Kategorie: Longform Motorola Telefony

Oto najbardziej kultowe telefony legendarnej marki, która w Polsce święci triumfy

Motorola niedawno podzieliła się plakatem z najbardziej kultowymi telefonami. Kilka z nich to prawdziwe perełki, więc i ja postanowiłem przypomnieć sobie najciekawsze sprzęty tej marki. Kilka z nich już na stałe wpisało się w historię całego rynku, ale ja wybrałem najlepsze.

Motorola niedawno świętowała 50. urodziny pierwszego telefonu komórkowego na świecie o jakże przyjemnej nazwie – DynaTAC 8000X. Wraz z tym wydarzeniem wysłała do wielu osób plakaty z 50-cioma najbardziej kultowymi urządzeniami tej marki.

Motorola / fot. Motorola

Z racji, że stworzyłem już ranking najbardziej kultowych telefonów Sony Ericsson, a następnie sprzętów z logo Sony na obudowie, musiałem wziąć się i za ten tekst. Co więcej sam mam teraz Motkę, a mój pierwszy telefon również miał charakterystyczną „eMkę” na obudowie, więc ta firma również jest bliska mojemu technologicznemu sercu.

Warto wspomnieć, że Motorola swego czasu była jedną z bardziej innowacyjnych firm na rynku, przez co na jej zakup zdecydowało się Google (2011 rok). W 2014 roku dział mobilny zmienił właściciela i obecnie jest to część Lenovo. Warto zaznaczyć, że wyszukiwarkowy gigant zostawił u siebie liczne patenty Motoroli, a chińska firma jedynie dostała na nie licencje.

Motorola DynaTAC 8000x (1983)

Taki wpis muszę oczywiście rozpocząć od Motoroli DynaTAC 8000x, która jest pierwszym modelem tego producenta. To właśnie tym sprzętem wykonano pierwsze na świecie połączenie telefonem komórkowym.

Na początku warto zaznaczyć, że jeśli narzekacie na ceny współczesnych telefonów, wtedy nie było lepiej. Ten model gdy po 10 latach wszedł do sprzedaży, kosztował 4000 dolarów. Pamiętajcie, że to było 40 lat temu, więc równowartość tej kwoty dziś, byłaby dużo większa.

Mimo, że był to sprzęt przenośny, zdecydowanie nie można nazwać go poręcznym. Jego waga to 784 gramy, a sama antena mierzyła 20 centymetrów. Nie było również szybkiego ładowania, gdyż podłączenie tej Motoroli do ładowarki na 10 godzin, starczało na 30 minut rozmowy.

Motorola StarTAC (1996)

Kolejnym modelem, o którym warto pamiętać jest Motorola StarTAC, czyli telefon zainspirowany komunikatorem ze Star Treka. Co równie istotne, był to sprzęt z klapką, których w następnych latach było na rynku bardzo dużo.

Motorola StarTAC Rainbow

Jeśli miałbym wymienić jego dwie największe zalety, postawiłbym prawdopodobnie na małą wagę oraz niską cenę. Sprzęt ten miał jedynie 88 gramów i kosztował tylko 1000 dolarów. Dostępne w nim były również wibracje oraz funkcja SMS.

Motorola już wtedy wiedziała, że nie warto stawiać tylko na nudne, czarne telefony. Świetnym przykładem jest Motorola StarTAC Rainbow, która rzeczywiście wygląda jak żywcem wyjęta z tęczy.

Motorola V70 (2002)

Amerykańska marka nie bała się eksperymentować i na długo przez zegarkiem Moto 360, powstał telefon z okrągłym ekranem – Motorola V70.

Wyświetlacz był monochromatyczny i tak naprawdę nie wypełniał całego okręgu. Panel był prostokątny, ale z zaokrąglonymi rogami, co i tak nawet teraz robiłoby wrażenie.

Co jeszcze ciekawsze, gdy był on zamknięty, były widoczne jedynie podstawowe klawisze do nawigacji. Jeśli chciało się dostać do klawiatury, trzeba było przekręcić przednią „klapkę”. Motorola tak zbudowała telefon, że można było to zrobić zarówno w lewo, jak i prawo. Wtedy pojawiały się wszystkie klawisze, które były podświetlane.

Motorola RAZR V3 (2004)

Po sprzętach dość archaicznych, w końcu przechodzimy do modelu, który ja doskonale pamiętam. Możecie się ze mną nie zgodzić, ale Motorola RAZR V3 to jeden z najbardziej kultowych sprzętów tej marki. Co więcej, nie wiem czy 2004 lub nawet nieco później powstało coś ładniejszego niż ten telefon.

