Kategorie: Android Gry i aplikacje iOS Testy Windows Phone

Elevate – recenzja aplikacji

Gry logiczne zmuszają nas do myślenia. Istnieje jednak pewien ich gatunek, który ma nie tylko bawić, ale też przełożyć wyniki w grze na faktyczną poprawę pracy naszego mózgu. Na takie gry zwykło się mawiać Brain Trainer, a jedną z nich opisujemy dzisiaj – Elevate. Czym się wyróżnia?

Elevate / fot. appManiaK.pl

Elevate przetestowałem na tablecie Kruger&Matz KM1064G z 10,1-calowym ekranem IPS, Rockchipem RK3188 i 2GB pamięci RAM. Pełny test urządzenia znajdziecie na tabletManiaKu.

Skrótem, czyli wideorecenzja Elevate

Trenuj mózg

Czasownik „trenować” kojarzy nam się raczej z aktywnym trybem  życia, uprawianiem sportu czy ćwiczeniem na siłowni. Ćwicząc mięśnie, bierzemy do rąk odpowiednie obciążenie i wykonujemy określony zestaw ćwiczeń, który regularnie powtarzany przynosi określone efekty – wzrost masy mięśniowej czy siły.

Elevate / fot. appManiaK.pl

Okazuje się jednak, że nasz mózg można trenować podobnie jak mięśnie. Regularnie wysilając go do intensywnej pracy poprzez specjalne ćwiczenia, możemy poprawić różne aspekty pracy umysłu – pamięć, szybkość czytanie, przetwarzanie tekstu itp.

Ćwiczeniami może być choćby rozwiązywanie krzyżówek i sudoku, ale to poprawi głównie nasze umiejętności w tych konkretnych zagadkach. Przydałoby się więc posiadać osobistego trenera, który ułoży program treningowy i zmobilizuje do regularnych ćwiczeń. To właśnie Elevate.

Z trenerem osobistym

Elevate służy do trenowania przeróżnych aspektów pracy umysłu. Producent deklaruje nawet, w czym konkretnie może nam pomóc – zdolności pisania, dokładność wypowiedzi, szybkość przetwarzania informacji, pamięć, szybkie wyszukiwanie kontekstu wypowiedzi, zwięzłość wypowiedzi, przejrzystość zdań pisanych, koncentracja itp.

Elevate / fot. appManiaK.pl

Ćwiczenia serwowane Elevate są personalizowane pod nasze potrzeby. Przy pierwszym uruchomieniu zostaniemy poproszeni o odpowiedź na kilka pytań odnośnie tego, na czym chcielibyśmy się skupić, a co pominąć. Zapamiętane ustawienia przyczynią się do rozwijania tylko tego, co uważamy za potrzebne, ale oczywiście nie musimy też rezygnować z czegokolwiek.

Elevate / fot. appManiaK.pl

W grze codziennie pojawi się zestaw nowych 3 mini-gier. Za każdym razem dostępna będzie tylko pierwsza z nich, a pozostałe odblokują się dopiero po ukończeniu poprzedniego zadania z wynikiem pozytywnym. Poziom trudności skaluje się do naszych aktualnych zdolności. Oznacza to, że jeśli obecnie coś jest dla nas zbyt trudne, to ów poziom zostanie obniżony, ale jeśli zaczynamy robić postępy – od razu dostosowuje się tak, byśmy mogli się rozwijać.

Elevate / fot. appManiaK.pl

Mini-gry w pomysłowy pobudzają nasze szare komórki. Przykładowo, ćwiczenie szybkości przetwarzania informacji opiera się na podawaniu przez grę zdań rozbitych na pojedyncze słowa, podawane z określoną szybkością słów na minutę. Na koniec serii pojawia się pytanie o szczegółową informację wyciągniętą z wyświetlonych wcześniej zdań – jeśli odpowiemy poprawnie, gramy dalej, jeśli nie – tracimy jedno życie. Trzy porażki zmuszą nas do rozpoczęcia rozgrywki od nowa.

Elevate / fot. appManiaK.pl

Takich gier jest tutaj 15, jednak nie do wszystkich mamy dostęp. Elevate jest całkiem poważnym narzędziem, ale przypomina taką umysłową wersję Endomondo. W wersji darmowej będziemy wykonywać 3 odgórnie zadane ćwiczenia na dzień, ale nic więcej. Możemy jednak wykupić abonament, który zapewni dostęp do dopasowanych do nas treningów, w dodatku uaktualnianych co tydzień, ale także umożliwi nam grę we wszystkie mini-gry, kiedy tylko zapragniemy.

