Kategorie: Akcesoria Testy

Fresh 'n Rebel Clam ANC DGTL: słuchawki wokółuszne dla indywidualistów (TEST)

Jako pierwsi w Polsce mieliśmy okazję testować najświeższą odsłonę Clam z cyfrową redukcją szumów, czyli ANC DGTL. To świetnie skrojone słuchawki wokółuszne dla indywidualistów, obsługujące aptX i przeznaczone dla fanów ciepłego brzmienia. Czego możemy się spodziewać po Fresh ‚n Rebel Clam ANC DGTL?

Z marką Fresh 'n Rebel pierwszy kontakt miałem podczas recenzji starszego modelu Fresh 'n Rebel Clam ANC, później w moje ręce trafił przenośny głośnik (Bold X, test którego znajdziecie również na rtvManiaKu) – oba produkty pozytywnie zaskoczyły mnie jakością wykonania, designem i odważną kolorystyką, niezłym brzmieniem.

Wszędzie Clamy! / fot. techManiaK

Przede wszystkim miały to coś, co sprawia, że zapadają w pamięć: dziś czasem tylko logo pozwala odróżnić słuchawki czy głośnik od tuzina podobnych, a tego o F’nR powiedzieć nie można. Firma ma swoją filozofię projektowania i konsekwentnie ją wdraża, co mnie bardzo się podoba.

Z modelem, który jest bohaterem recenzji, spotkałem się już kilka miesięcy temu na berlińskich IFA w typowo targowych warunkach i to właśnie wszechobecny hałas, gwar i przekrzykiwanie się tysięcy zwiedzających pozwoliły mi docenić progres, jaki DGTL wykonał w stosunku do poprzednika pod katem ANC, choć na pewno będzie tu jeszcze co nieco do poprawienia (poziom Sony WH1000XM3 to jednak nie jest).

Clam DGTL: opakowanie / fot. techManiaK

Po doświadczeniach z holenderska marką tym bardziej ucieszyłem się, że to właśnie do nas trafia pierwszy testowy egzemplarz przeznaczony na polski rynek. Z recenzji dowiecie się:

  • o budowie i charakterystyce Fresh 'n Rebel Clam ANC DGTL,
  • jaki rodzaj dźwięku reprodukuje i z jaką muzyką najlepiej współgra,
  • o wygodzie obsługi, baterii i komforcie użytkowania,
  • jakie są ich wady i zalety,
  • jak DGTL plasuje się na tle poprzedników.

>>>Kup Fresh 'n Rebel Clam ANC DGTL

Fresh 'n Rebel Clam ANC DGTL – charakterystyka i wrażenia z użytkowania

Pozytywne wrażenie robi już widok opakowania z Clamami – w jednolitym kolorze podkreślającym barwę słuchawek, na którym tle umieszczono czytelne, białe napisy. Pudełko otwieramy tak, jak otwieralibyśmy książkę z magnetyczną okładką: po odchyleniu okładki naszym oczom ukazuje się przeźroczysta, plastikowa osłonka, chroniąca umieszczone pod nią w głębokiej, wyprofilowanej piankowej formie rozłożone słuchawki.

Clam DGTL opakowanie i słuchawki / fot. techManiaK

Etui i akcesoria

Po ich wyjęciu naszym oczom ukaże się czarne, miękkie etui zapinane na suwak, w którym możemy przechowywać słuchawki po złożeniu. Zostało ono wyposażone w dodatkową kieszonkę boczną na akcesoria: to własnie w niej znajdziemy kabel USB typu C do ładowania  oraz przewód, zakończony końcówkami mini jack, dzięki któremu możemy cieszyć się Clamami także po wyczerpaniu baterii.

Clam DGTL: zawartość opakowania / fot. techManiaK

Choć etui jest miękkie, a nie utwardzane jak w przypadku wspomnianych już Sony 1000 XM3, to smaczku dodaje puszysta wyściółka (futerko?), którą znajdziemy w jego wnętrzu. Takie rozwiązanie powinno przynajmniej trochę złagodzić uderzenie lub ochronić słuchawki przed porysowaniem.

