Konferencja w San Francisco, na której oficjalnie zaprezentowany został Windows Phone 8 dobiegła już końca. Niestety, jak się dość szybko okazało, prezentacja dotyczył poszczególnych funkcji najnowszej odsłony platformy Microsoftu, które zostały zaprezentowane na podstawie urządzeń pracujących pod jego kontrolą. W ten oto sposób po raz kolejny mogliśmy podziwiać Nokię Lumia 820 i Lumia 920, HTC Windows Phone 8X i Windows Phone 8S oraz Samsunga Ativ S. Teraz już oficjalnie – czego możemy spodziewać się po najnowszej odsłonie mobilnych okienek?
Po pierwsze poznaliśmy wymagania sprzętowe, jakie musi spełnić dane urządzenie, aby pracowało w oparciu o mobilny system Microsoftu. Prezentują się one następująco:
- Dwurdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon S4
- Minimum 512 MB pamięci operacyjnej RAM dla słuchawek z ekranem o rozdzielczości WVGA
- Minimum 1 GB zamieci operacyjnej RAM dla urządzeń z wyświetlaczem HD 720p / WXGA
- Minimum 4 GB pamięci wbudowanej, na dane oraz multimedia
- odbiornik GPS z A-GNSS oraz rosyjskim GLONASS
- Wsparcie dla portu micro USB 2.0
- 3.5 mm gniazdo słuchawkowe mini-jack
- aparat główny z Autofocusem oraz ksenonową lampą błyskową lub LED o rozdzielczości nie niższej niż VGA z dedykowanym spustem migawki
- kamera frontowa o minimalnej rozdzielczości VGA
- Akcelerometr, czujnik zbliżeniowy i światła otoczenia, magnetometr oraz żyroskop
- moduł sieci bezprzewodowej Wi FI w standardzie IEEE 802.11 b/g/n
- radio Bluetooth
- wsparcie dla Direct3D
- pojemnościowy wyświetlacz dotykowy z minimum 4-punktami dotyku
Integracja portali społecznościowych
Jedną z głównych nowości systemu Windows Phone 8 jest głęboka integracja portali społecznościowych – Facebook oraz Twitter. Nie zabraknie także komunikatora Skype, co raczej nie powinno być zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że Microsoft jakiś czas temu wszedł w posiadanie Skype. Wszystkie aplikacje zostały zoptymalizowane pod najnowszą wersję mobilnych okienek, co przełoży się na ogólną wydajność systemu oraz sprawną pracę aplikacji.
Dodatkowo aplikacje będą wyświetlać komunikaty o nowych zdarzeniach na ekranie blokady. Skype będzie natomiast oferował pracę w tle, i umożliwi odbieranie wiadomości tekstowych oraz głosowych czego brakowało w wersji Windows Phone 7. Gigant z Redmond dodał, że nie wpłynie to ujemnie na pracę akumulatora, gdyż Skype będzie funkcjonował jak każda inna aplikacja w tle.
Aktywny ekran blokady
Kolejną nowością w systemie Windows Phone 8 będzie aktywny ekran blokady, na którym prezentowane będą podstawowe informacje aplikacji trzecich. W takim wypadku, nie będzie trzeba poszukiwać informacji na ekranie głównym. Ekran blokady będzie można dostosować do własnych potrzeb. I tak oto prezentowane będą mogły być nowe statusy, wiadomości oraz inne z aplikacji Facebook czy też informacje na temat wydarzeń sportowych oraz aktualnych wyników, dzięki aplikacji Sport.
Możliwości poszczególnych smartfonow na wideo
źródło: slashgear, konferencja prasowa
Ceny Nokia Lumia 920
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.