Kategorie: Android Honor Telefony Testy

TEST | Honor 9 lite. Bezkonkurencyjny w swojej klasie?

Honor 9 lite jest relatywnie tanim smartfonem z systemem Android 8.0 Oreo, w którym postawiono na odpowiednie podzespoły, w tym NFC, jak również ekran o proporcjach 18:9. Nasza recenzja powie Wam, czy warto kupić Honora 9 lite.

Honor 9 lite jest najnowszym smartfonem w ofercie sub-marki Huawei. To także najtańsza propozycja, aczkolwiek nie warto jej lekceważyć, gdyż w odróżnieniu od droższego Honora 7X ma na wyposażeniu NFC. W przypadku Honora 9 lite warto wspomnieć jeszcze na wstępie, że jest to sprzęt odpowiednio wyceniony. Czy jednak wart Waszych pieniędzy? Tego dowiecie się po przeczytaniu i obejrzeniu recenzji Honor 9 lite.

Specyfikacja Honor 9 lite

Dane podstawowe
Wymiary 72 x 151 x 7.6 mm
Waga 149 g
Obudowa jednobryłowa (bez opcji demontażu tylnej klapki)
Standard sim nanoSIM + nanoSIM, Dual SIM
Data premiery 2017, grudzień
Ekran
Typ IPS 5.7'', rozdzielczość 2160x1080, 424 ppi
Kluczowe podzespoły
SoC HiSillicon Kirin 659
Procesor 2.4 GHz, 8 rdzeni (4 x Cortex-A53 + 4 x Cortex-A53)
GPU ARM Mali-T830MP2
RAM 3 GB
Bateria 3000 mAh
Obsługa kart pamięci TAK
Porty USB (microUSB, obsługuje OTG)
Pamięć użytkowa 32 GB
System operacyjny
Wersja Android 8.0.0 Oreo, EUI 8.0
Łączność
Transmisja danych LTE
WIFI 802.11 b/g/n, Miracast
GPS A-GPS, GLONASS i Beidou
Bluetooth 4.1
NFC Tak
Aparat fotograficzny
Główny 13 MP, wideo, 30 kl/s, lampa błyskowa
Dodatkowy 13 MP, wideo FullHD (1920x1080), 30 kl/s

Recenzja wideo Honor 9 lite

Bardzo ładnie wykonany

Choć Honor 9 lite jest stricte tańszą wersją flagowego smarfonu marki, to jednak nie nawiązuje do niego designem pod żadnym względem. To zupełnie inna konstrukcja, choć prezentująca się bardzo dobrze. Chyba najlepiej z trzech propozycji Huawei, które w ostatnim czasie zadebiutowały na polskim rynku. Mam tutaj na myśli Honora 7X, Huawei Mate 10 lite, jak również właśnie Honora 9 lite. Oczywiście to bardzo subiektywne spostrzeżenie, a zatem nie musicie się ze mną absolutnie zgadzać. Przemawia do mnie tylna ściana, na której producent zgrabnie osadził dwa moduły aparatów. I choć delikatnie wystają ponad lico, to jednak są o wiele niższe, niż w przypadku Honora 7X. Zdecydowanie niższe.

Honor 9 lite / fot. gsmManiaK.pl

Frontowy panel został wykonany natomiast na tę samą nutę, co pozostałe smartfony chińskiego producenta, a zatem prym wiedzie wyświetlacz okalany relatywnie wąskimi ramkami. Ramkami, które są smuklejsze, niż w przypadku Galaxy A8 (2018), którego w ostatnim czasie dla Was przetestowałem na gsmManiaK.pl.

Jest zatem bardzo prawdopodobne, że na pierwszy rzut oka będziesz pod wrażeniem designu Honora 9 lite. Jest to przede wszystkim zasługa szkła na tylnym panelu, które w przypadku mojego wariantu (niebieski szafir) wywołuje lustrzane odbicie dzięki wykorzystaniu technologii PPVD. Konstrukcja przywodzi na myśl smartfon Huawei z 2016 roku, a mianowicie Honora 8. Nie boję się stwierdzić, że Honor 9 lite jest najładniejszym smartfonem w przedziale cenowym do 1000 złotych.


