>
Kategorie: Android Telefony Testy Xiaomi

Test Xiaomi Redmi 4A. Smartfon tani, ale czy dobry?

Spis treści

  1. Bateria, aparat i wyposażenie

Bateria

W Redmi 4A znajdziemy baterię o pojemności 3120 mAh. W przypadku 5-calowego smartfona o niezbyt wydajnych podzespołach to naprawdę dobry parametr, co potwierdzają testy syntetyczne.

Dwa dni pracy na jednym ładowaniu to wynik spodziewany i oczekiwany, a co najważniejsze, jak najbardziej rzeczywisty. Co prawda ja sam podładowywałem telefon każdego wieczora dla pewności (wolę mieć zapas energii niż zostać nieprzyjemnie zaskoczonym), ale większość z Was może spokojnie zapomnieć o ładowarce na więcej niż 24 godziny. Dla zainteresowanych dodam, że Sot (czas na włączonym ekranie) to 4-6 godzin. Nie zauważyłem podejrzanych drenaży baterii.

Dołączona do zestawu ładowarka umożliwia naładowanie baterii od zera do 100% w prawie 3 godziny, więc pod tym względem zbyt dobrze nie jest.

Aparat

Zaplecze fotograficzne testowanego smartfona stanowią 13-megapikselowy aparat główny ze światłem f/2.2 i pojedynczą diodą LED oraz 5-megapikselowy aparat do zdjęć selfie. To bardzo, bardzo popularna konfiguracja wśród tanich urządzeń.

Producent zadbał o własną aplikację do obsługi aparatu. W widoku podstawowym możemy sterować trybem HDR i lampą błyskową, a także włączyć filtry lub przełączać się między aparatami. Dodatkowe opcje dostępne są w trybach, a wśród nich znajdziemy m.in. panoramę, tryb nocny czy ręczny, ale ten ostatni ograniczony jest do sterowania balansem bieli i czułością ISO.


Jakość zdjęć do najlepszych nie należy, ale Xiaomi Redmi 4A to smartfon tani, więc cudów oczekiwać nie należy. Wszystkie możliwe parametry są przeciętne, wliczając w to szczegółowość, kolorystykę czy zakres tonalny. Sporo można poprawić trybem HDR, który spisuje się zaskakująco dobrze, więc radzę z niego bardzo często korzystać. Pamiętajcie, że zapisywanie zdjęć w tym trybie wymaga dodatkowego czasu.

Wideo nakręcimy w maksymalnej rozdzielczości Full HD. Jakość nie jest porywająca, a na dodatek smartfon nie radzi sobie zbyt dobrze ze zmianą oświetlenia nawet wtedy, gdy następuje ona w delikatny sposób. Sporadyczne filmy można jak najbardziej kręcić, ale radziłbym ograniczyć ich oglądanie do ekranu telefonu.

Aparat selfie nie jest wyjątkiem od reguły i daje tylko akceptowalne fotopstryki, choć pierwszy plan prezentuje się zaskakująco przyzwoicie. Blade kolory radzę podkręcić w programie graficznym.

Wyposażenie

Xiaomi Redmi 4A / fot. gsmManiaK

Zaplecze komunikacyjne Xiaomi Redmi 4A to podstawowe, dobre minimum. Wi-Fi 802.11 b/g/n działa w częstotliwości 2,4 GHz i nie sprawia żadnych problemów, utrzymując wystarczający sygnał nawet przy dalszych odległościach, ale tylko na jednym poziomie (na innym piętrze niż router bywa z tym różnie). Na pokładzie nie zabrakło radia FM, Bluetooth 4.1, obsługi USB OTG w podstawowym, ale w pełni wystarczającym zakresie oraz łączności GPS z GLONASS i BeiDou. Nawigacja nie sprawia żadnych problemów na otwartej przestrzeni czy w samochodzie. Nie zanotowałem niespodziewanej utraty sygnału, choć jego siła słabnie np. w tunelach.

Ze względu na niską cenę nie znajdziemy za to czytnika linii papilarnych ani łączności NFC, więc telefon nie zastąpi Wam karty płatniczej czy gotówki. Na pocieszenie dostajemy port IRDA i 32 GB pamięci wewnętrznej (dla użytkownika niecałe 26 GB) oraz Dual SIM w trybie standby, ale hybrydowy.

