, Gionee HTC LG Longform Newsy Smartfony Sony

Na rynku smartfonów zostaną same wielkie koncerny. To już nie jest branża dla małych graczy

fot. Gionee

fot. Gionee


Te artykuły także cię zainteresują:

Popularne produkty:
 • Jajki

  Bo smartfony są kopiami smartfonów Ajfon ma mocza no to inni też ,wbudowane baterie chybrydowe dual simy wielkie patelnie dla mnie same minusy a kiedyś kazdy miał inne wzronictwo ,starali się producenci dziś idzie się na łatwiznę tyle w temacie do tego ceny poleciały w gore jak na oferowane możliwości

 • Mistrzu

  Nie wierze że porównałeś Wiśniewskiego do Sony. . .

 • LinekPark

  Agresywne to jest najwięcej szpiegujące usa.

 • VC89

  Wielu tutaj obecnych nawiązuje do historii, więc ja też to zrobię. Pamiętacie te czasy, kiedy były systemy: Symbian, Android, Windows Phone, Bada, iOS i gdzieś jeszcze przewinął się MeeGo? Mnóstwo systemów, wielki wybór, a ostały się tylko najsilniejsze. Padł nawet Symbian, który wydawał się hegemonem i królem wśród mobilnych OS-ów.
  Teraz zostały iOS i Android.
  Z jednej strony lekki system (wręcz ekosystem) w horrendalnie drogich (i przez to często ostro krytykowanych) urządzeniach, z drugiej system-cegła, który mimo ciągłego ulepszania „lekkością” dla wielu nie dorówna iOS-owi, ani nawet staremu WP. Za to ten drugi można wrzucić do niemal każdego urządzenia, więc nawet pierwszy lepszy ambitny kandydat na producenta telefonów, ma już co wrzucić pod maskę razem z hardware.
  Nokia, Sony, LG, HTC i pewnie wielu mniejszych – podzieliły, albo niedługo podzielą los rynkowej klęski. Niektórym koncernom nie musi to koniecznie przeszkadzać, bowiem dział mobilny był dla nich bardziej dodatkiem, niż wiodącą działalnością.
  Obecne czasy dla smartfonów są przynajmniej… dziwne. Wszystko bowiem sprowadza się do bezmyślnego wzajemnego (z przewagą ordynarnego zżynania od Apple) powielania rozwiązań i bezrefleksyjnego stosowania w swoich urządzeniach. W tym miejscu naprawdę tęsknię za czasami, kiedy była walka: iOS vs Andek vs Symbian i WP. Każdy producent miał coś wyjątkowego, taki – może nie as w rękawie – ale coś co przyciągało uwagę.
  Co mamy dzisiaj? Apple stworzyło notch – no to Androidowcy kopiują i wsadzają do swoich urządzeń. Wcześniej niewymienne baterie (Apple) – powielić. Nastały czasy totalnej nudy i wręcz żenującej przewidywalności, w której chcąc nie chcąc musi się uczestniczyć, kupując ww. sprzęt. Nie chcę już tracić czasu na dyskusje, czy żółtki wszystko ukradli, czy „tylko” skopiowali. Mam do wyboru jedynie drożyznę z Apple, która z niczym innym, jak tylko z inną drożyzną nie podziała, albo mogę wywalić nieco mniej na zielonego robocika, którego za 2 (może w ekstremalnych przypadkach 3) lata będę mógł wyrzucić do śmieci.
  Może nastaną kiedyś czasy, że część producentów zawiąże spółkę, której efektem będzie np. innowacyjny mobilny OS, potrafiący zawstydzić iOS i jednocześnie zdolny wymierzyć policzek robocikowi. Może tacy hipotetyczni producenci zajrzą w przeszłość i skonfrontują z teraźniejszością, bo część rozwiązań wydających się dziś anachronizmami, wcale takimi nie są.
  Najgorszym stanem dla konsumenta jest monopol i hegemonia jednego producenta.

