Kategorie: Android LG Telefony Testy

TEST | LG V30. Recenzja najbardziej multimedialnego telefonu na świecie

LG V30 to ukierunkowany na multimedia smartfon, który oferuje też topową wydajność, duży ekran OLED otoczony wąskimi ramkami i wodoszczelną obudowę ze szkła. Czy to najlepszy telefon na rynku? Zapraszam do lektury recenzji LG V30.

LG V30 długo kazał nam na siebie czekać. Zaprezentowany jeszcze w sierpniu flagowiec LG dopiero teraz jest dostępny w polskiej przedsprzedaży, a cena urządzenia nie należy do najniższych. Czy warto było tyle czekać? Czy flagowiec LG jest tak doskonały, jak obiecuje producent?

Postanowiliśmy dokładnie sprawdzić, co potrafi ten smartfon. Oto nasza recenzja LG V30.

Specyfikacja LG V30

Dane podstawowe
Wymiary 75 x 152 x 7.3 mm
Waga 158 g
Obudowa block
Standard sim Nano-sim, Dual SIM
Data premiery 2018
Ekran
Typ OLED 6.0'', rozdzielczość 2880x1440, 537 ppi
Kluczowe podzespoły
SoC Qualcomm Snapdragon 835
Procesor 2.5 GHz, 8 rdzeni (4 x Kryo 2.45 GHz + 4 x Kryo 1.9 GHz)
GPU Adreno 540
RAM 4 GB
Bateria 3300 mAh
Obsługa kart pamięci microSD, do 2 TB
Porty USB (3.1 typu C, obsługuje OTG)
Pamięć użytkowa 64 GB
System operacyjny
Wersja Android 7.1.2 Nougat
Łączność
Transmisja danych LTE 1 Gb/s
WIFI TAK, Miracast
GPS brak
Bluetooth v5.0 z A2DP
NFC Tak
Aparat fotograficzny
Główny 16 MP, wideo 4K (3840x2160), 30 kl/s, lampa błyskowa, dodatkowy aparat - 13MP
Dodatkowy 5 MP, wideo FullHD (1920x1080), 29 kl/s

LG V30 to smartfon klasy premium

LG G6 był jednym z prekursorów wąskoramkowego wzornictwa i nowych proporcji ekranu. Chęć prowadzenia spójnej polityki wydawniczej wymusiła na LG wykorzystanie tych rozwiązań także w LG V30. Przez to smartfon nie wygląda już tak oryginalnie, jak jego poprzednicy, ale jest za to znacznie bardziej stylowy.

LG V30 / fot. gsmManiaK

LG V30 / fot. gsmManiaK

LG V30 / fot. gsmManiaK

Obudowę LG V30 wykonano z dwóch tafli Gorilla Glass 5 i metalowej ramki. To materiały najwyższej jakości, więc produkt koreańskiego koncernu zdecydowanie zasługuje na tytuł smartfona klasy premium. Muszę jednak zauważyć rzecz oczywistą – szło bardzo lubi zbierać wszelkie ślady palców właściciela, co negatywnie wpływa na estetykę. Warto zaprzyjaźnić się ze ściereczką, którą dostajemy w zestawie.

Producent postarał się o wyeliminowanie innej wady szkła, jaką jest wątpliwa wytrzymałość na upadki. Certyfikat odporności MIL-STD-810G świadczy o tym, że udało się to osiągnąć, choć z wiadomych względów radziłbym nie rzucać telefonem. Mogę potwierdzić za to, że szkło nie rysuje się łatwo (te wokół aparatu też nie). Właściciel LG V30 może też liczyć na wodoszczelność (IP68).

Obecność 6-calowego ekranu mogłaby sugerować, że LG V30 jest kolosem. W rzeczywistości smartfon jest mniejszy od wielu konkurentów z wyświetlaczem 5,5 cala, co udowadnia nasza tabelka porównawcza:

  Przekątna Szerokość Wysokość Grubość Waga
Xiaomi Mi6 5.20 71 145 7.5 168
Xiaomi Mi Mix 2 6.00 76 152 7.7 185
Nokia 8 5.30 74 152 7.9 160
LG G6 5.70 72 149 7.9 163
Sony Xperia XZ Premium 5.50 77 156 7.9 195
Huawei Honor 8 Pro 5.70 78 157 7.0 184
Huawei P10 Plus 5.50 74 154 7.0 165
HTC U11 5.50 76 154 7.9 169
Samsung Galaxy S8+ 6.20 73 160 8.1 173
Samsung Galaxy Note 8 6.30 75 163 8.6 195
LG V30 6.00 75 152 7.3 158

Stosunek wielkości wyświetlacza do całego przedniego panelu (screen-to-body ratio) to ok. 81,2%, co jest znakomitym wynikiem. Projektanci LG postawili na symetryczne, wąskie ramki nad i pod ekranem, rezygnując z większego podbródka, jaki znamy z LG G6. Do tego doszły wyraźnie zaoblone krawędzie boczne. Przyznaję – z frontu LG V30 prezentuje się rewelacyjnie, a do tego przyjemnie leży w dłoni.