Jakość wykonania jest na bardzo dobrym poziomie, a jedynym minusem jest wykorzystanie tworzywa sztucznego do produkcji korpusu. Niemniej gdzieś trzeba było szukać oszczędności. Niesie to jednak ze sobą pewne zalety, a mianowicie brak przeszyć antenowych, co akurat wpływa korzystnie na ogólny wygląd. Belka regulacji głośności i włącznik również zostały wykonane z tworzywa, ale są przyjemne w dotyku i mają odpowiedni skok.

Tacka na hybrydowy slot kart SIM ulokowana została na lewym boku w górnej części. Na dolnym obrzeżu mamy natomiast złącze mini-jack 3.5mm, mikrofon, port microUSB w standardzie 2.0, jak również głośnik multimedialny. Górna ramka została niezagospodarowana, ale nie oznacza to, że na wyposażeniu zabrało mikrofonu wtórnego – jest on na tylnej ścianie.

Honor 9 lite / fot. gsmManiaK.pl

Wymiary smartfonu, jak również jego waga na poziomie 147 gramów sprawiają, że sprzęt jest dość kompaktowy i dobrze leży w dłoni, choć zastosowanie ekranu o proporcjach 18:9, utrudnia korzystanie z Honora 9 lite jedną ręką. Nie jest to jednak niemożliwe. Pewny chwyt zapewnia szkło 2.5D na frontowym panelu i dobrze wyprofilowany korpus.

Oczywiście Honor 9 lite, podobnie jak wszystkie urządzenia ze szklaną obudową, jest śliski, a ponadto bardzo szybko się palcuje i przyciąga drobinki kurzu. Niemniej, szybkie czyszczenie ściereczką przywraca blask. To cena, jaką trzeba zapłacić za elegancko wyglądającego smartfona.

  Przekątna Szerokość Wysokość Grubość Waga
HTC U11 life 5.20 73 149 8.1 142
Huawei Mate 10 Lite 5.90 75 156 7.5 164
Honor 7X 5.90 75 157 7.6 165
Motorola Moto G5S Plus 5.50 76 153 8.0 168
LG Q6 5.50 69 142 7.6 150
Wiko View Prime 5.70 73 152 8.3 162
Samsung Galaxy A8 (2018) 5.60 71 149 8.4 172
Honor 9 lite 5.70 72 151 7.6 149

Bateria: dzień pracy na jednym ładowaniu

Za czas pracy odpowiada akumulator o pojemności 3000 mAh. Taką samą pojemność znajdziemy między innymi w Galaxy A8 (2018), w którym obecny jest wyświetlacz o niemal identycznej przekątnej.

Honor 9 lite / fot. gsmManiaK.pl

Akumulator oferuje bardzo standardowe czasy pracy, a mianowicie jeden dzień pracy z urządzeniem z dala od gniazdka, przy normalnym użytkowaniu, a zatem gdy wyświetlacz jest włączony przez około cztery godziny z aktywnym połączeniem LTE. Decydując się na WiFi możecie delikatnie wydłużyć czas pracy na włączonym ekranie, a ładowanie akumulatora będzie mogło odbywać się raz na półtora dnia.

Honor 9 lite do pełnego naładowania potrzebuje niemal trzech godzin (178 minut). Jeżeli jednak nie macie tyle czasu, to warto wiedzieć, że pozostawiając smartfon pod ładowarką na 30 minut odzyskacie 29%. Dość długi czas uzupełniania energii spowodowany jest brakiem wsparcia dla technologii szybkiego ładowania.

Chcąc wydłużyć czas pracy warto korzystać z menadżera baterii, w którym można dobrać jeden z dostępnych scenariuszy zarządzania energią. Standardowo, w najbardziej restrykcyjnym trybie funkcjonalność została ograniczona do podstawowych funkcji (możliwość wykonywania połączeń głosowych czy wysyłania wiadomości tekstowych). Honor 9 lite to także oszczędzanie energii poprzez uaktywnienie niższej rozdzielczości ekranu – w tym przypadku jest to HD+ (1440 x 720 pikseli).

