W dzisiejszych smartfonach liczy się nie tylko szybkość i wydajność działania, ale także pomoc ze strony sztucznej inteligencji, którą szeroko promują kolejni producenci. Który procesor radzi sobie na tym polu najlepiej? Możecie się zdziwić.
Procesory stosowane w najnowszych flagowcach z roku na rok polepszają swoje osiągi oraz wyniki w testach – szybciej przetwarzają dane, lepiej gospodarują pamięcią operacyjną, a przy okazji pobierają jeszcze mniej energii niż poprzednie generacje. Podobny postęp nie ominął także procesorów dla średniej półki.
To wszystko sprawiło, że nawet tańsze smartfony mogą popisać się zawrotną szybkością i otwieraniem aplikacji w ciągu ułamków sekund. Jeszcze kiedyś było to nie do pomyślenia, a dziś flagowe działanie w niskiej cenie jest rzeczywistością.
Możemy zatem spodziewać się, że niedługo dojdziemy do kresu wymaganej przez nas szybkości i każdy smartfon będzie pracował „jak w zegarku”. Gdzie więc leży dalszy rozwój procesorów? Bez wątpienia w sztucznej inteligencji, która ostatnio stała się bardzo modna.
Świetnie pokazuje to przykład Huawei i jego serii Mate 20, czyli najszerzej reklamowanej premiery smartfonów w Polsce. Tam skuteczność „cyfrowego mózgu” w procesorze HiSilicon Kirin 980 to kluczowy punkt marketingowy. Reklamy reklamami, ale jak działanie AI sprawdza się w liczbach?
Ostatni test platformy AI-benchmark pokazuje, że wcale nie wygląda to tak kolorowo. Wyposażony w koprocesor NPU drugiej generacji Kirin 980 przegrywa ze znacznie starszym Snapdragonem 845, nie wspominając o najnowszym SoC Qualcomm Snapdragon 8150 i układzie od MediaTek – Helio P80.
Huawei Mate 20 Pro minimalnie przegrał z OnePlus 6 oraz nieco bardziej z prototypami pracującymi na dwóch najnowszych układach, które uplasowały się na pierwszych miejscach. Różnica pomiędzy procesorem chińskiego producenta a egzemplarzem Snapdragona 8150 okazała się prawie dwukrotna na korzyść tego drugiego.
O wiele bardziej w oczy rzuca się porażka najnowszego Google Pixela 3 XL wyposażonego w chipset Snapdragon 845, który w starciu ze swoim następcą Snapdragonem 8150 osiągnął wynik niemal czterokrotnie niższy. OnePlus 6 z kolei z tym samym procesorem (S845) uplasował się trzeci.
Oznacza to tylko tyle, że sztuczna inteligencja nie zależy tylko od modelu procesora, ale także od pozostałych podzespołów i rozwiązań twórców. Google na tym polu wyraźnie podupadło.
Na stronie mogą występować linki afiliacyjne lub reklamowe.
Rozpędzony fintech Revolut wprowadza do swojej oferty kolejne nowości. Tym razem zaoferuje własne usługi telekomunikacyjne.…
Motorola Edge 60 Fusion jest już u mnie na testach wystarczająco długo, bym mógł podzielić…
Ogromny atak hakerski przeprowadzono dzisiaj na rządową aplikację mObywatel. Polacy stracili dostęp do kluczowych e-usług.…
Majowa aktualizacja dla serii Samsung Galaxy S25 nie przyniesie zapowiadanych nowości. Zamiast usprawnień aparatu i…
To już ostateczne i oficjalne - OnePlus 13T nie trafi do sprzedaży w Polsce. Poza…
Nowy układ graficzny Nvidia RTX 5060 dla laptopów pojawił się w bazie Geekbench. GPU w…