Zbliżająca się wersja macOS 10.15 może oznaczać pojawienie się w systemie całkiem nowych aplikacji do obsługi Muzyki i Podcastów. Dodając do tego obecność Apple TV, sprawa wydaje się jasna — iTunes musi zniknąć.
Ostatnia konferencja Apple poświęcona usługom ujawniła plany firmy w kwestii wydania aplikacji TV App, która niebawem trafi na mobilne sprzęty Sadowników oraz na Apple TV. Na wersję dedykowaną macOS będziemy musieli poczekać aż do jesieni.
Ta multiplatformowa aplikacja może okazać się początkiem nowego zestawu programów do obsługi podcastów, filmów, muzyki, a nawet książek. Czy w obliczu takowych zmian bytność iTunes ma jeszcze jakikolwiek sens?
iTunes może zniknąć wraz z premierą macOS 10.15
Jeśli są tu fani iTunes, uspokajam — informacja nie jest oficjalna i stanowi jedynie wniosek powstały w oparciu o pewne doniesienia oraz postępowanie włodarzy Apple. Możliwe, że aplikacja zostanie z ekosystemem jeszcze przez pewien czas. Niemniej, jestem niemal pewny, że jej usunięcie z portfolio aplikacji giganta odbędzie się prędzej czy później. Skąd przypuszczenia? Spieszę z wyjaśnieniem.
iTunes zadebiutował na rynku na początku stycznia 2001 roku. Początkowo głównym zadaniem aplikacji było zarządzanie danymi na iPhone’ach i iPadach oraz odtwarzanie muzyki. Z czasem program urósł do miana potężnego kombajnu, w którego funkcjach można się dziś zwyczajnie pogubić. Zarządzanie biblioteką multimedialną, wykonywanie kopii zapasowych oraz nabywanie nowych utworów tudzież filmów jest co prawda wygodne, ale procesy te możemy wykonać w nieco inny, niekiedy łatwiejszy sposób.
Mało tego — pełny backupu tworzymy od dłuższego czasu w chmurze iCloud, a przynajmniej mamy taką możliwość. iTunes przestaje być potrzebny użytkownikowi ekosystemu Apple, o czym świadczy choćby to, że po przesiadce na macOS, iTunes użyłem zaledwie kilka razy i porzuciłem. Aplikacja, w dobie rozwiązań chmurowych nie jest już koniecznością, a niektórym może wręcz przeszkadzać.
Funkcje programu związane z zarządzeniem iPhonem tudzież iPadem można przenieść do panelu preferencji systemowych macOS. W przypadku Windowsa, zakładając, że Apple pomyśli o jego użytkownikach, wystarczyłoby stworzyć odpowiednią aplikację służącą do tego celu.
Czy uśmiercenie przez Apple aplikacji iTunes wpłynęłoby negatywnie na komfort użytkowania przez was iPhone’a?
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.