Kategorie: Newsy Qualcomm Technologie

Qualcomm sypie nowościami: premierowe układy i ultraszybki modem LTE

Oczkiem w głowie firmy Qualcomm jest bez wątpienia Snapdragon 820, jednak producent ciągle pracuje nad innymi rozwiązaniami. W dniu dzisiejszym poznaliśmy nie tylko trzy nowe układy przeznaczone do smartfonów, ale również Snapdragona Wear 2100 dla zegarków oraz ultraszybki modem LTE. Część z tych nowości to prawdziwe perełki.

LTE Qualcomm X16 – 1 Gbps na wyciągnięcie ręki

LTE Qualcomm X16 to nowy modem w asortymencie Amerykanów, który jest zdolny zapewnić prędkość transmisji danych na poziomie 1 Gbps (pobieranie maksymalne). Na ten moment takie prędkości można osiągnąć w niewielu krajach na świecie, jednak gdy w przyszłości standard ten się upowszechni, to Qualcomm będzie na to gotowy.

Modem wykonany jest w 14nm procesie technologicznym, co oznacza znacznie mniejszą powierzchnię oraz mniejszy apetyt na energię, mimo diametralnie wyższej prędkości transferu niż te, jakie mogły zapewnić poprzednie generacje. Nowa architektura modułowa zapewni za to skalowanie i adaptację do różnych zadań, scenariuszy i sprzętów związanych z Internetem Rzeczy. Modem powinien pojawić się w pierwszych jednostkach sprzedażowych w drugiej połowie roku i najprawdopodobniej zostanie w niego wyposażony nie tylko Snapdragon 830, ale również Apple iPhone 7.

Snapdragon Wear 2100 – nowy rozdział dla smartwatchy

Snapdragon Wear 2100 jest następcą nieśmiertelnego Snapdragona 400, jednak w przeciwieństwie do swojego poprzednika jest stworzony wyłącznie z myślą o urządzeniach ubieralnych. Qualcomm zredukował rozmiar jednostki o 30%, co umożliwi stworzenie znacznie cieńszych smartzegarków, zaś zmniejszenie jego zapotrzebowania na energię o 25% w stosunku do Snapdragona 400 poprawi ich wydajność energetyczną. Z jednej strony należy się cieszyć, że smartwatche będą dzięki temu mogły dłużej pracować na jednym ładowaniu, ale osobiście boję się, że producenci wykorzystają przede wszystkim mniejszą powierzchnię układu do stworzenia jeszcze cieńszych urządzeń, co odbędzie się także kosztem baterii. W tej sytuacji mniejszy apetyt na energię zmotywuje ich do zmniejszenia pojemności baterii, więc użytkownik nie odczuje na tym polu żadnej realnej poprawy…

Na ten moment wiemy już, że Snapdragona Wear 2100 wykorzysta LG, jednak znając życie układ ten będzie bardzo popularny wśród wszystkich smartzegarków z drugiego połowy tego roku, gdyż mniej więcej wtedy na rynku mają się pojawić pierwsze urządzenia z niego korzystające.

Snapdragon 625 – układ w stylu MediaTeka

Snapdragon 625 to nowy SoC przeznaczony do urządzeń z półki średniej, który moim zdaniem został przez Qualcomma stworzony na modłę firmy MediaTek. Układ ten jest złożony z ośmiordzeniowego procesora o taktowaniu 2 GHz, opartego na architekturze ARM Cortex-A53. Jednak w przeciwieństwie do np. podobnego na papierze Helio X10 czip ten jest wykonany w 14nm procesie technologicznym FinFET, co oznacza o 35% mniejsze zapotrzebowanie na energię w stosunku do Snapdragona 617, który jest przez producenta uważany za poprzednika Snapdragona 625.

Na pokładzie nie zabrakło również nowego układu graficznego Adreno 506 ze wsparciem dla ES 3.1+ oraz modemu LTE Cat. 7 (pobieranie na poziomie 300 Mbps). SoC będzie mógł współpracować z pamięcią RAM LPDDR3 @933MHz. Co ciekawe Snapdragon 625 umożliwi nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K (obsłuży również 24-megapikselowy aparat główny), co będzie nowością w urządzeniach klasy średniej. Jednak na ten moment przyjdzie nam trochę poczekać, gdyż pierwsze smartfony z nowym procesorem pojawią się dopiero w drugiej połowie tego roku.

Snapdragon 425 i 435 – dla mniej wymagających

Qualcomm nie zapomniał również o układach dla smartfonów z niższych półek cenowych. Oba procesory złożone są z rdzeni Cortex-A53 o taktowaniu 1.4 GHz (28nm proces technologiczny), jednak Snapdragon 435 ma ich aż osiem, zaś Snapdragon 425 tylko cztery. Mocniejszy z nich będzie współpracował z układem graficznym Adreno 505 (OpenGL ES 3.1+), zaś do słabszego trafi Adreno 308 (OpenGL ES 3.0).

Snapdragon 435 obsłuży 21-megapiskelowy aparat główny, pamięć operacyjną RAM LPDDR3 @800MHz oraz LTE kategorii siódmej. Snapdragon 425 umożliwi za to wykonywanie zdjęć aparatem o maksymalnej rozdzielczości 16-megapikseli oraz będzie współpracował z wolniejszą pamięcią RAM (@667MHz). Modem LTE Cat. 4 oznacza również wolniejszy transfer danych – pobieranie z prędkością do 150 Mbps i wysyłanie do 50 Mbps.

Damian Kucharski

Znajdziesz mnie na LinkedIn bit.ly/linkedinDamianK

Najnowsze artykuły

  • Newsy
  • Telefony
  • Vivo

Cienki jak brzytwa średniak świetnie imituje flagowca. Wygląda rewelacyjnie i kosztuje niewiele

Cienka brzytwa w aksamitnie czerwonym wydaniu stała się oficjalna. Świeży vivo V30e wygląda ślicznie, oferuje…

3 maja 2024
  • Newsy
  • POCO
  • Telefony
  • Xiaomi

Poznaj specyfikację Xiaomi, po którego sięgnie wielu Polaków, jeszcze przed premierą

Jestem przekonany, że POCO F6 znajdzie się w kieszeni wielu z Was. Do debiutu przygotowuje…

3 maja 2024
  • Newsy
  • Sony
  • Telefony

Sony Xperia 1 VI to ideał. Nie sądziłem, że kiedyś będę mógł to napisać, ale tu i teraz nie widzę lepszego flagowca

Jeżeli w 2024 roku jakikolwiek telefon ma zbliżyć się do ideału, tu flagowa Sony Xperia…

3 maja 2024
  • Google
  • Gry i aplikacje
  • Newsy

Google wymaże z Twoich wspomnień nielubianych znajomych. Koniec irytujących twarzy

Zdjęcia Google pomogą rozprawić nam się z osobami, których nie chcemy już więcej widzieć. Nowość…

3 maja 2024
  • Huawei
  • Longform
  • Telefony
  • Wiadomość dnia

Najlepiej sprzedający się smartfon w historii Polski jest niepokonany od 9 lat!

Czy wiesz, który smartfon sprzedał się w Polsce w największej liczbie egzemplarz? Nie był to…

3 maja 2024
  • Gry i aplikacje
  • Newsy

Spotify leci w kulki. Zabiera funkcję, która była za darmo

Spotify w darmowej wersji staje się uboższy, niż dotychczas. Serwis powoli usuwa funkcję, która do…

3 maja 2024