, Ciekawostki Newsy Plus

Budowa komercyjnej sieci 5G w Plusie wystartowała

Plus 5G

fot. Plus

Te artykuły także cię zainteresują:

Popularne produkty:
 • Magier

  Wiadomo trzeba poczekać na właściwe pasma, ale to zawsze jakiś początek. Przynajmniej powoli wkraczamy w erę 5G i bardo dobrze.

 • Rumble

  Mogliby VoLTE w końcu wprowadzić 😀

  • Tomasz Wronka

   Przecież mają.

   • Piotr Zet

    Gdzie mają?

    • Tomasz Wronka
     • Piotr Zet

      Pokaż mi w takim razie informację na stronie Plusa. To co ty wysyłasz to dalsza część testów.

     • Tomasz Wronka

      Nie było określonego wcześniej warunku, że informacja ma być podana na stronie Plusa. Ja opieram się na info że strony branżowej, nie mam powodu sądzić, by kłamali. Mogę też negować globalne ocieplenie, tylko po co? Trzeba po prostu zaakceptować, że piekło zamarzło 😉

     • Piotr Zet

      Jeśli jakaś usługa jest uruchomiona to informacja i regulamin musi być na stronie operatora, bo są podane warunki jakie trzeba spełnić aby móc korzystać z tej aplikacji. Jeśli nie ma takich informacji na stronie to znaczy, że żadnego uruchomienia komercyjnego usługi nie było. I tak jest w tym wypadku, a to, że kolejni użytkownicy dostają dostęp to po prostu kolejna część testów. Gdyby usługa byłaby uruchomiona każda osoba z danym modelem telefonu miałaby do niej dostęp, a doskonale wiemy, że tak nie jest.

     • Tomasz Wronka

      Nikt nie pisał o komercyjnym uruchomieniu usługi. Pisaliśmy o obecności (wprowadzeniu) VoLTE w sieci Plusa. Daj spokój, dopóki nie udowodnisz, że branża kłamie, to nic nie zmieni faktu, że VoLTE w Plusie istnieje.

     • Piotr Zet

      Ale mnie nie interesuje co testują tylko co mają uruchomione dla klientów. W każdej sieci innej VoLTE i VoWiFi jest dostępne dla klientów wszystkich w Plusie dalej są to śmieszne testy, które trwają od kilku lat.

     • Tomasz Wronka

      A mnie nie interesuje jakie trzeba spełnić wymagania, by zyskać Twoją aprobatę. Widzę, że nadal piszesz nie na temat lub zarzucasz kłamstwo branży. Przeczytaj dokładnie na co ja odpowiedziałem. Bo jestem pewny, że nie było tam mowy o żadnych warunkach Piotra Zet, które muszą być spełnione. Fakt jest taki, że Plus ma VoLTE. Wyluzuj 🙂

     • Piotr Zet

      VoLTE w fazie testów, a nie komercyjnie uruchomione. Jak ty różnicy w tym nie widzisz to twój problem.

   • Rumble

    No właśnie nie mają 🤣 chyba, że niedawno wprowadzikli 😊 jak pracowałem do maja w tej sieci to nie było

 • Laki

  5G, a limity na transfer pozostają jak przy LTE.

 • Mirek

  Pasmo 2600 Mhz ? Sprytne posunięcie.
  Czy w związku z tym zniknie darmowy internet Aero2 ?

  • Piotr Zet

   Czemu sprytne?

   • Królik

    Bo mają więcej pasma niż inni. I nie muszą używać pasm, które są używane obecnie pod LTE. Taki Play ma wykorzystane praktycznie wszystkie zasoby radiowe, więc 5G może uruchomić tylko kosztem LTE.

    • Piotr Zet

     Pls to akurat ma bardzo dużo pasma niewykorzystanego pod LTE również, a nie tylko 5G

     • Królik

      Ma głównie niewykorzystane 2600. 1800 i 900 ma na prawie każdej stacji bazowej. Ma niby jeszcze dość mocno niewykorzystane 2100, ale w sumie nie wiem po co mieliby w to inwestować, bo tam jest tylko 10 MHz.

     • Piotr Zet

      Ale bzudry wypisujesz. A co to tylko te zasoby pasma Plus ma które są wykorzystywane obecnie? Co do 900 MHz tutaj faktycznie nie wiele da się zrobić jeśli ma być uruchomione 2G i 3G. W paśmie 1800 wystarczy się dogadać z T-Mobile i można uruchomić bez problemu jeszcze 10 MHz, w paśmie 2100 można uruchomić 15 MHz w tym 5 MHz dynamicznego przydzielania jak jest w Play. Bez TDD 2600 wycinania 2G i 3G Plus może odpalić łącznie 70 MHz, a w obecnym czasie większość lokalizacji to śmieszne 25 MHz bądź 45 MHz, których zbyt wiele też nie jest.

