Kategorie: Android Telefony Testy Xiaomi

Test Xiaomi Redmi 4 Pro. Smartfon świetny, mały i tani

Spis treści

  1. Bateria, wydajność i wyposażenie

Bateria

Czas pracy na jednym ładowaniu to bezapelacyjnie największa zaleta Xiaomi Redmi 4 Pro, co jest zasługą niewielkiego ekranu, procesora wykonanego w 14nm procesie technologicznym (na dodatek złożonego z energooszczędnych rdzeni Cortex-A53) oraz baterii o pojemności aż 4100 mAh (taką samą znajdziemy w 5,5-calowym Redmi Note 4).

Nie sądzę, by ktokolwiek potrafił rozładować telefon w ciągu jednego dnia, o ile nie będzie grał w gry 3D przy jasności maksymalnej przez kilka godzin z rzędu. W standardowym, codziennym użytkowaniu, polegającym na sporadycznym przeglądaniu internetu (nawet przez sieć komórkową), paru rozmowach telefonicznych i ciągłej synchronizacji danych, Redmi 4 Pro potrafi pracować trzy dni na jednym ładowaniu, choć bardziej powtarzalnym wynikiem są dwa pełne dni i co najmniej 9h SoT. Rewelacja.

Niestety, producent nie zadbał o możliwość szybkiego naładowania ogniwa, bo nie dołączył do zestawu szybkiej ładowarki, przez co smartfon potrzebuje ok. 2,5 godziny, by licznik stanu baterii dobił do poziomu 100% (od 0).

Xiaomi Redmi 4 Pro / fot. gsmManiaK

 

Wydajność

Xiaomi słynie z tego, że w tanich smartfonach montuje bardzo przyzwoite procesory, które często pozytywnie wyróżniają ich sprzęt na tle konkurencji. Xiaomi Redmi 4 Pro jest tego idealnym przykładem, gdyż jego sercem jest Qualcomm Snapdragon 625, którego często możemy spotkać w telefonach za więcej niż 1000 złotych (czasami znacznie więcej, np. Lenovo Moto Z Play).

Xiaomi Redmi 4 Pro / fot. gsmManiaK

Snapdragon 625 to nowoczesny procesor, gdyż został wykonany w 14nm procesie technologicznym, o czym wspomniałem już we fragmencie poświęconym baterii. Układ ten złożony jest z ośmiu rdzeni Cortex-A53 o taktowaniu sięgającym 2 GHz oraz układu graficznego Adreno 506. Testowany smartfon oferuje do tego 3 GB pamięci RAM. Całość zapewnia bardzo sprawną pracę urządzenia i odpowiednio szybkie otwieranie aplikacji. Pamięć operacyjna zarządzana jest w sposób pierwszorzędny, o ile wyłączy się tryb oszczędzania energii. Warto o tym pamiętać, bo inaczej programy w tle będą zamykane bardzo szybko, co może powodować problemy z powiadomieniami.

Układem graficznym jest Adreno 506, które w połączeniu z ekranem Full HD może nie jest demonem wydajności, jednak dobrze radzi sobie z obsługą znakomitej większości gier ze sklepu Google. Pod obciążeniem GPU nie traci mocy, a obudowa telefonu w zdecydowanej większości sytuacji pozostaje przyjemnie chłodna. Szeroko rozumiana wydajność jest więc atutem telefonu.

Wyposażenie i system

Xiaomi Redmi 4 Pro oferuje Wi-Fi (2,4 i 5 GHz), radio FM, miracast, Bluetooth 4.2 oraz port podczerwieni. Wszystko to działa dobrze, co trzeba zaliczyć na plus. Niestety, zabrakło NFC i łączności LTE w paśmie 800 MHz. To opcjonalne wady, ale warto o nich pamiętać.

Xiaomi Redmi 4 Pro / fot. gsmManiaK

Jakość połączeń jest dobra, ale głośnik do rozmów mógł być jednak trochę głośniejszy. Głośnik multimedialny jest przeciętny pod względem barwy dźwięku, ale poziom głośności jest już wystarczający. Redmi 4 Pro dobrze gra na słuchawkach, o ile dopasujemy parametry dźwięku do naszego gustu w jakieś aplikacji.

Na pliki użytkownika producent przeznaczył 32 GB pamięci, z czego realnie dostajemy prawie 24 GB. Przestrzeń tę możemy rozszerzyć dzięki akcesoriom OTG (obsługiwane są te najważniejsze) bądź poprzez kartę pamięci o pojemności do 128 GB (sprawdzone). Z tej drugiej opcji można zrezygnować na rzecz drugiej karty SIM, bo slot jest hybrydowy. Zastrzeżeń do tej funkcjonalności nie mam, tak jak do pracy modułu GPS, który w dostatecznie szybkim tempie łapie zasięg i nie ma większych problemów z jego utrzymaniem. Umieszczony na tylnym panelu czytnik linii papilarnych jest aktywny i celny. Szybkość jego działania jest zadowalająca, ale nie jest to poziom smartfonów Huawei.

