Kategorie: Allview Android Telefony Testy

Allview X2 Soul Style Plus – test ładnego smartfona za 900 zł

Testujemy smartfon z kategorii ładnych, kompaktowych i stosunkowo niedrogich. Przed Wami najnowsza propozycja rumuńskiego Allview, o osobliwej nazwie – model X2 Soul Style Plus.

Specyfikacja Allview X2 Soul Style Plus

Dane podstawowe
Wymiary 142 x 71 x 6.9 mm
Waga 128 g
Obudowa jednobryłowa (bez opcji demontażu tylnej klapki)
Standard sim Micro-sim + Nano-sim, Dual SIM
Data premiery 2015
Ekran
Typ IPS 5.0'', rozdzielczość 1280x720, 294 ppi
Kluczowe podzespoły
SoC Mediatek MT6735
Procesor 1.3 GHz, 4 rdzenie (ARM Cortex-A53)
GPU Mali T720
RAM 3 GB
Bateria 2350 mAh
Obsługa kart pamięci microSD do 128GB
Pamięć użytkowa 16 GB
System operacyjny
Wersja Android 5.1.0 Lollipop
Łączność
Transmisja danych LTE 150 Mb/s
WIFI 802.11 b/g/n (2,4 GHz i 5 GHz), Miracast
GPS A-GPS
Bluetooth 4.0
NFC Brak
Aparat fotograficzny
Główny 13 MP, wideo FullHD (1920x1080), 30 kl/s, lampa błyskowa
Dodatkowy 5 MP, wideo VGA (640x480), 26 kl/s

Obudowa i jakość wykonania

Allview jest firmą dbającą o to, aby jej telefony – niezależnie od pułapu cenowego – prezentowały się ładnie. Tym bardziej dotyczy to urządzenia ze dopiskiem Style w nazwie. Testowana słuchawka nawiązuje do stylistyki flagowców znanych firm, ale robi to w sposób godny pochwały.

Obudowa została wykonana z materiałów nietypowych, jak na sprzęt za niecałe 900 zł. Mamy tutaj szkło na przedniej i tylnej ścianie, a krawędzie zrobione są z surowca przypominającego metal. Cała konstrukcja jest wyjątkowo smukła – jej grubość to zaledwie 6,95 mm. Dzięki taki gabarytom i bardzo ergonomicznemu kształtowi słuchawka bardzo przyjemnie leży w dłoni.

Allview X2 Soul Style / fot.gsmManiaK.pl

Telefon, przynajmniej w szarej wersji kolorystycznej, którą miałem okazję testować, wygląda mało charakterystycznie, za to design jest bardzo uniwersalny.

Jakość surowców nie pozostawia wiele do życzenia. Producent w opisie telefonu wielokrotnie wspomina o wykorzystaniu (zarówno z przodu, jak i z tyłu) wyjątkowo odpornego szkła Asashi. Nazwa wydaje się egzotyczna, ale w rzeczywistości mamy do czynienia ze starym, dobrym Dragontrail – brzmi bardziej znajomo? Ramka stanowiąca krawędzie telefonu to najprawdopodobniej tworzywo sztuczne, dobrze imitujące aluminium. Nie mogę jednak powiedzieć złego słowa na temat jego właściwości. Materiał jest przyjemny w dotyku i odporny na czynniki zewnętrzne – jak dla mnie to wystarczy.

Obudowa zasługuje na słowa uznania także w kwestii spasowania poszczególnych elementów. Konstrukcja jest zadowalająco sztywna i nie wydaje z siebie żadnych odgłosów. Przyciski fizyczne mocno wystają ponad powierzchnię bocznej krawędzi i początkowo sprawiają wrażenie luźno osadzonych. Nie ruszają się jednak na boki gdy ich nie dotykamy, a skok jest wygodny.

Pod wyświetlaczem Allview tradycyjnie zamieściło trzy podświetlane przyciski dotykowe. Moim zdaniem, przy niedużej, 5-calowej przekątnej to przydatne rozwiązanie, oszczędzające przestrzeń roboczą na ekranie.

Sprzęt posiada dwa złącza przewodowe – micro USB i audio 3,5 mm. Znajdują się one kolejno na dolnej i górnej krawędzi, więc nie ma możliwości żeby sobie przeszkadzały.

Ekran

W ciągu ostatnich miesięcy ekrany Full HD na dobre zagościły w urządzeniach średniej klasy, kosztujących poniżej 1000 zł. Mowa tutaj jednak o urządzeniach z przekątną większą niż 5 cali. W pozostałych smartfonach standardem jest jeszcze HD, czyli 1280 x 720 pikseli. X2 Soul Style Pro, posiadający 5-calowy panel IPS nie wyróżnia się w tej kwestii. Nie uważam tego jednak za jakąkolwiek niedogodność, bo zagęszczenie pikseli na poziomie 294 punktów na cal to wartość w pełni wystarczająca do zagwarantowania ostrego obrazu.

