Kategorie: Android Gry i aplikacje iOS Testy

Signal – recenzja bezpiecznego komunikatora polecanego przez Edwarda Snowdena

Wczoraj wieczorem studio Open Whisper Systems udostępniło komunikator, który został polecony pod względem bezpieczeństwa przez samego Edwarda Snowdena. Czy warto w ogóle zwrócić na niego uwagę?

Edward Snowden to postać kontrowersyjna. Były pracownik NSA posiada zwolenników oraz przeciwników na całym świecie. Mimo wszystko to już kolejny raz, kiedy Amerykanin podpisuje się pod konkretnym oprogramowaniem mającym zapewnić użytkownikom maksymalną prywatność oraz bezpieczeństwo. Czy aplikacja Signal stanie się kolejnym hitem wśród osób ceniących sobie prywatność w sieci?

fot. appManiaK.pl

Signal to prosta aplikacja, która może być alternatywą dla wbudowanego w Wasze urządzenia komunikatora tekstowego. Jednocześnie program zajmuje mało miejsca oraz jest stworzony zgodnie z filozofią Google – Material Design. Po zainstalowaniu i uruchomieniu Signala aplikacja poprosi nas o zweryfikowanie tożsamości za pomocą konkretnego kodu przesłanego wiadomością SMS. W tym przypadku jest to jedyny moment, w którym nasze dane zostają zapisane na zewnętrznym serwerze. Ciężko stwierdzić czy twórcy faktycznie usuwają naszą tożsamość po pewnej chwili czy też lądujemy w jakimś pliku tekstowym – tego niestety nie mam jak sprawdzić.

fot. appManiaK.pl

Kiedy SMS do nas dotrze, aplikacja wykona resztę zadań automatycznie: zweryfikuje wiadomość, pobierze odpowiedni, indywidualny odcisk klucza oraz zarejestruje nas jako nowego użytkownika na serwerze. Całość zajmuje mniej niż minutę i po tej operacji będziemy mogli swobodnie przejść do głównego menu.

fot. appManiaK.pl

Patrząc na ekran główny aplikacji muszę stwierdzić, że nie różni się ona niczym od rozwiązań konkurencji. Signal bardzo mocno przypomina inne aplikacje służące do wysyłania wiadomości tekstowych oraz głosowych. W tym przypadku jednak odbiorca również będzie musiał posiadać program zainstalowany na swoim urządzeniu. Komunikator oferuje możliwość rozpoczęcia rozmów grupowych oraz z pojedynczym użytkownikiem. Na początku Signal sam zdążył zapytać mnie o to czy chciałbym, aby był moją domyślną aplikacją do wysyłania wiadomości.

W tym miejscu warto dodać, że każda rozpoczęta konwersacja za pomocą Signala jest domyślnie szyfrowana i wręcz niemożliwym jest jej przechwycenie. Aplikacja jest dopracowana do tego stopnia, że sami pracownicy FBI do tej pory ponoć głowią się nad jej złamaniem.

fot. appManiaK.pl

W zakładce Ustawień znajdziemy kilka podstawowych funkcji, które możemy skonfigurować według własnych upodobań. W tym przypadku zmienimy powiadomienia i wybierzemy ich dźwięk, kolor diody oraz w łatwy sposób podejrzymy nasz indywidualny, bezpieczny odcisk klucza w aplikacji. Ciekawostką jest fakt, że aplikacja ma domyślnie włączoną blokadę zapisywania zrzutów ekranu – i to faktycznie działa. Kiedy próbowałem zrobić kilka z nich do tego tekstu mój smartfon odmawiał posłuszeństwa i wyświetlał w pasku powiadomień komunikat o braku pamięci wewnętrznej. To kolejny plus Signala, który przemawia za bezpieczeństwem oraz zwiększeniem prywatności naszych konwersacji do maksimum. Pozostałe opcje skupiają się na wyglądzie oraz logach i ich zrzutach do schowka. Nic szczególnego ani tym bardziej rozbudowanego.

fot. appManiaK.pl

Ostatnie rzeczy, na które warto zwrócić uwagę w przypadku Signala to możliwość założenia blokady na uruchamianie programu, którą możemy zabezpieczyć za pomocą hasła. W ten sposób mamy pewność, że nasze wiadomości nie trafią w ręce niepowołanych osób.

Mimo wszystko patrząc na funkcjonalności i wygląd aplikacji trzeba przyznać, że już gdzieś to widzieliśmy. Jedyne czym Signal może faktycznie przyciągnąć użytkowników to funkcja domyślnego szyfrowania komunikacji. Jeżeli więc macie coś ważnego do ukrycia – śmiało instalujcie program na swoich urządzeniach przenośnych. Jeżeli jednak chcielibyście wypróbować Signal jako kolejny komunikator – nie ma sensu. W sieci jest mnóstwo lepszych alternatyw.

Aplikacja jest obecnie dostępna za darmo na Androida oraz iOS.

Ocena końcowa testu [1-10]: 7.0

ZALETY
  • Ładny i przejrzysty interfejs;
  • Domyślne szyfrowanie rozmów;
  • Prosty w obsłudze
WADY
  • Ubogie menu ustawień;
  • Kiepska alternatywa dla innych komunikatorów
Aleksander Piskorz

Najnowsze artykuły

  • Motorola
  • Newsy
  • Telefony

Coś mi się wydaje, że tę Motorolę będziemy polecać w każdej promocji. Oto cena i specyfikacja

W sieci pojawił się kolejny pretendent do tytułu najlepszego smartfona do 1500 złotych. Motorola Moto…

4 maja 2024
  • Promocje

Współczuję Ci, jeśli kupiłeś ją w premierowej cenie. Ta nowa Motorola błyskawicznie staniała w Polsce

Motorola Edge 50 Pro potrzebowała raptem 3 tygodni, by stanieć do znacznie bardziej rozsądnej ceny.…

4 maja 2024
  • Newsy
  • TCL
  • Telefony

Nie wierzę, że ten nowy telefon kosztuje tylko 600 złotych przy tak fajnej specyfikacji

Rynek tanich telefonów do 1000 złotych jest coraz ciekawszy. TCL 50 XL 5G jest jeszcze…

4 maja 2024
  • HTC
  • Newsy
  • Tablety

Ten powrót „króla” Androida woła o pomstę do nieba. Nowy HTC zafunduje Ci powrót do przeszłości

HTC niegdyś był królem Androida, dlatego szkoda patrzeć na jego dzisiejszą sytuację. Powrót na tarczy,…

4 maja 2024
  • Promocje

Jaki telefon kupić do 1000 zł? Ten ma 100 MP (OIS), 67 W, AMOLED 120 Hz i wygląda ślicznie

Najlepszy telefon do 1000 zł? Pod rozważania z pewnością trzeba wziąć realme 11 Pro. Posiada…

4 maja 2024
  • Newsy

5,5 mln Polaków zagrożonych. O krok od tragedii

Jak bardzo zagrożeni jesteśmy w sieci? W 2023 roku prawie 5,5 miliona Polaków kliknęło w…

4 maja 2024