Na tylnym panelu telefonu znajdziemy rzecz jasna podwójny aparat, diodę doświetlającą oraz przycisk zasilania ze zintegrowanym czytnikiem linii papilarnych. Nie mogło zabraknąć logo producenta. Na miejscu LG darowałbym sobie znaczek B&O, ale jego obecność została najpewniej wymuszona przez współpracę obu firm.

LG V30 / fot. gsmManiaK

LG V30 / fot. gsmManiaK

LG V30 / fot. gsmManiaK

Dwa klawisze regulacji głośności położono na lewej krawędzi, a tackę na karty SIM i pamięci na prawej krawędzi. Złącze jack 3.5 mm zostało ulokowane u szczytu telefonu, a na jego spodzie znajdziemy port USB typu C oraz głośnik multimedialny.

W środku Snapdragon 835, ale…

Na początku roku LG nie miało dostępu do topowego układu Qualcomma na 2017 rok, więc w LG G6 zagościł Snapdragon 821. Później się to zmieniło, więc sercem LG V30 mógł zostać Snapdragon 835. Procesor ten znamy już doskonale, więc jego wydajność nie powinna być dla nas zagadką, ale testy syntetyczne mówią coś innego:

LG V30 radzi sobie w benchmarkach trochę słabiej od innych telefonów ze Snapdragonem 835. Programiści ostrożnie zaprogramowali zarządcę procesora i ten stara się nie pracować na pełnych obrotach przez zbyt długi czas, ograniczając dość szybko taktowanie mocniejszych rdzeni Kryo do poziomu ok. 2 GHz (przy maksymalnie 2,45 GHz). Na ile jest to problem?

Gdyby ograniczanie wydajności negatywnie wpłynęło na sprawność działania systemu, to użytkownicy mieliby pełne prawo do niezadowolenia. Na szczęście ja nie zauważyłem, by LG V30 pracował wolniej od innych smartfonów ze Snapdragonem 835, które nie mają aż takich problemów z utrzymaniem taktowania na maksymalnym poziomie. Mam tu na myśli choćby Xiaomi Mi 6, z którego korzystam na co dzień. LG osiągnęło to m.in. dobrą optymalizacją oprogramowania. Wszystkie komendy wykonywane są bez zwłoki, a płynność działania jest wzorowa.

SoC wspierany jest przez 4 GB pamięci RAM. To nie mało i w pełni wystarcza do wygodnej pracy z telefonem. Mimo to nie mam zamiaru ukrywać, że smartfony z większą ilością pamięci operacyjnej oferują jeszcze większy komfort użytkowania. W tej cenie spokojnie możemy wymagać 6 GB RAM, co byłoby sporym zapasem na przyszłość. LG nie oszczędzało za to na pamięci wewnętrznej i sięgnęło po nośnik UFS 2.1.

Układ graficzny Adreno 540 trochę dłużej utrzymuje stałą wydajność niż procesor – pół godziny rozgrywki w wymagającą grę mogą go spowolnić o jakieś 20%, co jest wartością akceptowalną i często spotykaną. Praktycznie każda gra ze sklepu Google Play działa płynnie na maksymalnych detalach, przy względnie stałej ilości klatek na sekundę.

To najlepiej grający smartfon na rynku

Zacznijmy od najlepszego – jakości dźwięku. LG V30 może się pochwalić obecnością poczwórnego przetwornika cyfrowo-analogowego (DAC) Sabre ES9218P, który zapewnia dźwięk Hi-Fi i gwarantuje bardzo niski poziom zniekształceń. To sprawia, że LG V30 jest kapitalnym urządzeniem muzycznym. Powiem wprost – moim zdaniem to najlepiej grający smartfon na rynku. Miłym dodatkiem są dobre pchełki od B&O. Na pokładzie nie zabrakło rozbudowanego equalizera (działającego także poza aplikacją muzyki) i różnych profili dźwięku, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Co ciekawe flagowiec LG nie tylko świetnie gra, ale też bardzo dobrze nagrywa dźwięk, wykorzystując funkcję HD Audio Recorder od B&O. Uwierzcie mi, że w możliwościach audio LG V30 można się zakochać. Sam głośnik nie dostarcza aż takich doznać – jest donośny i tyle.

Zejdźmy na ziemię i omówmy kwestie związane z łącznością. Tutaj też dostajemy same rarytasy: modem LTE 1 Gb/s, Bluetooth 5.0, Wi-Fi ac (2,4 i 5 GHz) z Wi-Fi Direct i Miracast, USB typu C 3.1 – wszystko to jest i pracuje bezproblemowo. Nawigacja to nie tylko GPS i GLONASS, ale także Galileo. Lokalizacja działa bezbłędnie i jest bardzo dokładna, więc z LG V30 się nie zgubicie.