Clam DGTL w etui / fot. techManiaK

Podoba mi się upodobanie Fresha do logowania dodatków: zarówno etui, jak i kable mają dyskretnie umieszczone logotypy marki (etui na skóropodobnej metce, przewody na wtykach).

Clam DGTL: logowanie przewodu / fot. techManiaK

Dobre wrażenie robią też przewody: w przeciwieństwie do starszego modelu Clam ANC zastosowano tu USB typu C, które – podobnie jak kabel słuchawkowy – pokryto tkaninowym oplotem w kolorze słuchawek.

Clam DGTL: przewody w materiałowym oplocie / fot. techManiaK

Fresh 'n Rebel Clam ANC DGTL – specyfikacja

To jest zabawna i zaskakująco pozytywna sytuacja: słuchawek jeszcze oficjalnie nie kupimy w Polsce, ale ich opis, częste pytania i odpowiedzi oraz instrukcja obsługi została zamieszczona po polsku na dedykowanej naszemu krajowi podstronie. Mała rzecz, a cieszy.

Clam DGTL: słuchawki i opakowanie / fot. techManiaK

  • Typ: wokółuszne
  • Rodzaj nausznika: zamknięty
  • Technologia pracy słuchawek: dynamiczne
  • Komunikacja: Bluetooth
  • Obsługa kodeków: aptX
  • Przetworniki: 40 mm
  • Pasmo przenoszenia: 20Hz-20KHz
  • Aktywny system redukcji szumów w formacie cyfrowym oraz system Ambient Sound Mode
  • Rodzaj baterii: Litowo-jonowy
  • Pojemność baterii: 650 mAh
  • Czas pracy: 26 godziny przy głośności 50%
  • Czas pracy z aktywną funkcją wygłuszania hałasu: 13 godziny przy głośności 50%
  • Czas ładowania: 2 godziny
  • Impedancja: 32 Ω
  • Zniekształcenie harmoniczne: 1%
  • Mikrofon wielokierunkowy: 100 – 8000 Hz
  • Profile Bluetooth: A2DP, AVRCP, HFP, HSP
  • Złącza: 3,5mm, USB-C
  • Obsługa Asystenta Głosowego Siri, Google
  • Autopauza
  • Przyciski: Zasilanie, BT, odtwarzanie/wstrzymanie, głośność, tłumienie hałasu
  • Waga: 260 g

Przy okazji specyfikacji dwie niezbyt przyjemne ciekawostki: nowszy model oferuje krótszy czas pracy niż poprzednik, który mógł pracować do 35 godzin oraz 30h z włączonym ANC oraz na oficjalnej stronie F’nR nie udało mi się ustalić, jaką wersję Bluetooth w nim zastosowano.

O ile to pierwsze możemy tłumaczyć bardziej rozbudowanym ANC, to już brak podania wersji połączenia wygląda na niedopatrzenie – a szkoda, bo opis DGTL jest naprawdę dopracowany.

ANC i Ambient Mode, czyli dla każdego coś dobrego

Clam DGTL oferuje tryby pracy, które znamy ze słuchawek z podobnej półki cenowej, czyli system redukcji szumów otoczenia (zarówno pasywny dzięki wygłuszeniu, jak i aktywny dzięki ANC) i Ambient Sound Mode, który wzmacnia dźwięki znajdujące się wokół nas (przydatne w podróży lub gdy chcemy orientować się, co się dzieje dookoła). Trzeci tryb to… brak trybu, czyli „normal”, kiedy mikrofony z układu cyfrowego nie pracują.

Clam DGTL: przełącznik ANC / fot. techManiaK

Producent podkreśla, że system aktywnej redukcji szumów (ANC) w formacie analogowym współpracuje z komponentami analogowymi i wykorzystuje tylko 1 mikrofon wewnątrz każdego nausznika do redukcji głównie tonów niskich, a ANC w formacie cyfrowym wykorzystuje mikrofon znajdujący się wewnątrz i na zewnątrz każdego nausznika.

Połączenie chipu komputerowego z odizolowaną konstrukcją nauszników zapewnia redukcję szumów lepszej jakości.

