>
Kategorie: Android Newsy Technologie Telefony

Nowy wirus co 10 sekund. To są realia bezpieczeństwa systemu Android

Jak mawia klasyk – dobrze to już było. Chętkę na dane składowane na smartfonach z Androidem ma coraz większa liczba hakerów, a Google oraz producenci oprogramowania przeciwdziałającego atakom nie mają wyjścia – muszą zakasać rękawy i sprawić, by sprzęty z OS-em koncernu z Mountain View były wolne od wpływu niepowołanych osób.

Mimo wielu lat supremacji pecetów w kontekście liczby ataków hakerskich mających na celu wyłudzenie danych bądź zainfekowanie komputerów, na przestrzeni ostatnich miesięcy sytuacja ta zmienia się bardzo dynamicznie i to właśnie urządzenia mobilne znajdują się obecnie na celowniku osób tworzących złośliwe oprogramowanie. Najnowsze statystyki mówią wprost – to proceder, którego skala ewidentnie może przytłoczyć.

Nowy wirus powstaje co 10 sekund

Jedynie w pierwszym kwartale analitycy odkryli 846 916 nowych próbek złośliwego oprogramowania atakującego system Android. Obliczono, że dziennie pojawiało się średnio 9 411 nowych złośliwych programów. Oznacza to, że nowy program tego typu pojawiał się co 10 sekund. Szacowana przez analityków G DATA liczba nowych przykładów złośliwego oprogramowania atakującego system Android dla całego roku 2018 to 3,4 miliona.

Nowy wirus co 10 sekund – tak, to właśnie się dzieje i pokazuje, że „wirtualne bezpieczeństwo” to zjawisko, z którego istnieniem naprawdę łatwo polemizować. To już nie jest zorganizowany atak – to jest zmasowana akcja mająca na celu rozbrojenie zabezpieczeń Androida i pokazanie, że żaden OS w tym momencie nie gwarantuje bezpieczeństwa. Dlatego też developerzy systemu Android robią, co w ich mocy, by szybciej i bardziej efektywnie dostarczać ważne aktualizacje dla smartphone’ów i tabletów. Dzięki aktywnemu zamykaniu luk w zabezpieczeniach, zagrożenie atakiem ze strony cyberprzestępców jest mniejsze.

Węższa certyfikacja = większa skuteczność

W tym celu firma Google przestała już jakiś czas temu wydawać certyfikaty dla urządzeń z systemem operacyjnym Android 7 Nougat. To oczywiste, bowiem nawet taki gigant jak ten koncern nie jest w stanie reagować z odpowiednią skutecznością, wobec czego zawęża swoje działania do najnowszego Android 8.0 Oreo. Oczywiście wcale nie oznacza to, że Google rezygnuje z poprawek w kwestii bezpieczeństwa – te cały czas będą pojawiać się także na starszych wersjach tego OS-a.

Okazuje się jednak, że sporą winę za dziurawe oprogramowanie systemu oraz luki w konstrukcji smartfonów ponoszą także sami ich producenci. Specjaliści ds. zabezpieczeń krytykują producentów smartphone’ów i twierdzą, że nie dotrzymują oni słowa w zakresie aktualizacji dostarczanych użytkownikom oraz instalowanego na ich urządzeniach systemu Android. Ponad 1000 smartphone’ów, w tym urządzenia od znanych producentów, musi stawić czoła zagrożeniu i chodzi tu w szczególności o urządzenia klasy podstawowej i średniej.

Użytkownicy otrzymują informację, że ich urządzenie zostało wyposażone we wszelkie dostępne aktualizacje, w tym aktualizacje zabezpieczeń, podczas gdy w rzeczywistości próżno ich szukać. Producenci idą nawet o krok dalej i zmieniają datę ostatniej aktualizacji, w rzeczywistości nie oferując niczego nowego. Użytkownicy nie są w stanie tego zauważyć i przyjmują, że ich urządzenia są w pełni zaktualizowane.

Samsung dba o aktualizacje, w przeciwieństwie do MediaTeka

Kluczową kwestią są także wbudowane procesory: smartfony z czipami firmy Samsung są dla przykładu dużo mniej narażone na niebezpieczeństwa niż urządzenia z procesorami od firmy Mediatek. Wynika to z faktu, że producenci smartphone’ów w kwestii łatania luk, polegają na dostawcach procesorów. W przypadku, gdy aktualizacja nie jest dostarczona przez producenta czipów, dostawcy urządzeń nie są w stanie jej opublikować. To oznacza, że Samsung znacznie bardziej przykłada się do aktualizacji firmware’u dla swoich Exynosów, na co bez wątpienia warto zwrócić uwagę przy ewentualnym zakupie.

Tak czy owak – skala tego procederu przeraża i powoduje, że tak naprawdę każdy użytkownik smartfonu z Androidem musi cały czas trwać w gotowości i być czujnym na jakiekolwiek próby ataku na swoje urządzenie. Zdrowy rozsądek to rzecz podstawowa – jeśli on nie zawiedzie, to bezpieczeństwo jest raczej zagwarantowane.

źródło: G-Data

Amadeusz Cyganek

Najnowsze artykuły

  • Newsy
  • Samsung
  • Telefony

Jeszcze poczekasz na ważną aktualizację Galaxy S25, ale użytkownicy starszych Samsungów nie mają się czym przejmować

Majowa aktualizacja dla serii Samsung Galaxy S25 nie przyniesie zapowiadanych nowości. Zamiast usprawnień aparatu i…

30 kwietnia 2025
  • Newsy
  • OnePlus
  • Telefony

OnePlus oficjalnie potwierdza, że ich najlepszy telefon w historii nigdy nie trafi do Polski

To już ostateczne i oficjalne - OnePlus 13T nie trafi do sprzedaży w Polsce. Poza…

30 kwietnia 2025
  • Newsy

Sprawdź, jak wypada RTX 5060 w laptopach. Czy warto będzie kupić nowy sprzęt z kartą Nvidii?

Nowy układ graficzny Nvidia RTX 5060 dla laptopów pojawił się w bazie Geekbench. GPU w…

30 kwietnia 2025
  • Gry i aplikacje
  • Longform
  • Newsy

Ten RTS garściami czerpie z legendarnego Command and Conquer. Sprawdziłem Tempest Rising

Ten RTS to bez wątpienia miły hołd dla legendarnego Command and Conquer. Mimo kilku wad…

30 kwietnia 2025
  • Newsy
  • Sony
  • Telefony

Następca średniaka Sony z rewelacyjną baterią pojawi się później. Warto czekać, bo Xperia 10 VII zaoferuje wyczekiwaną zmianę

Po zapowiedzi flagowca Sony Xperia 1 VII, fani oczekiwali kilku słów na temat Sony Xperia…

30 kwietnia 2025
  • Apple
  • Newsy
  • Telefony

iPhone 17 Pro rezygnuje z tej jednej rzeczy, za którą kochałem Samsunga Galaxy S24 Ultra

iPhone 17 Pro miał oferować warstwę antyrefleksyjną podobną do tej z Galaxy Ultra. Nowy przeciek…

30 kwietnia 2025