Kategorie: Android Telefony Testy Xiaomi

Xiaomi Redmi 6 jest świetnym wyborem w swojej cenie. Test taniego i dobrego Xiaomi

Czas na recenzję Xiaomi Redmi 6 – testujemy taniego smartfona, który pod względem podzespołów i wyposażenia jest bezpośrednim konkurentem dla LG Q7 czy Samsunga Galaxy A6, a mimo to jest sporo tańszy. Czy warto kupić Redmi 6?

Xiaomi Redmi 6 to przedstawiciel niskiego segmentu. W urządzeniu zastosowano kilka rozwiązań typowych dla tańszych telefonów, aczkolwiek Xiaomi dorzuca też sporo ciekawych nowości, dzięki czemu sprzęt wydaje się naprawdę interesującym wyborem dla oszczędnych.

Czy tak jest w rzeczywistości? Odpowiedzi szukajcie w naszej recenzji Xiaomi Redmi 6.

Specyfikacja Xiaomi Redmi 6

Dane podstawowe
Wymiary 72 x 148 x 8.3 mm
Waga 146 g
Obudowa jednobryłowa (bez opcji demontażu tylnej klapki)
Standard sim nanoSIM + nanoSIM
Data premiery 2018, czerwiec
Ekran
Typ IPS 5.5'', rozdzielczość 1440x720, 293 ppi
Kluczowe podzespoły
SoC MediaTek Helio P22
Procesor 2 GHz, 8 rdzeni (ARM Cortex-A53)
GPU PowerVR GE8320
RAM 4 GB
Obsługa kart pamięci TAK
Pamięć użytkowa 64 GB
System operacyjny
Wersja Android 8.1.0 Oreo, MIUI 9.6
Łączność
Transmisja danych LTE
WIFI 802.11 a/b/g/n, Miracast
GPS A-GPS, GLONASS i Beidou
Bluetooth 4.2 z LE
NFC Brak
Aparat fotograficzny
Główny 12 MP, wideo FullHD (1920x1080), 30 kl/s, lampa błyskowa, dodatkowy aparat - 5MP
Dodatkowy 5 MP

Ładny, choć dość tradycyjny design

Xiaomi Redmi 6 / fot. gsmManiaK.pl

Xiaomi Redmi 6 w żadnym stopniu nie zaskakuje wyglądem, a już na pewno nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle podobnie wycenionych urządzeń. To dobrze wyglądający, ale raczej konserwatywnie zaprojektowany smartfon. Tylny panel to standard – niczym się nie wyróżnia na tle innych konstrukcji. Pokrywa wykonana została z tworzywa sztucznego. Moduły aparatów umieszczone zostały w lewym, górnym rogu na wysepce. Występują w towarzystwie diody LED. Na pleckach osadzono również okrągły czytnik linii papilarnych – do jego umieszczenia nie mam żadnych zastrzeżeń.

Jest jeszcze jeden element, a mianowcie głośnik multimedialny. Dlaczego akurat tam? Nie mam pojęcia, aczkolwiek wiem, że decyzja podjęta przez Xiaomi była zła – gdy smartfon leży na stole, dźwięk jest mocno tłumiony.


Na froncie mamy natomiast szkło (nie znalazłem szczegółowych informacji o wykorzystanej powłoce), które nie zostało zagięte, jak ma to miejsce w większości smartfonów.

Frontowy panel utrzymany został w minimalistycznym tonie, a do tego wykonano go zgodnie z obowiązującymi trendami. Nie znajdziemy tu zbędnych bajerów, a jedynie kamerę, czujnik światła zastanego, głośnik do rozmów i diodę powiadomień, która skrywa się w lewym górnym rogu pod panelem. Jest także wyświetlacz, który okalany jest słusznymi ramkami (stosunek ekranu do powierzchni frontowego panelu wynosi 72.7%), mając na uwadze droższe propozycje. W przypadku mojej wersji kolorystycznej w oczy rzuca się jeszcze czarna ramka biegnąca wokół ekranu, co przywodzi mi na myśl smartfony sprzed kilku lat.

Xiaomi Redmi 6 / fot. gsmManiaK.pl

Czas na szybki rzut oka na rozmieszczenie portów, czujników i przycisków na obudowie. Dolne obrzeże zajęte zostało przez port microUSB 2.0, a także mikrofon. Na górnym umieszczono natomiast złącze mini-jack 3.5mm, jak również mikrofon wtórny. Tacka na lewym boku ma dwie szufladki – ta od góry ma slot na kartę microSD i nanoSIM, a ta pod na jedną kartę w standardzie nano. Na prawym jest natomiast włącznik i belka regulacji głośności.

Xiaomi Redmi 6 to smartfon nieźle wyglądający, a także dobrzy wykonany, aczkolwiek zabrakło w nim powiewu świeżości. Z drugiej jednak strony, ciężko jest przecież oczekiwać super nowoczesnego designu od taniego urządzenia.

  Przekątna Szerokość Wysokość Grubość Waga
Motorola Moto Z3 Play 6.00 77 157 6.7 156
Motorola Moto X4 5.20 73 148 9.5 163
LG G6 5.70 72 149 7.9 163
Samsung Galaxy S8 5.80 68 149 8.0 155
Nokia 3.1 5.20 69 146 8.7 138
Samsung Galaxy A6 5.60 71 150 7.7 162
LG Q6 5.50 69 142 7.6 150
LG Q7 5.50 69 144 8.4 145
Xiaomi Redmi 6 5.50 72 148 8.3 146

Bateria: 3 dni na ładowaniu?

