Kategorie: Android LG Telefony Testy

LG Q6 – test i recenzja. To nie jest mniejszy LG G6

Smartfon LG Q6 zdaje się być mniejszą i tańszą wersją telefonu LG G6. W naszej recenzji LG Q6 sprawdzamy, ile jest w tym prawdy.

LG Q6 został oficjalnie zaprezentowany kilka tygodni temu. To smartfon ze średniej półki, za który trzeba zapłacić 1499 złotych. Moja recenzja LG Q6 ma odpowiedzieć na dwa ważne pytania. Po pierwsze, czy można go nazwać LG G6 mini. Po drugie, czy warto go kupić za te pieniądze? Zapraszam do lektury testu LG Q6.

Specyfikacja LG Q6

Dane podstawowe
Wymiary 69 x 142 x 7.6 mm
Waga 150 g
Obudowa jednobryłowa (bez opcji demontażu tylnej klapki)
Standard sim Nano-sim
Data premiery 2017
Ekran
Typ IPS 5.5'', rozdzielczość 2160x1080, 439 ppi
Kluczowe podzespoły
SoC Qualcomm Snapdragon 435
Procesor 1.4 GHz, 8 rdzeni (Cortex-A53)
GPU Adreno 505
RAM 3 GB
Bateria 3000 mAh
Obsługa kart pamięci microSD, do 2 TB
Porty USB (microUSB, obsługuje OTG)
Pamięć użytkowa 32 GB
System operacyjny
Wersja Android 7.1.0 Nougat
Łączność
Transmisja danych LTE
WIFI 802.11 b/g/n, Miracast
GPS A-GPS
Bluetooth 4.2 z A2DP
NFC Tak
Aparat fotograficzny
Główny 13 MP, wideo FullHD (1920x1080), 30 kl/s, lampa błyskowa
Dodatkowy 5 MP, wideo FullHD (1920x1080), 29 kl/s

Obudowa i wygląd

LG Q6 / fot. gsmManiaK.pl

Biorąc pod uwagę sam wygląd można powiedzieć, że LG Q6 jest mniejszą wersją LG G6. Jest to zasługą podobnych rozwiązań stylistycznych, w tym ekranu FullVision, który łączy nowe proporcje z wąskimi ramkami wokół niego. Dzięki temu LG Q6 jest niższy i węższy od telefonów z wyświetlaczami o podobnej przekątnej. Wiko WIM Lite ma 5-calową matrycę, a jest minimalnie większy – to robi wrażenie.

  Przekątna Szerokość Wysokość Grubość Waga
LG G6 5.70 72 149 7.9 163
Huawei P10 lite 5.20 72 146 7.2 146
Lenovo P2 5.50 76 153 8.3 177
Asus ZenFone 3 (ZE520KL) 5.20 74 147 7.7 144
Samsung Galaxy A5 2017 5.20 71 146 7.9 157
Sony Xperia XA1 Ultra 6.00 79 165 8.1 188
Motorola Moto G5 Plus 5.20 74 150 7.7 155
Wiko WIM Lite 5.00 72 144 8.8 149
Lenovo Moto Z Play 5.50 76 156 7.0 165
LG Q6 5.50 69 142 7.6 150

Ekran FullVision pokrywa 78% przedniego panelu, co jest bardzo dobrym wynikiem w tej klasie. Ramki są relatywnie małe, ale niesymetryczne – tzw. podbródek jest delikatnie większy. Mnie to absolutnie nie przeszkadza, ale wiem, że nie wszyscy podzielają mój punkt widzenia. W tej i tak skromnej przestrzeni LG umieściło swoje logo, a nad ekranem kamerkę, głośnik i czujniki. Dodam jeszcze, że wyświetlacz chroni przed zarysowaniami szkło Gorilla, a ramka jest metalowa.

LG Q6 / fot. gsmManiaK.pl

LG Q6 / fot. gsmManiaK.pl

LG Q6 / fot. gsmManiaK.pl

Tylny panel został stworzony z tworzywa sztucznego, które ma udawać szkło – przynajmniej z wyglądu. Generalnie nie jest to zły materiał, lecz ma tendencję do łatwego zbierania rys i zabrudzeń. Mój egzemplarz już na start był delikatnie zarysowany, gdyż był użytkowany na polskiej premierze LG Q6. Wszystkim nabywcom telefonu polecam zakup ochronnego etui.