RAZR V3 robił niesamowite wrażenie i nawet teraz chciałbym mieć go w swojej kolekcji. Jego grubość to było jedynie 13,9 mm, a podobnie jak współczesne składaki, został on wyposażony w dwa ekrany. Główny miał 2,2 cala i rozdzielczość 176 x 220 pikseli, a dodatkowy mógł pochwalić się rozdzielczością 96 x 80 pikseli.

fot. Motorola

Zapewne nie był to pierwszy aluminiowy telefon, ale to tylko dodawało mu klasy. Nic dziwnego, że powstały różne jego wersje, jak chociażby ta sygnowana marką Dolce & Gabbana.

Motorola ROKR E1 (2005)

Kolejnym telefonem Motoroli, który w tamtych latach mógłby skłonić mnie do zdradzenia Sony Ericssona był ROKR E1. Nieco wcześniej została zaprezentowana Motka E398, ale ten sprzęt był jej udaną ewolucją.

Dobrze pamiętam, gdy był on dostępny na rynku i jak bardzo marzyłem, żeby wpadł w moje ręce. To był telefon muzyczny z prawdziwego zdarzenia, który miał nie tylko świetnie grające głośniki stereo, ale i dostęp do iTunes. To właśnie ten sprzęt został zaprezentowany przez Steve’a Jobsa jako iTunes Phone (na długo przed premierą iPhone’a).

To nadal nie wszystko, gdyż na bokach były zamontowane diody LED, które świeciły na wiele kolorów. Ciężko o bardziej imprezowy telefon, nawet dzisiaj.

Motorola Atrix (2011)

Mówiąc uczciwie, nie wiem czy Motorolę Atrix można nazwać kultową, ale przez swoją inność i innowacyjność, warto o niej wspomnieć.

Bez wątpienia, był to model, który pojawił się zdecydowanie zbyt wcześnie. Aktualnie chyba każdy z was słyszał o trybie Dex w Samsungach, czy zostają przy Motoroli – Ready For. Opisywany model oferował podobne rozwiązanie już w 2011 roku.

Motorola Atrix

Dzięki specjalnemu dokowi (HD Multimedia Dock) można było Atrixa podłączyć do monitora, klawiatury i myszy. Na dużym ekranie wyświetlała się specjalna wersja Ubuntu. To nie wszystko, gdyż powstał także 11,6-calowy notebook, który nie miał w sobie bebechów. Mocy dostarczała mu Motorola, którą trzeba było włożyć w złącze za ekranem.

Motorola Nexus 6 (2014)

Zapewne większość z was jeszcze pamięta czasy, gdy nie istniały Pixele, a Google wypuszczało Nexusy. Wiele z nich zdobyło wielu fanów na całym świecie, ale dla dzisiejszego tekstu kluczowy jest Nexus 6, który był stworzony przez Motorolę.

Motorola Nexus 6 / fot. producenta

Motorola przez ostatnie lata skupiała się na niskiej oraz średniej półce i dopiero niedawno zaczęło się to zmieniać. Warto jednak pamiętać, że już w 2014 firma ta we współpracy z Google’m wypuściła flagowy phablet. Określenie phablet może brzmieć dla wielu dziwnie, ale w tamtych czasach tak określało się ogromne urządzenia, jak ten 5,96-calowy Nexus.

Co bardzo istotne, sprzęt ten został pokazany jesienią 2014 roku, a kilka miesięcy wcześniej Lenovo zakupiło dział mobilny Motoroli. Nexus 6 zbierał w większości pozytywne opinie i moim zdaniem pokazał, że ten producent liczy się na rynku.

Motorola Moto X Force (2015)

Moim zdaniem jednym z najbardziej kultowych smartfonów Motoroli jest model Moto X Force. Dzięki swojemu wykonaniu, cały technologiczny świat zwrócić oczy na tego producenta.

fot. Motorola

Najważniejszym aspektem tego modelu był nietłukący się ekran. Zapytanie pewne jak to możliwe, a odpowiedź jest dość prosta – był on plastikowy. Rozwiązanie to zostało nazwane ShatterShield i byłoby przełomowe, gdyby nie jeden szczegół. Tak, ekranu nie dało się zbić, ale za to rysował się niesamowicie łatwo.