  • LinekPark

   Zgadzam się, ale nadal nie wymieniłeś BB10, którego recenzję wraz z modelem Z10 tutaj popełniłem. Wg mnie to był najlepszy system swego czasu. Używam i dziś ich HUBu jako agregatora powiadomień, klienta poczty. Wgrałem też ich klawierkę. Tęskniłem za gestami z tego systemu i cieszy mnie ewolucja gestów w EMUI, bo w 9.0 działają zbliżenie do tych z Jeżynki. Klaw też robi swoje i szybko wracają przyzwyczajenia. Ergonomia to coś, co zawsze jest najważniejsze, dlatego BB10 tak uwielbiam i zawsze będę miło wspominał. Od 10.3.2 jest coraz gorzej z nim, a 4 kwartał tego roku to data końca wsparcia. Zamknęli BBM, zamykają autorski system, który nadal swym jądrem jest daleko przed tym, co oferuje Google z Apple i które daje im kasę. QNX, zakup na miarę androida być może. John Chen dał im autonomię i dobrze zrobił. Pół rynku multimediów samochodowych to rozwiązania oparte na QNX. Dość powiedzieć, że Toyota do nich przychodziła i to oni byli stroną „ważniejszą”. Nie na odwrót. W autonomicznych autach to gracz nr 2 obok Tesli. Qualcomm działa z nimi i powstanie z tego prawdopodobnie oferta software+hardware, co da obu firmom przewagę nad resztą. Uber swój system też ma oparty o QNX. To się dopiero rodzi i za dekadę BB może być gigantem większym o wiele, niż kiedykolwiek wcześniej. Mit ich upadku też jest śmieszny, bo oni nigdy siś po rezerwy nie schylili. Wracając do Twojego komentarza, to BB mając QNX stać na budowanie kolejnego systemu. Pierwszego w pełni wielozadaniowego systemu mobilnego. iOS wiadomo jaki jest, android pozwala na raz działać tylko 1 apce i procesowi. Odtwarzanie muzyki to proces, żeby nie mylić. 😉 W andku przy podziale ekranu na 2 części i tak działa tylko 1 apka. Stąd gry „nie obsługują” tego trybu. To byłyby 2 apk działające na raz. Jądro androida, jego budowa nie pozwalają na to. A QNX pozwala działać 8 apk jednocześnie, w tym tkwi to, co opisałem wyżej i ich pozycja w motoryzacji na rodzącym się przecież rynku.

  • Herapix

   Apple nie stworzyło notcha- był essential, bezramkowości- był sharp/xiaomi, braku jacka- sony ericsson nawet 13 lat temu

 • jotek44

  Niezagrożeni są tylko ci producenci, którzy inwestują ogromne pieniądze w prace badawcze /nowe technologie oraz w potężny marketing ! Samsung postawił na rozwój wyświetlaczy, procesorów, kart pamięci, oraz modułów foto i 5G, które sprzedaje konkurentom i robi na tym biznes. Ci mniejsi – skazani na zakup podstawowych paneli i modułów- nigdy nie osiągną znaczącej pozycji. Mogą szukać swojej szansy tylko w niszowych segmentach, nie przynoszących wielkich zysków.
  .

  • LinekPark

   Większość, w tym Samsung, działa na tylu polach, że im to obojętne. Stąd Sony, czy LG mogą mieć straty i im to wisi.

 • Mateusz Laszczka

  Przecież prawie całą elektronika pochodzi teraz z Chin. Proszę wskaż mi firmę, której smartfon nie ma na odwrocie Made in China.

 • (robbo2k)

  Gadanie. Przypominam iz przed erą współczesną zdechły takie potęgi jak Siemens, Nokia i Ericsson czy Motorola. Część z tych firm zostały tylko markami nowych producentów. Przypominam iz z firm które produkowały telefony jak startowały sieci GSM nie ma juz francuskiego Alcatela czy holenderskiego Philipsa, nie ma fińskiej Nokii i szwedzkiego Ericssona nie ma też niemieckiego Siemensa, amerykańskiej Motoroli.

  • pl

   Siemens fakt został przejęty przez BenQ i niestety upadł. Jak dobrze pamiętam pierwsze telefony w PL były siemensy i alcatele. Ericsson zrobił mały ruch przed upadkiem i połączył się z Sony. Motorola co prawda była głównie w USA i też została przejęta przez Lenovo i żyje dalej. Nokia przegapił boom smartfonowy i została dobita przez Microsoft, który też swój dział smartfonów utopił ale mamy znów chińczyków z HMD i znów Nokia wraca do żywych konkurentów.