LG Q6 jest dobrze spasowany i sprawia wrażenie solidnego, nie będąc przy tym przesadnie ciężkim. Wyłącznik został położony na prawej krawędzi, a klawisze głośności na lewej. Złącze słuchawkowe znajdziemy na spodzie telefonu, gdzie towarzyszy mu port microUSB. Głośnik multimedialny trafił na dolną część tylnego panelu.

Wyświetlacz

W poprzedniej sekcji wspomniałem o ekranie LG Q6, a teraz przyszła pora na rozszerzenie tego wątku. Zastosowany przez Koreańczyków panel został stworzony w technologii IPS i może pochwalić się całkiem niezłymi parametrami.

Ma też w sobie coś wyjątkowego, bowiem prezentuje treści w nietypowej, bardzo dobrej rozdzielczości 2160×1080, którą producent nazwał Full HD+. Proporcje ekranu to 18:9 (2:1) i możecie je kojarzyć z flagowego LG G6. To innowacja w przypadku smartfona ze średniej półki i największy wyróżnik testowanego modelu.

Niezłą czytelność w słońcu gwarantuje maksymalna luminacja na poziomie niecałych 450 cd/m2. Może nie jest to wartość imponująca, ale w większości przypadków wystarczająca. Pochwalić muszę pracę czujnika oświetlenia, który działa bez zarzutów. Minimalne podświetlenie (5 cd/m2) też zaliczam na plus.

W ustawieniach można znaleźć tryb czytania, który ogranicza emisję niebieskiego światła, pozwalając na oszczędzanie naszego wzroku. Komfortowe czytanie po zmroku nie jest więc problemem.

LG Q6 / fot. gsmManiaK.pl

Jakość wyświetlanego obrazu jest bardzo dobra. Kolory może nie są idealnie odwzorowane, bowiem producent podkręcił niektóre odcienie, ale na ekran telefonu dobrze się patrzy, a to jest przecież najważniejsze. Pokrycie palety barw sRGB nieznacznie przekracza 94%, a kontrast jest fantastyczny – oczywiście, jak na panel ciekłokrystaliczny. Generalnie ekran jest mocnym punktem LG Q6. Szkoda tylko, że nie ma funkcji Always On Display, gdyż byłaby ona dobrym zastępstwem dla diody powiadomień, której zabrakło.

Wyposażenie

LG Q6 będzie można kupić zarówno w odmianie na jedną kartę SIM (taką testuję) lub z hybrydowym Dual SIM, działającym w trybie standby. Jakość rozmów głosowych jest bardzo pozytywna pod każdym względem – nie narzekałem ani na głośność, ani na barwę głosu rozmówców, a oni twierdzili dokładnie to samo. Skoro już o jakości dźwięku mowa, to na słuchawkach jest bardzo dobrze, a głośnik multimedialny jest głośny, ale sama barwa niezbyt porywająca.

Zaplecze komunikacyjne LG Q6 należy do podstawowych. Moduł Wi-Fi obsługuje standardy b/g/n w zakresie 2,4 GHz, co nie przystoi smartfonowi tej klasy. Na całe szczęście działa on na tyle dobrze, że nie będę się na to specjalnie złościł.

Na plus zasługuje obecność NFC do płatności zbliżeniowych oraz radia FM. Bluetooth 4.2 działa dobrze. Jeśli chodzi o GPS, to jest on absolutnie bezproblemowy, zapewniając stabilny zasięg bez konieczności posiłkowania się połączeniem internetowym.

Na pliki użytkownika producent przeznaczył 32GB pamięci wewnętrznej, z czego realnie mamy dostęp do niecałych 23GB. Przestrzeń tę możemy rozbudować poprzez kartę pamięci do 2TB. Z wiadomych względów nie mam takiej pod ręką, ale 64GB działa bez problemu, więc większe pojemności też nie powinny być problemem. Inną opcją rozbudowy pamięci są akcesoria OTG, które LG Q6 w większości obsługuje, poza dyskiem bez własnego zasilania. Można je podłączyć do smartfona przy pomocy złącza microUSB 2.0.

