>
Kategorie: Artykuły Pojazdy elektryczne

Umarł król, niech żyje król. Tesla na kolanach, tron EV należy do kogoś innego

Rok 2025 był rekordowy dla samochodów elektrycznych. Na całym świecie kupiono 20,53 mln egzemplarzy pojazdów z napędem BEV i PHEV (hybrydy plug-in). To o aż 26% więcej niż rok wcześniej. Kolejną ważną informacją jest detronizacja dotychczasowego lidera EV, amerykańskiej Tesli, na rzecz chińskiego koncernu BYD.

Chiński BYD cały czas rośnie w siłę. W 2025 roku zajął pierwsze miejsce zarówno wśród firm produkujących samochody BEV, jak i PHEV. Zwłaszcza w tym drugim przypadku nie miał sobie równych w skali całego globu.

BYD vs Tesla – 1:0 dla Chińczyków

Udział marki BYD w rynku samochodów w pełni elektrycznych BEV (ang. Battery Eletric Vehicles) wyniósł na całym świecie aż 15,6%. Dla porównania dotychczasowy lider w segmencie pojazdów elektrycznych, a więc Tesla, osiągnęła 11,7%.

BYD Seal 2026 / fot. ArenaEV

Zarówno segment EV (BEV), jak i PHEV, były zdominowane przez licznych chińskich producentów. Wśród nich oprócz BYD-a można wymienić m.in. Geely, Leapmotor, Xpeng, Xiaomi czy Chery (do którego należą dobrze u nas znane marki Omoda i Jaecoo).

Ranking największych producentów samochodów BEV i PHEV w 2025 roku prezentuje się następująco:

Sprzedaż samochodów BEV i PHEV w 2025 / fot. TrendForce

Trzeba też mieć świadomość skali. Niemiecki Volkswagen, do którego należało w 2025 r. tylko 3,2% światowego rynku EV, sprzedał milion samochodów w okresie od kwietnia 2025 do marca 2026. Powyższe procenty przekładają się więc na wiele milionów sprzedanych samochodów elektrycznych na całym świecie.

Najwięcej EV zostało sprzedanych w 2025 r. w Chinach, bo aż 66% z nich. Również Zachodnia Europa może się pochwalić dobrymi wynikami sprzedaży, które są o 30% większe r/r.

Tesla zbiera siły na 2026 rok?

Tesla Model 3 / fot. ArenaEV

Amerykanie nie mają powodów do radości – wręcz przeciwnie. Od dobrych kilku miesięcy notują spadki, np. w styczniu 2026 Tesla sprzedała w Europie o ~20% mniej samochodów niż w analogicznym okresie 2025 roku. W tym samym czasie BYD sprzedał w UE, Wielkiej Brytanii i krajach EFTA dwukrotnie więcej samochodów niż Tesla.

Spadek o 1/5 w Europie może niepokoić, ale Tesla traci także w rodzimych Stanach. Sprzedaż w USA w pierwszym miesiącu 2026 była o 17% niższa r/r.

Możliwe, że wyniki sprzedażowe Tesli odbiją się za parę miesięcy. Amerykanie muszą zacząć reagować, jeśli chcą wciąż liczyć się w segmencie EV, którego przecież jeszcze nie tak dawno temu był monopolistą.

Źródło: TrendForce, opracowanie własne

Marcin Szermański

Najnowsze artykuły

  • Artykuły
  • Na luzie

Ogniwo 6500 90 W, tele 3x, 1.5K i IP69. Sprawdzam ceny 3 miesiące po polskiej premierze

Od daty polskiej premiery vivo V70 i V70 FE miną niedługo równe 3 miesiące. Czy…

26 czerwca 2026
  • Promocje

Drugiego takiego turowego RPG nie ma. Hit ostatniej dekady z historycznym rabatem

Sezon letni w GOG już wystartował. Z tej okazji Baldur's Gate 3 przeceniono o 25%.…

26 czerwca 2026
  • Artykuły
  • Pojazdy elektryczne

Kupowałbym. Piękny sedan z zasięgiem 650 km może otrzymać wersję kombi

Wygląda na to, że piękny sedan MG 07 może otrzymać wersję w praktycznym nadwoziu kombi.…

26 czerwca 2026
  • Operatorzy
  • Plus

Niedrogi Samsung w świetnej promocji jeszcze tańszy. AMOLED, FHD+, OIS i aż 6 aktualizacji Androida

Nie każdy telefon koreańskiego Samsunga musi być drogi. Azjatycki gigant ma przecież w swojej ofercie…

26 czerwca 2026
  • Promocje

Uwielbiany RTS w nowej odsłonie za friko. Polacy muszą go sprawdzić

Król RTS powróci już w 2026 roku. Kilka dni temu twórcy zapowiedzianej niedawno Twierdzy 4…

26 czerwca 2026
  • Operatorzy
  • Orange
  • Play
  • Plus
  • T-Mobile

I to lubię. Nowa Motorola i przedłużony Cashback do 1500 zł mogą być Twoje

Mam dwie wiadomości, dobrą i złą. Dobra to taka, że przedłużono promocję Motoroli z Cashbackiem…

26 czerwca 2026