Xiaomi Redmi 6 / fot. gsmManiaK.pl

W obudowie zamknięty został akumulator o pojemności 3000 mAh, który moim zdaniem jest w zupełności wystarczający na potrzeby tego urządzenia i zapewnia relatywnie długi czas pracy na jednym cyklu ładowania.

Akumulator w Xiaomi Redmi 6 oferuje dwa dni działania, bez konieczności sięgania po ładowarkę. Mój rekord to trzy dni, choć przyznam, że rzadko sięgałem po telefon, aby intensywnie surfować po sieci, czy też grać i oglądać materiały wideo. Niemniej synchronizacja danych była przez cały czas włączona (głównie za pośrednictwem modemu LTE), a jasność ekranu była regulowana automatycznie.

Pozytywnie nie mogę natomiast napisać o procesie ładowania, gdyż przy wykorzystaniu dołączonej do zestawu ładowarki trwa to około trzech godzin (170 minut). Jeżeli macie zamiar doładowywać smartfon w ciągu dnia, to powinniście wiedzieć, że 15 minut pod ładowarką przekłada się na odzyskanie zaledwie 10%. Po kolejnym kwadransie odnotujecie wzrost do 19%. Tak słabe osiągi spowodowane są oczywiście brakiem wsparcia dla szybkiego ładowania.

Parametry ekranu o proporcjach 18:9 adekwatne do ceny

Xiaomi Redmi 6 / fot. gsmManiaK.pl

Xiaomi proponuje ekran o przekątnej 5.45” i rozdzielczości HD+ (1440 x 720 pikseli). Jest to matryca typu IPS. Parametry ekranu są zatem przyzwoite i tym samym umożliwiają komfortowe przeglądanie stron internetowych oraz korzystanie z telefonu. Tym bardziej że otrzymujemy proporcje 18:9 i delikatnie zaokrąglone narożniki.

Oczywiście w cenie 700 złotych można już znaleźć smartfony, w których zastosowano ekrany o rozdzielczości Full HD+ (2160 x 1080 pikseli), ale nadal uważam, że PPI na poziomie około 295 punktów jest wartością w zupełności wystarczającą w przypadku smartfonu z niższego segmentu. Oczywiście wprawne oko dojrzy pojedyncze piksele, ale skoro czcionka nie jest poszarpana, to czy trzeba czegoś więcej?

Maksymalna jasność stoi na przyzwoitym poziomie – to nieco ponad 407 cd/m2, dzięki czemu w czasie słonecznych dni nie będzie większego problemu z czytelnością ekranu. Zastrzeżeń nie mam również do podświetlenia minimalnego, które według naszego kalibratora wynosi 1 cd/m2. Jest to wartość, która nie wpływa negatywnie na korzystanie z Redmi 6 w ograniczonym świetle, tym bardziej że producent zadbał nawet o filtr światła niebieskiego, a także dodatkowe ustawienia w postaci regulacji temperatury barwowej. Czujnik światła zastanego spisuje się prawidłowo.

Odwzorowanie barw w palecie AdobeRGB wynosi 60.6%. Pokrycie kolorów skali sRGB sięga 86.4%, a w DCI P3 64.0%. Nie są to wartości wysokie, ale nie ma tragedii. Warto abyście jednak wiedzieli, że kolory są delikatnie wyprane, a czarny wpada w odcień szarości. Ot taka przypadłość tanich smartfonów.

Spis treści

  1. Obudowa, bateria i ekran
Paweł Gajkowski

Najnowsze artykuły

  • Akcesoria
  • Hama
  • Newsy

Premiera powerbanków Hama Colour 10 i 20: energia w stylowej formie

Hama wprowadza na rynek nową linię powerbanków Colour, łączących wysoką pojemność akumulatora, atrakcyjny design oraz…

27 kwietnia 2024
  • Promocje

Świetny tablet Apple teraz w polskiej promocji. Wykorzystaj okazję i kup iPad Air

Tablet iPad Air (5 generacji) to mocny zawodnik w świecie Apple. Korzysta bowiem z mocnego…

26 kwietnia 2024
  • Newsy
  • Telefony
  • Vivo

Oto zapowiedź najmocniejszego flagowca z 1″ aparatem i obiektywem peryskopowym aż 200 MP

Jeden z najważniejszych flagowców do zdjęć zdrady kolejne szczegóły. W końcu 1-calowy aparat wraz z…

26 kwietnia 2024
  • Gry i aplikacje
  • Newsy
  • Orange

W Orange Flex dwa miesiące możesz dostać w gratisie. Nowa, wygodna oferta

Orange Flex chwali się nową, wygodną subskrypcją roczną. Dzięki niej zamiast za 12 miesięcy, płacimy…

26 kwietnia 2024
  • Apple
  • Newsy
  • Telefony

U Apple tak źle nie było od lat. Wyniki iPhone’a lecą na łeb na szyję

Smartfony Apple tracą na popularności najwięcej od sześciu lat? Wyniki najnowszego raportu zaskakują – iPhone'y…

26 kwietnia 2024
  • Gry i aplikacje
  • Newsy

WhatsApp pomoże walczyć z oszustami. Zapisz nowy, ważny numer

Fałszywe wiadomości możemy teraz zgłaszać odpowiednim służbom w nowy sposób. Teraz zrobimy to wygodnie za…

26 kwietnia 2024