Tryb Ambient Sound Mode pozwala zachować świadomość otaczającego nas świata, działając odwrotnie niż w przypadku funkcji aktywnej redukcji szumów. Mikrofony znajdujące się na zewnątrz nauszników wzmacniają otaczające dźwięki i głosy, dzięki czemu podczas słuchania muzyki lepiej usłyszymy to, co dzieje się wokół bez konieczności zdejmowania słuchawek.

Własnie, skoro o zdejmowaniu mowa… Clam DGTL posiadają wbudowane czujniki, które po zdjęciu słuchawek z uszu automatycznie pauzują muzykę, wznawiając jej odtwarzanie po ponownym nałożeniu.

Clam DGTL / fot. techManiaK

Jak omówione systemy sprawdzają się w praktyce? Z trzech powyższych na pierwszym miejscu postawiłbym ANC, na drugim autopauzę, na trzecim Ambient. Skąd ta kolejność?

ANC działa bardzo dobrze: z jednej strony wybitnie pomaga przy tym wokółuszna konstrukcja z dużymi, pokrytymi ekoskórą padami, które dość ściśle przylegają do uszu, z drugiej przełączenie trybu na redukcję szumów skutkuje momentalnym i robiącym wrażenie wyciszeniem.

System najlepiej radzi sobie z niższymi częstotliwościami i raczej jednostajnymi brzmieniami (po założeniu słuchawek zupełnie przestajemy słyszeć na przykład pracujący głośno ekspres do kawy), choć miewa problemy z dźwiękami w rodzaju zginanej plastikowej butelki czy odgłosu rzucanych na siłowni obciążeń – pojedynczy, trwający ułamek sekundy wybuch takiego odgłosu niekiedy bywa w sporej mierze przepuszczony.

Codzienne hałasy, takie jak gwar ulicy, rozmowa o standardowej głośności, jednostajna muzyka z głośników w markecie, program telewizyjny wyciszane są bardzo dobrze, choć nie tak, jak we wspominanym już modelu Sony.

Clam DGTL: po złożeniu w etui / fot. techManiaK

Tryb autopauzy działa w zdecydowanej większości przypadków poprawnie, dobrze interpretując nasze ruchy – trafiłem jednak na okazjonalne problemy z przywróceniem muzyki, były to jednak incydenty.

Ostatni na mojej liście jest Ambient Mode – słuchawki przełączone w ten tryb rzeczywiście przepuszczają sporo dźwięku do naszych uszu, jednak często, zwłaszcza w zatłoczonych miejscach, bywa on przesterowany. Brzmi to tak, jakby system skupiał się przede wszystkim na filtrowaniu i wzmacnianiu ludzkiego głosu, co skutkuje często metalicznym pogłosem, kojarzącym się z dawnymi rozmowami telefonicznym słabej jakości.

Ważna uwaga: na prawej słuchawce znajdziemy przycisk wyłączania/włączania urządzenia, natomiast ANC/AM uruchamiamy i wyłączamy przełącznikiem na lewej – choć to wygodne i proste rozwiązania, to czasem zdarzało mi się zapomnieć o wyłączeniu redukcji hałasów, przez co wyczerpywała się bateria.

Komfort obsługi i codzienna wygoda

ANC DGTL to niemal idealny klon starszego modelu (jeśli jesteście ciekawi, jak sprawuje się podstawowa wersja bez ANC, zerknijcie na recenzję Fresh 'N Rebel Clam na blogu 30tki), uwspółcześniony o USB C zamiast tradycyjnego i przełącznik z dodatkową opcją Ambient. Wizualnie zmieniono dekoracyjną część pałąka, na której znajduje się nazwa modelu – tutaj została ona pokryta połyskującą warstwą lakieru, która pozwala rozpoznać nowszy model wprawnemu obserwatorowi.

