, Android Artykuły iOS Longform Telefony

Aparaty w dzisiejszych smartfonach są zbyt skomplikowane dla przeciętnego użytkownika

Aparaty

fot. Pixabay

Te artykuły także cię zainteresują:

Popularne produkty:
 • Roman Rarog

  Jak ktoś umie fotografować to z obsługą aparatu w smartfonie też sobie poradzi. Większość ludzi po prostu cyka fotki to automatyczne ustawienie im wystarczy.

 • MrJa

  Każdy zna zasadę: im prościej tym lepiej. Wszystko można pod to zdanie podciagnąc, ale chyba nie o to chodzi zeby robić zdjecia pralko-fonem. Nie bez powodu smartfony sięgają tak wysokich cen.

 • Nemo

  Ci, co się nie znają i tak bedą używać tylko trybu auto, nawet mając lustrzankę. Nie będą ich interesować żadne ustawienia, tylko uruchomić aparat i zrobić fotkę. A ci, którzy się znają lub chcą poznać możliwości swojego aparatu, to zrobią. Większym problem jest często brak przemyślanego interface’u. Niektóre tryby są wrzucane na siłę, niektórych nie ma w aparacie, a są w ustawieniach, np. tak ma ponoć intuicyjny iPhone.

 • Testus

  Dla mnie od kilku jedną z głównych przesłanek przy wyborze telefonu jest właśnie jakość zastosowanego aparatu. Lubię fotografię mobilną i cenię sobie przede wszystkim szerokie możliwości trybu manualnego. Nie wyobrażam sobie już telefonu z androidem bez usprawnień camery2 api hal3.
  Niemniej za najlepszą i najbardziej intuicyjną aplikację do obsługi aparatu w trybie manualnym uważam Lumię Camerę i jej pochodne. Chętnie zobaczyłbym połączenie tej aplikacji w zakresie obsługi aparatu z algorytmami kamery Googla z Pixeli.

 • TurboDymoMan

  Kolejny bełkot o niczym byłe wierszówka leciała….

  Portal sxhodzi na psy….

 • Tomasz

  Jak chce zrobic zdjecie zabieram aparat. Smartfonem lapie chwile, stosujac ustawienie aplikacji z jakim wystartuje. Jesli da sie powtorzyc ujecie, to moge poprzestawiac ustawienia.
  Problem w tym, zeby przed zamknieciem apki zostawic najbardziej uniwersalne ustawienia.

 • LinekPark

  To widok z okna, nie dałbym rady objąć go i tak całego.

  • Raf

   Bo jak wszyscy wiedzą najlepsze zdjęcia robi się przez szybę 😎

   • LinekPark

    Okna można otwierać, taki protip na przyszłość. 😉

 • dreq02

  a ja się z autorem zgadzam, chociaż nie mam problemu z technikaliami. Często na zdjęcie mamy chwilę, ułamki sekund. Aparat (a raczej AI, które powinno ingerować coraz bardziej) powinien sam dopasować ustawienia zależnie od scenerii. Ja się często łapę na tym, że zaczynam kombinować z trybami. Gdy natomiast mamy czas (obiekty nie ruchome) to drugi tryb np PRO powinien dawać opcje zaawansowanych ustawień. Dwa tryby i to wszystko. Na szczęście kwestia aparatów ostatnio została ruszona do przodu.

 • LinekPark

  A ja nie wiem, z czego to wynika, ale dopiero mając teraz fona z mnogością zabawek w aparacie robię dużo zdjęć. Domyślam się, że to ta mnogość coś pobudziła. Mam Honora 8X i jak na fona za trochę ponad tysiąc jestem zadowolony: https://uplo…2ab2f4.jpg https://uplo…7ea88a.jpg https://uplo…b86caa.jpg

 • SecretHope

  Automat.I tyle

 • Christfuckyou

  Zapraszam na mój profil Instagram. Com/christfuckyou zdjęcia robie s10+ na automacie..jest tu jakiś fotograf który oceni jestem amatorem pozdrawiam

 • jotek44

  Zgadzam się z opinią autora ! Sam wielokrotnie obserwowałm zachowania mobilnych pstrykaczy i wiem, że większość w ogóle nie ustawia żadnych trybów !
  I tu nasuwa się ogólny wniosek: doskonały aparat w smartfonie to taki, który sam wszystko ustawi ! Autofokus maksymalnie wspomagany AI, rozpoznający błyskawicznie warunki oświetlenia, odległość i otoczenie fotografowanego obiektu. Ocena aparatów smartfonowych powinna skupiać się przede wszystkim na skuteczności trybu automatycznego ! Niejednokrotnie zachodzi konieczność natychmiastowego pstryknięcia niecodziennej sytuacji, dziwnego wydarzenia a wówczas nie ma czasu na dobór trybu, jasności, migawki, przesłony, itp.! Wyrabiamy sobie opinię o aparacie na podstawie jakości zdjęć zrobionych ad hoc a nie po półgodzinnym majstrowaniu w ustawieniach.

