Eksperci z firmy ESET informują o kolejnej fali oszustw mających na celu wyłudzenie danych od użytkowników urządzeń firmy Apple. Wszystko zaczyna się od e-mail’a, wysłanego rzekomo przez Apple. Jak jest naprawdę?
Eksperci z firmy ESET informują o kolejnej fali oszustw mających na celu wyłudzenie danych od użytkowników urządzeń firmy Apple. Wszystko zaczyna się od maila, wysłanego rzekomo przez firmę Apple, w którym internauta informowany jest o zainfekowaniu wirusem aplikacji iTunes. Wiadomość sugeruje, że w związku z tym faktem, każdy kto otrzyma takiego maila powinien wejść na podaną w wiadomości stronę i potwierdzić swoje dane dostępowe do konta Apple ID. Eksperci uspokajają – cała akcja to oszustwo, a wirusów w iTunes nie znaleziono.
Ekspert bezpieczeństwa komputerowego, Bryan Campbell, poinformował na swoim Twitterze o rzekomej infekcji jego konta w iTunes. Wiadomość jaką Campbell otrzymał, sugeruje, że kontaktuje się z nim właśnie firma Apple. Oszuści próbują nakłonić użytkownika do kliknięcia w link, strasząc go, iż jeśli nie uwiarygodni swojego konta w przeciągu 72 godzin, straci do niego dostęp.
Co się dzieje, jeśli użytkownik kliknie w link? Zostaje przekierowany do fałszywej strony przypominającej tę przeznaczoną do logowania do konta Apple, służącego m.in. do autoryzacji zakupów w iTunes i App Store. Jeśli ofiara zaloguje się na stronie, podając wcześniej swój AppleID i hasło, zostanie przekierowana na kolejną stronę. To witryna służąca do potwierdzenia danych płatnika, na której użytkownik proszony jest o podanie danych osobowych takich jak imię i nazwisko, data urodzenia czy adres.
Warto zachować ostrożność podczas klikania w przesłane linki, nawet jeśli nadawca wiadomości wydaje się wiarygodny. Należy także sprawdzić, czy strona logowania jest prawdziwa – może w tym pomóc menedżer haseł, który nie poda loginu i hasła do strony, która nie zostanie rozpoznana przez narzędzie służące do zarządzania hasłami – Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z firmy ESET
Sadkowski z firmy ESET podkreśla, że strona wyłudzająca dane została już usunięta. Ekspert radzi wszystkim, którzy otrzymali opisywaną powyżej wiadomość i podali swoje dane na fałszywej stronie, by zresetowali hasło do swojego Apple ID.
Źródło: Informacja prasowa
Na stronie mogą występować linki afiliacyjne lub reklamowe.
Wygląda na to, że Koreańczycy mają powody do zadowolenia. Samsung Galaxy S25 Ultra sprzedaje się…
Samsung Galaxy S25 Edge podzielił się specyfikacją aparatów przed oficjalną premierą. Drogi smartfon z wyjątkowo…
OnePlus dosłownie i w przenośni rozbił bank! Producent pochwalił się wielkimi żniwami po prezentacji kompaktowego…
ManiaK Tygodnia w 8 wydaniu pojawia się wcześniej i będzie krótszy. Tym razem opowiemy o…
Jaki telefon kupić do 1000 złotych? Dzięki znakomitej przecenie jednym z najlepszych kandydatów do miana…
Samsung może wrócić do gry jako producent chipów firmy Qualcomm. Nowy Snapdragon 8 Elite 2…