Podczas gdy wiele krajów Europy, Azji i Ameryki Północnej właśnie rozpoczyna korzystanie z najnowszego standardu dostępu do sieci, czyli 5G, firma Strategy Analytics przypomina, że nie wszędzie z dostępem do szybkiego internetu jest tak kolorowo. Łączność 2G (tak, tak) to wciąż bardzo popularna generacja łączności.
W Polsce na dobre rozpędziła nam się lokomotywa z napisem „5G” – swoje usługi w kontekście łączności nowej generacji oferuje już praktycznie każdy liczący się na naszym rynku telekom, a już niebawem czeka nas kolejna aukcja pasm (choć mogłaby być już zakończona, gdyby nie bezsensowne, rządowe gierki).
Tymczasem – jak pokazuje raport firmy Strategy Analytics – prawie połowa świata może pomarzyć nie tylko o 5G, ale nawet o 4G.
Okazuje się bowiem, że aż 46% mieszkańców świata ma dostęp wyłącznie do łączności 2G i 3G – warto jednak zauważyć, że odpowiadają oni tylko za 27% zysków z tytułu oferowania usług telekomunikacyjnych, a już w 2023 roku będzie to tylko 10%.
Oczywiście z najgorszą sytuacją w kwestii łączności borykają się mieszkańcy Afryki – to żadne zaskoczenie, bowiem dochód na jednego abonenta na tym kontynencie nie wynosi nawet 2 dolarów, co jednoznacznie przekłada się na ograniczone możliwości w kwestii rozwoju usług telekomunikacyjnych.
Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że odsetek osób korzystających w Afryce z 4G zauważalnie rośnie i w IV kwartale 2020 roku ma odpowiadać za 29% „miksu” (wzrost o 11 punktów procentowych względem IV kwartału 2019 roku), w którym 71% to jednak wciąż przestarzałe 2G i 3G.
Jednocześnie coraz więcej operatorów decyduje się na wyłączanie infrastruktury obsługującej sieci 3G i 2G – dzieje się to zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych, jak chociażby Dania czy Holandia, a także (co nieco zaskakujące) w Indiach, gdzie z obsługi 3G rezygnuje jeden z największych operatorów, Airtel.
Trend rezygnacji z łączności 2G będzie oczywiście – co naturalne – postępował, ale z pewnością nie zniknie ona jeszcze przez długie lata – to bowiem podstawa funkcjonowania m.in. terminali płatniczych czy też krytycznej infrastruktury telekomunikacyjnej służącej do zapewnienia bezpieczeństwa.
Na stronie mogą występować linki afiliacyjne lub reklamowe.
Wygląda na to, że Koreańczycy mają powody do zadowolenia. Samsung Galaxy S25 Ultra sprzedaje się…
Samsung Galaxy S25 Edge podzielił się specyfikacją aparatów przed oficjalną premierą. Drogi smartfon z wyjątkowo…
OnePlus dosłownie i w przenośni rozbił bank! Producent pochwalił się wielkimi żniwami po prezentacji kompaktowego…
ManiaK Tygodnia w 8 wydaniu pojawia się wcześniej i będzie krótszy. Tym razem opowiemy o…
Jaki telefon kupić do 1000 złotych? Dzięki znakomitej przecenie jednym z najlepszych kandydatów do miana…
Samsung może wrócić do gry jako producent chipów firmy Qualcomm. Nowy Snapdragon 8 Elite 2…