Jak możecie zobaczyć obecnie, to rozwiązanie ostatecznie pozostało jedynie ciekawostką, a trochę szkoda. Tylny panel był tym mniej ciekawym, ale i tak warto o nim wspomnieć. Został on wykonany z nylonu balistycznego, co czyniło z Moto X Force niesamowicie wytrzymały sprzęt.

Motorola Moto Z + Moto Mods (2016)

Muszę przyznać, że Motorola na przestrzeni lat dość regularnie starała się wymyślać coś na nowo. Wiele pomysłów się co prawda nie przyjęło, ale właśnie dzięki takim próbom wiemy co działa, a co nie. Jednym z ciekawszych były Moto Mody, które zostały zaprezentowane wraz z Moto Z.

Moto Z i Moto Mods / fot. gsmManiaK.pl

Sam miałem przyjemność testować to rozwiązanie i przez długi czas myślałem – nie tylko zresztą ja – że to może być przyszłość rynku GSM. Na płaskich pleckach były piny, w które wpinało się Moto modsy. Co ważne, trzymały się one naprawdę solidnie i potrzeba było nieco siły, żeby je zdjąć.

Oczywiście było trochę standardowych rozwiązań, jak dodatkowa bateria, głośnik JBL czy po prostu plecki zmieniające wygląd telefonu. Poza tym można było kupić moduł aparatu stworzony przy współpracy Hasselblad czy projektor. Sam miałem ostatni z modułów i udało mi się obejrzeć na nim kilka filmów. Ostatnim sprzętem wspierającym to rozwiązanie była Moto Z4 z 2019 roku.

Motorola RAZR (2019)

Jak to mówią, historia kołem się toczy i podobnie było w przypadku Motoroli. Jednym z pierwszych sprzętów jaki opisywałem w tym tekście był oryginalny RAZR i jego nowa odsłona będzie jednym z ostatnich.

Motorola RAZR zaprezentowana w 2019 była ogromnym hitem… przynajmniej w głowach wielu starszych osób, które podobnie jak ja uwielbiały pierwowzór. Producent udostępnił nawet specjalny tryb, który upodabniał interfejs, do oryginalnego modelu (wraz z klawiaturą).

Jeśli chodzi o stosunek ceny do jakości, nie wychodziło to zbyt dobrze szczególnie, że konkurencja również miała swoje składaki. Warto jednak dodać, że kolejne edycje tej serii były już dużo lepsze i Motorola na stałe zadomowiła się na rynku składanych sprzętów.

Motorola edge 30 neo (2022)

W ostatnich kilkunastu miesiącach Motorola moim zdaniem pokazała bardzo wiele ciekawych sprzętów, ale do miana kultowego nominowałbym jeden model – edge 30 neo.

Motorola Edge 30 Neo / fot. gsmManiaK

Zapewne zastanawiacie się czemu akurat ten, ale już tłumaczę. Mianowicie jest to pierwszy sprzęt, który powstał we współpracy z Pantone. Jest to kolejny krok, który pokazuje, że nie tylko Motorola, jak i cały rynek patrzą na trendy w modzie i designu. Model ten dostępny jest w kilku wariantach – Black Onyx, Aqua Foam, Ice Palace oraz najbardziej promowany Very Peri.

Nieco później zaprezentowano również edge 30 fusion w wersji Viva Magenta. Moim zdaniem Motorola tym ruchem pokazuje, że chce robić nie tylko dobre sprzęty, ale tez ładne i modne gadżety. Zakładem, że w najbliższej przyszłości jeszcze sporo smartfonów dostanie takie edycje specjalne.

Motorola to jeden z najbardziej zasłużonych producentów na rynku!

Motorola bez wątpienia ma ogromny wkład w rozwój rynku GSM. Sam nie raz obserwowałem nowości tej marki i myślałem, czy kiedyś uda mi się je dostać. Niestety nigdy w mojej kieszeni nie wylądowała chyba najbardziej kultowa RAZR V3. Kto nie chciał jej mieć na przełomie 2004 i 2005 roku?

Co istotne, moim zdaniem Motorola miała kilka lat przestoju, gdzie niemal całkowicie przestała się liczyć na rynku. Jednak od jakiegoś czasu marka ta pod skrzydłami Lenovo radzi sobie coraz lepiej i na półce za ok. 1000 zł często bywa jednym z najrozsądniejszych wyborów. Motka zaczęła również rywalizować na wyższych półkach cenowych i zaczyna to wyglądać bardzo ciekawie.