Elevate / fot. appManiaK.pl

Postępy możemy obserwować w zakładce Performance. Tam też sprawdzimy czy nie opuściliśmy któregoś treningu i ile jeszcze powinniśmy pracować nad danym aspektem. Przedstawione wyniki określają naszą pozycję wśród innych użytkowników aplikacji, choć przez pierwsze kilka gier wynik jest zaniżony. Dopiero po kilku grach dopasowują się do faktycznego stanu naszego wytrenowania.

Interfejs i dźwięk

Interfejs Elevate jest jak najbardziej zgodny z aktualnie panującymi trendami. Dominuje płaska grafika wektorowa, dużo białych przestrzeni, ale też ładna grafika 2D w mini-grach. Nic nie powinno jednak rozpraszać naszej uwagi, dlatego też minimalizm jest tutaj jak najbardziej wskazany.

Elevate / fot. appManiaK.pl

Podobnie wygląda sprawa dźwięku. Nie uświadczymy tutaj żadnej muzyki, a jedynymi dźwiękami, które do nas dochodzą są efekty dźwiękowe informujące o wykonanej akcji.

Podsumowanie i ocena

Elevate to ciekawe narzędzie do samodoskonalenia. Oferuje szereg niezłych mini-gier w formie ćwiczeń, które wykonywane przynajmniej 4 razy w tygodniu są w stanie przynieść poprawę koncentracji, pamięci czy podobnych aspektów. Z Elevate przestaniecie miewać momenty, w których macie słowo na końcu języka, ale nie możecie sobie przypomnieć co to jest, nauczycie się szybciej czytać i bardziej składnie mówić. Aplikacja jest po angielsku, dlatego też przy okazji podszkolicie i ten język, ucząc się nowych słów.

Elevate / fot. appManiaK.pl

Abonament nie jest tani, bo kosztuje 24 zł za miesiąc i około 150 zł za rok, ale faktycznie przypomina Endomondo Pro. Przypomnienia o treningach i dopasowany indywidualnie plan treningowy mogą prowadzić do szybszych postępów, ale wersja darmowa też je zapewnia.

Elevate jest raczej przyjemne w użyciu, ale zawsze możecie potraktować je jako obowiązkowy trening. Tak samo, jak poszli byście biegać czy na siłownię, tak samo możecie co kilka dni odpalać aplikację, osiągnąć najlepszy wynik i po 10 minutach ją odstawić. Efekty powinniście zauważyć sami, ale jeśli potrzebujecie dowodów – zauważycie je w formie chłodnych statystyk.

Aplikację pobierzecie na iOS i Androida za darmo, na Windows Phone za 0.99$. Rozszerzone funkcje płatne są w formie miesięcznego lub rocznego abonamentu.

Ocena końcowa testu [1-10]: 8.0

ZALETY
  • Walory edukacyjne;
  • Autorskie programy treningowe;
  • Pomysłowe mini-gry.
WADY
  • Drogi abonament.
Mateusz Raczyński

Najnowsze artykuły

  • Newsy
  • Sony
  • Telefony

Znamy cenę „być, albo nie być” w wydaniu Sony. Choć trudno w to uwierzyć, Xperia 1 VI będzie tańsza niż rok temu

Sony Xperia 1 VI niespodziewanie zdradza cenę przed premierą. Fani nie muszą obawiać się podwyżek,…

27 kwietnia 2024
  • Huawei
  • Tablety
  • Testy
  • Wiadomość dnia

Test Huawei MatePad 11.5 PaperMatte Edition. Nowy wymiar komfortu

Huawei MatePad 11.5 PaperMatte Edition to tablet z matowym ekranem eliminującym odblaski. Wiele podobieństw do…

27 kwietnia 2024
  • Newsy
  • Telefony
  • Xiaomi

HIT nad HITAMI od Xiaomi trafił na czarną listę. Ten telefon był przekozakiem

Kiedyś był hitem nad hitami, prawdziwym pogromcą telefonów ze średniej półki. Wydajnością dorównywał ex-flagowcom, a…

27 kwietnia 2024
  • Akcesoria
  • Hama
  • Newsy

Premiera powerbanków Hama Colour 10 i 20: energia w stylowej formie

Hama wprowadza na rynek nową linię powerbanków Colour, łączących wysoką pojemność akumulatora, atrakcyjny design oraz…

27 kwietnia 2024
  • Promocje

Świetny tablet Apple teraz w polskiej promocji. Wykorzystaj okazję i kup iPad Air

Tablet iPad Air (5 generacji) to mocny zawodnik w świecie Apple. Korzysta bowiem z mocnego…

26 kwietnia 2024
  • Newsy
  • Telefony
  • Vivo

Oto zapowiedź najmocniejszego flagowca z 1″ aparatem i obiektywem peryskopowym aż 200 MP

Jeden z najważniejszych flagowców do zdjęć zdrady kolejne szczegóły. W końcu 1-calowy aparat wraz z…

26 kwietnia 2024