>
Kategorie: Android Gry i aplikacje

Z Launcher – inteligenta nakładka na Androida od Nokii

Mimo że transakcja przejęcia Nokii przez Microsoft została już sfinalizowana, Finowie wciąż pracują nad produktami sygnowanymi swoją rodzimą marką. Na rynku pojawiła się nakładka Z Launcher, która zapewnia użytkownikom inteligenty ekran główny, zmieniający się w zależności od zachowań użytkownika.

Z Launcher w elegancki sposób wyświetla aplikacje, z których użytkownik korzysta najczęściej, a także najczęściej wykonywane czynności (np. wykonywanie telefonów do określonej osoby). Nakładka uczy się zachowań poprzez obserwację, kiedy, gdzie i w jakich porach korzystamy z konkretnych aplikacji. Dzięki temu, gdy Z Launcher już zdąży nabrać pewnych nawyków, na przykład znajdując się w pracy, na ekranie będą wyświetlane aplikacje biurowe, a wieczorami w domowym zaciszu – aplikacje społecznościowe. Oczywiście zakładając, że tak wygląda nasze używanie telefonu w określonych sytuacjach.

Dodatkowym atutem Z Launchera jest możliwość szybkiego uruchamiania wybranych aplikacji poprzez naszkicowanie pierwszej litery jej nazwy – wówczas na ekranie pojawia się lista aplikacji, a naciśnięcie którejkolwiek z pozycji spowoduje jej natychmiastowe uruchomienie.

O ile Z Launcher jest ciekawym pomysłem, o tyle trudno jednoznacznie stwierdzić, że przyspiesza on pracę na telefonie. Zamiana wygodnej, przejrzystej siatki aplikacji na ekran z godziną, pozycjami z kalendarza i skrótami do najważniejszych aplikacji może się okazać dosyć kłopotliwe, zwłaszcza kiedy będzie się chciało szybko uruchomić aplikację, której standardowo nie uruchamia się w danym miejscu o danej porze.

Niemniej warto dać Z Launcherowi szansę, zwłaszcza jeżeli jest się posiadaczem Nexusa 5 lub któregoś ze smartfonów z linii Galaxy S, bowiem to na nich Nokia testowała swoje nowe dzieło. Korzystając z nakładki należy mieć na uwadze, że póki co figuruje ona w wersji alpha, co oznacza, że jej używanie może wiązać się z występowaniem wielu problemów. Nakładkę pobierzecie za pośrednictwem oficjalnej strony projektu.

Dzięki QWERY za informację

Krystian Bezdzietny

Najnowsze artykuły

  • Newsy
  • Oppo
  • Telefony

Nowy średniak OPPO ze Snapdragonem 8s Gen 4, aż 16 GB RAM i płaskim OLED 144 Hz stanie naprzeciwko POCO F7

OPPO szykuje swojego średniaka, który stanie naprzeciwko POCO F7. Do debiutu przygotuje się bowiem OPPO…

15 czerwca 2025
  • OnePlus
  • Tablety
  • Testy
  • Wiadomość dnia

Test OnePlus Pad 3. To jeden z najlepszych tabletów z Androidem? Sprawdziłem!

OnePlus Pad 3 to jeden z najciekawszych tabletów z Androidem ostatnich miesięcy. Świetny ekran, solidna…

15 czerwca 2025
  • Huawei
  • Newsy
  • Telefony

Zobacz na żywo, dlaczego to bezapelacyjnie najlepszy telefon do zdjęć 2025 roku

Huawei Pura80 Ultra na żywo imponuje przesuwnym mechanizmem aparatu ze zmiennym zoomem. Czegoś takiego w…

15 czerwca 2025
  • Promocje

Flagowy Xiaomi staniał w Polsce tak mocno, że sam mocno zastanawiam się nad jego zakupem

W tej promocji Xiaomi 15 kupisz najtaniej w historii, jeżeli rozmawiamy o polskich sklepach. Za…

15 czerwca 2025
  • Newsy
  • POCO
  • Telefony
  • Wiadomość dnia
  • Xiaomi

A to Ci psikus! POCO F7 z 6500 mAh i 12/512 GB pojawił się w Polsce przed globalną premierą. Sprawdź oficjalną cenę Xiaomi

POCO F7 niespodziewanie pojawił się na stronie producenta w Polsce. Obecność nowego Xiaomi można zatem…

15 czerwca 2025
  • Newsy
  • Wearables

Bateria na miesiąc, design jak z G-Shocka, a cena tego smartwatcha rozśmieszy nawet najbardziej oszczędnych

Rogbid Titan S to nowy, odporny smartwatch dla aktywnych ze wzmacnianą obudową, latarką i baterią…

15 czerwca 2025