     • Królik

      Tylko że zamiast tak ściubić po 5-10 MHz w niższych pasmach i jeszcze dogadywać się z TMobile, taniej jest uruchomić od razu 20-60 MHz w 2600. I wygląda na to, że właśnie to robią.

     • Piotr Zet

      Ale jeśli uruchomią 5G w 2600 to w tym paśmie LTE nie odpalą. Po za tym nikt nie ściubi. Jak to nazywasz Łącznie właście dzięki tym 5-10 MHz zyskaliby aż 30 MHz więcej niż to co mają obecnie. Przy braku kolejnych agregowanych pasm. Tylko na tym co mają teraz.

     • Zbyszek

      Dlaczego nie? 5G w tym paśmie to max 20 MHz, zostaje 30 MHz na LTE TDD.

     • Piotr Zet

      Jeśli odpali n38 to tak. Ale zamiast tego można odpalić n41 i wtedy całe pasmo w TDD2600 można wykorzystać.

     • Zbyszek

      Bez wycinania zasobów 2G/3G, to raczej 0 MHz. Z wycinaniem, może ekstra 25 MHz w tym trzeba by było przeznaczyć całe 2100 co raczej za szybko nie nastąpi, a odpalenie drugiej nośnej w LET1800 nie wiem czy w ogóle miałby sens. Jakieś terminalne wspierają inter band w band 3? Jakiś operator na świecie korzysta z takiego rozwiązania? Stacji 45 MHz na tę chwile jest już ponad 1000, także naprawdę nie pisz głupot.

     • Piotr Zet

      Tak niby znasz się na sieciach, a nie wiesz, że z agregacji 1800+1800 korzysta na świecie kilka sieci? Np EE. Po za tym praktycznie większość flagowców taką agregację obsługuje.
      Stacji 45 MHz jest już ponad 1000. W takim razie proszę pokaż mi skąd wziąłeś tą liczbę.

     • Zbyszek

      W samej bazie BTSerach jest juz zgłoszonych 975 stacji z LTE2600, a jak wiadomo zawsze tam liczba jest o 10-20% niż w rzeczywistości. Na 99% na każdej z nich znajdziesz LTE1800 i LTE900 czyli razem 45MHz.

     • Piotr Zet

      Czyli liczba mniejsza od T-Mobile, który ma znacznie mniej transferowanych danych. Pogratulować tylko Plusowi 😀

     • Zbyszek

      Nie zmienia to faktu, że podajesz głupoty celowo by wprowadzać ludzi w błąd. No wiem, ze T-mobile ma więcej L2600, tylko co z tego xD, przeczytaj artykuł na telko, który operator był największym wygranym i przegranym 2019 xD.

     • Piotr Zet

      Ale jakie znaczenie ma kto ma więcej L2600? Ja piszę o stacjach 4CA, a nie wiem czy wiesz, że na takiej stacje wchodzi nie tylko L2600. I takich stacji w T-Mobile jest ponad 1300. A przypomnijmy T-Mobile transferuje o wiele mniej danych niż Plus. W MNP Plus był najlepszy i co z tego? Czy to oznacza, że ma najlepszą sieć? Od keidy?

     • Zbyszek

      Widać, że nie czytałeś bo nie chodzi tylko o MNP, ale tego się po Tobie spodziewałem. Pytasz mnie o znacznie ilości wcześnie pisząc kto ma więcej, sam podważasz swoje wypowiedzi.

     • Piotr Zet

      No MNP i reklama. W jakości sieci są najsłabsi. Więc w czymś jeszcze? Ja pytałem ile stacji jest takich w Plusie i skąd masz dane. Ja podałem ilość stacji T-M. Dane są dostępne dla wszystkich w internecie.

     • Zbyszek

      Przeczytaj artykuł to się dowiesz, dodam że według autorów był to najgorszy rok dla T-mobile xD. Przecież odpowiedziałem ci już na to pytanie xD, dokładna liczbę pewnie podadzą w raporcie rocznym, stawiam, że będzie to między 1150 a 1250. Masz na myśli w prędkości, na jakość składa się zdecydowanie więcej elementów.

     • Piotr Zet

      Plus jak do tej pory w żadnym rapocie nie podał dokładnej liczy stacji, które są najlepiej wyposażone, bo po prostu na tle konkurencji nie ma się czym chwalić. Daj link do tego artykułu bo nie widzę go na głównej.
      Na prędkości oprócz wyposażenia stacji również składa się radiolinia tutaj w tym wypadku Plus tez jak zwykle najlepszy nie jest. Tak jak pisałem Plus największe obciążenie sieci najmniej robzudowana sieć i to widać. Faktów niestety ale nie przebijesz jakimiś bzdurami chyba, że kolejnymi faktami, które znaczą inaczej.

     • Zbyszek

      Mówisz o liczbach, co jest ważne dla nie których, a przeciętny Kowalski postrzega jakoś jednak inaczej . No nie da się faktów przebić, takich jak ze T-mobile od lat jest najmniej popularnym operatorem w Polsce i ta tendencja się nie zmienia. Artykuł jest na głównej stronie, Wygrani i przegrani 2019.