Allview X2 Soul Style / fot.gsmManiaK.pl

Ekran nie zawodzi pod względem kolorystyki. Barwy są bardzo nasycone, przypominające z charakterystyki bardziej te z matryc AMOLEDowych. Przy okazji biel jest czysta, a kolory zbliżone do naturalnych (temperatura barwowa oscyluje w okolicach 7000K).

Skala regulacji jasności ekranu może nie jest idealna, ale maksymalna wartość podświetlenia (459 cd/m2) gwarantuje akceptowalną widoczność w każdych warunkach, z mocnym słońcem włącznie. Minimalna moc podświetlenia jest niestety dosyć wysoka (48 cd/m2), co może być przyczyną szybszego męczenia się oczu przy korzystaniu z telefonu w ciemności.

Panel dotykowy obsługuje do 5 punktów dotyku. Jego działanie jest bezproblemowe – reaguje na wszystkie polecenia prawidłowo.

Bateria

Pod nierozbieralną obudową telefonu znajduje się litowo-polimerowa bateria o pojemności 2350 mAh (a przynajmniej tak charakteryzuje ją producent). Jak na podzespoły urządzenia wydaje się być to wartość adekwatna. A jak jest w rzeczywistości?

Rezultaty są zgodne z oczekiwaniami. Urządzenie osiąga mniej więcej takie same rezultaty, jak Asus Zenfone 2 Laser i Meizu M2 – czyli zawodnicy tej samej kategorii. W umiarkowanie obciążającym użytkowaniu telefon wytrzyma bez ładowarki około półtorej dnia, w porywach do dwóch dni.

Aparat fotograficzny

Aparat opiera się na sensorze CMOS Samsunga (S5K3L2) – tym samym, który wykorzystano w Galaxy S4, a później w Elephone P8000 i kilku innych średniakach z Chin. Jednostka ma 13-megapikselową matrycę, przysłonę f/2.2 i ogniskową o długości 4 mm.

Allview X2 Soul Style / fot.gsmManiaK.pl

Aplikacja aparatu została tylko w nieznacznym stopniu zmodyfikowana względem natywnej, a szkoda, bo ta obecna min. w Allview V2 Viper X była świetnym rozwiązaniem. W V2 Soul Style ani pod względem funkcjonalności, ani wachlarza funkcji nie oferuje ona nic specjalnego. Mamy tutaj możliwość regulacji paru podstawowych parametrów, takich jak rozdzielczość, wartość ekspozycji czy ISO i kilka trybów. Do szybkości działania też nie miałem zastrzeżeń, nie zmienia to jednak faktu, że wolałbym aby Allview wróciło do poprzedniej wersji programu.

Jakość zdjęć

Jakość zdjęć jest dobra, jeśli mówimy o ujęciach rejestrowanych w sprzyjających warunkach. Nie mam żadnych zastrzeżeń co do rozdzielczości, a także kolorystyki. Wartość ekspozycji jest dobierana przez automat prawidłowo, podobnie jak ISO. Widać, że oprogramowanie lepiej radzi sobie z przetwarzaniem obrazu, niż w Elephone P8000 – poziom jest mniej więcej podobny do modelu V2 Viper X. Niestety, podobnie jak w wyżej wymienionym, aparat dużo gorzej odnajduje się w słabiej oświetlonej scenerii.

Allview X2 Soul Style / fot.gsmManiaK.pl

Kiedy światła zastanego jest za mało, ujawniają się liczne szumy i o wiele trudniej jest zrobić szczegółowe zdjęcie. Na szczęście telefon mądrze i ostrożnie dobiera wartości ISO. Za dużą zaletę należy uznać też bardzo sprawnie działający autofocus.

Jakość filmów

Filmy możemy nagrywać w jakości 1080p przy 30 klatkach na sekundę. Wideo jest dobrej jakości, choć podobnie jak fotografie, znacznie lepiej wypada w dobrze oświetlonej scenerii. Płynność jest w większości przypadków akceptowalna, podobnie jak szczegółowość. Osobiście polecam zredukowanie jakości do 720p. Wówczas, płynność jest bardzo dobra, a detali jest niemal niewidocznie mniej.

Selfie

Aparat do selfie to 5-megapikselowa jednostka. Robi zdjęcia o zadowalających parametrach, jednak tylko jeśli oglądamy je na ekranie smartfona. Po przybliżeniu widać słabą szczegółowość i ziarnistość fotografii. Wideo nagrywane w jakości VGA (480p) wystarczy do awaryjnych wideorozmów.

