Kilka miesięcy temu informowaliśmy Was o planach wydania dwóch nowych smartfonów japońsko-szwedzkiego (jeszcze wtedy) potentata – Sony Ericsson Xperia Ray i Xperia Active. Pierwszym już się zajęliśmy, teraz przyszedł czas na drugi z model, który powiem szczerze, zapowiada się jeszcze ciekawiej. Zapraszamy do lektury!
SE Xperia Active – cena
SE Xperia Active – specyfikacja
- Wymiary: 92x55x16.5mm
- Waga: 110.8g
- Ekran: Pojemnościowy 3” LCD (320×480)
- Aparat: 5Mpx z diodą LED oraz Autofocusem (2592х1944)
- Procesor: Qualcomm MSM8255 Snapdragon 1 GHz
- Pamięć: 512 MB RAM
- System operacyjny: Android 2.3 (Gingerbread)
- Łączność: Wi-Fi b/g/n z DLNA, Bluetooth 3.0, GPS z A-GPS
- Pamięć zewnętrzna: 1GB + slot kart microSD (w zestawie 2GB)
- Bateria: Li-Ion 1200mAh
- Akcelerometr, cyfrowy kompas, czujnik światła/zbliżenia, odporność na kurz i wilgoć – certyfikat IP67
Obudowa i wygląd
Budowa telefonu (choć wygląd również) to główny atut tego urządzenia. Xperia Active zgodnie z nazwą, przeznaczona jest dla ludzi prowadzących aktywny (włączając skrajności!) tryb życia. Wszystko za sprawą małych wymiarów (92x55x16.5mm ) i naprawdę solidnej obudowy. Obramowanie wokół odpornego na zarysowania ekranu wykonano z metalu, natomiast boki i tył urządzenia pokryte są gumowanym plastikiem naprawdę bardzo, bardzo wysokiej jakości. Charakterystyczną jego cechą jest grubość i zaślepka na gniazda mini jack i microUSB. Co istotne, w pudełku znajduje się również biały zamiennik (domyślnie telefon jest umieszczony w czarnej obudowie). Dzięki takiemu opakowaniu, smartfon potrafi pracować przez pewien czas pod wodą.
Z przodu urządzenia standard – wyświetlacz, głośnik i trzy typowe dla androidowych urządzeń tej marki przyciski funkcyjne – wszystkie dotykowe. Z tyłu aparat, dioda LED i głośnik i rzecz jasna znane wszystkim zielone logo producenta. Z lewej strony umieszczono włącznik/przycisk blokady telefonu, natomiast po przeciwnej regulację głośności i spust migawki aparatu, co jest rzadkością u konkurencji, a normą dla Sony Ericssona za co oczywiście należy się duży plus. Wspomniane gniazda znajdziemy w dolnej części Xperii Active. Zaraz obok nich widzimy element rozpoznawczy tego modelu – przeplot na dołączoną do zestawu opaskę na rękę. Jak można ją wykorzystać? Zapraszamy do obejrzenia materiału promocyjnego, który wstawiłem poniżej:
No, trochę to przesadzone, bo nie sądzę, by wygodnym był obijający się o rękę smartfon podczas gdy wykonujemy kosmiczne ewolucje, choć trzeba przyznać, że przedstawiony motyw nagrywania siebie czy obrazu przed nami z pierwszej perspektywy w takich właśnie momentach robi wrażenie 😉 A co lepsze, w zestawie otrzymamy również futerał zakładany na ramię (przydatny np. podczas biegania) i zestaw zauszników do słuchawek (dobry ruch – gdy miałem SE, nieustannie wypadające z uszu 'pchełki' mocno dawały mi się we znaki).
Ekran
Wyświetlacz Xperii Active to 3-calowy LCD oferujący nam rozdzielczość 320×480 pikseli. Szału nie ma, ale skoro model ten nie oferuje nam odtwarzania DivXów to w sumie po co większy? Pokryty został powłoką odporną na zarysowania, ponadto nie straszna mu woda na palcach użytkownika – działa bez problemu. We wspomnianym naramiennym futerale, również sprawuje się nieźle, choć czasami miewa problemy z załapaniem ładunku (jest to ekran pojemnościowy rzecz jasna). Mimo to, pokonywanie bariery w postaci foliowej osłony w pokrowcu i wody jednocześnie zasługuje na ogromny plus. Nie zabrakło również technologii Sony Bravia Mobile.