System

Testowany przez nas egzemplarz Xiaomi Redmi 4 Pro pracuje pod kontrolą Androida 6.0 Marshmallow z MIUI w wersji Global 8.1 (8.1.2.0.0 MBEMIDI). Oprogramowanie wspiera język polski, a braki lub błędy w tłumaczeniu są bardzo nieliczne i praktycznie niezauważalne. Nie zauważyłem też podejrzanych programów czy reklam. System jest wgrywany przez Gearbest, który dostarczył sprzęt do testów. Oczywiście zawsze można wgrać oprogramowanie MIUIPolska.


Co wnosi MIUI?

  • możliwość zmiany motywu,
  • pasek powiadomień i przełączników – kontrola wyglądu i działania powiadomień, personalizacja pasku skrótów, pasku statusu (ikony powiadomień, prędkość sieci, nazwa operatora, wybór wskaźnika baterii),
  • drugi profil – odizolowana przestrzeń z osobnymi ustawieniami,
  • nie przeszkadzać – wyciszenie połączeń z możliwością personalizacji działania tej funkcji,
  • zarządzanie użyciem baterii przez aplikacje z trybami oszczędzania energii (domyślnie system ogranicza aktywność aplikacji w tle, co może powodować problemy z powiadomieniami),
  • blokowanie dostępu do aplikacji przy pomocy hasła,
  • ustawienia dodatkowe to m.in. tryb dziecięcy, sterowanie diodą powiadomień, efektami dźwiękowymi, tryb obsługi jedną ręką (minimalizacja wyświetlanych treści do rozmiaru odpowiedniej przekątnej) czy sterowanie przyciskami funkcyjnymi Androida,
  • aplikacje systemowe to m.in. konto Xiaomi, Skaner QR, Pogoda, Panel Sterowania (menadżer telefonu), Mi Remote (dla diody podczerwieni) czy Muzyka (z rozbudowanymi funkcjami kontroli dźwięku).

Interfejs jest przemyślany, funkcjonalny i nieźle zoptymalizowany. Warto jednak nauczyć się co i jak działa, by sprzęt nie sprawiał nam żadnych problemów.

Spis treści

  1. Bateria, wydajność i wyposażenie
Damian Kucharski

Znajdziesz mnie na LinkedIn bit.ly/linkedinDamianK

Najnowsze artykuły

  • Newsy
  • Samsung
  • Telefony

Ten tani Samsung z 5G i AMOLED 120 Hz zaskarbi sobie sympatię w Polsce. Wielu go kupi bez zastanowienia

Samsung Galaxy M35 5G przed premierą pochwalił się specyfikacją i wyglądem. Czy następca taniego telefonu…

15 maja 2024
  • Apple
  • Newsy
  • Telefony

Oto wszystko, co Apple będzie chciało sprzedać Ci do 2027. iPhone, iPad, VR, OLEDy i OIS na froncie

Do sieci trafiło podsumowanie nowości, które Apple pokaże w latach 2024-2027. Oto nowe funkcje iPhone,…

15 maja 2024
  • Newsy
  • Oppo
  • Telefony

Ważna data dla Polaka. Te smartfony kiedyś rządziły w Polsce, a i dzisiaj nie ma co ich ignorować

Przy zakupie smartfona najbardziej cenisz sobie dobry aparat i zjawiskowy design? Premiera Oppo Reno12 na…

15 maja 2024
  • Newsy
  • Telefony
  • Vivo

Najlepszy flagowiec do zdjęć w historii nie dla Polaka. Możesz o nim tylko pomarzyć

Premiera najważniejszego flagowca do zdjęć rozbudziła ManiaKalne serca na nowo. Nowy vivo X100 Ultra to…

15 maja 2024
  • Newsy
  • Telefony
  • Vivo

Stoisz? Usiądź! Flagowiec z 1″ aparatem, AMOLED 120 Hz, 100 W i IP69 w tej cenie niszczy konkurencje

Na smartfonowej scenie zaprezentowano trzy świetne flagowce: vivo X100s, vivo X100s Pro oraz vivo X100…

15 maja 2024
  • Newsy
  • Telefony
  • Vivo

Najlepszy flagowiec do zdjęć (1″ i peryskop 200 MP) poskładał Apple i Samsunga: cena i specyfikacja

Tak dopakowanego, fotograficznego flagowca świat jeszcze nie widział! Nowy vivo X100 Ultra z 1" aparatem…

15 maja 2024