, Newsy Orange Play

5G Ready w Play to ściema roku – tak twierdzi rzecznik Orange. Czy ma rację?

5G Ready

fot. Play


Te artykuły także cię zainteresują:

Popularne produkty:
 • Kamil Wojtczak

  Całe Play 😀 Przy 4G było to samo. Za 2-3 lata Play będzie miało już 6G.

 • Miastowy

  Play jest takim dnem że nie ma szybkiego LTE a o 5G to ktoś z nich czytał co najwyżej artykuł….żenada jakich mało

 • cyc997

  Ta cała technologia 5g jest idealnym przykładem na zidiocenie społeczeństwa. Technologia tak naprawdę potrzebna jest przemysłowi wszelkiej maści, zyski z jej wprowadzenia dla zwykłego obywatela będą marginalne. Zacznijmy od zapotrzebowania wśród osób prywatnych:
  1 w miastach bardzo małe, sieci kablowe oferują znacznie lepsze warunki
  2. na wsiach pewnie zainteresowanie byłoby duże, jednak tam 5g nie dotrze długo po wprowadzeniu, teraz jest jeszcze problem z pokryciem lte, a 5g nikt tam wprowadzać nie będzie bo bts się najzwyczajniej nie zwróci. Jedyny plus taki, że tam gdzie w miastach trzeba będzie zdemontować nadajniki bo natężenie fal przekroczy normy to te nadajniki będzie można zamontować gdzie indziej, jednak w pierwszej kolejności będą demontowane nadajniki 3g…
  3. Możliwości sieci znacznie przekraczają możliwości urządzeń konsumenckich
  4. Oferty operatorów są tak niekorzystnie że ludzie nie będą kupować drogich modemów żeby i tak mieć limit, skoro są inne rozwiązania
  Itd

  • Piotr Zet

   Jaka technologia 5G? To 5G Ready to żadne 5G tylko LTE Advanced.

   • cyc997

    Tak, masz rację, w tym wypadku to tylko chwyt marketingowy, w dodatku tani. Mi chodziło ogólnie o 5g, te prawdziwe.

    • Karol28

     I znowu.. Operator jasno mówi, że 5G-NR ruszy za jakiś czas, bo muszą zdobyć licencje itd. Przypomnę: 4 składowe w sieci LTE-A to podwaliny sieci 5G-NR, więc to nie tylko marketing.

     • Piotr Zet

      Równie dobrze tak można nazwać 3G przecież są składowe np maszty. Skoro jest to sieć gotowa na 5G to czemu do września tylko 6 nadajników ma być z 5G? Przecież niby 5G Ready ma zupełnie więcej nadajników.

 • FireFrost

  I gdzie jest UKE? Dojechać oszustów, niech trochę zasilą skarb państwa. No bo jak można korzystać z loga 5g nie spełniając wymogów 5g? Jeśli wystarczy dodać jakiś angielski wyraz na końcu to mamy do czynienia z żenadą roku.

  • mozilla007

   Ta sieć to żenada, ciągle problemy z zasięgiem i prędkością internetu.

   • Krzechu

    Zgadzam się, zasięg jest najważniejszy i są sieci w których nie ma z nim problemu

 • Piotr BLZ

  Rozumiem, że wraz z uruchomieniem tej technologi można liczyć na ofertę adekwatną do rozwijanej prędkości. Skoro Play chwali się, że
  -szybsze pobieranie plików
  -błyskawiczne dzielenie się filmami
  -płynne oglądanie wideo

  To 50zł za 100GB jakie oferuje Play jest absurdalne, gdyż korzystając z dobrodziejstw tej technologi limit GB wyczerpiemy bardzo szybko, a super prędkość przy jednoczesnym limicie 100GB to tak jakby montować silnik od Ferrari do Dacii Logan.

  • Piotr Zet

   Przecież nie dawno zwiększyli limit do 300 GB max w taryfach internetowych lub specjalna okazja 1TB za 200zł dostępny tylko po kontakcie z BOK.

   • mozilla007

    To lepiej brać tmobile i miec zasięg i nolimit.

 • https://www.facebook.com/app_scoped_user_id/998230333656429 mcz

  Play przypadkiem nie określał HSPA+ jako 4G? Widać im zostało

  • Piotr Zet

   Owszem określał.

 • Piotr Zet

  „Skłamałbym, pisząc, że Play zachowuje się nie fair wobec innych sieci oraz ich klientów.”
  Ale jak to nie? Co ta sieć ma wspólnego z 5G? Zresztą jakie to przystosowanie do 5G skoro sam Play mówi o 6 nadajnikach 5G do końca września. Tym czasem nadajników określanych 5G Ready jest o wiele wiecej.

