, Huawei Newsy Smartfony

Huawei wprowadza coś, co uratuje Twoją baterię

fot. Evan Blass

fot. Evan Blass

Te artykuły także cię zainteresują:

Popularne produkty:
 • oem

  Niestety, ale baterie litowo-jonowe jak i litowo-polimerowe tracą na pojemności a sposób w jaki są ładowane może jedynie przyśpieszyć lub spowolnić ten proces.

 • adam

  zawsze staram się rozładować baterie do końca a z się wyłączy telefon a również ładuje na 100% mam Sony Ericssona Elm telefon ma 10 lat i nadal bateria trzyma dobrze mogę tylko powiedzieć że doładowywanie jest szkodliwe dla dla bateria bo się szybko traci na pojemności

  • kriswolf

   Jeśli masz telefon który ma 10 lat, to ma też stary typ baterii, nowe baterie nie mają efektu „pamięci ” i można je doładowywać.

 • Kerto

  Ładowanie do 100% nie niszczy baterii. Mam tu doświadczenie wieloletnie. Wszystkie telefony odłączam od ładowarki po osiągnięciu pełnego naładowania a ładuję kiedy oziom jest bliski zera. Najbardziej degraduje baterie częste ładowanie i szybkie, które ją nadmiernie rozgrzewa. Także szybkie rozładowywanie.

  • oem

   Robię podobnie. Telefon ładuję do osiągnięcia faktyczne pełnego naładowania (jeszcze ok. 1 godz. po osiągnięciu 100% na wyświetlaczu) i rozładowuję do ok. 5% przed ponownym ładowaniem a przy tym korzystam z ładowarki nie obsługującej szybkiego ładowania. Skutek jest taki, że przez cały okres eksploatacji moich telefonów w żadnym z nich pojemność baterii nie spadła poniżej 90% jej znamionowej wartości (sprawdzane miernikiem USB).

   • Kerto

    Też używam na ogół najsłabszej ładowarki, jaką mam, 0,5 A. Dedykowana ma 2A.

  • Achi

   Ja ładuję bardzo często (właściwie w każdej wolnej chwili) i bateria nadal trzyma się w miarę ok (Redmi 4 Pro – 3,5 roku), teraz wyciskam 6-7h SoT, na początku było 10h SoT. Więc nie zgodzę się że częste ładowanie psuje baterię…
   Natomiast co do szybkiego ładowania to się nie wypowiadam bo mój model tego nie ma.

   • Kerto

    Napisałem częste i szybkie jednocześnie. Myślałem o takim, które nadmiernie rozgrzewa baterię.

  • Alex

   To w końcu jak powinno ładować się te baterie? Bo wszędzie piszą, że nie ładować do 100% i nie rozładowywać poniżej 25%. A najlepiej podłączać w okolicach 40% i ładować tak do 80-85%. Więc jak to z tym jest? Rozładowywać nie rozładowywać? Ładować do 100 czy nie ładować?

 • oem

  Problemem nie jest ładowanie do 100%, ponieważ akumulatory w telefonach mają wbudowany mechanizm, który wyłącza proces ładowania i zabezpiecza je przed przeładowaniem. Dodam, że we wszystkich znanych mi modelach telefonów oprogramowanie sygnalizuje pełne naładowane baterii (tzw. 100%) mniej więcej przy baterii naładowanej do ok. 85-90% jej faktycznej pojemności. Wynika to z faktu, że wraz ze wzrostem stopnia naładowania akumulatora spada efektywność ładowania i bez względu na zastosowaną ładowarkę jest ono coraz wolniejsze (spada prąd ładowania – bateria wolnej przyjmuje ładunek), natomiast producenci lubią chwalić się krótkim czasem ładowania jako jednym z parametrów. To co faktycznie zabija baterie to coraz szybsze ładowanie poprzez zwiększenie napięcia i prądu ładowania. Od kilku lat zwiększa się szybkość ładowania pomimo, że konstrukcja baterii nie uległa większym zmianom.

 • Maarcin 570

  Fajnie byłoby gdyby telefon miał zaprogramowane że np w godzinach 22:00-6:00 nie korzysta z trybu Turbo ładowania

  • oem

   W swoim czasie w telefonach Sony była opcja „Soft Charging”, która oferowała dużo wolniejsze ładowanie (np. w nocy).

  • Kerto

   Tak jest chyba w tablecie Huawei M5 lite. Nawet jak podepnę ładowarkę 2A to do godz 6 ładuje do około 85%. Potem dobija do 100. Ale gdy kiedyś o 4 sprawdziłem jaki jest stan naładowania to za godzinę było już 100.


reklama