Kategorie: Android Telefony Testy

TEST | HAMMER Energy 2 – tani pancernik, któremu nie straszny lekki młotek

HAMMER Energy 2 to następca hitowego modelu i zarazem najnowsza propozycja wzmocnionego smartfona polskiej marki, który ma do zaoferowania między innymi pojemny akumulator, a także moduł NFC. A do tego jeszcze kosztuje mniej niż 700 złotych. Nasz test ma sprawdzić, czy warto go kupić.

Po ponad trzech latach na rynku zadebiutował następca HAMMER Energy – bardzo popularnego pancernika polskiej marki HAMMER.

Najnowszy HAMMER Energy 2 zachował wiele dobrych cech swojego poprzednika (NFC, pojemny akumulator i wzmocnioną konstrukcję), a do tego jeszcze otrzymał kilka dodatków i jest dostępny w dobrej cenie, bo poniżej siedmiu stówek.

Czy zatem warto kupić HAMMER Energy 2?

Specyfikacja HAMMER Energy 2

Dane podstawowe
Wymiary 77 x 161 x 15.3 mm
Waga 265 g
Obudowa jednobryłowa (bez opcji demontażu tylnej klapki)
Standard sim nanoSIM + nanoSIM, Dual SIM
Data premiery 2020, styczeń
Ekran
Typ IPS 5.5'', rozdzielczość 1440x720, 293 ppi
Kluczowe podzespoły
SoC MediaTek helio A22 (MT6761)
Procesor 2 GHz, 4 rdzenie (ARM Cortex A53)
GPU PowerVR GE8320
RAM 3 GB
Bateria 5000 mAh
Obsługa kart pamięci microSD, do 128GB
Porty USB (microUSB, obsługuje OTG), audio (mini-jack 3.5mm)
Pamięć użytkowa 32 GB
System operacyjny
Wersja Android 9.0.0 Pie
Łączność
Transmisja danych LTE 150 Mb/s
WIFI 802.11a/b/g/n/ac (2,4 GHz i 5 GHz)
GPS A-GPS i GLONASS
Bluetooth 5.0
NFC Tak
Aparat fotograficzny
Główny 13 MP, wideo FullHD (1920x1080), 30 kl/s, lampa błyskowa
Dodatkowy 5 MP, wideo FullHD (1920x1080)

Design: HAMMER Energy po liftingu

HAMMER Energy 2 / fot. gsmManiaK.pl

HAMMER Energy 2 nadal sprawia wrażenie smartfona bardzo solidnego, a zatem odpornego na upadki, jak również zalania. Względem poprzednika wprowadzono kilka zmian wizualnych, aczkolwiek projekt pozostał ten sam. I to w sumie dobrze, bo użytkownicy pierwszej generacji, przesiadając się na Energy 2 nie odczują zbytnio różnicy.

Front jest na tę samą nutę, a zatem pierwsze skrzypce odgrywa wyświetlacz, nad i pod którym rozciągają się bardzo szerokie ramki, a te boczne są zdecydowanie węższe. Do tego jeszcze ramka jest delikatnie wystająca, dzięki czemu smartfon upadając ekranem do dołu nie powinien zostać uszkodzony. Nad ekranem jest dioda powiadomień, maskownica głośnika do rozmów, czujniki i kamera do Selfie.

Korpus HAMMER Energy 2 został wykonany z połączenia metalu i gumy. Ten pierwszy materiał jest wyłącznie na dłuższych bokach (tak w trzech czwartych), a reszta powleczona jest gumą. Jest ona twarda, aczkolwiek przyjemna w dotyku. Zdecydowanie powinna pochłonąć energię podczas upadku, ratując urządzenie przed uszkodzeniem. Owa guma jest także na tylnym panelu, który doczekał się liftingu. To czy prezentuje się lepiej, to już indywidualna kwestia, aczkolwiek do mnie przemawia.

Wszystkie porty i złącza zastosowane w smartfonie zostały zabezpieczone zaślepkami. Tyczy się to nie tylko portu microUSB 2.0 i gniazda słuchawkowego 3.5 mm, ale również tacki z hybrydowym slotem. Po otwarciu zaślepki, metalową tackę wysuwamy dedykowaną igłą. Szkoda jednak, że taka jest bardzo płytka, co trochę utrudnia implementację kart. Na szczęście nie robi się tego codziennie, więc jakoś specjalnie nie będę się tego czepiał.


Na bokach są także fizyczne przyciski wykonane z tworzywa sztucznego, które mają wyczuwalny skok, reagują prawidłowo i nie wykazują tendencji do chwiania się. Zostały bowiem dobrze osadzone, co wcale nie jest oczywistością w tanich urządzeniach. Na prawym boku jest włącznik i belka regulacji głośności, a na lewym przycisk programowalny.

Oczywiście model ten spełnia normy certyfikatu IP68, jak również IK05. Oznacza to, że może zostać zanurzony w wodzie. Oczywiście w przypadku zanurzenia w cieczy pamiętać należy, że zaślepki powinny być zamknięte. HAMMER Energy 2 wytrzyma również upadki (odporność na udar o energii <1J), porównywalne do uderzenia lekkim młotkiem. Raczej nie muszę wspominać, że kontakt z piaskiem dla tego modelu nie jest żadnym wyzwaniem. To po prostu sprzęt, który sprawdzi się w każdych warunkach.

