Historia, a raczej sposób rodzenia się genialnych aplikacji jest całkiem zaskakujący. Czasami takowa pojawia się po dodaniu jednego składnika do czegoś co już istnieje. Innym razem jest ona autorskim rozwiązaniem i takie cenimy najbardziej. Jest też trzecia kategoria, czyli kopie istniejących już rozwiązań i tyle. Tak niestety jest w przypadku czytnika optycznego. Zanim dokładnie Wam go przedstawię zastanówmy się. Czy to źle, że jest znanym rozwiązaniem i jest standardowo zaimplementowany w systemie od koreańskiego producenta? Nie do końca. W moim przypadku za każdym razem kiedy widzę kod QR na interesującym mnie plakacie zdaje sobie sprawę, że nie mam zainstalowanej aplikacji do rozpoznania czarnobiałego kwadracika. Czekajcie, tym razem jest inaczej.
Sama aplikacja nie jest jakoś specjalnie rozbudowana w stosunku do innych tego typu z Google Play. Jest ona standardowo zainstalowana na Samsungu Galaxy S 4. Oferuje automatyczny oraz manualny tryb wykrywania kodów oraz napisów.
W przypadku napisów wyrazy są automatycznie tłumaczone na język, który ustawimy. Jest możliwość ściągnięcia dodatkowych słowników, a ich lista jest imponująca. Najważniejsze, że są słowniki angielsko-polski i polsko-angielski.
Aplikacja odczytuje poprawnie zarówno pojedyncze wyrazy, całe zdania jak i kody QR. Przy słabym oświetleniu możemy użyć lampy błyskowej.
Największym rozczarowaniem jest tryb panoramiczny. Jest on bardzo przydatny gdyż pozwala ogarnąć obiektywem szersze teksty, które nie mieszczą się w kadrze. Niestety ale mimo licznych prób nie udało mnie się wykonać poprawnego zdjęcia panoramicznego w celu odczytania tekstu. Obraz jest zbyt poruszony. Można spekulować czy winą jest aplikacja czy sam aparat w Samsungu Galaxy S 4 w każdym razie nie działa to tak jak powinno.
Oczywiście możemy rozpoznawać tekst z istniejących już zdjęć. Dodatkowo w opcjach mamy historię naszych działań, które są podzielone na te operacje wykonane aparatem oraz te wczytane z istniejących już zdjęć.
Przydatną funkcją jest również wybór czy zdjęcia wykonane w ramach czytnika optycznego mają być zapisywane na pamięci telefonu automatycznie. Jest to szczególnie przydatne jeśli ktoś dużo korzysta z ww. funkcji. Nasza pamięć telefonu nie będzie zapchana niepotrzebnymi zdjęciami.
Podsumowując, aplikacja jest jedną z tego typu, którą każdy powinien posiadać w swoim smartfonie. W związku, że program jest przeznaczony póki co jedynie dla Samsunga Galaxy S 4 miejmy na uwadze, że jest dużo podobnych aplikacji w Google Play jak chociażby QR Droid. Aplikacje tego typu są proste i funkcjonalne. Czytnik optyczny od Samsunga nie jest wolny od błędów ale dzięki estetycznemu wyglądowi i dużej funkcjonalności zasługuje na uwagę. Jeżeli jesteście zainteresowani jak sprawuję się ww. aplikacja w akcji zapraszamy do wideo poniżej. Dajcie nam koniecznie znać co myślicie o aplikacjach tego typu i czy zadomowiły się one na waszych urządzeniach.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.