Qualcomm otworzył dziś worek z nowościami. Poznaliśmy 14-nanometrowy procesor Qualcomm Snapdragon 450 dla urządzeń z niższej półki, Snapdragona Wear 1200 dla urządzeń ubieralnych oraz niesamowity czytnik linii papilarnych, który może działać pod ekranem, szkłem, a nawet metalem.
Qualcomm zaprezentował dziś swoje najnowsze rozwiązania, przygotowane z myślą o smartfonach i wearables.
Nowy czytnik linii papilarnych
Najciekawszą z zaprezentowanych dziś nowości jest Qualcomm Sense ID nowej generacji, czyli udoskonalony czytnik linii papilarnych. Jest on wyjątkowy i prawdopodobnie otworzy on nowy rozdział w dziejach tej technologii, przynajmniej jeśli chodzi o smartfony. Co jest wyjątkowego w czytniku Qualcomma?
Najnowszy Sense ID został stworzony po to, by działać pod różnego rodzaju materiałami. Dzięki czujnikom ultrasonograficznym czytnik jest w stanie odczytać odcisk palca, będąc schowanym pod ekranem OLED, szkłem, a nawet metalem. Dzięki temu może trafić nie tylko pod wyświetlacz, ale także pod aluminiową obudowę tyłu smartfona. Wykorzystywanie fal dźwiękowych pozwala też na odczytanie odcisku z mokrego palca, więc jeśli ktoś będzie chciał, to telefon będzie mógł odblokować nawet pod wodą. Dodatkową funkcją jest możliwość pomiaru pulsu.
Wielu maniaKów czekało na tego typu rozwiązanie i w końcu sen się spełni, jednak na pojawienie się nowego czytnika w urządzeniach komercyjnych musimy poczekać co najmniej do pierwszej połowy 2018 roku. Do producentów Qualcomm Sense ID trafi w ostatnim kwartale bieżącego roku.
Snapdragon 450
Snapdragon 450 to układ dla smartfonów z niższej półki średniej, potencjalnie dla niskobudżetowców firm pokroju Xiaomi. To poprawiony Snapdragon 435, a różnice pomiędzy nimi pokazuje poniższa grafika:
Snapdragon 450 to ośmiordzeniowy procesor, złożony z rdzeni Cortex-A53. Cztery z nich są taktowane zegarem 1,8 GHz i występują jako rdzenie główne. CPU otrzymało do pomocy układ graficzny Adreno 506, a całość została wykonana w nowoczesnym, 14nm procesie technologicznym, więc jednostka powinna cechować się nie tylko przyzwoitą wydajnością, ale także niskim zapotrzebowaniem na energię.
Snapdragon 450 wspiera pojedynczy aparat do 21 MP lub podwójny aparat po 13 MP, wyświetlacze do rozdzielczości QXGA (1920 x 1200), dwuzakresowe Wi-Fi 802.11ac MU-MIMO, Glonass, BeiDou, GNSS, Bluetooth, LTE Broadcast, LTE Dual SIM, VoLTE, Wi-Fi calling oraz HD i Ultra HD Voice. NA pokładzie nie zabrakło modemu LTE kategorii siódmej, z możliwością agregacji pasm.
Pierwsze smartfony ze Snapdragonem 450 poznamy pod koniec roku.
Snapdragon Wear 1200
Snapdragon Wear 1200 to układ dla urządzeń ubieralnych, przede wszystkim z sektora dziecięcego. Qualcomm zmniejszył rozmiar układu w stosunku do poprzednika, dzięki czemu producenci mogą zmniejszyć rozmiar urządzeń bądź zwiększyć pojemność baterii. Jednostka wykorzystuje do pracy procesor Cortex-A7 @1,3 GHz i została zoptymalizowana pod kątem jak najmniejszego wykorzystywania energii w czasie spoczynku. Snapdragon Wear 1200 wspiera technologię LTE oraz łączność GPS, GLONASS, Gallileo, BeiDou, WiFi i Bluetooth. Procesor jest już w rękach producentów, a pierwsze urządzenia z nim mają się pojawić już wkrótce.
Źródło: Yahoo News, FoneArena, Qualcomm
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.