Clam DGTL: błyszczące wykończenie / fot. techManiaK

Dobre wrażenie wywarła na mnie konstrukcja słuchawek – zastosowano solidne materiały (metalowa wysuwana prowadnica ukryta w pałąku; materiałowa, porowata wyściółka tej części pałąka, która styka się z naszą głową; dość ciężki i odporny na zarysowania plastik; świetne pady z miękkiej ekoskóry z dopasowującą się wkładką). To nie wszystko – Clam jako jedne z nielicznych modeli mają łatwo dostępne systemy mocowań poszczególnych elementów, co ułatwia nawet samodzielne serwisowanie słuchawek.

Clam DGTL: łatwy dostęp do śrub / fot. techManiaK

System składania spełnia swoją rolę wyśmienicie: bez trudu przekręcimy nausznice o 90 stopni lub złożymy je do wewnątrz przestrzeni pod pałąkiem. Zdarzało mi się przenosić Clamy w plecaku bez dedykowanego etui i ani razu przypadkowo się nie rozłożyły.

Clam DGTL: przegub / fot. techManiaK

Po sparowaniu słuchawek ze smartfonem każde kolejne ich użycie jest bezproblemowe – wystarczy przycisk play/pause, który po dłuższym naciśnięciu odpowiada za funkcję włącz/wyłącz, przytrzymać przez 2 sekundy, po czym usłyszymy w słuchawkach dźwięk oznajmiający automatyczne połączenie.

Niestety w przypadku on/off nie są to komendy głosowe, jakie możemy spotkać w produktach Sennheisera czy Sony, ale informacje głosowe pojawią się podczas przełączania trybów pracy zwykły/ANC/Ambient Sound.

Wygodny, dość oryginalnie wyprofilowany pałąk, miękka skórka białkowa, poduszki pochłaniające wilgoć, dobry rozkład masy i przeciętna siła ucisku sprawiają, że słuchawki zapewniają duży komfort noszenia. Dodatkowo zadbano o łatwy transport – słuchawki można złożyć i schować do dołączonego etui. Cieszy swoboda ich składania: banalnie proste obracanie muszli oraz składanie ich do wewnątrz powodują, że Clamy (mimo sporych rozmiarów po rozłożeniu) zajmują niewiele miejsca.

Clam DGTL: wnętrze nausznicy / fot. techManiaK

Obsługa – stare idzie, czyli przyciski fizyczne zamiast touchpada

Nie będę ukrywał, że nieco rozleniwiła mnie obsługa nausznych słuchawek gestami, które wykonujemy na nausznicy – w przypadku Clam DGTL musimy jednak obsługiwać je tradycyjnie poprzez fizyczne przyciski.

Tryby aktywnej redukcji hałasów zmieniamy poprzez:

  • przesunięcie przełącznika ANC jeden raz, aby włączyć Aktywny System Redukcji Szumów,
  • przesunąć przełącznik ANC o jedno oczko dalej, aby włączyć Tryb Ambient Mode,
  • wyłączamy oba systemy przesuwając w dół przełącznik ANC, aż do położenia oznaczonego „off”.

Clam DGTL: obsługa/ fot. techManiaK

Prawa słuchawka jest nieco bardziej skomplikowana, bowiem posiada 2 typy przycisków, do których przypisano różne działania w zależności od tego, czy je naciśniemy, czy przytrzymamy.

Przycisk odtwarzanie/wstrzymanie:

  • naciśnięcie przez 2 s: włączanie słuchawek i automatyczne parowanie z ostatnim urządzeniem
  • naciśnięcie przez 2 s: wyłączanie słuchawek
  • naciśnięcie przez 4 s przy wyłączonych słuchawkach: resetowanie i powrót do trybu parowania Bluetooth
  • jednokrotne kliknięcie: odtwarzanie/wstrzymanie
  • dwukrotne kliknięcie: aktywacja asystenta głosowego

Clam DGTL: złącza / fot. techManiaK

Przycisk głośności również ma dodatkowe funkcje:

  • jednokrotne naciśnięcie przycisku +: zwiększenie głośności
  • naciśnięcie przycisku + przez 2 s: następny utwór
  • jednokrotne naciśnięcie przycisku -: zmniejszenie głośności
  • naciśnięcie przycisku – przez 2 s: poprzedni utwór

Na lewej słuchawce znajdziemy diodę LED, która informuje nas o włączonym ANC (ciągłe białe światło) lub wyłączonym (brak światła); dioda na prawej słuchawce ciągłym białym światłem mówi nam o włączeniu i odtwarzaniu, migającym białym (0,5 s wł. / 0,5 s wył.) o łączeniu Bluetooth, ciągłym czerwonym o trwającym ładowaniu a pulsującym czerwonym  (0,25 s wł. / 0,25 s wył.) o niskim poziomie baterii.