Ekran jest jasny i czytelny

W Honor 9 lite postawiono na ekran IPS o przekątnej 5,65” i proporcjach 18:9, który cechuje się rozdzielczością FullHD+, a zatem 2160 x 1080 pikseli. Oczywiście mamy tutaj do czynienia z ekranem nazwanym przez producenta FullView.

Honor 9 lite / fot. gsmManiaK.pl

Zastosowane proporcje przekładają się na bardziej komfortową pracę z dwoma otwartymi aplikacjami na podzielonym ekranie. Bardziej komfortowo konsumuje się także treści, gdyż zwyczajnie mieści się ich więcej, niż na tradycyjnym ekranie 16:9.

Jasność maksymalna na poziomie 562 cd/m2 oznacza, że korzystanie z telefonu w pełnym słońcu nie powinno stanowić żadnego problemu. Do jasności minimalnej nie mam żadnych zastrzeżeń – wynosi 1 cd/m2, a więc oferuje konsumowanie treści po zmroku bez nadmiernego męczenia wzroku. Wśród ustawień znajdziemy bardzo popularny tryb redukcji światła niebieskiego (ochrona wzroku) poprzez dostosowanie nasycenia barwy żółtej – przydaje się podczas długotrwałego wpatrywania w ekran. Jest nawet harmonogram, dzięki któremu możemy określić, o której godzinie ten tryb ma zostać aktywowany, a także dezaktywowany.

Odwzorowanie kolorów jest natomiast wyłącznie na dobrym poziomie – pokrycie skali sRGB sięga bowiem 88.4%, co oznacza, że panel jest pod tym względem niemal identyczny, co zastosowany w Honorze 7X. Niemniej w przypadku testowanego modelu jestem w stanie zrozumieć takie parametry, gdyż mamy do czynienia z urządzeniem kosztującym około 1000 złotych.

Honor 9 lite / fot. gsmManiaK.pl

Warto abyście wiedzieli, że uruchamiając większość aplikacji pierwszy raz widzimy na ekranie komunikat o możliwości uaktywnienia trybu pełnoekranowego. I bez dwóch zdań to bardzo istotna informacja, gdyż nie zabrakło nawet dopasowania materiałów wideo z serwisu YouTube – wideo jest rozciągane, a dokładniej przybliżane. Jest dedykowany przycisk.

Spis treści

  1. Obudowa, bateria i ekran
Paweł Gajkowski

Najnowsze artykuły

  • Motorola
  • Newsy
  • Telefony

Coś mi się wydaje, że tę Motorolę będziemy polecać w każdej promocji. Oto cena i specyfikacja

W sieci pojawił się kolejny pretendent do tytułu najlepszego smartfona do 1500 złotych. Motorola Moto…

4 maja 2024
  • Promocje

Współczuję Ci, jeśli kupiłeś ją w premierowej cenie. Ta nowa Motorola błyskawicznie staniała w Polsce

Motorola Edge 50 Pro potrzebowała raptem 3 tygodni, by stanieć do znacznie bardziej rozsądnej ceny.…

4 maja 2024
  • Newsy
  • TCL
  • Telefony

Nie wierzę, że ten nowy telefon kosztuje tylko 600 złotych przy tak fajnej specyfikacji

Rynek tanich telefonów do 1000 złotych jest coraz ciekawszy. TCL 50 XL 5G jest jeszcze…

4 maja 2024
  • HTC
  • Newsy
  • Tablety

Ten powrót „króla” Androida woła o pomstę do nieba. Nowy HTC zafunduje Ci powrót do przeszłości

HTC niegdyś był królem Androida, dlatego szkoda patrzeć na jego dzisiejszą sytuację. Powrót na tarczy,…

4 maja 2024
  • Promocje

Jaki telefon kupić do 1000 zł? Ten ma 100 MP (OIS), 67 W, AMOLED 120 Hz i wygląda ślicznie

Najlepszy telefon do 1000 zł? Pod rozważania z pewnością trzeba wziąć realme 11 Pro. Posiada…

4 maja 2024
  • Newsy

5,5 mln Polaków zagrożonych. O krok od tragedii

Jak bardzo zagrożeni jesteśmy w sieci? W 2023 roku prawie 5,5 miliona Polaków kliknęło w…

4 maja 2024