Jakość rozmów jest pozytywna i nie odnotowałem żadnych problemów w tym zakresie. LG V30 nie jest smartfonem typu Dual SIM. Na szufladce dla karty SIM możemy umieścić też kartę pamięci o maksymalnej pojemności aż 2 TB, co jest dobrym zapleczem na przyszłość. Ja użyłem karty 128GB i nie odnotowałem problemów z jej obsługą. Karta pamięci nie jest konieczna do szczęścia, gdyż producent udostępnił 64 GB wbudowanej pamięci, z czego realnie dostajemy ok. 50 GB.

Jeśli chodzi o zabezpieczenia biometryczne, to LG zaszalało i pozwala na odblokowanie telefonu nie tylko przy pomocy czytnika linii papilarnych (aktywny i sprawny), ale także dzięki skanowaniu twarzy i rozpoznawaniu głosu. Rozpoznawanie twarzy działa poprawnie, ale to mniej bezpieczna metoda niż skaner odcisków. Rozpoznawanie głosu działa zdecydowanie najgorzej, często się myląc. Nie dałem rady korzystać z tej opcji na stałe.

LG V30 / fot. gsmManiaK

Ciekawie rozwiązano kwestię wibracji, dodając dedykowany silniczek wibracyjny TouchSense. Jego działanie zintegrowano z systemem, więc daje on o sobie znać w czasie klikania na wirtualne przyciski funkcyjne Androida czy też w czasie robienia zdjęć. Tak samo jest z suwakami – gdy je przesuwamy, LG V30 daje nam to odczuć subtelną wibracją.

Oreo nie ma, ale będzie

LG V30 pracuje pod kontrolą Androida 7.1.2 Nougat, z przewidywaną aktualizacją do Androida Oreo. Miło by było, gdyby flagowiec oferował najnowszą wersję systemu i najnowsze poprawki bezpieczeństwa, a nie wrześniowe.


Oczywiście Android nie występuje tutaj w czystej formie, gdyż został przykryty nakładką systemową. Pod względem estetycznym jest ona mocno przeciętna. Broni się za to praktycznością.

Najważniejsze funkcje interfejsu LG to:

  • Floating Bar – półprzezroczysty, pływający pasek akcji, który zastąpił dodatkowy ekran znany z poprzedników LG V30; pełni dokładnie te same funkcje – może wyświetlać skróty do aplikacji, wybrane kontakty czy przełączniki odtwarzacza muzyki,
  • zrzuty ekranu w formie GIF,
  • Always On Display – energooszczędne powiadomienia na ekranie blokady; wyświetlane są też włączniki szybkich akcji, odtwarzacz muzyki, a także zdjęcia z galerii,
  • możliwość skalowania aplikacji do formatu 18:9,
  • filtr niebieskiego światła,
  • gra – szereg opcji dla graczy,
  • Smart Doctor – program diagnostyczny do zarządzania pracą i optymalizacją telefonu,
  • konfiguracja ekranowych przycisków Androida,
  • aplikacje Q-Slide – programy wyświetlane w małych okienkach, maksymalnie dwóch w jednym widoku,

Spis treści

  1. Obudowa, wydajność i wyposażenie
Damian Kucharski

Znajdziesz mnie na LinkedIn bit.ly/linkedinDamianK

Najnowsze artykuły

  • Artykuł sponsorowany

Za co świat pokochał iPhone?

iPhone, urządzenie, które zrewolucjonizowało rynek telefonów komórkowych, od momentu swojego debiutu w 2007 roku, zdobyło…

29 kwietnia 2024
  • Promocje

Dla tego telefonu olejesz Xiaomi. AMOLED 144 Hz, 12 GB RAM i 108 MP z OIS w cudownej cenie!

AMOLED 144 Hz, aparat 108 MP z OIS, kamerka selfie 50 MP z nagrywaniem 4K,…

29 kwietnia 2024
  • Newsy
  • Oukitel
  • Telefony

Gdyby pokazał go Samsung, kupiłbyś go od razu. 24* GB RAM, wielka bateria i niezły aparat 64 MP za drobne

Jaki smartfon kupić zamiast odpornego Samsunga Xcover? Normalnie powiedziałbym, że każdy, ale Oukitel WP35 to…

29 kwietnia 2024
  • Newsy
  • Samsung
  • Telefony

Samsungu, czas na Polskę! Takich smartfonów w średniej półce zwyczajnie oczekujemy

Samsung Galaxy F55 to już kolejny smartfon ze skórzaną obudową. Czas, by nareszcie takie modele…

29 kwietnia 2024
  • Amazfit
  • Newsy
  • Wearables

Smartwatch Amazfit z hitową aktualizacją. Wielki worek nowych funkcji

Amazfit Balance doczekał się właśnie aktualizacji, która dodaje zegarkowi sporo funkcji sportowych. Właściciele smartwatchy będą…

29 kwietnia 2024
  • Gry i aplikacje
  • Newsy

WhatsApp się popsuł – nie wyślesz wiadomości. Wiem, jak tego uniknąć

Użytkownicy komunikatora WhatsApp na Androidzie mają po najnowszej aktualizacji pewien problem. Okazuje się bowiem, że…

29 kwietnia 2024