   Moim zdaniem jeszcze wiszą upadki takich marek jak BlackBerry USA i HTC USA.

   • (robbo2k)

    Marki zostały ale dzisiaj robią to chińskie manufaktury i te produkty nie mają już nic wspólnego z oryginalnym producentem. HTC to Tajwańska firma nie USA. Zasadniczo w kwestii produkcji telefonów Nokia, Ericsson,Siemens, Motorola, Philips, Alcatel, Nortel, Dancall, Bosh już nie istnieją…. A to byli potężni producenci tworzący standardy telefonii komórkowej.

    • pl

     Możliwe, że HTC jest Tajwański ale kojarzy się z USA.

     Prawdę mówiąc to chyba, żaden tel. nie jest produkowany na zachodnie poczynając od Apple po krajowe telefony typu myphony i manty.

     Może Ericsson i Nokia nie odgrywają znaczącej roli w telefonach ale odgrywają znaczące rolę w systemach do telefonii komórkowej.

     Chwała HMD, że potrafił podnieść NOKIE telefony do życia bo taki Microsoft z takim kapitałem nie potrafił tego zrobić.

     Moim zdaniem dobrze będzie jak uda się stworzyć chińczykom alternatywny system do smartfonów, który stanie się konkurentem dla Androida.

     • LinekPark

      Ale bzdury w całym wątku.
      Ericsson do dzis jest wielki, ale zajmuje się infrastrukturą. Nokia tym samym i kamerami. MS nic nie zabił, a Nokia oddała im po prostu problematyczny dział mobile i w zamian nie może do tego wracać przez ileś lat. By to ominąć powołali HMD. Motorola jest rozbita. Ogół w Lenovo, a patenty i rozwój w Google. Siemens trwa do dziś i choćby odpowiada za piezowtryskiwacze – 2 generację CR.
      Bosch działa dalej i nadal robi wiele, ogrom wręcz rzeczy.
      BlackBerry potentant w autonomii samochodowej, QNX daje im mnóstwo kasy.
      Upadek działu mobile nic nie znaczy. Takie Mitsubishi robiło tyle super aut, teraz powoli kończą z tym i co? Upadek ich? Nie! Mają drugi największy bank na świecie, dział moto to zabawka kilku świrów jedynie.

     • robbo2k

      Mówimy o telefonach i w tych kategoriach to rozpatrujemy. Siemens robi np pociągi ICE. Ericsson w Polsce zarządza kilkoma sieciami IP w TOP 10 operatorów. Oczywistym jest iż firmy robiące tylko w jednej branży są raczej nie spotykane . Taki Hyundai robi okręty wojenne, czołgi, pociągi, statki itd. Natomiast widać iż w telefonach konkurencja zabija szybko i skutecznie i marzowosc poza Apple jest mizerna dlatego europejskie czy amerykańskie firmy na tym rynku nie istnieją. Tutaj liczy się masówka a technologii tam niewiele.

    • Jajki

     Pamiętam Alcatela miałem ehh to były czasy

 • Asfalt

  To samo pisano przed erą smartfonów…

 • Księgowy

  Smartfony sprzedają się zle bo są zle wycenione. Słaba bateria jeszcze bardziej zniecheca do zakupu, kto miał to się zraził. Przykłady LG, HTC, Sony. Cena nie jest adekwatna do możliwości jakie oferują produkty.

 • Tomek Molda

  Powinno sie zakazac importu i sprzedazy oraz uzytkowania xiaomi i huawei w europie,pod kara grzywny i wiezienia.

  • Maciek Gajver

   I latał byś z Myphonem 😀 Jak by zakazali importu z Azji.

   • Direct

    A myPhone to niby gdzie jest zrobiony?

  • nieznaju

   Najlepiej od razu wróćmy do totalitaryzmu i ZSRR 🙂

  • marian szarf

   Chodziłbyś w butach z łopianu i oglądał Stirlitza na Rubinie.