  • Marcin K

   Dla mnie jest to tylko gra, nieco inne ujęcie rozwiązania. Telekomy dla potrzeb wizerunkowych wielokrotnie wykazywały się mocną elastycznością w nazewnictwie. Prawdziwe (w mojej opinii) wprowadzanie w błąd miało miejsce we wcześniejszej, choć podobnej sytuacji, czyli przy wprowadzaniu rzekomego 4G.

   • Piotr Zet

    Tzn napiszmy wprost wprowadzanie klientów w błąd. XZ3 czy S10 będą reklamowane jako 5G ready co prawdą nie jest. Zresztą sama sieć Play również gotowa na 5G nie jest. Jeśli ktoś twierdzi inaczej to po prostu nie ma pojęcia o tym co jest w sieciach komórkowych. Równie dobrze 5G można nazwać 6G i wtedy też będzie to według ciebie inne ujęcie rozwiązania.
    A swoją drogą czy ty pisałeś artykuł o Play Next?

    • http://www.techmaniak.pl Damian Kucharski

     Na ostatnie pytanie odpowiem ja: nie 🙂

    • Marcin K

     Tak, to też byłoby inne ujęcie rozwiązania 🙂. Wprowadzeniem w błąd byłoby przekonywanie przez konsultanta o możliwość pracy w sieci 5G w Play.

     Nie, nie pisałem o Play Next.

     • Piotr Zet

      Dla mnie jest to wprowadzanie w błąd klientów ani sieć nie jest gotowa na 5G ani nie ma to nic wspólnego z 5G. Dziwne, że każdy portal tak napisał tylko nie wy 😉

     • Jack Gral

      No cóż… Jak by napisali że Play wciska ściemę z 5G Ready to… rzecznik🍐 lub inny od propagandy by zadzwonił i… „Po reklamie❗” Ot i cała hystoryja.

     • Marcin K

      To tylko mój punkt widzenia. Pozostali autorzy nie muszą się ze mną zgadzać 😉

     • Karol28

      Składowe sieci LTE-A występują jako podstawowa baza sieci 5G,więc słusznie Play nazywa zaawansowane LTE-A siecią 5G Ready a nie zwykłym 5G. ŻADNA ŚCIEMA. To samo z pakietami GB bez limitu danych. Operator mówi jasno, że po określonej ilości GB prędkość spada. Znów nie ściemnia. A ludzie ciągle twierdzą, że Play oszukuje. Pytanie jest tylko takie: dlaczego fioletowi mają najwięcej klientów usług mobilnych w Polsce? Cena to nie wszystko.

     • Piotr Zet

      Podstawowe składowe Ferrari również są z malucha silnik opony itp jednak nikt tego Ferrari nie nazywa. Tak samo w standaryzacji nie ma czegoś takiego jak 5G Ready. To nie jest żadne zaawansowane LTE-A tylko normalne LTE-A. Mają najwięcej klientów z kilku powodów po pierwsze właśnie tak wprowadzają klientów w błąd szczególnie tych co nie mają pojęcia o sieciach, po drugie promocje po kosztach np 6 lub 9 miesięcy za darmo gdzie telefony były tańsze z abonamentem niż bez. itd można jeszcze tak wymieniać. Po za tym nie wiem czy wiesz ale nie liczba klientów się liczy a zysk i tutaj Play do Plusa przykładowo, który ma o wiele mniej klientów nie ma startu jeśli chodzi o marżę i przychód. Jak ktoś nie ma pojęcia właśnie o sieciach komórkowych to pisze że 5G Ready to żadna ściema. Tym czasem na telepolis można zobaczyć jak to pięknie działa w KRK prędkości okolice 20 Mb/s gdzie konkurencja bez żadnych śmiesznych nazw 5G Ready ma 90 Mb/s o to cała tajemnica super hiper 5G w Play 😀

     • Karol28

      No bo to nie jest ściema. Operatorzy w jakiś sposób są już gotowi na 5G, bo w wielu przypadkach wystarczy zaktualizować softy na stacjach bazowych. Bolą Cię fakty, że to Play w ostatnim czasie bardzo urósł z zasięgiem. A propo Krakowa – jest wiele czynników wpływających na dysproporcje prędkości: gęstość nadajników (z tym jest słabo, bo protesty wszystkoznających się na ekologii itp), obciążenie i pojemność sieci, posiadane telefony. Wiadomo, im lepsze urządzenie (i nowsze) tym szybszy net.