Clam DGTL: lifestyle / fot. techManiaK

Choć początkowo miałem lekkie opory do przestawienia się na fizyczne przyciski, które są do tego dość niewielkich rozmiarów, to szybko opanowałem ich obsługę na tyle, że bez zastanowienia i ich „wymacywania” zarządzałem opcjami muzyki. Skoki klawiszy są wyraźne, a przełącznik ANC działa z przyjemnym oporem i wyraźną zapadką na poszczególnych trybach.

Szczegółowe informacje w temacie obsługi znajdziecie w instrukcji Clam DGTL, zamieszczonej na stronie F’nR.

Wygląd i wykonanie na 5, ale jak grają?

Tym, co mnie zaskoczyło, był fakt, że ANC DGTL grają przyjemniej po włączeniu funkcji osłabiania hałasów – a spora część słuchawek odwrotnie, po włączeniu ANC traci na jakości. Oczywiście jak zwykle przy takich okazjach, także i w Clamach aktywowanie ANC jednocześnie skutkuje obniżeniem poziomu głośności. Jednak w parze z jej spadkiem nie idzie przymulenie i zaciemnienie brzmienia, ale przeciwnie, bas przestaje dominować i wyraźniej wybrzmiewają wysokie tony.

Jednym słowem słuchamy ciszej, ale z ANC i w bonusie cieszymy się lepszą jakością odtwarzanej muzyki (większa klarowność, mniejsza dominacja basu, wyraźniejsza góra).

Clam DGTL: logowanie słuchawek / fot. techManiaK

Oto, jak Clam DGTL sprawują się przy przykładowych utworach:

AC/DC „Thunderstruck”: słynne rozkręcanie się utworu jest nieco przymglone przez cieplejszą sygnaturę, która dominuje nawet nad ostrym wokalem Younga; na szczęście z nadejściem pierwszych riffów sytuacja ulega poprawie i pojawia się szersza scena. Fani rockowych brzmień z rozbudowaną sekcją rytmiczną mogą czuć się trochę rozczarowani, bowiem Clamy grają głównie dolnymi i średnimi rejestrami z mocno współczesnym efektem loudness.

Leprous „I Lose Hope”: kawałek z pulsującym basem i syntezatorowymi brzmieniami, na którym wykłada się większość testowanych przez nas słuchawek; Clamy też nie wychodzą z tej próby zwycięsko, prezentując zbyt zlane, przytłumione zalewem basu granie, w który trudno rozeznać się w szczegółach. Podobnie brzmi też „Potlacz” Bisza.

Bowie „Moonage Daydream”: to jest ciekawa historia, bo loundesowe naleciałości nadają kawałkom tego rodzaju współczesnego pazura i „mięcha”, którego (przy mojej fascynacji muzyką wczesnych lat 70-tych), czasem tam brakuje. Podobnie jest z kawałkami choćby Guns N' Roses, Rush czy Motorhead, dostającymi kopa w postaci nasycenia brzmienia.

Nie zrozumcie mnie źle – Clamy nie grają „jak spod koca”, ale posiadają ciepłą sygnaturę, a to niezbyt idzie w parze z naturalnym brzmieniem. Jeśli jesteście fanami raczej wiernego odwzorowania muzyki, ten model wywoła u Was niedosyt, lecz jeśli nie stronicie od rozrywkowego i nasyconego basem stylu grania, to na pewno warta rozważenia propozycja.

Czy warto kupić słuchawki Fresh 'n Rebel Clam ANC DGTL

Gdy próbowałem wyobrazić sobie kogoś, komu Clam DGTL sprawiłyby radość, zrozumiałem, że musi to być osoba dla której muzyka jest też sposobem ekspresji i kto nie jest brzmieniowym purystą, a preferuje rozrywkowe, ciepłe dźwięki.