Wyposażenie

Jakość rozmów głosowych

Testowany Allview nieźle wypada w połączeniach głosowych. Wbudowany głośnik i pojedynczy mikrofon z filtrem szumów wypadają w swoich rolach zadowalająco. Aplikacja dialera jest taka sama jak domyślna, androidowa.

Allview X2 Soul Style / fot.gsmManiaK.pl

Głośnik główny

Głośnik główny znajduje się na dolnej krawędzi obudowy, pod dedykowaną kratką. Emituje on dźwięk kiepskiej jakości. Nie dość, że brakuje mu niskich tonów i głębi to jest stosunkowo cichy i niewyraźny. Maksymalna głośność jaką zarejestrował nasz decybelomierz to 79 dB.

Funkcja Dual-SIM

Urządzenie zostało wyposażone w dwa gniazda na karty SIM – jedno micro i jedno hybrydowe nano, które może być używane zamiennie z kartą pamięci. Kiedy korzystamy z dwóch SIMów, mogą one pracować tylko w trybie stand-by.

Łączność i GPS

Moduł WiFi jest jednozakresowy i pracuje w standardzie b/g/n. W najbardziej wymagającym z naszych testów, gdzie telefon znajdował się piętro niżej niż router, połączenie było stabilne, a sygnał wystarczająco mocny. Na pochwałę zasługuje również fakt, że urządzenie obsługuje bezprzewodowe przesyłanie obrazu za pomocą technologii Miracast.

Allview X2 Soul Style / fot.gsmManiaK.pl

Moduł GPS posiada funkcję A-GPS. Niestety, współpraca z nim nie jest zbyt przyjemna. Po pierwsze, łączy się z satelitami dosyć długo, czasami nawet kilkanaście minut. Kolejną słabą stroną modułu jest jego mierna precyzja. Doskonale obrazuje to nasz testowy screen.

Pamięć wbudowana i OTG

Telefon nie obsługuje funkcji USB OTG. Za pomocą wejścia micro USB nie podłączymy więc żadnych zewnętrznych akcesoriów.

Pamięć magazynowa telefonu ma pojemność 16 GB, z czego do dyspozycji użytkownika zostaje nieco ponad 10 GB. Jeśli dla kogoś to za mało, jest możliwość zamontowania karty pamięci za pomocą wspomnianego wyżej hybrydowego slotu micro SD. Jak sprawdziliśmy, telefon obsługuje nośniki aż do 128 GB (my testowaliśmy Kingstona 128 GB microSDXC Ultra Class10 UHS-1). Na kartę możemy przenosić część danych zainstalowanych aplikacji.

Wydajność i system

Za wydajność odpowiada dobrze nam znany układ MediaTek MT6735, który znajduje się w wielu smartfonach ze średniej półki, przede wszystkim z chińskimi korzeniami. Składają się na niego czterordzeniowy procesor ARM Cortex A53 o taktowaniu 1,3 GHz i procesor graficzny Mali T720.

Konfiguracja jest w pełni wystarczająca na potrzeby telefonu i jego systemu. Nie odczułem braku mocy właściwie w żadnym momencie, zarówno używając systemowych aplikacji, jak i tych ze Sklepu Play. Jeśli chodzi o benchmarki, pozycjonują one ten telefon na równi z Meizu M2 – czyli adekwatnie do ceny. Warto wspomnieć przy tej okazji o 3-gigabajtowej pamięci RAM, dzięki której po systemie można poruszać się jeszcze sprawniej.

Z zainstalowanych przez nas testowych gier, wszystkie uruchomiły się i właściwie niezależnie od ustawienia detali graficznych działały płynnie. Żeby mieć jednak gwarancję, warto zredukować je do średnich. Mowa tutaj o takich tytułach, jak Fifa 16, Dead Trigger 2, Modern Combat 5 i Asphalt 8.

Zainstalowaliśmy na telefonie program MX Player z pakietem najnowszych kodeków. Z naszego zestawu filmów testowych bez problemu odtworzyły się wszystkie pliki do jakości 4K, gdzie pojawiały się już problemy z płynnością.

Odtwarzanie multimediów
Na czerwono zaznaczono nieobsługiwane formaty:

 

– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
– mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts;
– mkv, 1080p, h264, 40mbps;
mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps (brak płynności);
mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (brak płynności).

Problemy z nagrzewaniem się obudowy właściwie nie dotyczą tego telefonu. Próbowałem w różny sposób długotrwale intensywnie obciążyć układ i w żądnym wypadku obudowa nie osiągnęła temperatury wyższej niż 36 stopni Celsjusza.

Telefon pracuje pod kontrolą Androida 5.1 Lollipop z delikatną nakładką graficzną od Allview. Interfejs różni się od tego, obecnego między innymi w modelu V2 Viper X. Ten, choć stylistyką bliżniaczy, to jest nieco mniej zmodyfikowany względem domyślnej wersji systemu.