Jakość rozmów głosowych jest zadowalająca i tylko w gwarnym otoczeniu trzeba trochę wytężyć słuch, bo głośnik mógł być jednak odrobinę głośniejszy. Głośnik multimedialny nie powala czystością dźwięku, ale jest na tyle doniosły, że sygnał nadchodzącego połączenia można usłyszeć w dosłownie każdych warunkach. Warto dodać, że smartfon obsługuje LTE w paśmie 800 MHz i nie ma żadnych problemów z zasięgiem. Na słuchawkach Xiaomi Redmi 4A gra na tyle dobrze, że nie ma na co narzekać.

System

Testowany przez nas Xiaomi Redmi 4A pochodzi z polskiej dystrybucji i pracuje pod kontrolą MIUI Global 8.2 w wersji stabilnej. Wspomnę jeszcze, że aktualizacje dostarczane są kanałem OTA – jedną dostałem w czasie trwania testu. Bazowym systemem jest Android Marshmallow, ale przewidziano aktualizację do Nougata.


Oprogramowanie producenta wnosi kilka ciekawych funkcji i aplikacji, np.

  • możliwość zmiany motywu,
  • pasek powiadomień i przełączników – kontrola wyglądu i działania powiadomień, personalizacja pasku skrótów, pasku statusu (ikony powiadomień, prędkość sieci, nazwa operatora, wybór wskaźnika baterii),
  • drugi profil – odizolowana przestrzeń z osobnymi ustawieniami,
  • nie przeszkadzać – wyciszenie połączeń z możliwością personalizacji działania tej funkcji,
  • zarządzanie użyciem baterii przez aplikacje z trybami oszczędzania energii (domyślnie system ogranicza aktywność aplikacji w tle, co może powodować problemy z powiadomieniami),
  • blokowanie dostępu do aplikacji przy pomocy hasła,
  • ustawienia dodatkowe to m.in. tryb dziecięcy, sterowanie diodą powiadomień, efektami dźwiękowymi, tryb jednoręczny (minimalizacja wyświetlanych treści do rozmiaru odpowiedniej przekątnej) czy sterowanie przyciskami funkcyjnymi Androida albo działaniem diody powiadomień,
  • aplikacje systemowe to m.in. konto Xiaomi, Skaner QR, Pogoda, Panel Sterowania (menadżer telefonu), Pilot Mi (dla diody podczerwieni) czy Muzyka (z rozbudowanymi funkcjami kontroli dźwięku).

Interfejs jest bardzo dobrze przetłumaczony i funkcjonalny.

Spis treści

  1. Bateria, aparat i wyposażenie
Damian Kucharski

Znajdziesz mnie na LinkedIn bit.ly/linkedinDamianK

Najnowsze artykuły

  • Newsy
  • Operatorzy

Revolut już jest operatorem! Daje dorodną paczkę w roamingu UE i USA

Rozpędzony fintech Revolut wprowadza do swojej oferty kolejne nowości. Tym razem zaoferuje własne usługi telekomunikacyjne.…

30 kwietnia 2025
  • Motorola
  • Telefony
  • Testy
  • Wiadomość dnia

Wygląda jak flagowiec za 6000 zł, kosztuje ułamek tego. Test telefonu, który w promocjach będzie hitem

Motorola Edge 60 Fusion jest już u mnie na testach wystarczająco długo, bym mógł podzielić…

30 kwietnia 2025
  • Gry i aplikacje
  • Newsy

mObywatel padł ofiarą hakerów. Zmasowany atak na rządową aplikację

Ogromny atak hakerski przeprowadzono dzisiaj na rządową aplikację mObywatel. Polacy stracili dostęp do kluczowych e-usług.…

30 kwietnia 2025
  • Newsy
  • Samsung
  • Telefony

Jeszcze poczekasz na ważną aktualizację Galaxy S25, ale użytkownicy starszych Samsungów nie mają się czym przejmować

Majowa aktualizacja dla serii Samsung Galaxy S25 nie przyniesie zapowiadanych nowości. Zamiast usprawnień aparatu i…

30 kwietnia 2025
  • Newsy
  • OnePlus
  • Telefony

OnePlus oficjalnie potwierdza, że ich najlepszy telefon w historii nigdy nie trafi do Polski

To już ostateczne i oficjalne - OnePlus 13T nie trafi do sprzedaży w Polsce. Poza…

30 kwietnia 2025
  • Newsy

Sprawdź, jak wypada RTX 5060 w laptopach. Czy warto będzie kupić nowy sprzęt z kartą Nvidii?

Nowy układ graficzny Nvidia RTX 5060 dla laptopów pojawił się w bazie Geekbench. GPU w…

30 kwietnia 2025