     • Piotr Zet

      Co ma zasięg do nazywania sieci LTE Advanced 5G Ready? Bo nie bardzo wiem? Wszystkie portale branżowe twierdzą, że to nadużycie nazywanie tak tej sieci ale ty oczywiście twierdzisz inaczej i jeszcze z zasięgiem wyjeżdżasz. Gdzie napisałem cokolwiek o zasięgu Play? 😀 Brak ci argumentów to zmieniasz temat?

     • Karol28

      No właśnie zasięg odgrywa tu dużą rolę, bo Play chwali się agregacją pasma MIMO 4X4, a wymaga to stabilnego sygnału i urządzenia, który to ogarnia. Przypomnę, że 250 czy 350 mbps to wyniki przy dużej pojemności sieci i odpowiednim urządzeniu (tyczy się to KAŻDEJ SIECI). I jeszcze coś: wyniki są zapewne wykonywane poza budynkami. Weź pod uwagę test w domowych warunkach, a to one powinny się liczyć, a nie te kilkasem mega w idealnych warunkach. A skoro ktoś ma model średniopółkowy z LTE Kat. 4 lub 6 to nie ma opcji osiągnąć w każdym teście trzycyfrowego wyniku na speedteście. W moim wypadku na Orange w budynku mam te 75 mega, T cholernie słabnie bo do 40 mega (popularność internetu domowego LTE swoje robi), Plusa nie testowałem obecnie, a Play od minimum 15 do 50 mega. Zauważ, że na smartfonie niepotrzebne są Tobie 300 mega, bo wyczerpiesz szybko paczki GB na ofercie voice. A na routerze wątpię, żebyś osiągnął więcej niż ponad 100 mega przy grubych ścianach itp.

     • Piotr Zet

      Zacznijmy od tego, że routerów odpowiednich nie ma w większości sieci najpopularniejsze to 2CA. Skoro nie potrzebne to w smartfonie to po co przy necie który w Play ma śmieszne paczki danych. Kwestia tego że w tym momencie poruszamy kwestię testów na dworze blisko nadajnika. Więc stąd moje pytanie na które dalej nie otrzymałem odpowiedzi w czym to 5G Ready jest lepsze od LTE-A dostępnego u pozostałych? Bo Play się ciągle chwali, że to oni mają pierwsi air cloud itp a realnie to nic więcej nie daje niż to co u konkurencji.

     • Zbyszek

      W tej chwili tylko T-mobile nie ma żadnego routera, który by obsługiwał coś więcej niż 2CA. Oczywiście, że daje dzięki air cloud mają większą pojemność sieci w LTE1800, większa liczba stacji 3CA, a za chwile 4CA i zdecydowanie więcej MIMO 4×4. 5G ready to nic innego jak nazwa marketingowa, ale nie zmienia to faktu ze pod względem technologicznym mają jednak najnowocześniejszą sieć.

     • Piotr Zet

      Obecnie żadna sieć oprócz Plusa nie ma w ofercie nic co oferuje MIMO 4×4, 256QAM i 4CA czy nawet 3CA jednocześnie. I to jeszcze Plus w bardzo ograniczonej dostępności. Gdzie napisałem że nie mają najnowocześniejszej sieci? Mnie chodzi cały czas i wyłącznie o nazywanie tego 5G Ready i nic więcej.

     • Zbyszek

      No i myślisz, że jak będziesz w kółko o tym pisał to się z tego wycofają? Robisz dokładnie to czego oczekują, ty uważasz ze ich krytykujesz i wyśmiewasz, a taka naprawdę robisz im dodatkową darmową reklamę. Ten kto się zna wie, że to tylko hasło marketingowe dla całej reszty to i tak będzie bez znaczenia.

     • Piotr Zet

      Ale z czego się mają wycofać? Zastanów się co ty w ogóle piszesz. Stwierdzam fakty że na razie nie ma sprzętu który wspierałby wszystko to co jest dostępne w sieciach swoją drogą M1 to tylko 3CA i MIMO 4×4 albo samo 4CA bez mimo dostępne w obu wypadkach 256QAM. Także bardzo nie rozumiem tego jaki masz problem. Co już nie można pisać że sieci obecnie nie mają dostępnego żadnego sprzętu do samego neta, który wspiera wszystko co mają na stacjach?

     • Zbyszek

      Pisze o haśle 5G ready i Twoim ciągłym płaczu na ten temat.. 3CA i MIMO 4×4 256QAM to jest to co jest właśnie teraz działa pod nazwą 5G ready czyli sprzęt jest, 4CA dopiero ma być teraz u nich wdrażane, ale to juz jest tak naprawdę mało istotne.

     • Piotr Zet

      Jakim płaczu? 😀 Ty to naprawdę już nie masz co wymyślać.


reklama