Nie mogę ocenić czytnika linii papilarnych, gdyż LG Q6 nie został w niego wyposażony. Dla sporej części z Was jest to wada, dla reszty już niekoniecznie. Dla mnie – bez większej różnicy. W zamian LG daje system rozpoznawania twarzy, który działa zaskakująco dobrze i miewa problemy tylko w słabszych warunkach oświetleniowych. Nie jest to więc rozwiązanie na miarę dobrego skanera odcisków palców, a na dodatek jest mniej bezpieczne, ale przynajmniej działa.

System

LG G6 pracuje pod kontrolą Androida 7.1.1 Nougat, który został przez producenta urozmaicony nakładką systemową LG UX 6.0. Domyślnie nie dostajemy dostępu do szuflady aplikacji, ale wszyscy zainteresowani mogą ją sobie pobrać w razie potrzeby. Najważniejsze funkcje systemu to:


  • skalowanie aplikacji – możliwość ręcznej zmiany proporcji poszczególnych programów na 18:9, by mogły one wypełnić cały ekran; funkcja działa bardzo dobrze na wszystkie programy; jeśli chodzi o filmy, to można je skalować w aplikacji przygotowanej przez producenta, wliczając w to YouTube,
  • Smart Doctor – aplikacja służąca do zarządzania telefonem pod kątem pamięci, baterii i diagnostyki,
  • Domowe przyciski dotykowe – możliwość konfiguracji ekranowych przycisków funkcyjnych Androida,
  • Kosz – przechowywanie usuniętych aplikacji i zdjęć przez 7 dni, by dać możliwość ich ewentualnego przywrócenia,
  • QSlide – otwieranie wybranych aplikacji w małych oknach,
  • Capture+ – rysowanie na zrzutach ekranu,
  • Rozmiar ekranu – sterowanie rozmiarem ikon,
  • podział ekranu na dwie części, wygodna opcja w kwadratowych oknach,
  • Motywy – personalizacja wyglądu systemu.

Spis treści

  1. Obudowa, ekran i wyposażenie
Damian Kucharski

Znajdziesz mnie na LinkedIn bit.ly/linkedinDamianK

Najnowsze artykuły

  • Newsy
  • Sony
  • Telefony

Znamy cenę „być, albo nie być” w wydaniu Sony. Choć trudno w to uwierzyć, Xperia 1 VI będzie tańsza niż rok temu

Sony Xperia 1 VI niespodziewanie zdradza cenę przed premierą. Fani nie muszą obawiać się podwyżek,…

27 kwietnia 2024
  • Huawei
  • Tablety
  • Testy
  • Wiadomość dnia

Test Huawei MatePad 11.5 PaperMatte Edition. Nowy wymiar komfortu

Huawei MatePad 11.5 PaperMatte Edition to tablet z matowym ekranem eliminującym odblaski. Wiele podobieństw do…

27 kwietnia 2024
  • Newsy
  • Telefony
  • Xiaomi

HIT nad HITAMI od Xiaomi trafił na czarną listę. Ten telefon był przekozakiem

Kiedyś był hitem nad hitami, prawdziwym pogromcą telefonów ze średniej półki. Wydajnością dorównywał ex-flagowcom, a…

27 kwietnia 2024
  • Akcesoria
  • Hama
  • Newsy

Premiera powerbanków Hama Colour 10 i 20: energia w stylowej formie

Hama wprowadza na rynek nową linię powerbanków Colour, łączących wysoką pojemność akumulatora, atrakcyjny design oraz…

27 kwietnia 2024
  • Promocje

Świetny tablet Apple teraz w polskiej promocji. Wykorzystaj okazję i kup iPad Air

Tablet iPad Air (5 generacji) to mocny zawodnik w świecie Apple. Korzysta bowiem z mocnego…

26 kwietnia 2024
  • Newsy
  • Telefony
  • Vivo

Oto zapowiedź najmocniejszego flagowca z 1″ aparatem i obiektywem peryskopowym aż 200 MP

Jeden z najważniejszych flagowców do zdjęć zdrady kolejne szczegóły. W końcu 1-calowy aparat wraz z…

26 kwietnia 2024