Allview X2 Soul Style / fot.gsmManiaK.pl

Z reguły pochwalałem software’owe rozwiązania rumuńskiego producenta i w tym wypadku nie będzie inaczej. Szata graficzna systemu bardzo przypadła mi do gustu, podobnie jak jego działanie. Urządzenie zostało w nieco mniejszym stopniu nafaszerowane dodatkami i usprawnieniami niż wspomniany wyżej phablet, ale może też dzięki temu działa zaskakująco zwinnie. System jest szybki, bez dwóch zdań, ale mam pewne zastrzeżenia co do stabilności pracy niektórych systemowych aplikacji. Mowa tutaj przede wszystkim o Sklepie Play, który często działa nieadekwatnie wolno do szybkości łącza, a czasami ładowanie kończy się niekontrolowanym powrotem do ekranu głównego. Odmówić współpracy zdarza się także systemowej przeglądarce. Myślę, że jest to jednak kwestia jednej drobnej aktualizacji, którą z czasem pewnie producent wypuści.

Podsumowanie i ocena

Allview X2 Soul Style to bardzo ciekawa propozycja dla użytkowników szukających niedużego, ale solidnie wyposażonego smartfona w cenie do 1000 zł. Urządzenie jest wolne od znaczących wad, a jego używanie uprzykrzają jedynie okazyjne problemy ze stabilnością niektórych systemowych aplikacji. Oprócz tego, sprzęt dostaje u mnie wysoką notę właściwie w każdej kwestii, więc i ocena ogólna należy mu się wysoka. Za niecałe 900 zł to jedna z sensowniejszych propozycji.

Allview X2 Soul Style / fot.gsmManiaK.pl

Ocena końcowa testu [1-10]: 7.0

  • Aparat6,3
  • Bateria6,4
  • Ekran8,1
  • Jakość8,0
  • Wydajność w grach5,6
ZALETY
  • Solidne wykonanie
  • Ładny ekran IPS
  • Wydajność na niezłym poziomie
  • Niezły aparat (jak na tą półkę)
WADY
  • Okazyjne problemy ze stabilnością
  • Słaby GPS
  • Brak obsługi OTG

Alternatywna propozycja

Jeśli chodzi o urządzenia w podobnej cenie, z podobnymi parametrami na myśl przychodzi mi przede wszystkim Kruger&Matz Live 3. Nie jest to telefon idealny, ale z pewnością warto rzucić na niego okiem. Bez wątpienia trzeba też zainteresować się Zopo Speed 7 i najtańszym z wymienionych Meizu M2. Jeśli chodzi o propozycje bardziej znanych marek to poleciłbym w tej cenie Asusa Zenfone 2 Laser i Samsunga Galaxy J5.

Antoni Zaborski

Najnowsze artykuły

  • Gry i aplikacje
  • Newsy

Nowości w WhatsApp także w Polsce. Uporządkują chaos

Komunikator WhatsApp porządkuje zakładkę Społeczności na platformie. Dodaje do niej istotne usprawnienia, które pomogą organizować…

2 maja 2024
  • Newsy
  • Operatorzy
  • T-Mobile

Testuj szybkie 5G w T-Mobile za darmo! Jedyna taka okazja

T-Mobile ma świetną wiadomość dla klientów. Teraz za darmo zyskają oni dostęp do szybkiego 5G…

2 maja 2024
  • Newsy
  • Operatorzy
  • Orange
  • Promocje

Orange Flex daje darmowe GB i 50% zniżki na pół roku. Pomoże Żabka

Orange Flex i sieć sklepów Żabka ma ofertę – zebrane za zakupy żappsy można teraz…

2 maja 2024
  • Artykuły
  • Newsy
  • Samsung
  • Telefony
  • Wiadomość dnia

Samsungu, chciałbym zapłacić Ci tysiące złotych dla flagowca. Spełnij tylko jedną prośbę

Samsung Galaxy S25 Ultra dla niejednego ManiaKa będzie ideałem flagowca i najlepszym telefonem świata. Na…

2 maja 2024
  • Apple
  • iOS
  • Newsy

iOS pomoże w stresującej sytuacji. Premiera na dniach

iOS 17.5 i iPadOS 17.5 doczekają się bardzo przydatnej w kryzysowych sytuacjach funkcji. Ta ułatwi…

2 maja 2024
  • Promocje

Jak rowerów elektrycznych nie znoszę, tak ten sam bym kupił. Jest mocny, tani i w promocji za ponad 2 tysiące złotych mniej

Rowery elektryczne to zupełnie nie moja bajka, ale ten przykuwa uwagę kapitalną ceną i świetną…

2 maja 2024