Oczywiście dajcie znać, które Motorola waszym zdaniem są najbardziej kultowe. Na przestrzeni lat powstało tyle ciekawych urządzeń, że nie mogłem wymienić wszystkich, ale ciekawi mnie na który wy postawicie.

To również warto przeczytać!

Oczywiście jak zawsze zachęcam również do lektury innych wpisów na serwisach grupy techManiaK.pl. Powiedzmy, że bardziej aktualnych.

Jeśli szukasz smartfona o najlepszym stosunku ceny do jakości, koniecznie zajrzyj do naszego TOP-10 polecanych smartfonów. Znajdziesz tam propozycje z różnych półek cenowych, więc na pewno wybierzesz coś dla siebie. Warto też spojrzeć na nasz ranking telefonów.

Interesują Cię tylko najmocniejsze sprzęty? W takim razie polecam zestawienie najlepszych smartfonów na rynku. Gdy masz do wydania konkretną ilość gotówki, to sprawdź polecanki do 500, 1000, 1500, 2000 i 3000 zł.

Jeśli Twoim celem jest telefon specjalistyczny, to również mamy coś dla Ciebie. Przygotowaliśmy zbiór najlepszych odpornych telefonów. Wskazaliśmy też najlepsze smartfony do gier i fotografowania.

Zamiast telefonu chcesz coś z większym ekranem? Spójrz na polecane tablety. Osoby szukające jakiegoś urządzenia ubieralnego, powinny zajrzeć do naszego TOP-10 najlepszych smartwatchy. Chcesz kupić sprzęt do zdjęć? Koniecznie zajrzyj do zbioru polecanych aparatów do 1000 zł.

Nie samymi smarfonami ManiaK żyje, dlatego zajrzyj też do polecanych dobrych i tanich telewizorów 4K, zbioru polecanych soundbarów do 1500 zł czy najbardziej opłacalnych laptopów do 2000 złotych.

Swoimi złotymi radami służy Ci też ekipa agdManiaK. To właśnie na tym serwisie możesz szukać najlepszych i najbardziej opłacalnych piekarników, lodówek, oczyszczaczy powietrza, pralek ładowanych od góry, zmywarek czy robotów sprzątających.

Opisane w tym poradniku modele często można znaleźć w różnego rodzaju promocjach, o których na bieżąco Was informujemy na łamach gsmManiaKa czy poprzez maniaKalny profil Łowcy Promocji na Facebooku. Obserwujcie nas na bieżąco, a będziecie mogli kupić swój wymarzony smartfon w jak najlepszej cenie.

Wszystkie artykuły znajdziesz w sekcji polecanych wpisów na techManiaK.pl.

Konrad Błaszak

Najnowsze artykuły

  • Gry i aplikacje
  • Newsy

Majówka za pasem – nie zapomnij zabrać mObywatela

mObywatel poleca się na majówkę. Sprawdź, z ilu funkcji przydatnych nie tylko w długi weekend…

30 kwietnia 2024
  • Newsy
  • Operatorzy
  • Plus
  • Promocje

Plus daje darmowy internet dla wszystkich. Wystarczy SMS

Plus rozdaje darmowe 25 GB internetu dla wszystkich klientów indywidualnych. W przyszłości na chętnych czeka…

30 kwietnia 2024
  • HMD
  • Newsy
  • Telefony

Ogromna wtopa nowego producenta. Smartfony inne niż na grafikach

Świeżutkie smartfony HMD Pulse w ubiegłym tygodniu zadebiutowały globalnie, także w Polsce. Okazuje się, że…

30 kwietnia 2024
  • Huawei
  • Newsy
  • Wearables

Nowe zegarki Huawei w Polsce – teraz możesz mieć je za złotówkę

Zegarki Huawei Watch Fit 3 i Huawei Watch 4 Pro Space Edition w przyszłym tygodniu…

30 kwietnia 2024
  • Co kupić?
  • Telefony
  • TOP-10
  • Wiadomość dnia

Jaki dobry i tani telefon kupić? Polecane smartfony za 400, 500 i 600 zł

Jaki tani telefon do 400, 500 czy 600 złotych warto teraz kupić? To zadanie nie…

30 kwietnia 2024
  • Newsy
  • Realme
  • Telefony

Tego superśredniaka realme zechce kupić wielu użytkowników

Wkrótce odbędzie się premiera realme GT Neo 6. Wyjątkowo wydajny średniak tym samym dołączy do…

30 kwietnia 2024