 • http://folding.stanford.edu/nacl Miszkurka2000

  Artykuł o problemie wyssanym z palca. Zwykły użytkownik otwiera aplikacje i robi pstryk na wyraźnie widocznym guziku na ekranie (no chyba, że ma osobny przycisk na obudowie) – koniec tematu, więcej go nie interesuje. Jeśli ktoś ma zacięcie fotograficzne to pstryk robi później po wybraniu odpowiednich według niego parametrów bez polegania na automacie lub nie robi pstryk bo to co chciał sfotografować według swoich nastawień minęło – zdarza się nie raz i jest to rzecz normalna. Idąc tokiem rozumowania autora tego wpisu można w bezsensowny sposób przyczepić się o wszystko. Ja na przykład Facebooka używam tylko w podstawowym zakresie, a musiałbym też narzekać, że tam jest tyle różnych opcji, innych funkcji, jakieś transmisje, gry … ale skoro mnie to nie interesuje to nie mam potrzeby klikania tam żeby lepiej czy też pełniej korzystać z FB.

 • Roman Rarog

  Może inna opcja – niech ludzie zmądrzeją? A jak są za tempi to niech płacą innym za wykonawstwo/naukę?
  Chyba starczy tego kultu „przeciętnego użytkownika”. Jak nie ogarnia to stare rozwiązania dumbofon + aparat fotograficzny + wywołanie zdjęć u fotografa.
  Lepiej wymagać od ludzi a nie równać do ich głupopoziomu.

  • Misiek

   Prawdziwy typowy idiota.

   • Roman Rarog

    Miło mi , Roman jestem

 • May Czos

  Większość tych założeń spełniała aplikacja aparatu Huaweia na Androidzie 8. Proste rozplanowanie: domyślny tryb auto, po prawej trzy przyciski: zdjęcie, wideo, galeria, po prawej kilka najprostszych funkcji: lampa błyskowa, jaskrawość kolorów, tryb małej przysłony, brakowało tylko auto HDR. Dla bardziej zaawansowanych pociągnięcie od lewej strony przywoływało tryby, od prawej – ustawienia ręczne. I tyle, cała aplikacja, najpotrzebniejsze rzeczy pod ręką, reszta pod jednym prostym gestem.
  Teraz niestety wszyscy małpują idiotyczny pomysł Apple’a z przewijanymi trybamu, który jest upierdliwy, żeby się do czegoś dostać trzeba wykonać kilka ruchów, do tego cały czas uważając żeby nie „przejechać” („przejechanie” jest najgorsze). Kompletny idiotyzm.

 • Droidman

  Serio? Nikt nie każe używać trybu manualnego ani innych dodatkowych. Zawsze jest automat. Otwierasz aplikacje, robisz zdjęcie i po robocie. Nic bardziej idiotoodpornego nie da się wymyślić. A jeśli chcesz się zagłębić w inne opcje to proszę bardzo i dobrze, że taka możliwość jest. Jak ci nie pasuje to kup Iphone. Tam masz 2 opcje – zwykły obiektyw + 2X. Tyle. Z tego co wiem żadnych trybów ale może się myle. Chyba zapomniałeś, że tradycyjne kompakty też oprócz trybu auto posiadają tryb nocny, sportowy itp itd, więc sugerujesz, że ludzie są na tyle głupi, że kompaktu nie umieją obsłużyć?

  • Marcin K

   Nie mówimy o kompaktach tylko smartfonach 🙂. Nie odnoszę się do ludzkiej inteligencji. Uwierz, że nawet wybitne jednostki cenią prostotę.

   • Droidman

    No ja rozumiem że o telefonach. Tak, cenią, ale moim zdaniem bardzo dobrze, że jest jak jest a jak nie pasuje to dla takich ludzi istnieje iPhone. Wspomniałem o kompaktach bo zanim istniały smartfony z zaawansowanymi aparatami to najbardziej popularne były zwykle kompakty, które też posiadają szereg trybów, zoom itp więc skoro sugerujesz, że w dzisiejszych telefonach jest nadmiar funkcji to w takim razie zwykły kompakt też jest zbyt skomplikowany.

   • Droidman

    Staram się popatrzeć na to z twojej perspektywy i myślę, że producenci w sumie mogliby się pokusić o widok uproszczony aplikacji aparatu tak jak cały android można w ten sposób też uruchomić. Dla takich co giną w tych funkcjach może faktycznie byłoby to lepsze. Ja akurat jestem dość zaawansowanym użytkownikiem aparatu i może ciężko mi było to zrozumieć :p

    • Marcin K

     Podoba mi się twoje podejście 🙂. Większość osób mnie otaczających stanowią zaawansowani użytkownicy, ale znam wielu ludzki, którym ogarniania nowinek przychodzi ciężko. Nie powinno się nikogo z tego powodu wykluczać.


reklama