 • Artok

  Nie spodziewałem się cytowania Stonogi na GSMMANIAK

 • pilon2

  Sony i LG w każdej chwili mogliby się odbić…

  • Direct

   Może czas połączyć siły? Byłoby ciekawie 🙂

   • pilon2

    Oj to by było niebezpieczne… Z tego mogłyby wejść Xperie z wcięciem, wchodzące z półrocznym opóźnieniem na rynek, z okrojoną wersją na Europę i słabym aparatem… No ale może LG by dało swoje rozwiązania audio do takich hybryd 😉

    • nieznaju

     Akurat Sony na takie rozwiązania audio, że LG może się schować

     • pilon2

      Nie xD

     • nieznaju

      Sony ma bogatą historię w dziedzinie audio stacjonarnego. Pierwsze walkmany, discmany, legendarne słuchawki Sony r10, obecnie w high endzie mają kozackie (i niewymiernie drogie) odtwarzacza muzyczne. LG może im co najwyżej buty czyścić w tej dziedzinie i wrócić robić pralki

     • pilon2

      Pomijasz naistotniejszą kwestie. Rozmawiamy o telefonach.

     • nieznaju

      Nie pomijam. Jakby chcieli, to mogliby zaimplementować swoje procesowi audio w telefonach

     • pilon2

      Ale tego nie robią wiec nie ma o czym gadać.

     • Tomek Molda

      Niewiem czy sie orietujesz ale w Chinach nadal rzadza komunisci. Chinskie produkt y to skradzione technologie i podroby.

     • pilon2

      Nie masz z kim spędzać świąt czy o co chodzi?

     • nieznaju

      Pogadać można 🙂 świat nie jest przecież tylko czarno biały

     • Don Wasyl

      Chyba chodzi o mobilne, a nie stacjonarne.

     • nieznaju

      No przecież napisałem też o odtwarzaczach mp3/FLAC/high res 🙂

 • Tomasz

  Zostana tylko duzi? Sony, LG, Sharp do srednich nikt nie zaliczy, a jak dlugo jeszcze pociagna? Sony konczy sie juz, czego dowodem jest anulowanie compactow.

  • regoat

   Widać nikt ich nie kupował. Że dużo sapali w komentarzach nie dawało im żadnej kasy

  • Mistrzu

   Sony to firma-moloch dla której dział mobilny to tylko zwierzątko które trzymają ot tak dla samego faktu posiadania tego typu działalności. Może sobie przynosić straty jeszcze latami. To tak jak dla bogatego gościa ktory kupuje nowy model Porsche. Wiadomo że bedzie przynosić straty (utrata wartości, duże spalanie, drogie ubezpieczenie itd.) ale fajnie mieć bo to prestiż. Oni zarabiają na czym innym, TV, konsole, gry, matryce do aparatów, lustrzanki, dział filmowy sony pictures i jeszcze kilka innych gałęzi.

   • Maciek Gajver

    Sony najwiecej kasy i tak zarabia na Playstation 4 i teraz za rok dwa jak wyjdzie 5 znów będą grubo w przód. To samo z dobryj jakośći telewizorami. Smartfonom zrobić generalna zmiane wizualną na „dzisiejszą” i smartfony Sony zaczeły by zyc przynajmniej te flagowe.

   • LinekPark

    Sony, LG, czy BlackBerry bawią się w smartfony. Zarabiają gdzie indziej.

   • Herapix

    Gdzie byłeś 10 lat temu? Sony było w top wśród telefonów

    • Mistrzu

     Byłem razem z nimi 😎 Ponad 7 lat uzywalem ich urządzen mobilnych

  • pl

   Taki LG czy Sony może sobie pozwolić na wtopy smarftonowe ale taki Xiaomi zrobi jedną wtopę i może leżeć na dnie, a o drugiej już nie wspomnę. Coś podobnego było w branży odzieżowej jak chyba H&M nie trafił z kolekcja to liczył straty ze sprzedaży ale to duża firma to mogła sobie pozwolić. W przypadku mniejsze było by pewnie pozamiatane.

   • Herapix

    Xiaomi jest małe? Błagam cie. Osiągneli w 9 lat więcej niż samsung przez 20 lat i niż Apple przez 10 lat (mówie o dziale mobilnym)


reklama