Clam DGTL: słuchawki z przewodami / fot. techManiaK

Słuchawki Fresh 'n Rebel wyróżniają się designem i kolorystyką, są świetnie wykonane, bardzo wygodne, łatwe w obsłudze, do tego proponują sensowny ANC, obsługę aptX i autopauzę.

Czego mi zabrakło? Na pewno dobrym dodatkiem byłaby dedykowana aplikacja z prostym equalizerem, która stanowiłaby elementarne remedium na ocieploną sygnaturę. Miłym dodatkiem mogłaby być dotykowa obsługa, choć przyznam, że dziwnie szybko przywykłem do tej tradycyjnej, proponowanej przez Clamy. I to w zasadzie .. tyle z ewentualnych braków.

Clam DGTL: lifestyle (3) / fot. techManiaK

Clam ANC DGTL to solidna propozycja dla osób lubiących wyróżniające się słuchawki, zapewniające wysoki komfort, wygodę użytkowania i ciepły dźwięk. Na stronie producenta można je kupić za 179 euro (nie znamy jeszcze polskiej wyceny, ale to kwestia dni), co w prostym przeliczeniu daje nam niespełna 800 zł – w tej cenie Clamy stanowią ciekawą alternatywę dla indywidualistów.

Ocena końcowa testu [1-10]: 7.0

ZALETY
  • oryginalny design
  • cyfrowe ANC
  • czas pracy, zwłaszcza z wyłączonym ANC
  • obsługa aptX
  • tryb Ambient
  • inteligentna autopauza
  • obsługa asystentów głosowych
  • wokółuszna konstrukcja ze świetnymi padami
  • solidna budowa
  • jakość wykonania
  • składana konstrukcja
  • obrotowe muszle
  • wysmakowane opakowanie i dodatki
WADY
  • brak dedykowanej aplikacji
  • sporo osób preferuje sterowanie dotykowe
  • dźwięk mógłby być bardziej analityczny

Wyróżnienie redaKcji techManiaK.pl

Ceny Fresh 'n Rebel Clam ANC DGTL


Grzegorz Szczypa

Najnowsze artykuły

  • Huawei
  • Newsy
  • Telefony
  • Wiadomość dnia

Najlepszy telefon do zdjęć, jaki widział Świat. Niesamowite flagowce już w Polsce, znamy ceny!

Globalnej i polskiej premiery doczekała się flagowa seria smartfonów HUAWEI Pura 70. Składa się ona…

2 maja 2024
  • Newsy
  • Samsung
  • Telefony

Średniak Samsung z ceną i specyfikacją przed premierą. Ma w sobie coś wyjątkowego

Samsung wkracza do średniej półki z kolejnym wyjątkowym smartfonem. Wykonanie z wegańskiej skóry staje się…

2 maja 2024
  • Promocje

Najlepszy smartwatch do 1000 zł może być teraz Twój. Świetny Garmin w złotej promocji

Najlepszy smartwatch do 1000 zł stał się teraz jeszcze lepszy dzięki promocji. Garmin Instinct 2S…

2 maja 2024
  • Apple
  • Newsy
  • Wearables

Nowe słuchawki Apple w 2 odsłonach. Ceny pozytywnie zaskakują

Apple prezentuje nowe modele słuchawek z serii Beats – Solo 4 i Solo Buds. To…

2 maja 2024
  • Newsy
  • Operatorzy
  • Orange
  • Promocje

Orange ma prezenty dla wszystkich. Gigabajty na kartę i abonament

Orange w maju ma prezenty dla klientów abonamentowych i na kartę. Skorzystają więc w zasadzie…

1 maja 2024
  • Amazfit
  • Newsy
  • Wearables

Ta premiera pokazuje, ile kosztować będzie najfajniejszy Samsung 2024 roku. Nie ma to dla mnie sensu

Amazfit Helio Ring to bezpośredni konkurent Samsunga Galaxy Ring. Smartring zaraz debiutuje w USA, a…

1 maja 2024