, Artykuły Telefony

Nokia N8 vs. Pixel 3 XL. Jak zmieniła się mobilna fotografia przez 10 lat?

komorkomaniak_nokia_n8_obudowa_tyl

Te artykuły także cię zainteresują:

Popularne produkty:
 • bor

  Mam obydwa smartfony + n808. Porownanie Pixela do n8 jest troche nie na miejscu, natomiast w przypadku n808 wybor jest prosty i oczywisty, wystarczy zrzucic zdjecia na ekran komputera i z Pixela wychodzi kupa przerobiona przez AI. Nie rozumiem hajpu z Pixelami, a w szczegolnosci z night sight – owszem, robia bardzo dobre zdjecia jak na telefon, ale nie maja one zbyt wiele wspolnego z rzeczywistoscia.

 • TheDon Kichot

  Niektóre fotki lepiej wyglądają zrobione starą Nokią, niż nowym Pixelem (oglądałem na smartfonie jbc). Kiedyś oglądałem porównanie Nokia 808PV vs Mate 20 (lub wariant Pro), a także Lumia 1020 vs Mate 20 Pro. Huawei, firma która jest niczym bożek fanów fotografii, nie pozamiatała podłogi starymi Nokiami. Tak, zdjęcia były bardziej wyraźne i szczegółowe. Tak, balans bieli był lepiej ustawiony. Jednak postęp (wg mnie) nie jest aż tak duży, jak by na to wskazywały te wszystkie Ohy i Ahy wokół serii P oraz Mate od Huawei.
  Kiedyś miałem LG Bali (GM360) i ten sprzęt robił całkiem fajne fotki, ale w 5mpx. Postęp w fotografiiobilnej to nie jest ogromna przepaść. Zdjęcia są przetwarzane dużo szybciej, podzespoły są w stanie wykonać więcej obliczeń, zachować więcej detali, ale przełomu w jakości brak.

 • Nemo

  Mam N8 do dziś. Działa jako zegarek i budzik, wyświetlając czas przez 19 godzin na dobę (taki odpowiednik AOD zwany wygaszaczem ekranu, można korzystać z różnych aplikacji, więc po tym względem jest bardziej zaawansowana niż obecne sprzęty). Po wielu latach bateria daje radę i średnio ładuję telefon co 5 dni. Zdjęcia były wtedy w czołówce, spora, nie przeładowana pikselami matryca (4000×3000), ksenon. Filmy zaś poniżej ówczesnych możliwości, choć dźwiękowo było ok. Ciemny jak na dzisiejsze standardy obiektyw, słabo działający EIS, powodowały, że obecnie Nokia przegrywa. Pamięci miała 16 GB, więcej niż dziś najtańsze telefony + karta microSD. Przednia kamerka jest słaba, bo miała służyć do wideorozmów, a nie do selfików. N8 miała też kilka dodatków: OTG obsługujące micro USB w formacie A i B, wyjście mini HDMI, wyjście wideo analogowe w minijacku, nadajnik FM. Nokia reklamowała ją nawet jako microkomputer.

 • szymon cesarczyk

  Co to featura phona?

 • Mariusz

  Rozumiem, że artykuł wyszedł lepiej, jak do pixela 3 rzuci się n8. A szkoda, bo powinieneś pokazać 808, ponieważ to jest ostatni i najlepszy pureview i to on będzie miał następcę w 2019. P.s. Do 808 nie ma startu pixel i inne androidowce, tym bardziej wzbudza ciekawość fakt wypuszczenia nokii 9 jako nowego króla fotografii
  P.s. 2. Za bycie fanem 808 przemawia za mną rozsądek poparty faktami 🙂

  • indlvarn

   Tu jest porównanie 808 z Huawei P20 Pro:
   youtu.be/22l20pmMrXw

   W dzień Nokia lepiej odwzorowuje kolory, ale fotki robione P20 Pro mają lepszą ostrość zwłaszcza w zbliżeniu. W nocy za to już nie ma porównania tryb nocny P20 Pro robi dużą różnicę, w zbliżeniach to wyraźnie widoczne.

   Rozumiem, że nostalgia jest duża, ale mówienie o tym że dzisiejsze smartfony nie mają startu do Nokii jest śmieszne. 😉

   • Mariusz

    Fotki P20 maja lepszą ostrość przy ZBLIŻENIU? Chyba żartujesz, mimo iż to co pokazują testy wykonane jest wyłącznie przy trybie auto, wiedz, że 808 to w porównaniu z choćby p20 mistrz fotografii. Nie sztuka jest wyostrzyć zdjęcie, kiedyś wyłącznie przy pomocy PC, dziś telefony takie jak P20 robią to (sic!) automatycznie. Gdzie ostrość, gdzie naturalność?
    P.s. www.allaboutsymbian.com/featu…808_Pu.php

 • indlvarn

  „(…)a przy odrobinie wysiłku ten sam efekt można było osiągnąć już dawno temu.”

  To są tylko gdybania autora, jakoś dawno temu nie osiągnięto tego samego efektu. Oprócz zdjęć tylnym aparatem w dzień, to różnica między 2 smartfonami jest jakby były z 2 innych epok.


reklama