T. mamy duuuuży power, na razie potencjalnie ale ssanie na rynku jest znacząco duże. Nawet większe niż kiedy na Androida. A ludzie z Jolla oprócz pomysłu, zebranych ok 200mln EUR mają doświadczenie. DOŚWIADCZENIE przez duże D, bo kiedyś Nokia była porządną firmą.

  Proponuję dowiedzieć się więcej bo z postów wynika że oceniacie coś czego nie do końca spróbowaliście zrozumieć. Ja sam dopóki nie poszperałem to byłem sceptyczny. A teraz jestem zafascynowany, zwłaszcza że pokazane prezentacje są o telefonie jaki chcę mieć, z resztą zobaczcie sami czy tp ściema czy nie youtube.com/jollaofficial komplet oficjalnych prezentacji systemu, interfejsu i SDK. A wtedy można ocenić.

 • Waldi

  Jeden pókic do drugiego pókica: pókico pókicujmy trochę..:( To trzeba miec główkę 6 na 9 by pisać że Jolla to ciekawostka. Zaspał chłopaczyna a teraz wali jak łysy o beton.

 • 123

  Cytat za Jolla Mobile na facebooku:
  „Join the Jolla Movement and make a difference – Although still a Small boat, Jolla’s current partners include companies such as D.Phone, DNA, ST-Ericsson, Myriad, Opera, Cyberport, Joiku, Invesdor, Tekes and Digia. So if you want to contribute and become a Partner, you can do so by contacting Jolla at info@sailfishos.org or info@jolla.com

  • http://www.gsmManiaK.pl Maciej Sikorski

   A jakiś komentarz do cytatu?

   • 123

    Jolla ma już dość sporo ciekawych partnerów, a minęło zaledwie pół roku od założenia firmy. A pamiętać trzeba, że nieustannie dochodzą nowi partnerzy (DNA rozpoczął współpracę z Jollą kilka dni temu), a ciągle mogą jeszcze dochodzić nowi (patrz prośba o pisanie maili na przytoczone adresy). Wniosek z tego może być taki, że Jolla powinna się przebić. Początkowo może nawet tylko w Chinach, ale z czasem na pewno pojawią się w Europie, tym bardziej, że firma właśnie jest z Europy. Jako przykład wykorzystania trampoliny, jaką jest państwo środka, jest firma Xiaomi (co prawda jest to firma z Chin, ale zawsze), która po zyskaniu rozgłosu medialnego planuje na początku przyszłego roku wprowadzić swoje nowe smartphony do Europy.

    • http://www.gsmManiaK.pl Maciej Sikorski

     Nie twierdzę, że firma nie otrzyma wsparcia z zewnątrz, ale o tym przekonamy się dopiero wtedy, gdy będzie ono faktycznie potrzebne. Wystarczy przypomnieć historię Alibaby i ich OS Aliyun – Acer również deklarował wsparcie i dość szybko wycofał się z tych zapewnień. Co do Xiaomi, to poczekajmy na ich „występ” w Europie – dopiero potem będzie go można jakoś skomentować. 😉

 • http://gravatar.com/lordazawakh Azawakh

  Dobre pytania. Myślę, że o odpowiedniej porze czas da na nie odpowiedzi. Sam jestem ciekaw jak potoczą się dalsze losy tego ciekawie zapowiadającego się systemu mobilnego.


reklama