     • Piotr Zet

      Jest najmniej popularnym, bo niestety nie reklamują się co 5 min jak Plus. W tv mają mało reklam, w gazetach również czego nie można powiedzieć o Plusie i nie ma się co dziwić jego dobrych wyników w MNP. Reklama reklama i jeszcze raz reklama to przynosi takie efekty. To samo było z Play kilka lat temu. Co do wpadek wizerunkowych to jest to odczucie autora tekstu. Spójrz np na ranking tzw głuchy telefon kto tam wygrał? Wcale nie T-Mobile z Annopolem czy zabiciem oferty nolimits tylko Play i ich kolejnej kłamliwej reklamy 5G Ready. Dziwi tutaj ten fakt, że w Plusie do ich pseudo oferty bez limitu nie ma tylu zastrzeżeń, a jest dokładnie tak samo wprowadzająca w błąd jak i kampania 5G Ready. Ale niestety podejrzewam, że tutaj wiele osób nie czyta regulaminów i stąd nie mają pojęcia jakim jest wprowadzaniem w błąd. Jeśli T-Mobile miałby tyle wpadek wizerunkowych jak to opisuje autor też o 2 miejscu w MNP mógłby pomarzyć, bo niestety ale jak widać w Polsce klienci patrzą głównie na ceny i reklamy. Zresztą dla klientów T-M takie są dobre. Jako jedyny operator daje jakieś promocje dla abonamentów gdzie u innych można o tym pomarzyć, a promocji nie ma wcale lub są tylko dla ofert prepaid. Zobaczymy co będzie jak Plus również podniesie ceny ale jeśli w kwestii reklam nic się nie zmieni i będzie dalej tego Plusa wszędzie pełno jak obecnie to dalej będą notować dobre wyniki w MNP.

     • Zbyszek

      A to ktoś im tego broni? Czy mam rozumieć, że specjalnie tego nie robią bo nie chcą mieć wyników? Skoro to tylko kwestia reklamy to czego tego nie zmienią?

     • Piotr Zet

      A gdzie ja pisze, że ktoś im tego broni? Stwierdzam skąd bierze się taki, a nie inny wynik Plusa. Przy większej liczbie klientów i co raz większym zużyciu danych jak nie zaczną porządnej rozbudowy sieci LTE to jeszcze im się to obije czkawką. Takie są fakty. Po za tym każda sieć ma inne priorytety. Jedna reklamy inna modernizacja sieci itd. Każda nie będzie inwestować w to samo. Jednym wystarczy bardzo średnia sieć bez żadnych nowinek innym nie. Niektóre osoby też trzymaja się z daleka od Plusa, bo ma słaba sieć właśnie.

     • Zbyszek

      Każda sieć ma ten sam jeden cel, zarabiać i mieć jak najlepsze wyniki.

     • Piotr Zet

      Oczywiście, że tak, a na to są różne sposoby.

 • T O

  hmmmm,

  to kto mądry mi powie czy by realizować połaszenia (tel. Internet) w tej sieci wystarczy telefon z lte advanced czy telefon z 5G.
  W sumie pasmo 2600 to pasmo dla LTE.

  Pozdrawiam

  • Piotr Zet

   nie ma czegoś takiego jak pasmo dla LTE. Przynajmniej nie w wypadku 2600

 • Tadeusz Polar

  Da się budować 5G bez Huawei?

  Oczywiście… zwłaszcza że i Nokia i Ericsson zatrudniają kilka tysięcy pracowników w swoich siedzibach R’nD w Polsce

  • Karol Wolny

   To dobry ruch. Lepiej być możliwie niezależnym od Huawei

  • https://www.facebook.com/app_scoped_user_id/998230333656429 mcz

   Da się, ale przy okazji wyrzuca się pieniądze w błoto.
   I jak to jest, że bogate Niemcy budują sieć w oparciu o Huaweia, a biedna Polska w oparciu o Nokię i Ericssona?

   • Tadeusz Polar

    da sie rowniez jezdzic tanimi chinskimi samochodami a jakos Niemcy nie jezdza. A biora Hua bo wlasnych vendorow nie maja (jak Siemens produkowla sprzet telekomunikacyjny to na rynku niemieckim mial dominujaca pozycje).

 • Karol Ochkarol

  Tylko jeszcze smartfony z 5G za rozsądną cenę …

  • Karol Wolny

   Za chwilę pewnie będzie pełno bo kto kupi bez 5G, ceny zawsze szybko spadają jak wejdzie nowość

   • Karol Ochkarol

    W sumie lepiej najpierw infrastruktura a potem urządzenia końcowe.
    No i zanim do Lublina 5G dociągną … 😀

  • Piotr Zet

   W przypadku pasma 2600 TDD może być problem. Mało modeli wspiera to pasmo, bo jest mało popularne na świecie przy budowie sieci 5G.


reklama