HAMMER Energy 2 dobrze leży w dłoni, a jego obsługa jedną ręką jest oczywiście możliwa, choć przez grubość, ta czynność nie należy do najwygodniejszych. Przywykłem jednak do zajmowania dwóch rąk smartfonem, z uwagi na rozmiar swojego prywatnego.

Chciałoby się lepszego ekranu

HAMMER Energy 2 / fot. gsmManiaK.pl

Smartfon wyposażony jest w wyświetlacz o przekątnej 5.5” o proporcjach 18:9. Treści wyświetlane są w rozdzielczości HD+, a zatem 1440 x 720 pikseli, a sam wyświetlacz charakteryzuje się technologią IPS i został zabezpieczony tworzywem sztucznym.

Panel IPS cechuje się przeciętnym podświetleniem maksymalnym – 384 cd/m2, co jest poniżej obecnych standardów – mam tutaj na myśli przede wszystkim tanie propozycje. W słoneczne dni może okazać się, że jedynym rozwiązaniem umożliwiającym odczytanie informacji z ekranu, będzie szukanie miejsc zacienionych lub robienie “daszku dłonią”.

Nie mam jednak większych powodów do narzekania w przypadku odwzorowania kolorów, gdyż pokrycie skali sRGB wynosi 81.6%. Co prawda w praktyce oznacza to bardziej stonowane kolory, a także czerń wpadającą w odcień szarości, ale w ogólnym rozrachunku wyświetlacz zastosowany w tym modelu można spokojnie nazwać pod tym względem przyzwoitym. Nie rewelacyjnym, ale akceptowanym w tym segmencie cenowym.

W ustawieniach ekranu nie znajdziecie bogactwa dodatków. Są jednak dwie funkcje, które można uznać za użyteczne i przydatne – podświetlenie nocne z harmonogramem, jak również podświetlenie ekranu po podniesieniu smartfona. I to tyle w temacie ekranu.

Akumulator wytrzyma dwa dni pracy

HAMMER Energy 2 / fot. gsmManiaK.pl

Za czas pracy z daleka od gniazdka odpowiada akumulator o pojemności 5000 mAh ze wsparciem dla technologii całkiem szybkiego ładowania (Express Charging) o mocy 15W. Pojemność jest bardzo dobra, a zastosowane podzespoły tylko sprzyjają.

Akumulator oferuje do nawet 2.5 dnia przy umiarkowanym użytkowaniu. Częściej jednak podczas okresu testowego po ładowarkę sięgałem po niecałych dwóch dniach. Niemniej synchronizacja danych była przez cały czas włączona (wyłącznie za pośrednictwem modemu LTE), a jasność ekranu była regulowana automatycznie.

Co jednak bardzo istotne, tylko najbardziej wymagający konsumenci będą w stanie rozładować ten model jednego dnia. Ja dokonałem tego tylko w dwóch scenariuszach – grając w Pokemon Go, a także wykorzystując HAMMERa Energy 2, jako mobilny hotspot (zawsze podłączone siedem urządzeń).

Bateria broni się stosunkowo krótkim czasem ładowania. Uzupełnienie energii do 100% ładowarką dołączoną do zestawu zajmuje ponad dwie i pół godziny. Ładowanie odbywa się poprzez wspomniany już port microUSB 2.0. Natomiast pozostawienie Energy 2 pod ładowarką na 30 minut, przekłada się na odzyskanie ¼ pojemności akumulatora. Widać zatem, że proces ładowania nie jest równomierny.

Spis treści

  1. Obudowa, bateria i ekran

Ceny HAMMER Energy 2


Paweł Gajkowski

Najnowsze artykuły

  • Promocje

Mój ulubiony supersmartfon w złotej okazji. Powalająca specyfikacja i 700 zł w kieszeni!

OnePlus 11 to znakomity smartfon, dlatego sam go wybrałem. Teraz i Ty możesz go kupić,…

29 kwietnia 2024
  • Newsy
  • Telefony
  • Vivo

Najmocniejszy tani flagowiec bryluje w teście przed premierą. Wydajność kładzie konkurencje na łopatki

Tani flagowiec vivo X100s przed premierą wyjawił wydajność. Wygląda na to, że będzie to jeden…

29 kwietnia 2024
  • Google
  • Gry i aplikacje
  • Newsy

Zdjęcia Google z ważną zmianą. Teraz nareszcie zdecydujesz sam

Zdjęcia Google pozwolą nam niedługo lepiej zadbać o miejsce na dysku. Gigant umożliwi nam szybsze…

29 kwietnia 2024
  • Artykuły
  • Wiadomość dnia

Gorący tydzień na gsmManiaK. O tym czytaliście jak szaleni #ZimaoHITach

Zapraszam do przeglądu najważniejszych informacji ze świata smartfonów i nie tylko w serii "Zima o…

28 kwietnia 2024
  • Motorola
  • Newsy
  • Telefony

Ex-flagowiec Samsung 256 GB bliski ideału w kapitalnej cenie. Okazja roku?

Samsung Galaxy S23 może być uważany za ideał opłacalnego telefonu dla wielu ManiaKów. Ma bowiem…

28 kwietnia 2024
  • Google
  • Gry i aplikacje
  • Newsy

YouTube ma nowy plan na wciskanie reklam. Będą dosłownie wszędzie

Masz dość reklam na YouTube? Szykuj się na ich podwójną porcję – teraz Google dołoży…

28 kwietnia 2024