System i interfejs
1 Ghz-owy procesor Snapdragon i 512 MB pamięci RAM, zapewniają płynne działanie urządzenia, pracującego pod kontrolą najnowszego (jeszcze) Androida 2.3 Gingerbread. W tym momencie chyba warto zaznaczyć pewną rzecz. Nie wiem jak Wy, ale ja mam nieodparte wrażenie, że model ten tak naprawdę skądś już znamy. Niemal identyczne wymiary i dokładnie takie same podzespoły (za wyjątkiem pamięci wewnętrznej, której tutaj mamy 1GB) wskazują na to, że mamy do czynienia z pancernym Sony Ericssonem Xperia Mini. Przyjrzyjcie się sami i piszcie w komentarzach co na ten temat sądzicie.
Jeśli chodzi o aspekt użytkowo-wizualny, wita nas tradycyjnie Timescape UI ze znanymi 'rozwijanymi' rogami. Poza takimi funkcjami jak TrackID czy obsługa Flasha w wersji 10.1, zainstalowano również liczne aplikacji zgodne z przeznaczeniem telefonu, czyli sportowe. Ciekawa jest możliwość współpracy z pulsometrami czy paskami na klatkę piersiową (czymkolwiek one są) dzięki funkcji ANT+.
Aparat, multimedia i bateria
5-megapikselowy aparat wykonuje zdjęcia bardzo dobrej jakości, co zawdzięcza nie tylko autofocusowi i lampie błyskowej w postaci diody LED, ale również dzięki dobrej aplikacji do wykonywania fotografii. Do dodatkowych opcji należą detekcja twarzy czy wybór scen. Jak pisałem wcześniej – duży plus należy się za fizyczny spust migawki.
Jeśli chodzi o sekwencje wideo, możemy nagrywać je w rozdzielczości 720p. Ich jakość jest przyzwoita, choć nieco brakuje to osiągów lepszych modeli tej firmy. Ale przecież nie to jest główną zaletą opisywanego modelu. Z multimediami sprawa ma się identycznie jak w Xperii Mini, więc nie będę się mocno zgłębiał. Przypomnę tylko o bonusowych zausznikach do słuchawek, które z pewnością przypadną do gustu docelowym użytkownikom Xperii Active.
Litowo-jonowa bateria o pojemności 1200mAh jest taka sama jak w Xperii Mini. Ciężko mi jeszcze powiedzieć ile czasu po odłączeniu od prądu smartfon pracuje, ale jeśli nie doszło do żadnych zmian, może być nieciekawie, gdyż wielu użytkowników Xperii Mini narzekało na słaby akumulator, który podobno wytrzymywał góra dwa dni. To zdecydowanie za mało jak na tak małe urządzenie, tym bardziej, że jest ono przeznaczone m.in. dla survivalowców.
Podsumowanie
ZALETY | WADY |
---|---|
|
|
Sony Ericsson Xperia Active to warta uwagi pozycja na rynku smartfonów. Faktem jest, że od strony technicznej model ten już sprzedawano nam wcześniej, ale cała reszta naprawdę mocno nadrabia. No i nie muszę chyba nikomu tłumaczyć, że Xperia Mini mimo niemal identycznych parametrów nie nadaje się do sportów ekstremalnych. Smartfon mimo wszystko wydaje się być bardziej odporny i przystosowany do trybu życia grupy docelowej niż konkurencyjna Motorola Defy. Niestety odstraszać może nieco cena, która jest na chwilę obecną sporo wyższa. Miejmy jednak na uwadze, że po pierwszym miesiącu lub dwóch od premiery ceny trochę stopnieją, tak więc gorąco polecamy Xperię Active wszystkim, którzy tak jak i siebie samych, tak i telefonu nie chcą traktować jak jajko.
Źródła: producent, cnet.com, gsmarena.com, phonearena.com
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.